Varmint do 300m

Moderatorzy: wierzba, P_iter

T'J
Posty: 32
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2011, 04:28
Lokalizacja: Opolskie

Varmint do 300m

Post autor: T'J »

Cześć Panowie.

Mam nadzieje, że już niedługo dostanę czerwoną książeczkę, a że lubię planować z dużym wyprzedzeniem czasu, tak abym mógł mieć czas na przemyślenia mam kilka pytań do Was.
Jako iż projekt budowy własnej strzelnicy z ośką 300 metrów rusza, będę miał gdzie postrzelać, ale niestety tylko 300m.
Mam taki zawód, że sam tak naprawdę nie wiem kiedy pracuje, więc nie mogę sobie od tak zaplanować, że wtedy i wtedy jadę na strzelnice, dlatego będę się bawił u siebie.

A wracając do meritum ;

Chciałbym poskładać sobie varminta do strzelania do 300 metrów z ciężką, grubą lufą a jako bazę wykorzystać Carla Gustava / Mausera, którego można kupić za naprawdę małe pieniądze.
A może by tak system ZKK600...?

Lufa? Hmm, myślę o wykorzystaniu lufy od Lumira. Lufa o długości 700mm, średnicy 30mm kalibrze 6mm o skoku 8" to koszt 800 złotych, surówka oczywiście.
Spust ze względu na cenę zapewne będzie to Timney Mauser Feathweight 450g.
Osada będzie mojego projektu i wykonania, dobrze mieć dostęp do CNC.

Jedynie z czym mam problem to wybór kalibru broni. Duże znaczenie tutaj ma ekonomika.
Myślałem nad początku, żeby zostawić 6.5x55, ale wg. mnie jest to przerost formy nad treścią na dystansie do 300m.
Całkiem poważnie zastanawiam się nad .243 Win z racji na koszta elaboracji, dostępność komponentów.
Marzy mi się 6mm BR, ale przez dostępność i cenę nowych łusek kaliber jest mało ekonomiczny w produkcji.

Może Panowie macie jakieś sugestie co do systemu, lufy, kalibru? Tylko proszę, nie proponujcie mi gotowców.

Pozdrawiam,
Tomek
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Zastanawialem sie nad 6,5 x 47 Lapua, ale po przestudowaniu i szukaniu komponentow ( glownie lusek ) odpuscilem sobie bo nie mozna dostac, podejrzewam, ze amunicja bedzie tanszy niz same luski.

W efekcie koncowym za namowa Rafala W. zdecydowalem sie na kaliber 6 mm Norma BR. Luski moze i troche drogia ale co wazniejsze do dostania.

Co do systemu to osobiscie Ci nie doradze, bo niemam pojecia co w PL jest do dostania a tym bardziej ( a raczej mniej ) za jakie pieniadze.

Nie oszczedzaj na spuscie - tylko Jewell

Sam kaliber jaki podales, hmmmm zaden nie jest zly, chyba najmniej " popularny " bedzie .243.

Od siebie podsunal bym .223 Rem.

:wink:
wsteczniak
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 02 kwietnia 2015, 19:54

Post autor: wsteczniak »

Też proponuje .223. Niby lepiej kupić raz a dobrze ale chyba na początek jakiegoś używanego gotowca żeby się ostrzelać i nabrać przekonania czego się chce :mrgreen:
Nadwyżkę funduszy lepiej w optykę włożyć.
T'J
Posty: 32
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2011, 04:28
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: T'J »

andy7 pisze:Zastanawialem sie nad 6,5 x 47 Lapua, ale po przestudowaniu i szukaniu komponentow ( glownie lusek ) odpuscilem sobie bo nie mozna dostac, podejrzewam, ze amunicja bedzie tanszy niz same luski.
Też zastanawiałem się nad tym kalibrem. Jest on bardzo popularny na LongShocie, ale niestety koszty elaboracji...
andy7 pisze:Nie oszczedzaj na spuscie - tylko Jewell
Możesz polecić jakiś konkretny model?
andy7 pisze:Sam kaliber jaki podales, hmmmm zaden nie jest zly, chyba najmniej " popularny " bedzie .243.
O dziwo, duże grono myśliwych u mnie używa tego kalibru, więc o łuski martwić się nie muszę.
andy7 pisze:Od siebie podsunal bym .223 Rem.
Niestety, gdybym chciał kaliber .223 zbudować na ww. systemach trzeba byłoby ingerować w zamek ze względu na inną średnice kryzy łuski a tego chciałbym uniknąć ze względu na koszta.
wsteczniak pisze:Też proponuje .223. Niby lepiej kupić raz a dobrze ale chyba na początek jakiegoś używanego gotowca żeby się ostrzelać i nabrać przekonania czego się chce :mrgreen:
Nadwyżkę funduszy lepiej w optykę włożyć.
Troszkę już strzelam, może nie dokońca LR, ale wiem czego chcę.
Znając siebie zaraz będzie mi coś nie pasowało w gotowcu i będę chciał modyfikować. :D

Dzięki za post.

