Pora to poskładać :)

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Pora to poskładać :)

Post autor: Arturo78 »

Witajcie,

Cieszę się z dołączenia- dotychczas czytałem a teraz pora na uporządkowanie wiedzy i pytania do fachowców :)

Przyznam, że nie odnalazłem jednego "przewodniego" wątku o zakupach, a dużo wiedzy po wielu tematach, czasem linki już wygasły z racji czasu.
Pewnie stali bywalcy i doświadczeni w temacie będą się krzywić ale zaryzykuję i zapytam Was o zdanie.

Cel: sprzęt do elaboracji 9para a w późniejszym czasie 38 spec i 45 ACP
Zbierałem Wasze uwagi po wielu wątkach i mam teraz mętlik w głowie i przeświadczenie by omijać Lee Pro1000 / load master :D - a takie mi się wydawało fajne...

A tak na serio - możecie podpowiedzieć sensowny zestaw np na bazie Lee Classic Turret Press- czyli kupuję maszynę i co mam jeszcze zamówić do niej by miało jakość i sens.

Z ammo- potrzebuję ok 200 szt na tydzień - nie wiem czy to dużo czy mało ale jest jakiś punkt wyjścia do określenia ile trzeba sprzętem popracować.

Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie wskazówki.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Chcialem Ci poradzic turret press z 3 gniazdami ,ale widze ze juz robia tylko z czterema.
Matryce Lee Carbide zestaw 3 szt.
Mozna bawic sie w ustawianie matrycy osadzajacej ,ale prosciej jest dokupic Factory Crimp Die ,i tak masz wolna dziure w turecie.
Jezeli masz zamiar myc luski po rozsplonkowaniu to matryca Lee decapping die
Jezeli to bedzie jedyna Twoja prasa ,to wymienny turret ,aby bylo w co ta decapping die wkrecic ,a nie mieszac juz ustawionymi matrycami.
Do odmierzania prochu LEE PRO AUTO-DISK POWDER MEASURE i od razu do tego LEE PRO AUTO DISK UPDATE KIT ,ktory zapewnia plynna regulacje ilosci prochu sruba z podzialka.
LEE AUTO DISK MEASURE RISER - czasem pojemnik z prochem koliduje z matrycami i trzeba go dac wyzej ,taka przedluzka pod dozownik.
Waga szalkowa ,ale zdecydowanie nie Lee ,nawet za darmo jej bym nie chcial ,moze byc RCBS
Mozna splonkowac na prasie ,ale wygodniej uzyc LEE ERGO PRIME ,LEE AUTO PRIME XR nie polecam ,ciezko chodzi na duzych splonkach. Do tego shellholder dla 9 para (do splonkowania sa inne niz do prasy).
Trymowanie lusek: LEE LARGE CUTTER & LOCK STUD i 9mm LUGER LEE CASE LENGTH GAUGE/SHELLHOLDER
Cos do czyszczenia lusek np myjka ultradzwiekowa.
Jezeli bardzo sie nie spieszysz polecam zakupy z tej strony :http://www.titanreloading.com/index.php ... ommon/home
Bez problemu wysylaja do Polski ,maja dosc konkurencyjne ceny ,koledzy z Polski ktorzy zamawiali byli zadowoleni ,chyba nawet obeszlo sie bez cla o ile pamietam.
I wszystko poza waga i chyba myjka masz w jednej przesylce.
Oczywiscie to tylko przyklad na podstawie mojego zestawu ,mozna wybrac zupelnie co innego.
Sorry ze niektore nazwy sa napisane duzymi literami ,przeklejalem ze strony sprzedawcy :D
Pozdrawiam Bready
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

Dziękuję za szybkie i konkretne info :)- a do spłonkowania na prasie co polecasz?
Zestaw na szybko- prasa i jej akcesoria- coś pominąłem ?

Image Product Name Model Quantity Unit Price Total
LEE 4 HOLE TURRET PRESS W/QUICK DISABLE AUTO INDEX LEE 4 HOLE TURRET PRESS W/QUICK DISABLE AUTO INDEX
90932 Remove $71.79 $71.79
LEE PRO AUTO-DISK POWDER MEASURE LEE PRO AUTO-DISK POWDER MEASURE
90429 Remove $37.18 $37.18
LEE PRO AUTO DISK UPDATE KIT LEE PRO AUTO DISK UPDATE KIT
90377 Remove $19.56 $19.56
LEE AUTO DISK MEASURE RISER LEE AUTO DISK MEASURE RISER
90041 Remove $7.98 $7.98
LEE 9mm LUGER 3 DIE SET CARBIDE LEE 9mm LUGER 3 DIE SET CARBIDE
90509 Remove $29.71 $29.71
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

Nie bardzo rozumiem, skąd pojawiła się moda na turrety Lee. Przecież Pro1000 można używać jako turret, jeśli się łuski podaje pojedynczo. I można, po odrobinie regulacji i opanowaniu techniki, użyć ją jak progressive. To samo tyczy się LoadMaster, przy czym w niej można nawet zastosować oddzielny crimp, jeśli ktoś bez niego żyć nie może. Jak są kłopoty ze spłonkowaniem na prasie - można spłonkować ręcznie.

