problem z zerowaniem lunety

Moderatorzy: wierzba, P_iter

tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

problem z zerowaniem lunety

Post autor: tody »

Cześć,
chciałbym zapytać o Wasze doświadczenia z montażu i zerowania lunety.

Natrafiłem na przypadek, w którym po założeniu lunety ustawienie zera możliwe było dopiero w górnych nastawach (ok 130 klik ze 150 możliwych)

pomierzyłem pierścienie posprawdzałem suwmiarką i problem wydaje się być w bazie, która prawie jest równoległa do osi lufy.

Wydawało mi się że lekki skos powinien być... ale się nie znam więc pytam Was o zdanie czy to normalne czy jest raczej wada któregoś z elementów (bazy , pierścieni czy samej lunety)
Nie wiecie czasem czy i jaki skos powinien być osi lunety do osi lufy?
A może to pierścienie powinny ustawiać skos?


Abstrahując od powyższego wymyśliłem, że zakupię szynę ze skosem 20MOA (20 MOA - WBY-VG-20-H51 http://www.kenfarrell.com/index.php?rou ... uct_id=420) aby skompensować niedobór na wieżyczce, ale tak szczerze to wydaje mi się to nienaturalnym rozwiązaniem problemu.

Czy spotkaliście się z przypadkiem braku możliwości ustawienia lunety ze względu na montaż?
Będę wdzięczny za każdą sugestię czy poradę

karabin mam taki:
http://www.elaboracja.pl/forum/viewtopic.php?t=5370

pierścienie mam takie:
http://www.kenfarrell.com/index.php?rou ... uct_id=474

Luneta: Vortex Viper PST 6-24x50 EBR-1 MRAD krzyż

baza:
http://www.traper.tarnow.pl/prodlista.p ... NE&limit=0

Czy do tego karabinu i pierścieni mogłaby pasować jakaś dostępna w Polsce szyna czy raczej pozostaje ściągniecie ze Stanów?

tody
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Weatherby Vanguard to ten sam system co Howa 1500 (dla kalibru 300WM to będzie Long Action) i bez problemu można kupić dobrej jakości szyny Picatinny w Polsce.
np. w Warszawie - http://sklep.hubertusprohunting.pl/cate ... -picatinny
/mam taką szynę 20MOA na Howa 1500 SA 223Rem/
albo z firmy Łuszczek ze Smardzewic:
http://www.luszczek.pl/products/all/id_ ... 108/page=2
/mam montaże tej firmy na kniejówce i sztucerze - bardzo solidne/
Na pewno wyjdzie taniej i szybciej niż ściąganie z USA. Najlepiej zadzwonić i pogadać, na pewno doradzą i dopasują.
(no i popieramy przy okazji polskie firmy)
Pozdrawiam, Tomek
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

Dzięki Tomek!
Właśnie szukałem odpowiednika tej szyny u nas. Nie wiem tylko czy zadziała z pierścieniami które mam.
Czy tylny pierścień powinien być wyższy?
Dlaczego oś lunety tak bardzo jest podniesiona na bazie 0 MOA?
Pozdrawiam,
Tomasz
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Jeśli to standardowe pierścienie na szynę Picatinny (a tak wynika ze strony producenta) to muszą pasować.
W końcu po to są te standardy.
Ja nie strzelam wyczynowo tylko raczej "myśliwsko" stąd nie mam jakichś bardzo specjalizowanych montaży.
Te które mam mają jednakową wysokość przedniego i tylnego pierścienia.
Skos reguluje się raczej za pomocą szyny/baz montażowych choć słyszałem też o pierścieniach ze skosem.
Na mojej Howie nie było żadnego problemu z ustawieniem lunety na tej szynie 20MOA (na razie tylko na 100m).
Jeśli to jest broń z tego ogłoszenia to najlepiej skontaktuj się z poprzednim właścicielem i pogadaj jak to było u niego.
Najlepiej jakby odezwał się też ktoś kto ma taka lunetę jak Twoja, bo będzie mógł się odnieść do opisanego zakresu nastaw.
Pozdrawiam, Tomek
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

Jeszcze raz bardzo dziękuje !