:wink:
wsteczniak
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 02 kwietnia 2015, 19:54

Post autor: wsteczniak »

Jak ma być dobrze to poszedłbym w bazę komora/zamek która zapewni największą sztywność. Mauser i ZKK mają mało ,,mięsa" , dobry bedding powinien załatwić sprawę... Ale po co kombinować jak są nowe systemy od R700?
T'J
Posty: 32
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2011, 04:28
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: T'J »

Nowy system Rem700 to koszt około 2000 złotych, za połowę ceny mogę mieć ZKK czy Mausera.
Aluminiowy bedding to nie problem jak jest dostęp do CNC.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Jako system proponowałbym Mausera argentyńskiego. Ze nie musi być zgodny numerycznie, to można dostać go za całkiem przyzwoite pieniądze. Zgodnego numerycznie na przeróbkę by mi osobiście było szkoda...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
T'J
Posty: 32
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2011, 04:28
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: T'J »

wozzi pisze:Jako system proponowałbym Mausera argentyńskiego. Ze nie musi być zgodny numerycznie, to można dostać go za całkiem przyzwoite pieniądze. Zgodnego numerycznie na przeróbkę by mi osobiście było szkoda...
A dlaczego akurat system z argentyńczyka?
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Bo Argentyńczyk, a nie napisałem, ze chodzi mi o 1909, były starsze, nie tak dobre modele, ma bardzo dobry system. Odkąd się one w 70-tych, czy tez 80-tych latach z powrotem w Europie pojawiły, są chętnie kupowane przez rusznikarzy, gdyż są właśnie doskonałą bazą dla drogich customowych sztucerów. Sam system daje możliwość użycia go w dużej liczbie kalibrów, również magnumowych. Zastanawiałem się długo, czy się na coś takiego sam nie skusze, ale nie stać mnie na niemieckich rusznikarzy.

Edit: Jeszcze coś a propos lufy o średnicy ośki tramwajowej.. Coś czytałem, że im grubsza lufa, tym krótsza amplituda drgań, a wiec trudniej jest znaleźć pasującą naważkę, oraz dopasowana naważka prędzej się przy zmianie warunków otoczenia rozjedzie...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Jeśli jak piszesz chcesz strzelać do 300m w połączeniu z ekonomią to tylko kaliber 223rem. Lufa o skoku 1:8, ciężkie pociski, delikatna naważka. Skupienia 40mm dla 10 strzałów do osiągnięcia bez napinki (przy dobrym sprzęcie). Delikatna naważka-długa żywotność lufy, mały odrzut, komponenty tanie, dostępne. Nie sądzę abyś miał lepsze wyniki z innych kalibrów na takiej odległości.
Goostav
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

goostav pisze:Nie sądzę abyś miał lepsze wyniki z innych kalibrów na takiej odległości.
W pełni się zgadzam, ale coś czuje, ze tutaj jednak jakiś custom na LS ma wyjść... :D
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

"Lufa od Lumira " oświećcie mnie co to za marka?
A co do 223 Rem karabin Remington 700 SPS TAC lufa 20" 1/9 skok i naprawdę się da strzelic ok 40mm dla 10 strzałów z 300m wymieniony tylko spust na Timney.
wsteczniak
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 02 kwietnia 2015, 19:54

Post autor: wsteczniak »

Oprawiłem trochę mauserów w drewno, widziałem różne w różnym stanie. Wojskowych najwięcej, różnych krajów, jednak te na rynek powiedzmy ,,cywilny'' były dokładniejsze, dobrze pracujące. Rusznikarze je chwalą bo zarabiają na nich, do łowiectwa są super, pod Stalingradem i w innych potyczkach też dały radę.
Ale nie do tarczy gdy zabawa zaczyna się w milimetrach lub MOA.
Sugeruję jak składak to R700 jako bazę.
T'J
Posty: 32
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2011, 04:28
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: T'J »

