Merkel Rx Helix

Moderatorzy: wierzba, P_iter

DEDEk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela, 17 października 2010, 10:47
Lokalizacja: Legnica

Merkel Rx Helix

Post autor: DEDEk »

Witam.
Noszę sie z zamiarem kupna Helixa. Nie miałem go nigdy w rękach ba nawet nie widziałem na żywo ;) No i juz decyzja prawie zapadła dopóki nie zacząłem mocniej szperać. Internet jako kopalnia wiedzy nie schlebia helixowi. POnoć Dużo egzemplarzy się zacina. Tych nowych jak i starych. Często skupienie w helixach jest bardziej niż tragiczne. Czy sa może na forum posiadacze helixów którzy by coś powiedzieli na ich temat? Czy polecają zakup czy odradzają i np lepszym wyborem będzie blaser?
Pozdrawiam
KubaG
Posty: 218
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:48
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: KubaG »

DEDEk - nasz admin polował ostatnio z Helixem, może coś więcej powie.

Helixem się niestety nie bawiłem bo nikt go ze znajomych nie ma - jednak fakt ze nic nie wychodzi po za obrys broni w trakcie repetowanie jest jego dużą zaletą.
A myślałeś nad czymś takim jak Innogun Hybrid ? Poszukaj w internecie - miałem to w rękach i zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Niecałe 3kg wagi, super szybkie repetowanie, wymienne lufy itp itd ...
slawek1972
Posty: 591
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 10:18
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: slawek1972 »

Jak tam kolego z tym Helixsem- kupiłeś? Miałem w ręku ten karabin w sklepie i przymierzałem się do niego. Bron bardzo finezyjna- prawie jak kobieca- to nie wada. Broń to nie maczuga i nie musi być ciężka i masywna. Miałem podobne rozterki na jesień 2014r, i wybrałem półautomat Browninga Bara Zenith ultimeit 9,3x62. Chodziło głównie o zbiorówki. Poza tym z wymienną lufa miałem już manlichera luxsusa. Gdyby w 2009r, jak go kupowałem byłby Helix to wybór byłby inny. Teraz znowu stanąłem przed wyborem i nie mogę sobie poradzić. Napisałem o tym nowy temat w kategorii "Broń" Wybór między Blaserem a Strasserem
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

Szczerze odradzam kupno RX Helixa.!!!

Nie wiem czy to cecha karabinów sprowadzanych do Polski ale znam już 2 przypadki gdzie ten karabin się systematycznie psuje.

jeden z nich to niestety mój.

Karabin kupiłem jak tylko zostałem myśliwym w sierpniu 2014.
Po 2 tygodniach trafił od razu na 2 miesiące do serwisu i polowałem w tym czasie z użyczonej Tikki (trafił do serwisu bo nie byłem w stanie po strzale otworzyć zamka)

Kolejnym problemem było blokowanie się iglicy skutkujące niewystarczającą energią uderzenia w spłonkę (zresztą w drugim karabinie, które równolegle kupił ze mną kolega było to samo
Jego jednostka również trafiła do naprawy ale już znacznie szybciej, bo po 1,5 miesiąca odzyskał naprawioną broń z wymienionym nowym mechanizmem.)

Po 2 miesiącach po powrocie z serwisu, znów karabin trafił do naprawy bo znów się nie chciał otwierać. I znowu czekałem miesiąc na naprawę...
Pojawiały się sugestie żeby delikatnie przeładowywać ... a innym razem żeby jednak mocniej...

We wrześniu 2015 przy wprowadzaniu na zbiorówce naboju do komory nastąpił wystrzał spowodowany tylko zamknięciem zamka (!) - całe szczęście, że odczekałem aż minie mnie grupa myśliwych, która szła na dalsze stanowiska i że skierowałem broń w ziemię przy ładowaniu. Ale pomimo tego, że koledzy odeszli na kilkanaście metrów to podskoczyli i prawie mnie zjedli bo to jednak mało przyjemne usłyszeć nagle za plecami wystrzał...