Zrobiłem już ładnych naście tysięcy dziewiątek na pro1000 i używam jej jako progresywnej. Jedyny problem, to konieczność smarowania prasy raz na parę tysięcy przerobionych sztuk. Spłonkowanie też działa - mam przeważnie 1-5 zgniecionych spłonek w partii 200 jeśli nie wyczuję błędnego podania (Obserwuję, jak spłonki się zsuwają z podajnika podczas aktywacji. Jeśli się nie zsuwają, trzeba go potrząsnąć).

Zrobienie 200 szt zajmuje mi dwie godziny - nigdy się nie spieszę.

PS. Turret poleciłbym tylko w przypadku równoczesnej elaboracji dużych kalibrów karabinowych i pistoletowych na jednej prasie.
Miłego dnia!
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

Ale jak patrzę cenowo wychodzi podobnie a tak jak mówisz turret może być bardziej przyszłościowy.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Maz pisze:Nie bardzo rozumiem, skąd pojawiła się moda na turrety Lee..
Mam go juz dawno ,a ze zapytal o turrety to odpowiedzialem :)
Pozatym na turrecie szybciej i latwiej sie zmienia kaliber.
Gdybym teraz kompletowal ,przy zapotrzebowaniu na 200 szt tygodniowo bral bym LoadMaster
Co do przyszlosciowosci turreta ,amunicja karabinowa na turrecie to porazka ,zwlaszcza kalibry .30 i wieksze.
@Arturo78
Jezeli turret to jednak bym Ci polecil http://www.titanreloading.com/presses/l ... rret-press
Wczorej bylo juz pozno ,i nie znalazlem.
Ja mam 4 hole ,i czwarta dziura jest pusta ,a to do kazdego naboju dodatkowy ruch dzwignia.
Arturo78 pisze: Zestaw na szybko- prasa i jej akcesoria- coś pominąłem ?
Waga np RCBS 10-10
i do trymowania lusek
http://www.titanreloading.com/case-leng ... hellholder
http://www.titanreloading.com/case-cond ... ioning-kit
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

Nie chciałbym być źle zrozumiany. Turret Lee to bardzo dobra prasa. Tyle, że Arturo pytał o same kalibry pistoletowe i rewolwerowe. Wspomniał też, że progresywne Lee mają niepochlebne opinie. Wydaje mi się, że nieco przesadzone. Jeśli się ma dwie sprawne ręce, daje się je prawidłowo wyregulować i usprawnić robotę.

Arturo, nie zapomnij o dobrej suwmiarce i młotku balistycznym. Trymowanie zazwyczaj nie jest konieczne do 9.
Miłego dnia!
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

Jak zawsze dylemat- kasa, osobiste preferencje co do wygody itp. - a tak jak piszecie turret ma jeszcze potencjał na inne kalibry. Piszesz że wybrałem i pytam ale to po lekturze min. tego forum :):)

A na Load Mastera bardzo dużo osób narzeka - co czytałem o tej prasie to jakiś kłopot, może ci co są zadowoleni zwyczajnie za dużo nie piszą :D.
Jestem na etapie szukania, mam czas- jak widzicie inne sensowne opcje chętnie posłucham - praktyka zawsze jest nieoceniona, nie da się zostać ekspertem po lekturze książki i filmikach z Youtuba ;P
Potrzeby właściwie mam określone- 9mm na początek , później większe do krótkiej , głównie specjal. Karabinowe- nie wiem, na tą chwilę chyba nie bardzo się opłaca 7.62x39 ....

Suwmiarkę mam- dobry początek :lol:
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Maz pisze: Trymowanie zazwyczaj nie jest konieczne do 9.
Akurat 9 para nie robie ,ale w innych kalibrach jak 45ACP ,38spc ,357mag jezeli nie trymuje lusek to mam problemy z uzyskaniem jednakowego crimpu.
Pewnie ze mozna uzyc matrycy collet crimp ,ale ja wole factory crimp.
A Arturo z tego co widze ma zamiar robic crimp matryca osadzajaca.
Pozdrawiam Bready
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

