Optyka na noc i strzelnice

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Optyka na noc i strzelnice

Post autor: Myśliwy »

Witam kolegów

Szukam lunety z którą można wyjść na nocna zasiadkę i dobrze się sprawowała na strzelnicy max 600 m.


Będę wdzięczny za dobre rady.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zuxon
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 06 stycznia 2015, 16:50
Lokalizacja: warszawa

Post autor: zuxon »

witam mysle że tylko zeiss diavary 3 x 12 x 56 T ,wszystkie inne sportowe lunety maja za duze przybliżenie , oraz duzą ilosc soczewek ktore w nocy badą zabieraly swiatlo :D
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Obawiam się że tego nie da się pogodzić.
Wojtek
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

Co powiecie o Delta Optical Titanium 3-24x56 ED HMR.P300 OLT

Może ktoś z Was miał okazje sprawdzić ja osobiście?
Ludwik r35
Posty: 124
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2014, 20:07
Lokalizacja: polska

Post autor: Ludwik r35 »

Hej.Znajomy ma delte titanium. kupił nówkę, jest z niej niezadowolony . Cena przystepna a jakość do bani. Osadzona jest na sztucerze w kal 7x64.
witam
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

Jakoś mnie to nie dziwi.. nawet na strzelnicy "delty" są "ciemniejsze" od np, Leupolda. (mam obie marki i mogłem porównać).
Piszę o szkle, a nie o modelu... bo w moim przypadku parametry (powiększenia i światło "x50" są takie same :D
Awatar użytkownika
Bizon
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 08 listopada 2011, 22:50
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Bizon »

Luneta Zeiss Victory Diavari 6-24x56 T* FL :D
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

nowe v8 z odpowiednim krzyżem
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

Bizon pisze:Luneta Zeiss Victory Diavari 6-24x56 T* FL :D

Na tą lunetę niestety mnie nie stać!!!
Ludwik r35
Posty: 124
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2014, 20:07
Lokalizacja: polska

Post autor: Ludwik r35 »

Moim zdaniem lepiej kupić dwie lunety. jedną na noc, drugą na strzelnice. wszystko zależy i tak od przeznaczonego budżetu na zakup.
witam
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

Ostatnio przegapiłem bo byla do sprzedania za 7tys używana Zeiss Victory Diavari 6-24x56.
Awatar użytkownika
zuxon
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 06 stycznia 2015, 16:50
Lokalizacja: warszawa

Post autor: zuxon »

6-24x56 T* FL nie zda egzaminu w nocy przez to ze ma 24 przyb zabierze zaduzo swiatla kup sobie 3x12 x56 doktera tylko basica a nie classika i porowna z kims kto ma zeissa 3x12x56 T ja porownywalem sprawdz !!! :wink:
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

zuxon pisze:6-24x56 T* FL nie zda egzaminu w nocy przez to ze ma 24 przyb zabierze zaduzo swiatla kup sobie 3x12 x56 doktera tylko basica a nie classika i porowna z kims kto ma zeissa 3x12x56 T ja porownywalem sprawdz !!! :wink:
Zawsze cenię sobie opinie expertów, zwłaszcza tych, którzy nie mieli do czynienia z optyką o której piszą.
Bez urazy, nie piszę tego złośliwie jednak mam zgoła odmienne zdanie od Twojego , w dodatku poparte doświadczeniem - zuxonie.

ps.
Mam słabość do Zeissa, kilka modeli przewałkowałem więc chyba mogę zabierać głos... :-k
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Post autor: sowland »

Mam 3-12x56 zeiss ht oraz nowego basixa 3-12x56 .Nie widać różnic jak sie nie chce ich widzieć . W ht podświetlana kropka 5 mm na stu metrach docter 3 cm i jeszcze kilka różnic o których nie chce mi się pisać.
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
poziomm
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 14 czerwca 2008, 20:43
Lokalizacja: Kępno

Post autor: poziomm »

A kto powiedział, że 24x trzeba używać w nocy??
W nocy najczęściej strzela się z powiększeń 6-12 - przynajmniej ja tak mam.