Tody
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

czy poprawnie liczę?

skoro 1MOA na 100m = 1,047" = 2,9 cm
a 100m to 100 000cm

to z proporcji dla szyny 10cm 1 MOA będzie: 0,0029 cm (0,29 mm)
analogicznie 20MOA dla szyny 10cm będzie 0,58 mm

pół milimetra dla szyny to skos prawie niezauważalny...
muszę się jeszcze raz przyjrzeć mojemu montażowi. Może jednak nie potrzebuję szyny 20MOA aby ustawić lunetę?
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

Obliczenie mikroskosu 20 MOA
20 MOA = .334 stopnia,
czyli kat nachylenia jest .334 stopnia
PI=3.14
katy 180
.334 x (3.14 : 180) x dlugosc szyny w cm = ile koniec szyny jest grubszy od poczatku szyny

np: 20 MOA szyna dlugosci 15cm = .334 x (3.14 : 180 ) x 15 = .0874 cm skos
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

no zgadza się:
dla mojego przypadku
0,334x(3,14:180) x 10 = 0,058cm = 0,58mm

dokładnie tak jak z proporcji

A wracając do mojego przypadku...

ściągnąłem z drugiego karabinu swarka z montażem...
zamontowałem go na weatherby i wszystko jest ok -> czyli karabin (baza) jest ok

szukając dalej, zamontowałem vortex'a z pierścieniami na rx helixa -> efekt ten sam jak na weatherby. Po ustawieniu zera na lunecie na 80m do regulacji na wieżyczce pozostaje ok 40 klików (ze 150)

nie chciałem odkręcać pierścieni ze swarka ale położyłem oba zestawy na równej powierzchni i sprawdziłem je poziomiczką -> oba pokazywały dość dokładnie poziom

Dochodzę do wniosku, że problem może leżeć w ustawieniu vortexa (jeżeli się nie mylę to nigdy on nie był na karabinie wiec nie było możliwości wcześniejszego sprawdzenia)
jutro zadzwonię do dystrybutora skonsultować się w tej sprawie.

pozdrawiam,
tody
bodzyn
Posty: 59
Rejestracja: wtorek, 21 kwietnia 2015, 09:33
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: bodzyn »

Proponuję najpierw strzelić...
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

tomkoziol pisze:Weatherby Vanguard to ten sam system co Howa 1500 (dla kalibru 300WM to będzie Long Action) i bez problemu można kupić dobrej jakości szyny Picatinny w Polsce.
np. w Warszawie - http://sklep.hubertusprohunting.pl/cate ... -picatinny
/mam taką szynę 20MOA na Howa 1500 SA 223Rem/
Witam,
niestety, Howa 1500 ma inny rozstaw śrub ... więc nie jest to ten sam system co Weatherby Vanguard 300WM
Nie będę już szukać kolejnej szyny, rozciąłem tą dla Howy i zainstalowałem na na Vanguardzie
W mojej ocenie nastawy lunety Vortex są teraz w połowie zakresu dla "zera"

Planuję teraz przystrzelać karabin, aby potwierdzić przypuszczenia.


Pozdrawiam,
tody
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Nie do koćą zrozumiałem co kolega napisał - Czy kolega ma szynę o nachyleniu 20MOA którą rozciął aby pasowały rozstawy śrub ?????
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

Witam Kolegę,
Zrobiłem dokładnie tak jak Kolega napisał- rozciąłem szynę w połowie na dwie bazy. Ale czego to się nie robi w ramach eksperymentu.
A, zanim Kolega zacznie na mnie wieszać psy to dodam, że nie znalazłem pasującej szyny. Nawet Łuszczek niestety nie odpowiedział mimo trzykrotnego zwracania się z zapytaniem.
Szynę zamontowałem właśnie tak, aby sprawdzić możliwość montowania lunety. Alternatywą było albo zakup dedykowanej z USA za ok 700 zł lub strzelanie bez przyrządów.
Hardcorowcy np. jeszcze by podkładali blaszki pod obecna bazę ale ja wolałem rozciąć moje 20 MOA i tak przeprowadzić próbę.

Jak już pisałem, strzelnica potwierdzi słuszność pomysłu.
A koszt 200 zł, biorąc pod uwagę walor edukacyjny, wydaje się być akceptowalny.

Cały montaż nosi wszelkie znamiona poprawności. Dokręcony kluczem dynamometrycznym nie pozostawia najmniejszych śladów na tubusie.
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Ad. tody
Howa 1500 Long Action to na pewno ten sam system co Weatherby Vanguard 300WM bo po prostu wszystkie Vanguardy sa robione dla firmy Weatherby przez firmę Howa (z drobnymi różnicami bardziej kosmetycznymi niż technicznymi).
Jeżeli rozstaw śrub z szyny do Howy nie pasował (pewnie była za krótka) to na pewno była to szyna do systemu Short Action.
Sprawdziłem w katalogu Recknagel (str. 22).
Jeśli to ta szyna z HpH:
http://sklep.hubertusprohunting.pl/5705 ... nagel.html
to na pewno jest do systemu Short Action i nic dziwnego, że nie pasowała.
W katalogu Recknagel nie ma oddzielnych szyn do Weatherby Vanguard więc muszą być te same co do Howy.
Ale też nie widzę wyszczególnionych szyn do Howa Long Action czyli do tych systemów muszą pasować szyny wymienione pod inną marką.
Dlatego należałoby dokładnie dopytać sprzedawcę (jeśli ma taka wiedzę) co z szyn Recknagel pasuje do Twojej broni (być może ta do Rem 700 LA?).
A najlepiej przymierzyć w sklepie jeśli jest taka możliwość.
A co do firmy Łuszczek - najlepiej dzwonić, nigdy nie miałem problemów z kontaktem i informacjami.
Pozdrawiam, Tomek
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

