Dobór prochu.

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Dobór prochu.

Post autor: goostav »

Jakimi kryteriami kierować się przy doborze prochu? Elaboruję jakoś od roku, na pierwszy ogień poszedł sztucer w 308W. Elaboracje robiłem z VV 140 :med/: ale katalog podaje możliwość dla danej kuli z np. 133, 135, 150. Jak to się przekłada na praktykę? W jaki sposób odróżnić którego prochu użyć, kiedy lepszy jest szybszy, a kiedy wolniejszy? Co uzyskamy elaborując szybszym a co wolniejszym? Czemu np. 160 jest za wolny? :bh|: Może jakieś 'przyswajalne' wyjaśnienie?
Goostav
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Ogólna zasada - im większa pojemność łuski tym wolniejszy proch.Z podawanych w manualach musisz przeanalizować parametry amunicji - albo zależy Ci na max szybkości, albo na precyzji, albo na mniejszej lub wiekszej destrukcji tuszy, albo na prędkości zalecanej przez producentów dla konkretnego działania konkretnego pocisku, albo na dystansie strzału. Moga też być brane pod uwagę względy ekonomiczne - jak masz np trzy kalibry - to może warto wybrać jeden wspólny proch? A teoretyczne rozważania zweryfikuje albo strzelnica/ lepiej/ albo łowisko/ hm.... :( /
Piotr
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

PiotrL pisze:Ogólna zasada - im większa pojemność łuski tym wolniejszy proch.( /
Piotr.
Chyba to nie do końca tak. 9,3x62 czy 9,3x74R preferują prochy szybkie do średnich, zaś np, 6,5x284, 300RUM zdecydowanie wolne. Raczej powiedział bym - im wieksza objętość łuski w stosunku do srednicy lufy, tym wolniejszy proch.

Goostav.
Osobiście staram się dobierać proch tak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał danego kalibru ( to do polowania ). Czyli szukam prochu który da mi wypełnienie ok 100%, i oczywiscie największą prędkość pod warunkiem zachowania bezpiecznego ciśnienia czyli w naszych warunkach - braku objawów nadciśnienia.
Proch szybki ( dla danego kalibru ) da maksymalne ciśnienie przy wypełnieniu 70-80% (lub mniejszym ) zaś proch zbyt wolny nie wykorzysta potencjału naboju. Po prostu w łusce nie zmieści się ilość potrzebna do osiągnięcia odpowiedniej prędkości pocisku i ciśnienia.
Przy amunicji do tarczy to na pierwszym miejscu jest skupienie - prędkość i energia pocisku już nie są tak istotne. i tutaj czasem bardzo dobrze sprawowały się prochy wolne, np w 223Rem i pocisku 55grs stosowałem N150 czy N550 - z lekkim ściskaniem prochu.
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Robi się jaśniej w temacie :hoho-ho . Czyli najprościej w programie kalkulacyjnym sprawdzić który proch do maksymalne wypełnienie nie przekraczając maksymalnego ciśnienia i to jeszcze w odniesieniu do prędkości zalecanej przez producenta dla danego pocisku? Czy wypełnienie również w jakimś zakresie można regulować głębokością osadzenia pocisku?
Goostav
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

....Chyba to nie do końca tak. 9,3x62 czy 9,3x74R preferują prochy szybkie do średnich, zaś np, 6,5x284, 300RUM zdecydowanie wolne. Raczej powiedział bym - im wieksza objętość łuski w stosunku do srednicy lufy, tym wolniejszy proch.
Oczywiście to bardziej precyzyjne okreslenie - choc 9,3x62 nazwałbym raczej srednioobjetościową łuską... :lol: Można też dodać o wadze pocisków itd - ale jako uogólnienie zawsze bedzie miało miejsca nieprecyzyjne.
....Czyli najprościej w programie kalkulacyjnym sprawdzić który proch do maksymalne wypełnienie nie przekraczając maksymalnego ciśnienia i to jeszcze w odniesieniu do prędkości zalecanej przez producenta dla danego pocisku? - to byłoby za proste - poza tym - po co maksymalne parametry np. w 223 uzywanym do papieru czy na skupienie?
...Czy wypełnienie również w jakimś zakresie można regulować głębokością osadzenia pocisku?.. - oczywiście - im głębiej osadzony pocisk tym mniejsza objetość łuski dla prochu
Piotr
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