Co do wykorzystania 24 krotnego przybliżenie w nocy to mogę powiedzieć, że się da - wszystko zależy od warunków. Jeżeli mamy pełnie i jest śnieg to te przybliżenie da się wykorzystać. Wiem bo sam to przerobiłem. Co prawda wykorzystałem 24 krotne przybliżenie tylko do obserwacji a nie do strzału ;)

3-12x56 ma tą przewagę nad 6-24x56(72) że można ją użyć na zbiorówce. Za to ta druga sprawdzi się lepiej na strzelnicy

Wszystko zależy od tego jak chcemy ją wykorzystywać i na jakiej broni będzie zamontowana, bo np.: 6-24x72 nie na każdej dobrze wygląda ;>
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

poziomm pisze: 3-12x56 ma tą przewagę nad 6-24x56(72) że można ją użyć na zbiorówce.
Dodatkowo jak nastawisz obie lunety na przybliżenie x6 to ta 3-12x56 będzie jaśniejsza.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Koledzy, jest to jeden z tematów, które budzą wiele niezdrowych emocji. Podobnie jak Który kaliber jest najlepszy i dlaczego .308 win? Tyle opinii ilu posiadaczy. Stanowczo protestuję jednak, jeśli ktoś sugeruje, że luneta typu Waver, Delta czy inny Nikko jest optycznie identyczny lub prawie identyczny do Zeissa, Svarowskiego czy też S&B. Są to opinie, które kolegów narażają na koszty wielokrotnego kupowania lunet a skończy to się i tak zakupem czegoś z wielkiej trójki. Już pusty śmiech mnie ogarnia jak słyszę, że luneta na śniegu i w pełni księżyca, doskonale sobie radzi. No bo co w takich warunkach sobie nie radzi??? Poziomm, nie piję bezpośrednio do Ciebie, bo takie opinie czyta się na co dzień i w wielu miejscach.

Co do mojej subiektywnej oceny. Z punktu widzenia posiadacza wielu lunet i kiedyś testera tychże. Jest ona całkowicie zbieżna z opinią Kolegów Cyrograf15 i Ludwik r35. Nie da się w sposób satysfakcjonujący połączyć tych dwóch funkcji lunet. Strzelania tarczowego na 600 metrów i polowania nocnego. Wszelkie propozycję, to półśrodki.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Myśliwy
Posty: 556
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 22:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Myśliwy »

Teraz poluje z drylingiem na którym mam Luneta Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50 T* z siatką 0. Ten model sprawdza mi sie idealnie nawet przy bardzo małym świetle.

Może ktoś mi wyjaśni czemu Zeiss Victory Diavari 6-24x56. będzię ciemniejszy od np. doktera basica 3x12x56 ??? Zakładam, że zeiss powinien mieć leprze szkła niż dokter.

W nocy przy małym świetle i tak ustawiamy lunetę tak aby swiatło wpadajace do oka miało ok 8mm.




Ps. to jaka luneta na strzelnice??? dystans do 600 m, przedział cenowy do 2-4 tys. ](*,)
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Weaver T 36, dobry stosunek ceny do jakości.
Wojtek
MADMAX
Posty: 602
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Post autor: MADMAX »

Myśliwy pisze:Teraz poluje z drylingiem na którym mam Luneta Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50 T* z siatką 0. Ten model sprawdza mi sie idealnie nawet przy bardzo małym świetle.

Może ktoś mi wyjaśni czemu Zeiss Victory Diavari 6-24x56. będzię ciemniejszy od np. doktera basica 3x12x56 ??? Zakładam, że zeiss powinien mieć leprze szkła niż dokter.

W nocy przy małym świetle i tak ustawiamy lunetę tak aby swiatło wpadajace do oka miało ok 8mm.

Ps. to jaka luneta na strzelnice??? dystans do 600 m, przedział cenowy do 2-4 tys. ](*,)
Mod - weź się do roboty, albo zupełnie zejdziemy na psy we wszelkiej materii, w tym języka.

Może ktoś mi wyjaśni czemu Zeiss Victory Diavari 6-24x56. będzię ciemniejszy od np. doktera basica 3x12x56 ??? - IQ 13 twórcy postu wystarczy dla zapłonu ?

Wiem. Wiem. Jak będzie trudno, to nie będzie łatwo. Ale... dbamy o Forum, czy nie dbamy ?

Zrób porządek, daj mi bana, i toleruj tą hucpę dalej. Albo przywróć temu Forum powagę, merytorykę i zasadność.
MADMAX
Posty: 602
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Post autor: MADMAX »

Cyrograf15 pisze:Weaver T 36, dobry stosunek ceny do jakości.
Wojtek
Brawo ! Nareszcie fachowiec na tym Forum - precz z teoretykami ! / Bredzisz kolego, nie masz pojęcia o czym piszesz. Brak Ci praktyki. Od razu widać, że nie jesteś myśliwym.
Rzeczywiście, masz rację. Fajnie się strzela na 800 m z tego powiększenia / Niezłe ! I 36 piw w godzinę też pewnie wypijesz ?. Spróbuj strzelić lisa na 50 m z powiększenia 36.

