Poczatki pytanie

Moderatorzy: wierzba, P_iter

kahles
Posty: 523
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 22:46

Poczatki pytanie

Post autor: kahles »

Witam
Mam do Kolegów pytanie.
Czy wg. Was dobrym początkiem w elaboracji będzie zakup nie sprzetu a programu QL i bawienie sie
hipotetyczne elaboracje,symulacje a potem ich analiza?
Dodam ze Elementarz Krakusa mam i przeczytałem aczkolwiek czytam w wolnej chwili nadal...
Gdzie moge kupic QL?Czy sa wersje IOS na tablet Ipad itp.
Z góry dziekuję za Wasze rady.
Elaboracja będzie dla fanu ,części kulowej wieloboju mysliwskiego,polowań i początków long shotu do 600m.Kalibry tylko .223 i .308
Skorpion 2210
Posty: 266
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2015, 09:13
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: Skorpion 2210 »

Moim skromnym zdaniem powinien kolega zacząć od sprzętu, nic nie zastąpi doświadczenia i praktyki
U mnie się sprawdziło składam od 2 miesięcy i mam zadowalające wyniki na strzelnicy. Co do programu to będzie potrzebny w bardziej bardziej w dalszej pracy, zawsze ktoś z forum przeliczyć daną elaboracje
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Do elaboracji program QL nie jest potrzebny. Wszystko co potrzeba znajduje się na stronach producentów. QL jest jedynie pomocny, zaś bez sprzętu nie będzie żadnej elaboracji.
Goostav
raptorek
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 17 lutego 2015, 22:31

Post autor: raptorek »

Potwierdzam bez programu się obejdziesz. Kupiłem program i rzadko go używam.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

Doświadczenia są różne, kupiłem program i uważam że jest bardzo potrzebny bo przy najmniejszych zmianach od razu widzisz wszystko co się dzieje i nikogo się nie prosisz o nic, sam na bieżąco podejmujesz decyzje
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
tomkoziol
Posty: 788
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Ja przyłączę się do zdania kolegów, że QL nie jest potrzebny (przynajmniej na początku).
Co z tego, że będzie można pobawić się w symulacje jak nie będzie można ich sprawdzić w praktyce.
Do tego wydanie 590 zł na QL zamiast na niezbędny sprzęt to dla mnie dosyć nietypowe podejście jak na początek zabawy w elaborację.
Miałem okazję pobawić się programem i widziałem, że dane z wyliczeń często (a w zasadzie prawie zawsze) różniły się od tych w manualach dla takich samych komponentów.
Stąd uważam (ale to tylko moje własne zdanie), że QL to doskonałe narzędzie ale już dla kogoś, kto ma doświadczenie w elaboracji i będzie w stanie odpowiednio zinterpretować wyniki.
To nie tylko wybranie komponentów w okienkach i wydruk wyników. Trzeba zwracać uwagę na wiele innych czynników zmiennych (pojemność łuski, COL itp.), o których początkujący elaborant nie zawsze ma odpowiednie wiadomości. Stąd, dla własnego bezpieczeństwa chyba lepiej na początku korzystać z firmowych manuali a nie z teoretycznych wyliczeń programu.
Po nabraniu praktyki - jak najbardziej, QL to fajne narzędzie.
Pozdrawiam, Tomek
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Podpisuję się pod to, co napisał tomkoziol.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Ja QL-a nie miałem, nie mam i pewnie miał nie będę, a jakoś sobie radzę.
Zamiast QL kup sobie chrono.
ODPOWIEDZ