Problem z narzędziami Lee

Moderatorzy: wierzba, P_iter

koks
Posty: 280
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2014, 20:51
Lokalizacja: Śląsk

Problem z narzędziami Lee

Post autor: koks »

Składam kaliber .357 mag przy pomocy taniej prasy Lee Reloader i kompletu matryc Lee Carbide Deluxe i nie wiem co robię źle ? że po ustawieniu matrycy osadzającej pocisk, wychodzące naboje mają duży rozrzut długości, pociski odlewane :-k
przykładowy skrajny przypadek:
Obrazek
Obrazek

podobnie jest przy kalibrze .308 tej samej prasie, matryce Lyman, naboje nie mają jednakowej długości :bh|:

Kolejny problem to matryca factory crimp która podczas zaciskania skrobie łuski nawet przy lekkim crimpie. Po zaciśnięciu kilkudziesięciu nabojów wszędzie walają sie opiłki
Obrazek
Obrazek

Pogodzić się z tym? czy sprzęt do wywalenia ?
JJ
Posty: 29
Rejestracja: sobota, 07 lutego 2009, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JJ »

Sprzęt jest w porządku, błąd tkwi w metodzie pomiaru - użyj komparatora.

Pociski mają różne kształty (średnice w punkcie styku z matrycą) więc przy stałej wysokości matrycy wychodzą różne długości całkowite naboju. Mierząc komparatorem będziesz mierzył mniej więcej w tym samym punkcie w którym matryca styka się z boczną powierzchnią pocisku. Gdy mierzysz od "czubka" rozrzut długości naboju rzędu 0,2 - 0,3 mm jest normalny.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Re: Problem z narzędziami Lee

Post autor: Bready »

koks pisze:Kolejny problem to matryca factory crimp która podczas zaciskania skrobie łuski nawet przy lekkim crimpie. Po zaciśnięciu kilkudziesięciu nabojów wszędzie walają sie opiłki
Obrazek
Pogodzić się z tym? czy sprzęt do wywalenia ?
Jezeli piszesz to o tym co na zdjeciu widac ,to ja bym tego crimpu lekkim nie nazwal ;)
W kwesti opilkow ,czy po wyrownaniu dlugosci lusek ogradowywales ostre krawadzie ?
Z karabinowymi matrycami Lee roznie to bywa ,ale akurat pistoletowe matryce Lee Carbide ja uwazam za bardzo dobre.
Pozdrawiam Bready
koks
Posty: 280
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2014, 20:51
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: koks »

Dzieki JJ za wyjaśnienie, Bready na zdjęciu oczywiście jest mocny krimp ;) na rowku do crimpowania. Łusek nie wyrównywałem ani nie obrabiałem krawędzi, po zrobieniu kielicha i osadzeniu pocisku od razu wędrowały do matrycy factory crimp
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

Problem tkwi w samym odlanym pocisku a właściwie w niedoskonałości odlania lub wytworzenia. Robiłem dużo różnych testów. Pociski kupione w sklepie z jednego pudełka potrafią mieć różnice 0,2 0,3 mm w ogiv, nie w całkowitej długości bo tu rozbieżności są jeszcze większe. Przebadałem ostatnio pociski różnych firm mierząc ich ogiv a nie całkowitą długość w kalibrach 223 i 6,5. Wbrew temu co mówią ogólnie np o pociskach berger (nie mówię o VLD) pociski "Target BT Long Range 90 grain Match Grade nr 22426" wyszły tak koszmarnie że aż się nie mogłem nadziwić jak takie pociski mogą być przeznaczone do strzelania długodystansowego. Natomiast bardzo dobrze wyszły pociski w tym kalibrze firmy Hornady - dokładność 0,02-0,03 mm. Nie mierz COL pocisku bo znacznie dokładniejsze mierzenie to ogive
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

koks pisze: Łusek nie wyrównywałem ani nie obrabiałem krawędzi, po zrobieniu kielicha i osadzeniu pocisku od razu wędrowały do matrycy factory crimp
W ten sposob bedziasz mial crimp ktorego sila zalezy od dlugosci luski ,tak wiec wypadalo by luski wyrownac.
Pozdrawiam Bready
koks
Posty: 280
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2014, 20:51
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: koks »

Na razie nie mam jak wyrównać łusek, może w takiej sytuacji zrezygnować z Crimpu ?
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Mozesz sprobowac ,tylko kielich rob ostroznie ,nie za szeroki.
A do skracania lusek polecam to :
http://leeprecision.com/gage-holder-357-mag.html
http://leeprecision.com/cutter-lock-stud.html
Tanie i skuteczne :)
Pozdrawiam Bready
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Całkiem bez Crimpu to u mnie się nie udało. Znaczy po osadzeniu pocisku kielich zaciskałem pierwszą matrycą tą do formatowania całości z wykręconym pinem do wybijania spłonek. Naboje wtedy bez problemu pasowały do komory. Jednak podczas strzelania kolejne pociski w bębnie wysuwały się. Nie wszystkie i nie zawsze, ale długość naboju zmieniała się nawet o kilka mm. Trzeba by pojedynczo ładować.
Wojtek
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Jezeli nie chcesz ciac lusek ,to do crimpu jest taka matryca : http://leeprecision.com/357-magnum-cust ... p-die.html
Przy jej uzyciu dlugosc luski nie ma znaczenia jezeli tylko luska siega do szczek colleta.
Pozdrawiam Bready
koks
Posty: 280
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2014, 20:51
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: koks »

Już jakiś czas temu kupiłem ten przyrząd do skracania
http://leeprecision.com/gage-holder-357-mag.html

No i jest tak dobry że nie mogę nim wyrównać żadnej łuski którą posiadam, bo sprawdzian jest za długi :bh|: . Albo to łuski S&B są do d...py. Mam ich kilkaset i wszystkie są za krótkie, rozrzut długości jest od 32,41 do 32,54.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Equador pisze:..Wbrew temu co mówią ogólnie np o pociskach Berger (nie mówię o VLD) pociski "Target BT Long Range 90 grain Match Grade nr 22426" wyszły tak koszmarnie że aż się nie mogłem nadziwić jak takie pociski mogą być przeznaczone do strzelania długodystansowego.
Z ciekawosci zapytam jak lataja ?

:wink:
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

koks pisze:Już jakiś czas temu kupiłem ten przyrząd do skracania
http://leeprecision.com/gage-holder-357-mag.html

No i jest tak dobry że nie mogę nim wyrównać żadnej łuski którą posiadam, bo sprawdzian jest za długi :bh|: . Albo to łuski S&B są do d...py. Mam ich kilkaset i wszystkie są za krótkie, rozrzut długości jest od 32,41 do 32,54.
Dopiluj pin do takiej dlugosci luski jaka Cie zadawala. On celowo jest robiony o dlugosci maksymalnej ,aby mozna go bylo dostosowac do swoich potrzeb.
Mysle ze 32.41 ,czyli najkrotsze luski jakie masz.
Minimalna dlugosc luski dla tego kalibru 1.267" (32.18mm) ,max 1.291" (32.79mmmm)
Pozdrawiam Bready
koks
Posty: 280
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2014, 20:51
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: koks »

No to problem rozwiązany : ) dzięki za pomoc. Przez myśl mi nie przeszło żeby piłować ten pin od sprawdzianu :wink:
ODPOWIEDZ