Czytacze / Praktycy

DarzBór
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Madmax, ochłoń proszę. Pytanie było o strzelnicę do 600 metrów a nie o lisa na 50.
Nie będę poprawiał błędów ortograficznych Kolegów. Nawet nie będę ich wytykał, bo każdemu mogą się przytrafić. Pisują tu także osoby dla których język polski jest językiem nieużywanym na co dzień. Wolę patrzyć na treść a nie formę mimo, że braki czasami są w obydwu aspektach.
Mod. ]
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
zuxon
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 06 stycznia 2015, 16:50
Lokalizacja: warszawa

Post autor: zuxon »

slawek mialem taka lunete zeissa jak rowniez swarovskiego z tym przyblizeniem i wiem co pisze obie te lunety nie maja szans powtazam najmniejszych szans z dobra luneta 3 x12x 56 , nikt z nas nie jest cudotworcą , czy widziales przekrój lunety z 24 przyblizeniem , polecam zerknij i porównaj ,a bedziesz wiedzial o co mi chodzi pozdrawiam slawku.!
Awatar użytkownika
zuxon
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 06 stycznia 2015, 16:50
Lokalizacja: warszawa

Post autor: zuxon »

slawku ..... zeiss 24 x56 jest super luneta na wieczor lis strzelnica dalekie strzaly jest wyrazaisty bardzo kontrastowy poprostu bajka ,,,,,,, itp ale nie na ciemna noc typu nów lekka poswiata ... czyli typowe nocne polowanie nie bardzo pozdr,,,,,,
Awatar użytkownika
zuxon
Posty: 111
Rejestracja: wtorek, 06 stycznia 2015, 16:50
Lokalizacja: warszawa

Post autor: zuxon »

24x 56 zeissa zamienilemm na nowego zeissa 3x12x56 T w bardzo ciemna noc szukam swiatla od 4 do 7 pow i jest bajka , nic lepszego moim skromnym zdaniem nie wyprodukowano do nocnych polowan , pozdr
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

zuxonie - Ty wiesz swoje, ja swoje.
Niech tak zostanie...
:halo-
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Re: Optyka na noc i strzelnice

Post autor: andy7 »

Myśliwy pisze:Witam kolegów

Szukam lunety z którą można wyjść na nocna zasiadkę i dobrze się sprawowała na strzelnicy max 600 m.


Będę wdzięczny za dobre rady.

Pozdrawiam
Zacznijmy od tego ile dukatow chcesz na nie przeznaczyc ?

Zeiss Diavari 6-24x72 :mrgreen:

Dobra, doczytalem i niestac Cie na nia.

W/w 6-24x65 widzialem na egun'ie poszla za 1716,- &#8364;

Nie poluje ale wiem, ze mysliwy ze sportowcem nigdy sie pod wzgledem szkla nie dogadaja.

Pytanie jakie bym postawil to jak dobrze ma wygladac obraz na bokach optyki ? Wszystko sprawa kompromisu.

Rachunkowo wychodzi to samo a w praktyce jedno jasniejsze, drugie ciemniejsze, inne kontzrasty inne znieksztalcenia.

Tego koilego nikt Ci na Forum nie powie bo kazdy bedzie mial inne kryteria i zwracal u´wage na co innego.



:wink:
raptorek
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 17 lutego 2015, 22:31

Post autor: raptorek »

SławekP pisze:
zuxon pisze:6-24x56 T* FL nie zda egzaminu w nocy przez to ze ma 24 przyb zabierze zaduzo swiatla kup sobie 3x12 x56 doktera tylko basica a nie classika i porowna z kims kto ma zeissa 3x12x56 T ja porownywalem sprawdz !!! :wink:
Zawsze cenię sobie opinie expertów, zwłaszcza tych, którzy nie mieli do czynienia z optyką o której piszą.
Bez urazy, nie piszę tego złośliwie jednak mam zgoła odmienne zdanie od Twojego , w dodatku poparte doświadczeniem - zuxonie.

ps.
Mam słabość do Zeissa, kilka modeli przewałkowałem więc chyba mogę zabierać głos... :-k

Popieram jak nie macie pojęcia o lunetach to nie piszcie bzdur. Również nie wypowiadajcie się na temat delt, których nie mieliście nawet w ręce. A w nocy żadna luneta nie spełni zadania jak nie będzie światła odbijanego przez księżyc. Porównywałem kilka lunet różnice są niewielkie, a wręcz niezauważalne gołym okiem przy tej samej średnicy obiektywu niezależnie od ceny lunety.

