Czy to już nadciśnienie?

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Bruum
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 12 lutego 2015, 09:00

Czy to już nadciśnienie?

Post autor: Bruum »

Witam!
Strzelałem dziś drabinkę i nie dojechałem do końca, bo wydaje mi się, że jakbym objawy nadciśnienia widział po łuskach. Poproszę o weryfikację moich przypuszczeń. Zamieszczam zdjęcie łusek-pierwsza z lewej jest z najniższej naważki, inne z "wysokich".
Obrazek
73 de sp5tio
Awatar użytkownika
Perła
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 07 lutego 2011, 00:00

Post autor: Perła »

Widać, że są ułożone chronologicznie. Widać wzrost ciśnienia. Wg mnie nic groźnego się nie dzieje, ale wyżej bym już nie szedł z naważką.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Czy szedł bym dalej zależałoby od tego, jak wyglądają moje ładunki i jaki jest cel, który chce osiągnąć. W jakimś wyjątkowym przypadku pewnie bym jeszcze spróbował, ale do "normalnego" strzelania bym dalej nie szedł.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

Szczerze mówiąc nic nie widzę poza małym kraterem na ostatniej łusce po prawej. Brak śladów wyrzutnika. Jaka to była naważka?
Miłego dnia!
Bruum
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 12 lutego 2015, 09:00

Post autor: Bruum »

Proch RS80
pocisk sierra 300gn
pierwsza 90gn, ostatnia 98,4
73 de sp5tio
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

Jeśli ładowałeś na długość magazynka Sako tj. około 93,5 mm to ta górna naważka jest już czerwona. Ja na swoim też doszedłem do czerwonego, ale nie było tam skupienia, wziąłem naważkę mniejszą o 3 grainy. U mnie pojawiły się "ejector mark", nie było kraterów. Raczej już wyżej nie idź. Jeśli będzie z tego dobra grupa, możesz od biedy z tego strzelać, ale nie zapominaj, że w lecie temperatura wzrośnie i ciśnienie się zwiększy. Nowe Sako nie ma zbyt dużego otworu iglicy, więc krater jest niepokojący. Poza tym lufę szybciej wypalisz, a to jest przecież magnum - chyba nie warto tej lufy zmieniać po 1500 strzałach, niech posłuży chociaż ze 2000...
Miłego dnia!
Bruum
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 12 lutego 2015, 09:00

Post autor: Bruum »

Robiłem na 94 mm, z chałupniczego mierzenia wyszło mi, że pocisk opiera się przy oal 94,7.
Pojemność łuski mierzona 116gn. Jak rozumiem w ql overflow ma znaczyć z meniskiem wypukłym?
Pomiar prędkości wychodził wyżej niż to co sugerował ql. Np. przy przedostatniej wystrzelonej kulce drabinki, 98,0 gn, ql liczył 804m/s a chrono wypisało 835.
Do strzelania wybrałem 95,6, jakoś tak w miarę na drabince wyglądało. Co myślicie?
73 de sp5tio
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

Ta naważka wygląda bardzo rozsądnie, szybkość i ciśnienie podobne jak u mnie.
Miłego dnia!
Bruum
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 12 lutego 2015, 09:00

Post autor: Bruum »

Powiedzcie koledzy, dlaczego ql niedoszacowuje prędkości wylotowej? Liczy mi 783 a pomierzona jest 818m/s. I ta wartość wydaje się prawdziwa, bo liczone w/g niej przez qt tabele zadziwiająco dobrze się sprawdzają. Wstawiałem do ql to co pomierzyłem, długość pocisku, oal, pojemność łuski-116 gn, tyle mi wyszło. Może źle oznaczam tą pojemność? Wciskam zużytą spłonkę, ważę łuskę, leję wodę, ostrożnie wycieram z zewnątrz i ważę łuskę z wodą a na koniec liczę różnicę. Wychodzi mi tak 116gn. Jak podstawię to co w ql jest standardowo-108gn wody w łusce, to wychodzi mi 820m/s, czyli prawie ok.
Następna kwestia-na zawodach pytano się mnie, czy abym przypadkiem zawodów nie pomylił i na czarnoprochowe się nie przygotował, tak ponoć mocno biało dymiłem. Co jest?
73 de sp5tio
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

ad1. A wolałbyś odwrotnie? :D Pocieszę Cię, że u mnie jest tak samo.
ad2. Może diesel ma uszkodzone wtryski jak w wiatrówce? Pali się niewyczyszczony olej w lufie :med/: Nie widziałem takiego efektu, ale strzelam z VV. Kolega strzela z RS'a i też nie dymi zanadto.
Miłego dnia!
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Przy zmianie prochu na ten sam, tylko z innej serii trzeba się liczyć ze zmiana wynoszącą w najgorszym wypadku i 10%. A co my tu mamy? mamy odchyłkę rzędu (818 m/s - 783 m/s) 35 m/s, czyli poniżej 5%. Od tych 5% trzeba jeszcze odjąć błąd pomiaru i dopiero wówczas otrzymamy "błąd" QL-a...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Odnośnie pomiaru prędkości, to zależy czym mierzone i w jakiej odległości od wylotu lufy. Używam "Shooting Chrony" do zmierzonej prędkości dodaję 15-18 fps ( mierzę na 4,5 m ). Znacznie poprawia to zgodność pomiarów z QL. ( pomiar na 4,5 m QL podaje Vo ).
ODPOWIEDZ