PiotrL, to może jeszcze inaczej, powiedzmy,że jest kaliber, np 308W, chcę robić elaborację myślwiską, np.MEGA 185gr oraz elaboracje na skupienie scenar 155gr. Jak powinieniem dobierać rodzaj prochu i jakimi kryteriami się kierować? I dlaczego tak a nie inaczej? Teraz dalej, jak to się ma do długości lufy?
Goostav
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Chyba jest jeden pan, który zna odpowiedzi na te pytania (i wiele innych) #-o Nazywa się QuickLoad =D>
Goostav, musisz się z nim koniecznie zaprzyjaźnić :wink:
pozdr
forester
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Z 308 nie mam osobistych doświadczen...Robiłbym to tak:
Mega 185 - przeanalizowałbym na co i na jaki dystans najczęściej strzelam, zobaczyłbym jakie prędkości osiagam na tym najczęściej strzelanym dystansie, jakie mam cisnienia i wypełnienie łuski - i wybrałbym ten przy którym mam prędkość przycelną nie mniejsza niż 550 m/s na dystansie granicznym, wypełnienie 90-100%, pełne spalenie prochu i brak cech nadcisnienia.
Scenar 155 grs - tu robiłbym na najwolniejszym jaki można - zauwazyłem ze często skupienie sie poprawia przy wolniej latającym pocisku/ oczywiście zakładajac strzelanie na 100 m na typowej strzelnicy/W przypadku long shotu - może trzeba podkrecic parametry?
Artur ma absolutna rację - do tych analiz Quick Load + weryfikacja na strzelnicy jest nieodzowna
Tak z głowy - obie kulki robiłbym na N140.....Długość lufy - ma znaczenie dla % spalonego prochu - dla samego skupienia raczej niewielkie - im głuższa tym / w pewnym zakresie/ pocisk szybszy, im krótsza - tym sztywniejsza. Gdybym miał wybierać - wolałbym krótszą lufę i szybszy proch aby spalanie było pełne
Piotr
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

goostav pisze: Jak powinieniem dobierać rodzaj prochu i jakimi kryteriami się kierować? I dlaczego tak a nie inaczej?
Goostav.
Częściowo odpowiedzi już masz. Ale nie unikniesz wypróbowania różnych prochów. Na początek przejzałbym manuale z tymi kulkami pod kątem : jakie proszki są zalecane ( gdy miałem możliwość wypróbowania różnych prochów to często sprawdzało się faktycznie to co podawał manual, np. Noslera, jako proch na którym uzyskiwali najlepsze skupienia ). Ale nikt Ci nie podpowie jaki proch bedzie dobry dla Twojej broni. Po prostu musisz poszukać.
pniewa
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:09
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: pniewa »

a jak przeliczać np. N160 na N140? Mam 140-tkę i nie chcę narazie brać innych. W 8x57 pasuje, w lekkich 3006 też, ale w medze 12g i 13g już nie. Katalog zaleca N160.
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Fakt, indywidualne cechy broni maja decydujące znaczenie jeżeli chodzi o skupienie.
Popełniłem DWIE elaboracje w 308WIN na MEGA185gn w DWÓCH różnych karabinach CZ #-o
Pierwsza: N140-39,6gn, OAL 71,00, FiocchiLR, Vo713m/s, E=3050J, spalanie 99,96%, wypełnienie 88,5%,
Druga: N140-43,0gn, OAL 71,00, FiocchiLR :oops: , Vo-764m/s, E=3500J, spalanie 100%(na 40tym centymetrze lufy), wypełnienie 96,1% #-o #-o #-o
Rezultat podobny, ale do lasu wybrałbym #-o #-o #-o chyba #-o #-o #-o drugą.
Co do N160 to dla MEGA200 gn 47 gn (lekki compress) Vo-700m/s, E=3200J, spalanie 90,36%, ale to indywidualne obserwacje, wszak każdy elaboruje na WŁASNĄ ODPOWIEDZALNOŚĆ
forester
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

.....a jak przeliczać np. N160 na N140...mozna to zrobic kalkulując w QL....nie mam go pod ręką - ale do ciezkich N140 bedzie za szybki. Trzeba uwazać na minimalne wypełnienie
Piotr
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

PiotrL, czy mógłbyś podać jeszcze jakiąś taką ogólną zasadę co do doboru w/g ciężaru pocisku?
Goostav
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Najlepiej popatrzeć w manuale jaki zaleca producent albo policzyć w QL. Zgadywać trudno - 400grs w 458 robię na N130, 250 grs w 338 na N160 a 69 grs w 223 na N140.... :D
Piotr
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi,powoli będę je przekuwał w czyny. Może ktoś ma elaborację do 308w scenar 155gr?
Goostav
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

masz w tabeli
http://www.lapua.com/fileadmin/user_upl ... ition8.pdf
A patrzec na czyjes nie warto - moga w Twojej broni być do niczego
Piotr
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

W katalogu VV niektóre naważki są pokolorowane i opisane jako 'accuracy load' W jaki sposób nalezy to czytać?
Goostav
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

'accuracy load'
że jakby najlepsze.
Ale nie zaczynaj od nich bo przeważnie to maksymalne naważki. :!:

Proponował bym dla scenara 155gr zacząć od 38grn N-140
Scenar-do tarczy.
okolice Gdańska-strzelnica 300m.

Mam elaborację 38,3grn na 300m spokojnie wystarcza, na 450m też.

Pozdrawiam
snajper
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Dzięki wszystkim za cierpliwość, robi się jaśniej w temacie :whistle: .
Goostav
ODPOWIEDZ