Może zabrakło mi doświadczenia przy wyborze szyny.
A do firmy Łuszczek to i dzwoniłem i pisałem ...

Niemniej dzięki za info.
Tody
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

tomkoziol pisze:...słyszałem też o pierścieniach ze skosem.
Schwarze z NC RADO takie robi.

:wink:
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Cały montaż nosi wszelkie znamiona poprawności.
Tylko tak ci się wydaje

Jeżeli była by to zerowa szyna to ok.
W twoim przypadku,czyli 20MOA powierzchnia pierścieni nie jest w jednej płaszczyźnie
Kąt pochylenia pierścieni się nie zmienił, zmieniła się odległość w linii prostej a nie po skosie 20MOA.
Dotrzyj pierścienie wałkiem i pastą zanim padnie luneta. :!:
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Dokładnie tak jak napisał kolega Snajper.
Po przecięciu szyny ze skosem i rozsunięciu połówek płaszczyzna góry przedniej bazy jest minimalnie wyżej niż płaszczyzna bazy tylnej.
Będzie to powodowało naprężenia na lunecie i naciskanie jedną stroną pierścienia na tubus - może nastąpić lekkie wgięcie.
Wg mnie lepiej jednak dopasować bazę niż szlifować pierścienie.
Koszt dobrych pierścieni jest chyba większy niż szyny a poza tym takie dopasowanie byłoby dobre tylko do tego jednego specyficznego przypadku.
Każda próba dopasowania innej lunety z innym montażem wymagałaby kolejnych prac.
Tak więc o szybkim sprawdzeniu broni na innej lunecie można zapomnieć.
A jeśli broń zmieniłaby kiedyś właściciela to miałby dużo problemów z dojściem o co tu chodzi.
Jeśli nie wymiana całej szyny na odpowiednią to można popróbować skorygować to przesunięcie płaszczyzn góry baz.
Różnica powinna być minimalna więc prawdopodobnie przykręcenie przedniej bazy bezpośrednio do komory a tylnej na warstwie kleju powinno wystarczyć.
Pozdrawiam, Tomek
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

witam,
dzisiejsza próba na strzelnicy przyniosła miłe zaskoczenie
(strzelałem po raz pierwszy z karabinu z nową lunetą osadzoną w sposób niestandardowy na rozciętej szynie)
aby nie było za łatwo wziąłem jeszcze nówkę amunicję przygotowaną na łuskach PPU, pociskach Barnesa 180TSX i prochu RS60

Po wstępnym ustawieniu lunety, trzy kolejne kule umieszczone w tarczy zmieściłyby się pod 20'to groszówką :) (pierwsza przyjęta do testów naważka)

Zakres lunety (150 klików) swój punkt zerowy złapał w połowie - co oznacza, że do regulacji mam aż 80 klików. (szyna 20 MOA poprawiła mi ten zakres bo bez niej miałem ok 20 klików)
Do moich celów łowieckich i aspiracji strzelania celnie do tarczy na 500m jest to aż nadto...

Jestem mega zadowolony!

@Kolego snajper, widziałem szynę karabin i montaż lunety. Swoją drogą, gdybym nie rozciął szyny naprężenia byłyby większe (niestety musicie mi uwierzyć na słowo)
nie wierzę w jakiekolwiek jej uszkodzenie ani nawet zarysowanie... Jeżeli jednak stałoby się inaczej w przeciągu powiedzmy 2 lat to ma Kolega u mnie 18letnią szkocką za zdolności profetyczne
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Jeżeli jednak stałoby się inaczej w przeciągu powiedzmy 2 lat to ma Kolega u mnie 18letnią szkocką za zdolności profetyczne
:D :D :D
Jeżeli będziesz musiał co kilka strzałów regulować paralaksę,bo jakoś nie wyraźnie widać ,,to wiedz że coś się dzieje" :D
Niech ci strzela jak najdłużej.
Przy przegięciu lunety z reguły pierwsza pada paralaksa.
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

:)
ok, dzięki za rady.
Będę bacznie obserwował lunetę
ODPOWIEDZ