LEE Slug

Elaboracja amunicji do broni gładkolufowej

Moderatorzy: wierzba, P_iter

manbrug
Posty: 102
Rejestracja: piątek, 20 lutego 2015, 11:32

LEE Slug

Post autor: manbrug »

Witam

Czy przetopienie śrutu z amunicji skeet,trap 32g(tania amunicja) i wytopienie slug`a z matrycy lee i ponowne wsadzenie w łuskę po śrucinach stworzy tanią "brenekę"? Ktoś próbował tak robić? No chyba że to durny pomysł to z góry sorki.
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

Nie wiem na 100%, ale chyba śrut jest utwardzony.
Nie wiem co wyjdzie po przetopieniu, ale kulki do CP wychodziły zbyt twarde....
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Chętnie zamienię się miękkim ołowiem za gotowy śrut. To coś rodem z komuny, kiedy do wsadu wielkiego pieca dodawano nowe szwedzkie łożyska.
Wojtek
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Tak jak pisali poprzednicy, śrut jest utwardzany a jego przetapianie to trochę profanacja.
Ostatecznie lepiej użyć ciężarków wędkarskich, chociaż czy to wyjdzie taniej to nie byłbym pewny (+ oczywiście zakup formy).
Ale i tak pozostanie 2 problemy:
- po pierwsze czy proch w nabojach śrutowych na pewno da dobre efekty przy kuli?
- drugi i chyba ważniejszy - jak zawiniesz łuskę z kulą?
Łuski w nabojach śrutowych teraz zawijane są najczęściej w gwiazdkę a to do kuli raczej się nie nada.
Typowe stare maszynki do zawijania łusek "w starym stylu z zatyczką" nie zawiną łuski z wystającym po środku czubem kuli.

Reasumując - czy całe przedsięwzięcie jest warte nakładu pracy i środków?
Czy nie lepiej kupić od razu gotowe najtańsze naboje z kulami?
Pozdrawiam, Tomek
GERALT
Posty: 168
Rejestracja: środa, 13 lutego 2013, 11:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: GERALT »

Np.na allegro slugi są od 8zł za 10szt. A że maszynkę mam gwiazdkującą to gwiazdkuję i wszystko z lufy wylatuje.
jedrek2009
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 07 września 2015, 17:02

Post autor: jedrek2009 »

Ja odlewam formą LEE slug breneki z ołowiu zebranego gdziekolwiek. Kupuję najtańszy trap z pionek, wysypuję śrut wkładam odlaną brenekę, na to zatyczkę z szarego kartonu. Później maluję warstwą lakieru do paznokci. Slug trzyma się w łusce jak złoto, z 50 sztuk wywaliłem, bez problemu ...
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Jakoś tak pamiętam, że slugi można było kupić poniżej 2 złotych. Chyba Aresy. A i Pionki robią kule do gładkiej lufy poniżej 2,50 w detalu. Warto to kombinować z wysypywaniem śrutu i jego topieniem?
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

manbrug
Posty: 102
Rejestracja: piątek, 20 lutego 2015, 11:32

Post autor: manbrug »

tego szukałem dzięki wielkie
rafal73
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 07 kwietnia 2013, 02:51

Post autor: rafal73 »

Kolego jedrek2009 jakiej formy Lee używasz 1 OZ SLUG MOLD czy 7/8 OZ SLUG MOLD, jakiej gramatury amunicja. Rozumie, że do amunicji 24g można używać tylko 7/8oz slug. Do amunicji 28g można 1oz slug, oraz 7/8oz slug. Czyli zasada jest taka, że do amunicji dobieramy slug równy wagowo lub niższej wagi? Dobrze kombinuje?
jedrek2009
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 07 września 2015, 17:02

Post autor: jedrek2009 »

Cześć moja forma to 1 OZ czyli 28 gr. Korzystałem z trapu Pionki 24 i 28 z obu latało podobnie. Nie wiem czy różnią się naważką prochu. Sądzę że aby latało powtarzalnie trzeba się trzymać jednego typu amunicji używanej do "produkcji". Wg mnie nie musi być takiej samej gramatury jak używany slug.
rafal73
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 07 kwietnia 2013, 02:51

Post autor: rafal73 »

Dziękuję, dobrze wiedzieć od praktyka.
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Wklejanie bardzo mi się nie podoba. Ma ktoś patent na łatwe otwieranie gwiazdki?
Wojtek
wodnikszuwarek
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 05 września 2009, 21:29
Lokalizacja: południe Polski

Post autor: wodnikszuwarek »

Dawno mnie tu nie było ale czytając ten watek zastanawiam się po co chcecie przerabiać śrut na breneke a pocisk prezentowany w tym filmiku to chyba naj gorsze dziadostwo z jakim miałem do czynienia .
Firma Ares produkuje pociski kalibrowe ,wystarczy dokupić plastikowe stabilizatory maszynkę LEE która zamyka w gwiazdkę i brać się za produkcje .
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

bo jest taniej, w sporcie potrzebna jest tylko dziura w kartonie strzelona z 7 metrów wiec balistyka końcowa jest bez znaczenia, często wystrzeliwuje się takich pocisków cale pudełko w mniej niż minute
kahles
Posty: 523
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 22:46