wozzi pisze:Bo Argentyńczyk, a nie napisałem, ze chodzi mi o 1909, były starsze, nie tak dobre modele, ma bardzo dobry system. Odkąd się one w 70-tych, czy tez 80-tych latach z powrotem w Europie pojawiły, są chętnie kupowane przez rusznikarzy, gdyż są właśnie doskonałą bazą dla drogich customowych sztucerów. Sam system daje możliwość użycia go w dużej liczbie kalibrów, również magnumowych. Zastanawiałem się długo, czy się na coś takiego sam nie skusze, ale nie stać mnie na niemieckich rusznikarzy.
Dobrze wiedzieć, dzięki!
wozzi pisze: Edit: Jeszcze coś a propos lufy o średnicy ośki tramwajowej.. Coś czytałem, że im grubsza lufa, tym krótsza amplituda drgań, a wiec trudniej jest znaleźć pasującą naważkę, oraz dopasowana naważka prędzej się przy zmianie warunków otoczenia rozjedzie...
30mm to maksimum, myślę coraz bardziej nad lufą średnicy 26mm.
goostav pisze:Jeśli jak piszesz chcesz strzelać do 300m w połączeniu z ekonomią to tylko kaliber 223rem. Lufa o skoku 1:8, ciężkie pociski, delikatna naważka. Skupienia 40mm dla 10 strzałów do osiągnięcia bez napinki (przy dobrym sprzęcie). Delikatna naważka-długa żywotność lufy, mały odrzut, komponenty tanie, dostępne. Nie sądzę abyś miał lepsze wyniki z innych kalibrów na takiej odległości.
Tak jak wcześniej pisałem nie mogę sobie pozwolić na ten kaliber bez ingerencji w zamek.
A może macie pomysł jaki budżetowy "system" mogę wykorzystać pod bazę montażową kalibru .223?
wozzi pisze:
goostav pisze:Nie sądzę abyś miał lepsze wyniki z innych kalibrów na takiej odległości.
W pełni się zgadzam, ale coś czuje, ze tutaj jednak jakiś custom na LS ma wyjść... :D
Ahhhhh, może kiedyś. :D
robo_chlop pisze:"Lufa od Lumira " oświećcie mnie co to za marka?
Proszę bardzo, mam nadzieje, że nikt tego nie weźmie za reklamę.

http://celowniki.cz/?PL_lufy-do-broni-k ... -komory.,2
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

T'J pisze: 1. Też zastanawiałem się nad tym kalibrem. Jest on bardzo popularny na LongShocie, ale niestety koszty elaboracji...
2. Możesz polecić jakiś konkretny model?
3. Niestety, gdybym chciał kaliber .223 zbudować na ww. systemach trzeba byłoby ingerować w zamek ze względu na inną średnice kryzy łuski a tego chciałbym uniknąć ze względu na koszta.
4. Troszkę już strzelam, może nie dokońca LR, ale wiem czego chcę.
Znając siebie zaraz będzie mi coś nie pasowało w gotowcu i będę chciał modyfikować.

1. prochu dajesz tyle samo co do .308, pociski te same co do 6,5 x55 wiec tez pupy nie urywa, splonki te same koszty wiec tylko luski drogie. I jak twierdzi Rafal W. troche bardziej Kopie niz 6 mm BR

2. Nie wiem ile modeli produkuja ale jezeli jest w opisie od 45 - 2000 gram to jest ten.

3. Bylem na zawodach i Kolo ktory strzelal z Howa .223 zerznal nam dupska, ze az sie plakac chcialo. Jak wykorzystasz czy to Remikja, Howe, czy Tika'e to wtedy i tak zrobisz wszystko aby kupic custom'a.

Ja mam Remingtona i generalnie nie potrzeboiwalbym nic innego, bo jestem zszokowany jak precyzyjnie strzala w calkowitym standardzie. Nastepna rzecza jaka zrobie to Jewell i Osada ale to dopiero w przyszlym roku.

Prawda jest taka, ze albo od razu buduj custom'a z prawdziwego zdazenia nie zalujac kosztow, bo z trabanta odrzutowca nie zrobisz. - taka moja Rada.

4. Bedziesz mial sprzet, to i LR strzelisz, bez tego ni rusz. patrz punkt 3 .

Taniej jest od razu zbudowac porzadnie niz puzniej bawic sie w modyfikacje ktore zawsz eale to zawsze sa absolutnie drozsze od óryginalu ( custom ) , ba sa drozsze.


:wink:
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1455
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

T'J pisze: 30mm to maksimum, myślę coraz bardziej nad lufą średnicy 26mm.
to odwrotnie niż ja, moje marzenie to lufa 32" długości i średnica około 32mm (nawet do 33mm) w kalibrze 308Win.
Tylko te limity wagi i kółko się zamyka.
T'J
Posty: 32
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2011, 04:28
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: T'J »

piotrjub pisze:
T'J pisze: 30mm to maksimum, myślę coraz bardziej nad lufą średnicy 26mm.
to odwrotnie niż ja, moje marzenie to lufa 32" długości i średnica około 32mm (nawet do 33mm) w kalibrze 308Win.
Tylko te limity wagi i kółko się zamyka.
Surówka .243 Win przeciągana na zimno, stabilizowana termicznie o skoku 8", długości 700 mm średnicy 30 mm u Lumira to koszt 800 złotych.
Myślę, że koszt Twojego marzenia to około tysiąc złotych, tak sobie gdybam.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

piotrjub pisze: to odwrotnie niż ja, moje marzenie to lufa 32" długości i średnica około 32mm (nawet do 33mm) w kalibrze 308Win.
Tylko te limity wagi i kółko się zamyka.
Te limity wagowe przyprawiaja mnie o bol glowy !