Pozdrawiam i miłych poszukiwań nowa delta chyba z tubusem 35 mm by spełniła poniekąd twoje oczekiwania.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

P_iter pisze:Madmax, ochłoń proszę. Pytanie było o strzelnicę do 600 metrów a nie o lisa na 50.
Piter, gwoli ścisłości, pytanie było o lunetę "z którą można wyjść na nocna zasiadkę i dobrze się sprawowała na strzelnicy max 600 m"
Nie będziemy chyba teraz rozsądzać czy lis na 50 metrach mieści się w pojęciu nocnej zasiadki ...
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Ludwik r35
Posty: 124
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2014, 20:07
Lokalizacja: polska

Post autor: Ludwik r35 »

Nie masz kasy to nie pchaj się w delte szkoda zachodu i kasy.miałem to wiem .6x42 i 7x50ir o ile sie nie mylę . obydwie naprawiane kilka razy. i jak mieć tu zaufanie? potem Docter 8x56 i bajka.chodzi jak ta lalka.
witam
Awatar użytkownika
Vorevol
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 13 września 2013, 07:12
Lokalizacja: Basinów

Post autor: Vorevol »

P_iter pisze:Stanowczo protestuję jednak, jeśli ktoś sugeruje, że luneta typu Waver, Delta czy inny Nikko jest optycznie identyczny lub prawie identyczny do Zeissa, Svarowskiego czy też S&B. Są to opinie, które kolegów narażają na koszty wielokrotnego kupowania lunet a skończy to się i tak zakupem czegoś z wielkiej trójki.
Nie jestem myśliwym tylko długodystansowcem, więc na temat lunety do zasiadki się nie wypowiadam, ale z wymienionej przez Ciebie "wielkiej trójki" na strzelnicach długodystansowych Zeissa i Svarowskiego ze świecą szukać. Owszem S&B jest sporo, ale reszta to NF, IOR, Kahles, Premier czasem Steiner, Leupold i pojedyncze Sightrony i DOT 3-24x56 ED.
Cedo nulli
.22lr, 9x19, .357Mag, .308Win, .338LM
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

Tutaj coś o transmisji światła:
http://www.accurateshooter.com/optics/s ... nsmission/

Dla większości renomowanych lunet podawane są parametry do tych teoretycznych wyliczeń.
Nie jestem myśliwym, ale pole widzenia też jest ważne - im większe tym szybciej znajdziemy ruchomy cel (zwiewaj lisie :) niech spudłuje )
Do tarczy warto mieć lunetę z cienką siatką, pokrętła z zakresem regulacji przynajmniej 50 moa (regulowane ręką, a nie monetą) i powiększenie chociaż tak z 12x albo 16x.
Miłego dnia!
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

SławekP pisze:zuxonie - Ty wiesz swoje, ja swoje.
Niech tak zostanie...
:halo-
Sławeczku,
Na lunetach "trza" się znać :mrgreen:
Teraz jak mi coś "wpadnie" (zakup nowej lunety) do głowy do od razu walę do zuxona po poradę :wink:

Zmieniając temat to tu się robi jak na zielonym....większość w rękach nawet nie miała wielu lunet ale krytykują albo chwalą co im "podchodzi" :bh|:
I znowu musiał coś zmienić w moim poście...odpier.....dol się od mojej osoby....
Ostatnio zmieniony wtorek, 24 lutego 2015, 08:01 przez Maciek K, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Maciek
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Maz pisze: Do tarczy warto mieć lunetę.......... i powiększenie chociaż tak z 12x albo 16x.
Prosilbym abys nie odbieral mojej wypowiedzi zbyt osobiscie.

O ile do polowan szklo z 12 ba nawet u 16 x powiekszeniem sie nada, tak na 300 m ( do tarczy ) smiem twierdzic, ze kiepsko bedzie ( przynajmniej w moim prztypadku, tak ze 25 lat temu moze i bym dal rade ), teraz nawet nie chcial bym probowac, znaczy probowalem i szybko sprzedlalem mojego
Hunter'a 4-12x56 :mrgreen:

:wink:
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

Prosilbym abys nie odbieral mojej wypowiedzi zbyt osobiscie.
:?: Nie odnosiłem się do żadnej Twojej wypowiedzi. Ulubione powiększenie do tarczy to indywidualna sprawa. Sam strzelam z x50, jak warunki pozwalają.
Pisałem, że x12 wystarczy, bo widziałem Kolegę usiągającego dobre rezultaty z mniejszym.

Ponieważ temat jest o kompromisowej optyce, zakup lunety z powiększeniem x30 czy x 50 będzie raczej chybiony, ale to dobrze dla lisów :D
Miłego dnia!
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Maz pisze:
:?: Nie odnosiłem się do żadnej Twojej wypowiedzi. Ulubione powiększenie do tarczy to indywidualna sprawa. Sam strzelam z x50, jak warunki pozwalają.
Pisałem, że x12 wystarczy, bo widziałem Kolegę usiągającego dobre rezultaty z mniejszym.

