Sierra GK 165 grain HPBT do polowań

Moderatorzy: wierzba, P_iter

gienek
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 08 listopada 2012, 21:03

Sierra GK 165 grain HPBT do polowań

Post autor: gienek »

Witam
-Sierra Game King 165 grain HPBT
Czy ktoś ma doświadczenia z zastosowaniem tego pocisku w łowiectwie ?
Kaliber 308 win
Z moich skromnych dotychczas obserwacji wynika, że na 100 m przy v0 760 m/s pocisk zachowuje się jak pełnopłaszczowy. /wniosek wysnuwam jedynie na podstawie oględzin kulochwytu/.
Czy to tylko alternatywa dla scenara?
Czy pocisk jest nieprzewidywalny, a tym samym mało bezpieczny jak pełny płaszcz czy pociski tarczowe?
Na czym w praktyce polega jego "łowiecka" przewaga nad typowymi pociskami tarczowymi w podobnej gramaturze ?
Nadaje się na zwierzynę grubą? Ewentualnie jakich spodziewać się efektów?
Rozpatruję go jako alternatywę dla Sierra GK 180 grain SBT z uwagi na zapas wspomnianego HPBT.

Pozdrawiam.
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

MaciekK od dłuższego czasu jej używa w 30.06, poczekajmy na jego opinię...
Maćku!! :D
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

W 243W 85 gr zachowuje sie jak pełny płaszcz (sarna, strzał na komorę i brak grzybkowania).Serce rozbite,wejście i wyjście kulki takie same.Ale za to bardzo dobre skupienie.
MADMAX
Posty: 602
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Sierra GK 165 grain HPBT do polowań

Post autor: MADMAX »

gienek pisze:Sierra Game King 165 grain HPBT
Nie ma takiego pocisku. GameKing to pocisk półpłaszczowy (SBT). HPBT w wydaniu Sierry to MatchKing.
Jeśli o ten pocisk pytasz - to tak - Scenar w wydaniu Sierry (nie wdając się w szczegóły).

Natomiast polecam 180 gr GameKing. Używam na co dzień do polowania, a i niektóre zawody zdarzało się nieźle ogarnąć. Nie jest to pocisk idealny, ale jak się dużo strzela w łowisku, stosunek ceny do jakości ma znaczenie. Ponieważ poluję dużo i głównie na drapieżniki, dla mnie jest idealny.

I przy okazji: HPBT w niektórych opracowaniach (chyba nawet w konwencji Genewskiej) został uznany za pocisk pełnopłaszczowy i dopuszczony do używania przez wojsko w czasie konfliktów zbrojnych. Może być więc tak, że używanie go do strzelania zwierzyny innej niż drapieżniki, jest niezgodne z polskim prawem. Poza tym, z praktycznego punktu widzenia - poza strzałami w łeb, będzie nieskuteczne (strzał śmiertelny, lecz zwierz nie do znalezienia - zero farby i odejście od 100 m - lis do kilku km - jeleń/dzik).
gienek
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 08 listopada 2012, 21:03

Re: Sierra GK 165 grain HPBT do polowań

Post autor: gienek »

MADMAX pisze:
gienek pisze:Sierra Game King 165 grain HPBT
Nie ma takiego pocisku. GameKing to pocisk półpłaszczowy (SBT). HPBT w wydaniu Sierry to MatchKing.
.
Nieprawda. Proszę, mam takie:
http://media.midwayusa.com/productimage ... 326863.jpg

Z opisu któregoś ze sprzedawców, przeznaczenie: tarcza i polowanie
Właśnie interesuje mnie różnica pomiędzy wspomnianym, a Mach King, zwłaszcza w aspekcie balistyki końcowej.
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

MADMAX
Posty: 602
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Post autor: MADMAX »

O żesz Ty !

Rzeczywiście, istnieje GameKing HPBT. To druga rzecz po UFO, która jest, choć tak na prawdę jej nie ma.

Kolego gienek - biję się w piersi i przepraszam.

Wybacz mój bezsensowny, nie na temat i zaśmiecający wątek post. Znikam jako nie mający nic do powiedzenia w nieznanym mi temacie.

P.S.

albo, może lepiej nie...
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

Witam. Strzeliłem kiedyś trzy dziki, większych różnic pomiędzy tradycyjnym półpłaszczem nie zauważyłem.Może trochę więcej (krwiaków) jak po Sierra 150 SBT (0.30),lecz to "więcej" to mocno subiektywna ocena. Wszystkie strzelone na łopatkę.
Ps. V0- była ok. 765 m/s
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Re: Sierra GK 165 grain HPBT do polowań

Post autor: wozzi »

MADMAX pisze:I przy okazji: HPBT w niektórych opracowaniach (chyba nawet w konwencji Genewskiej) został uznany za pocisk pełnopłaszczowy i dopuszczony do używania przez wojsko w czasie konfliktów zbrojnych. Może być więc tak, że używanie go do strzelania zwierzyny innej niż drapieżniki, jest niezgodne z polskim prawem. Poza tym, z praktycznego punktu widzenia - poza strzałami w łeb, będzie nieskuteczne (strzał śmiertelny, lecz zwierz nie do znalezienia - zero farby i odejście od 100 m - lis do kilku km - jeleń/dzik).
Amerykanie wymusili zgodę na używanie pocisków HPBT przez ich snajperów. To jeszcze nie robi z tych pocisków pocisków pełnopłaszczowych.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
gienek
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 08 listopada 2012, 21:03