Tez chcialem miec conajmniej 32, lepjej bylo by 35 a lepsiejszej 40 mm ale producent stwierdzil, ze grubsza niz 30,5 mm byc ie bedzie bo Limit....., no ale za to 710 - 720 mm dluga bedzie :mrgreen:

:wink:
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

T'J pisze: Myślę, że koszt Twojego marzenia to około tysiąc złotych, tak sobie gdybam.
Problem w tym, ze System musi ta lufe strawic -> utrzymac a to tez takie proste nie jest. Wszystko musi byc ze soba dobrane / stuningowane.

:wink:
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1455
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

andy7 pisze:producent stwierdzil, ze grubsza niz 30,5 mm byc ie bedzie bo Limit....., no ale za to 710 - 720 mm dluga bedzie :mrgreen:

:wink:
moja ma średnicę 31,7mm i długość 790mm aby zmniejszyć wagę ma nacięte rowki. Limit wagi decyduje o wszystkim. Marzy mi się trochę lżejszy system i kolba z włókna węglowego co by nie limitowało takich mocnych ograniczeń dla wagi lufy a co za tym idzie jej wymiarów.
T'J pisze: Myślę, że koszt Twojego marzenia to około tysiąc złotych, tak sobie gdybam.
Raczej oglądałbym się za lufami takim jak ta oferowana w USA
K1289 Krieger Barrel - 30 Caliber - 1-10 Twist - Straight 1.350 x 1.350 - @ 31" - 5R - 300 Bore - Stainless 19889 Backorder $494.95

a to nie jest koszt około tysiąca zł
T'J
Posty: 32
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2011, 04:28
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: T'J »

piotrjub pisze:
andy7 pisze:producent stwierdzil, ze grubsza niz 30,5 mm byc ie bedzie bo Limit....., no ale za to 710 - 720 mm dluga bedzie :mrgreen:

:wink:
moja ma średnicę 31,7mm i długość 790mm aby zmniejszyć wagę ma nacięte rowki. Limit wagi decyduje o wszystkim. Marzy mi się trochę lżejszy system i kolba z włókna węglowego co by nie limitowało takich mocnych ograniczeń dla wagi lufy a co za tym idzie jej wymiarów.
Pokażesz swoje monstrum?
piotrjub pisze:
T'J pisze: Myślę, że koszt Twojego marzenia to około tysiąc złotych, tak sobie gdybam.
Raczej oglądałbym się za lufami takim jak ta oferowana w USA
K1289 Krieger Barrel - 30 Caliber - 1-10 Twist - Straight 1.350 x 1.350 - @ 31" - 5R - 300 Bore - Stainless 19889 Backorder $494.95

a to nie jest koszt około tysiąca zł
Czytałem gdzieś na ichniejszych stronach porównanie luf stosowanych w strzelectwie precyzyjnym. Na pierwszym miejscu klasyfikowały się lufy Bartlein.
Z tego co się rozglądałem lufy Bartlein są tańsze od luf Kriegera, może dlatego popularniejsze.

http://www.bartleinbarrels.com/index.htm

Szkoda, że na stronie nie maja podanego meila.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1455
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

jest podany info@bartleinbarrels.com

inna lufa - może być taka tańsza z profilem 4 Groove zamiast 5R

K1114 Krieger Barrel - 30 Caliber - 1-10 Twist - #11 Straight - @ 31" - 1.250 x 1.250 - 4 Groove - 300 Bor - 16474 In Stock $354.95

Jedna i druga podana firma to topowe lufy - obojętnie jaką miałbym lufę od nich bardzo bym się cieszył :D


Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota, 21 listopada 2015, 00:01 przez piotrjub, łącznie zmieniany 1 raz.
T'J
Posty: 32
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2011, 04:28
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: T'J »

Chodziło mi dokładnie o te wykresy.

Czy lufa która ma nacięty jedynie gwint do komory zamkowej, bez komory nabojowej nadal jest surówką?
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

T'J pisze:Chodziło mi dokładnie o te wykresy.

Czy lufa która ma nacięty jedynie gwint do komory zamkowej, bez komory nabojowej nadal jest surówką?
Surowka to ma jedynie gwint. Komore nacina wykonawca broni, ale moga byc i inen regoly.



:wink:
ODPOWIEDZ