Post autor: kahles »

Ta droga produkcji przypomina robienie dżemu przez obieranie pączków :shock: :lol:
wodnikszuwarek
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 05 września 2009, 21:29
Lokalizacja: południe Polski

Post autor: wodnikszuwarek »

sokal pisze:bo jest taniej, w sporcie potrzebna jest tylko dziura w kartonie strzelona z 7 metrów wiec balistyka końcowa jest bez znaczenia, często wystrzeliwuje się takich pocisków cale pudełko w mniej niż minute
Tak jak cele sa na 7 metrach to może i dają rade ale jeżeli cele sa na 40-50 metrach to lepiej odpuścić sobie strzelanie takim dziadostwem niż sie kompromitować .
Pocisk pod kalibrowy typu w8 to sie nadaje do strzelania ale na wiwat.
Elaboruje amunicje kulową do gładkiej lufy kilka lat i wiem z własnego doświadczenia że tylko pocisk typu Breneka z stabilizatorem daje możliwość celnego ostrzelania dalszych celów
Jarek
Posty: 78
Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 12:14

Lee slug

Post autor: Jarek »

Witam.Jaka powinna być temperatura stopionego ołowiu do odlewania pocisków?Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Re: Lee slug

Post autor: Bready »

Jarek pisze:Witam.Jaka powinna być temperatura stopionego ołowiu do odlewania pocisków?Pozdrawiam
Zalezy od zawartosci antymonu i cyny w stopie.
Ja ustawiam 380 C dla czystego olowiu.
Pozdrawiam Bready
manbrug
Posty: 102
Rejestracja: piątek, 20 lutego 2015, 11:32

Post autor: manbrug »

A ja jeszcze spytam czy ktoś wie gdzie można kupić zawijarkę do łusek 12 lub urządzenie robiące gwiazdki aby te SLUGI nie wypadały
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

Koledzy zgłębiał ktoś dalej temat odlewania sluga LEE ze śrutu, nowe spostrzeżenia itp.
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

Odlewałem ze śrutu kule do rewolweru ( a tak mnie naszło) bardzo twarde wyszły...
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

Przy slugu twardość stopu raczej niema takiego znaczenia jak przy pociskach do gwintowanych luf czy to czarnoprochowców czy nitro?
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Może i się nie znam, ale w instrukcji do kokili jest napisane coś takiego:
Slugs MUST be cast from PURE LEAD. Other alloys, like wheel weights,
will stick to the core pin and are nearly impossible to remove. Pure lead
assures proper weight and good expansion.
Abstrahując jeszcze od bezpieczeństwa i sensowności strzelania slug'ami przez czoki, w razie pomyłki wolałbym chyba jednak miętki ołów niż twardy.
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

Slugin są wkładane w koszyczek po srucie więc czok nie stanowi problemu, poza tym strzela sie z cylindra albo z 1/4 . Najchetniej sprzedałbym śrut za 20 zł za kg, na alle... jest po 30 zł, a kupił czysty ołów w gąskach po 10 zł. Tylko kto potrzebuje 5 czy 10 kg śrutu 2,4 mm .
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Kup 5 kg śrutu, bardzo się zdziwisz jak tego mało. Dwie garści kulek do cal 45 to kilogram, około 100 sztuk.
Wojtek
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

tribal pisze:Slugin są wkładane w koszyczek po srucie więc czok nie stanowi problemu, poza tym strzela sie z cylindra albo z 1/4 . Najchetniej sprzedałbym śrut za 20 zł za kg, na alle... jest po 30 zł, a kupił czysty ołów w gąskach po 10 zł. Tylko kto potrzebuje 5 czy 10 kg śrutu 2,4 mm .
a ten śrut to "wykopek" z kulochwytu, czy "czysty"?
Jak czysty to sie bym mógł zastanowic nad zakupem..
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

Oczywiście że czysty bo prosto byłby z otwartych gilz. Z czystej ciekawości co z nim zrobisz bo chyba trapowej amunicji nie będziesz produkował.
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

Nie krecę trapowej współczesnej z powodów ekonomicznych, ale... strzelam trapa też z czarnego prochu.. dla frajdy
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

Jak pomysł wypali po testach to z 7 kg się nazbiera. Ale to temat na jakiś miesiąc, dwa.
GrzegorzG
Posty: 2
Rejestracja: środa, 19 kwietnia 2017, 23:43
Lokalizacja: Gdańsk, Włocławek

Post autor: GrzegorzG »

Ja będziesz miał czysty śrut 2,4mm to chętnie kupię parę kilo.
ODPOWIEDZ