Ponieważ temat jest o kompromisowej optyce, zakup lunety z powiększeniem x30 czy x 50 będzie raczej chybiony, ale to dobrze dla lisów :D
Fakt, ze sporo zalezy w takiej optyce od siatki

Lis sprytne zwierze, mysle, ze sobie poradzi :mrgreen:

:wink:
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Taa.., lisy są takie sprytne, że myśliwego z optyką x30 i odpowiednią siatką celowniczą wyczują na 5 kilometrów. :(
Paweł 63
Posty: 104
Rejestracja: wtorek, 01 stycznia 2013, 15:24

Post autor: Paweł 63 »

Witam.
Tak sobie obserwuję ten temat i też może wtrącę swoje parę groszy. Z wieloletniego doświadczenia wiem, że czasami koledzy nie wiedzą o czym piszą. Tylko niewielka część zabierających głos miała lub ma do czynienia ze sprzętem o którym pisze a także doświadczenie łowieckie jak i w strzelaniu na dalekie dystanse.
Nie ma większych różnic między markowymi trzema producentami jeśli chodzi o parametry światła , ostrości, braku zniekształceń itp, itd. Wszędzie są wzorowe.
Różnice są jeśli zaczynamy porównywać tę 3 z innymi. Co prawda czasami niewielkie. Jednak coś w tym jest, że tyle kosztują i nie jest to tylko reklama
Dla myśliwego nie ma też różnicy między lunetą 3-12x56 a 6-24x56 Zeissa, czy S@B lub Swarka, jeśli chodzi o lunety tej trójki o tych parametrach.
W nocy czasami trzeba użyć mniejszego powiększenia niż 6 aby złapać tło i to może jest różnica. Również dochodzenie postrzałka, gdy mamy minimum 6 może być problematyczne, ale bez przesady. Strzały w całkowitej ciemności są nie wykonalne z każdej nawet brylantowo złotej lunety!!
Sam posiadam m innymi 2 lunety Zeiss VD 6-24 X56. i używam obu również do nocnych polowań. Super cienkie siatki celownicze mają kolosalne znaczenie. Nie zaciemniają obrazu. Pełne podświetlenie krzyża MilDot w niczym nie przeszkadza, a nawet pomaga. Można je ustawić tak aby ledwo świeciło.
Kolosalną zaletą jest to, że gdy jest jeszcze widno można ocenić parostki kozła lub wieniec byka, który jest na 500m ,itd.itp.
potem starać się go podejść np. do 199m ( żartuję - oczywiście zawsze podchodzę jeszcze bliżej )
Strzelnica super i ta na 1000 i ta na 100m. Na 100m nie latamy do tarczy widzimy przyestrzeliny - mierzymy sobie poprawki ( krzyże typu mil dot)
Rady typu kup 2 lunety to koszty x2 Czasami lepiej wydać raz a dobrze niż parę razy tracić kasę bo będzie nam coś nie pasowało.
Z raz przystrzelanej broni lunety nie powinno się zdejmować nawet na najlepszych teoretycznie powtarzalnych montażach. Po każdym demontażu - przystrzelanie!
Wada to cena
PZDR
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Vorevol pisze:Nie jestem myśliwym tylko długodystansowcem, więc na temat lunety do zasiadki się nie wypowiadam, ale z wymienionej przez Ciebie "wielkiej trójki" na strzelnicach długodystansowych Zeissa i Svarowskiego ze świecą szukać. Owszem S&B jest sporo, ale reszta to NF, IOR, Kahles, Premier czasem Steiner, Leupold i pojedyncze Sightrony i DOT 3-24x56 ED.
Masz racje jeśli chodzi o "występowanie" Zeiss-uw i Svarowskich na zawodach, ale jest to podyktowane tym, ze maja one krzyże dla potrzeb myśliwych. Strzelec sportowy, nie będący równocześnie myśliwym raczej się na zakup takiej lunety nie skusi.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
Vorevol
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 13 września 2013, 07:12
Lokalizacja: Basinów

Post autor: Vorevol »

No jest w prawdzie Zeiss 6,5-20x50 Conquest, ale to jest absolutna porażka. Krzyż mil-dot (w mrad) a wieżyczki w MOA. Konia z rzędem temu, kto na zawodach szybko przeliczy jednostki w celu naniesienia poprawek.
Cedo nulli
.22lr, 9x19, .357Mag, .308Win, .338LM
ODPOWIEDZ