Re: Sierra GK 165 grain HPBT do polowań

Post autor: gienek »

Specjalnie dla MADMAX:
http://www.sadefensejournal.com/wp/?p=1262
http://roswellboutique.wordans.com/wvc- ... 92_340.jpg

A może ktoś się wypowie jeszcze na taki temat:
Czy Nosler Ballistic Tip też będzie zachowywał się podobnie /w świetle balistyki celu/, tzn. czy też może dawać efekt zbliżony do pełnego płaszcza ?
MADMAX
Posty: 602
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Sierra GK 165 grain HPBT do polowań

Post autor: MADMAX »

[quote="wozzi]Amerykanie wymusili zgodę na używanie pocisków HPBT przez ich snajperów. To jeszcze nie robi z tych pocisków pocisków pełnopłaszczowych.[/quote]

Nie napisałem, że są pełnopłaszczowe. Napisałem, że zostały za takie uznane.

Podobnie jest w przypadku naszego nietypowego Game Kinga.
Dlaczego producent nazwał go tak jak znane, typowe myśliwskie półpłaszcze (chociaż to raczej odmiana SMK różniąca się jak widać na zdjęciach z linku kol. gienek wyłącznie sposobem zaciśnięcia płaszcza) - nie wiem.
specmisiek
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 10 lipca 2014, 22:28

Post autor: specmisiek »

No niestety niektórzy mylą pojęcia. Jak to często bywa...HPBT Sierry istnieje w wersji Match King i w wersji Game King. Ta druga jak najbardziej nadaje się do polowań. Mam i elaboruję jakby co.. ;-)
gienek
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 08 listopada 2012, 21:03

Post autor: gienek »

Chętnie zamienię HPBT Game King na inne pociski z profitem dla zainteresowanego. Ewentualnie odsprzedam w korzystnej cenie :-)
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

SławekP pisze:MaciekK od dłuższego czasu jej używa w 30.06, poczekajmy na jego opinię...
Maćku!! :D
Sławeczku,dla Ciebie wszystko :lol:
Ale do rzeczy bo znowu się do mnie "przyczepią" #-o

Poluje z tym pociskiem ok.2 lat i nie mam powodów do narzekań,zmierzona prędkość wylotowa 800-805 m/s.
Co do krwiaków jak napisał Robert-raz są a czasem ich nie ma i pewnie zależy to od "punktu" trafienia.
Dla mnie pocisk "skuteczny" i bardzo go sobie chwalę.

Ciekawostką jest,że przez małe tusze na odległości do 50-60m potrafi nie byś przestrzału bo rdzeń ołowiany rozlatuje się w tuszy i pewnie spowodowane jest to jego prędkością początkową.
Na odległości powyżej 100m Byki,duże Dziki-zawsze mam przestrzał.
Pozdrawiam
Maciek
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

Maciek K pisze:Ciekawostką jest,że przez małe tusze na odległości do 50-60m potrafi nie byś przestrzału bo rdzeń ołowiany rozlatuje się w tuszy i pewnie spowodowane jest to jego prędkością początkową.
Korci mnie żeby wypróbować w 270WSM, jednak po tym co napisałeś Maćku, mam spore wątpliwośći czy to dobry pomysł.... :D
DEDEk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela, 17 października 2010, 10:47
Lokalizacja: Legnica

Post autor: DEDEk »

Sory za odświeżenie kotleta ale... Używałem w 6,5x55. Do tarczy rewelka ale Dziki i sarny po strzale szły. na lisach w ogóle pocisk nie rozkwitał. Z jednego dzika wyciągnąłem pocisk. Wyglądało to tak, że pocisk "wpadł" za łopatką zakoziołkował w tuszy i lekko spłaszczony i rozbity (nie otwarty, wierzchołek pocisku nawet leciutko nie zagrzybkował) znalazł się pod skórą z drugiej strony. Drugi dość śmieszny przypadek Strzał do kozła od tyłu (spokojnie, strzał oddany w kark) ale pocisk wszedł z tyłu karku (rana wlotowa) i nie wiem jak to zrobił ale odbił sie lub śliznął po kręgosłupie, zrykoszetował o 180 stopni wchodząc w komore i wyszedł z tyłu szynka rozrywając ją. Koziołek był w pierwszej klasie i ważył ok 12kg ale wyglądał jakby wbiegł na mine p.panc. Strzelany z 6,5x55. Po przejściu na Barnes LRX wszystkie problemy z odchodzącymi zwierzakami jak ręką odjął :-) Szczerze nie polecam Sierra GK HPBT
Sobol
Posty: 392
Rejestracja: piątek, 17 stycznia 2014, 00:35
Lokalizacja: Mazowieckie / Garwoliński

Post autor: Sobol »

Maciek K pytanie techniczne jak blisko gwintu osadzasz te pociski?
ODPOWIEDZ