@Bready a co sądzisz o tym zestawie matryc ? http://www.titanreloading.com/9mm-luger ... 4-die-set-.
Od razu będę też zamawiał pod .38 Specjal więc pewnie i trymowanie też trafi do paczki :)
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Bierz te: http://www.titanreloading.com/lee-carbi ... 3-die-set-
W tych co Ty podales matryca formatujaca jest stalowa ,i wymaga smarowania ,przy matrycach "carbide" nie trzeba smarowac lusek.
Jakiekolwiek matryce pistoletowe bys kupowal zawsze bierz Carbide ,inaczej turret ,czy prasa progresywna przestaje miec sens jak w trakcie cyklu trzeba drugi raz myc luski.
Drugiego krazka z dziurami do turreta nie zapomnij ,jak zamawiasz do drugiego kalibru.
http://www.titanreloading.com/press-acc ... ole-turret
Pozdrawiam Bready
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

O krążku pamiętałem - jest na liście :)
Dzięki za uwagi.

EDIT: Czytam opisy i ten zestaw 4 matryc też jest w systemie bez smarowania- tyle że jedna matryca więcej- rozdzielone osadzanie i crimp. Może na początek łatwiej... ?
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Widze ze dawno nic nie kupowalem ,i Lee zmienilo zestawy.
http://www.titanreloading.com/pistol-re ... 4-die-set-
Ten zestaw tez jest ok ,kiedys byla w nim stalowa matryca ,teraz jest carbide
Sorry za wprowadzenie w blad.
Latwiej Ci bedzie robic crimp na oddzielnej matrycy.
I nie tylko na poczatek ,ja tak mam caly czas ,tylko ze matryce factory crimp dokupywalem oddzielnie do zestawy 3 szt.
Ale cena prawie ta sama zestawow 3+1 i 4 :D
Pozdrawiam Bready
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

Tak właśnie pomyślałem czytając opis :). Zestaw nadal na liście zostanie.
Zerknij jeszcze proszę co do trymowania .38 specjal Czy to zamyka temat ? Jakieś jeszcze dodatki przy tym kalibrze?

http://www.titanreloading.com/case-cond ... ioning-kit
http://www.titanreloading.com/case-cond ... ll-holder-

No to i prasa na 4 dziury się przyda :D

I jeszcze temat który do końca nie jest jasny- jeśli chcę spłonek pozbyć się przed myciem to jeszcze jedna matryca ( uniwersalna) mi się przyda ? Czy używamy już tej z zestawu ?
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Matryca uniwersalna:

http://www.titanreloading.com/specialty ... apping-die

fajnie jakby była zamontowana na osobnej prasie / lub "krążku"

P.S. sprawdzałeś koszty wysyłki prasy z US?
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

Tak- nadal wysyłka całości to i tak sporo taniej niż u nas.
Czemu nie ta co jest komplecie?
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Jeżeli chcesz używać matrycy formatującej do usuwania spłonek, to myjesz łuski wcześniej i formatujesz / usuwasz spłonki na czystych łuskach.

P.S. do kosztów zakupu doliczałeś VAT i cło ( również od kosztów transportu)?
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

lechu pisze:Jeżeli chcesz używać matrycy formatującej do usuwania spłonek, to myjesz łuski wcześniej i formatujesz / usuwasz spłonki na czystych łuskach.
I w ten sposob masz brudne gniazda splonkowe.
Dlatego lepiej przed myciem rozsplonkowac na http://www.titanreloading.com/specialty ... apping-die
Zreszta masz go wymienionego w pierwszym moim poscie.

Na PW masz namiary na kolege ktory sprowadzal do Polski ,powolaj sie na mnie to Ci powie jak z tym podatkiem i clem.
Pozdrawiam Bready
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

OK, Dzięki za namiary - będę rozmawiał :)
@ Lechu - nawet jak podliczysz z opłatami to dalej u nas za tą cenę nie widzę podobnej oferty.
Jak masz/ znasz jakieś miejsce z sensownymi cenami to poproszę o info .
wujko
Posty: 132
Rejestracja: środa, 30 grudnia 2015, 20:10

Post autor: wujko »

Ja to raczej w przyszłym miesiącu będę robić w tym sklepiku zakupy. Daj znać czy Cię skasują na cło i VAT, jeśli możesz.
Tak czy inaczej jak sobie policzyłem na karteczce to nawet jak się doliczy cło i VAT i tak będzie taniej niż u nas.
Arturo78
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 08 stycznia 2016, 18:35

Post autor: Arturo78 »

Ja też nie nastawiam się " na teraz" z kupowaniem. Pogadam jeszcze u nas i z ludźmi co ściągają klamoty z USA. Zobaczymy. Mam czas . @Lechu miał rację że nie w każdym przypadku wyjdzie taniej- zrobiłem porównanie na innej prasie którą mi zaproponowano i już cena wyszła praktycznie taka sama. Dolar też teraz tani nie jest :)
ODPOWIEDZ