Big Bos 2 - najwyższe położenie tłoka

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Big Bos 2 - najwyższe położenie tłoka

Post autor: Akraw »

Paweł Morawski w "Elaboracja kulowej amunicji..." pisze, że najwyższe położenie tłoka prasy "zawsze ma miejsce, zanim dźwignia napotka opór" i twierdzi, że "różnica pomiędzy najwyższym położeniem prasy, a położeniem przy pełnym opuszczeniu dźwigni, wynosi do 0.5 mm".

Powyższe rozumiem, że tłok prasy powinien się unosić, osiągnąć wysokość maksymalną i następnie opuścić się o jakąś charakterystyczną dla danej prasy wartość.

Siedzę, przy Big Bos 2, siedzę, mierzę, mierzę, na całym obwodzie tłoka... nie widzę, nie notuję takiej różnicy... :o

(stalowa płytka z otworem na głębokościomierz suwmiarki oparta o gniazdo matrycy, suwmiarka prostopadle do płytki)

Od pewnego momentu ruchu dźwigni prasy w dół (pod jej koniec) tłoczysko przestaje się już podnosić, pomimo ruchu dźwigni, ale nie mierzę żadnego ruchu wstecznego tłoka.

Czy ktoś, coś...? Coś źle mierzę...? Redding zmienił nieco konstrukcję i w tym modelu to zjawisko nie występuje (najniższe położenie dźwigni jest jednak najwyższym położeniem tłoka)?
jarzebski
Posty: 99
Rejestracja: środa, 19 stycznia 2011, 08:05

Post autor: jarzebski »

Witaj,

wszystko OK,

opis z książki dotyczy tylko prasy firmy Hornady,

w większości pras to zjawisko nie występuje a już na pewno nie w BB.

pozdrawiam Mariusz
sq5huz
Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Post autor: Akraw »

Dziękuję :)
tomkoziol
Posty: 788
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Miałem te same wątpliwości w odniesieniu do RCBS RC Supreme ale mierząc też doszłem do tego, że opisana w książce sytuacja dotyczy prawdopodobnie tylko pras Hornady.
Zresztą jak ustawiałem matryce tak jak zaleca instrukcja RCBS to nie było problemu.
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

tomkoziol pisze:Miałem te same wątpliwości w odniesieniu do RCBS RC Supreme ale mierząc też doszłem do tego, że opisana w książce sytuacja dotyczy prawdopodobnie tylko pras Hornady.
Forster Co-ax tez tak ma.
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Sprawdziłem swoje prasy
Nastawiłem czujnik zegarowy aby sprawdzić położenie tłoka.

Obrazek

Tłok podniesiony max w górę do oporu - czujnik zegarowy wyzerowany.

Obrazek Obrazek Obrazek

Ruch prasą w dół i z powrotem do góry czujnik zegarowy zawsze pokazuje 0,00 i nie następuje nigdy wyższy wysuw tłoka to znaczy ramię prasy w dół położenie tłoka jest w najwyższym miejscu.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

W drugiej prasie jest dokładnie tak samo. Dodatkowo położenie rączki od prasy w dolnej pozycji i bardzo mocne jej naciskanie nie zmienia wymiary położenia tłoka.

Obrazek Obrazek Obrazek

W dolnym położeniu jest bardzo mały ruch rączką prasy (parę milimetrów tak na wyczucie) który nie powoduje zmiany położenia tłoka (wymiaru na czujniku zegarowym) świadczy to o bardzo delikatnym przekroczeniu osi tłoka ale nie następuje cofnięcie się położenia tłoka nawet o 1 setkę.
ODPOWIEDZ