problem z .223 rem i prochem vv140

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

jaca15
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 29 października 2013, 12:49
Lokalizacja: Radomsko

problem z .223 rem i prochem vv140

Post autor: jaca15 »

Witam. Przy próbie składania 223rem i pociskiem sierra HPBT 69gr pojawił się mały problem. Tabela producenta prochu podaje, że max. naważki to 25,9gr - niestety przy dojściu do 25 wyraźnie czuć, że pocisk opiera się o proch a tabela nie podaje, że taki zestaw to ładunek skompresowany. Doszedłem tylko do tej wielkości a co będzie dalej? O co może chodzić lub gdzie leży błąd. Lufa 24" skok 1:9, łuska S&B trymowana na 44,50mm, COL 57,0mm. Czy ktoś bardziej doświadczony mógłby to przeanalizować, wyjaśnić, podstawić... Czy przyczyną może być różnica pojemności łuski pomiędzy S&B a LAPUA (tabela) - chyba aż takich dużych różnic w pojemności łusek to chyba nie ma?
ps. a jak wyglądałby zestaw z prochem VV133(?) może też dałoby się to przeanalizować (podstawić)?
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 698
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Wydaje mi się, że większe naważki są tylko dla nabojów, które są dłuższe niż standardowe COL. Nie zmieszczą się do magazynka, ale ręczne podawanie do komory nabojowej sztucera jest przecież możliwe.
tomkoziol
Posty: 788
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Być może wg producenta prochu są takie dane ale wg manuala Sierra dla pocisków HPBT 69gr i prochu VV140 dane są trochę inne.
Dla tej kombinacji COL=2,260" (57,4mm)
naważka dla "bolt action": min. 21,4gr /2600fps/ max. 26,4gr /3100fps/
dla "ar" max. 25,1 gr /2750fps/
Sierra podaje te dane dla łusek Federal.
Wg artykułu na stronie Accurate Shooter pojemności łusek Federal i S&B niewiele się różnią (odpowiednio 30,2 i 30,5 gr H2O).
Oczywiście to wartości przeciętne z jakiejś partii i teraz mogą się jednak różnic ale raczej nie jakoś drastycznie.
Może popróbuj tego dłuższego COL.
Poza tym dla dobrego skupienia nie zawsze potrzeba robić maksymalne naważki.
Pozdrawiam, Tomek
jaca15
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 29 października 2013, 12:49
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: jaca15 »

tomkoziol pisze: Poza tym dla dobrego skupienia nie zawsze potrzeba robić maksymalne naważki.
zdaję sobie z tego sprawę ale przygotowuję "drabinkę" i chciałem dojechać do 25,5gr ale pojawił się wspomniany problem.
Rzeczywiście w manualu Sierry jest inna długość całkowita - popróbuję :)
Dzięki za podpowiedzi.
GrzegorzP
Posty: 340
Rejestracja: wtorek, 19 stycznia 2010, 16:30
Lokalizacja: W-wa

Re: problem z .223 rem i prochem vv140

Post autor: GrzegorzP »

jaca15 pisze: ... łuska S&B ...
Z mojego doświadczenia z 223 wynika to, że łuski S&B są sporo mniej pojemne,
Sam sypię 25gn N140 i w łusce Federala proszek ledwo sięga ramion a w łusce S&B jest w szyjce, no i "chrupie" aż miło. :-)
Pozdrawiam
Grzegorz
ZBYCH
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 06 grudnia 2008, 22:59

Post autor: ZBYCH »

vv 140 sypany przez "długi lejek" i powoli bardzo ładnie się układa proszę spróbować w ten sposób.
jaca15
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 29 października 2013, 12:49
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: jaca15 »

Kurcze na razie próbuję z dłuższym nabojem, w następnej kolejności sprawdzę metodą "na lejek". Co do łusek to wyczytałem gdzieś, że S&B ma pojemność (wody) większą niż np. Federal...
No właśnie, na stronie http://www.accurateshooter.com/cartridge-guides/223rem/ podana jest waga (różnica pustej i pełnej łuski) tylko w jakich jednostkach ta waga jest podana bo jakoś nie mogę doczytać (zakładam, że w jakiś 'amerykanskich' i pewnie będzie to grainach ale czy ktoś mógłby to potwierdzić?).
Zastanawia mnie inna sprawa. Jaka będzie różnica ciśnienia przy nasypie np. 25,5gr dla długości 57,0 i 57,4mm? Czy ktoś mógłby to sprawdzić w QL?
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

jaca15 pisze:Kurcze na razie próbuję z dłuższym nabojem, w następnej kolejności sprawdzę metodą "na lejek". Co do łusek to wyczytałem gdzieś, że S&B ma pojemność (wody) większą niż np. Federal...
No właśnie, na stronie http://www.accurateshooter.com/cartridge-guides/223rem/ podana jest waga (różnica pustej i pełnej łuski) tylko w jakich jednostkach ta waga jest podana bo jakoś nie mogę doczytać (zakładam, że w jakiś 'amerykanskich' i pewnie będzie to grainach ale czy ktoś mógłby to potwierdzić?).
Zastanawia mnie inna sprawa. Jaka będzie różnica ciśnienia przy nasypie np. 25,5gr dla długości 57,0 i 57,4mm? Czy ktoś mógłby to sprawdzić w QL?
to są grainy H20, ale również jest to średnia gdyż ta sama firma przy tej pojemności może się od siebie różnić w zakresie nawet 0,8 graina po formacie FL, po formatowaniu ogniowym znacznie się to bardziej wyrówna...
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
jaca15
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 29 października 2013, 12:49
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: jaca15 »

Dzięki za podpowiedzi.
ODPOWIEDZ