W grudniu 2015 pojawiła się kolejna przypadłość - po wystrzale zaczął spadać bezpiecznik w związku z czym szybkie repetowanie jest praktycznie niemożliwe. Dzieje się to sporadycznie i nie wiem kiedy będę miał możliwość powtarzalnego strzelania a kiedy tylko jednego, bo będę musiał odbezpieczyć przed kolejnym przeładowaniem broń.
Koledzy po strzelbie, instruktorzy opiekunowie strzelnicy skwitowali karabin krótko: "...jest śliczny ale oddaj to gówno" ale ja nie chcę go oddać, bo naprawdę mi się podoba no i jest MÓJ.


W RX Helix się zakochałem od pierwszego wejrzenia, karabin nie jest najtańszy ale miłości mojej nie odwzajemnia.
Na fabrycznych kulkach skupienie 1,5 MOA na robionych ręcznie osiągnąłem skupienie 0,8 MOA
Ponieważ karabin jest jaki jest zdecydowałem się strzelać amunicją fabryczną aby nikt mi nie zarzucił, że to moje kulki psują broń.

Na początku przygody z nim trafiłem też na partię GECO, w której niektóre spłonki były luźniej osadzone i potrafiły po odpaleniu wpaść do zamka oczywiście nie można tego samemu oczyścić... więc broń trzeba wysłać do serwisu.

Mam też dziwne wrażenie, że po pierwszej naprawie coś nie tak zostało zrobione bo suwak bezpiecznika potrafi nie napinać iglicy. Muszę ruch w dół i do góry ponowić czasami 2-3 razy zanim "załapie" i napnie iglicę.
Fantastyczna zabawa zwłaszcza, że ja często przemieszczam się na polowaniu z bronią zabezpieczoną a jak już widzę dziki to hebluję w górę i w dół modląc się aby "szybko załapało"

Jutro jadę po raz kolejny oddać go do naprawy a co gorsze, złapałem się na myślach, że zacząłem się własnego karabinu obawiać....

Teraz ostrożnie go ładuję (no bo może wypalić), sprawdzam czy zamek chodzi (bo może być jakiś paproch który go zblokuje) , sprawdzam czy suwak bezpiecznika napina iglicę no i mam nadzieję, że ta iglica odpali pocisk, który będzie miał dobrą spłonkę bo jak nie to dupa i znów odwiedziny w serwisie. Nie powiem, jak wszystko działa bez zarzutu to polowania są przepiękne i trafiają się nawet dublety, ale jak coś jest nie ten teges to sami rozumiecie... pojawiają się obawy bym nie zrobił krzywdy ani sobie ani komuś innemu.

Ten mój RX Helix to bez wątpienia piękna broń, bogato grawerowana zaawansowana technologicznie... nawet już paręnaście dzików strzeliła ale za kilkanaście tysięcy chyba każdy ma prawo oczekiwać, że merkel (świadomie piszę z małej litery bo straciłem do tej firmy szacunek) powinien wykonywać lepiej swoje karabiny.

Tego RX Helixa, którego mam pewnie zostawię aby cieszył oko w szafie, mam też Weatherby Vanguard i Tikkę T3 varminta, strzelają cudownie ! więc polować mam z czego
Kolega ma CZ, który może nie jest tak bogato grawerowany ale mu nigdy sam nie wypalił i nigdy się nie zaciął i jest o niebo celniejszy od Helixa... a kosztuje 10 razy mniej więc jakby co to kupię czecha...

Pewnie znajdą się tacy, którzy się ze mną nie zgodzą i będą twierdzić że RX Helix to super broń. Nie będę z nimi polemizować, bo w końcu to przecież tylko dwa przypadki, o których wiem, że karabin jest skaszaniony a w innych modelach może ten problem nie występuje a poza tym ten karabin naprawdę można pokochać za sam wygląd. Nie mniej jednak, jakbym miał możliwość cofnąć się w czasie to bym drugi raz tego zakupu nie dokonał...
Dlatego wszystkim zainteresowanym szczerze bez emocji będę odradzał kupno merkla a na pewno RX Helixa

tody
Lesław
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2011, 21:11
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: Lesław »

Tak, jest w tym niewątpliwie sporo prawdy, gdyż i ja i Dedek mieliśmy przeboje ze swoimi Helixami. Jednakże wbrew pozorom jedna pierdoła w tej broni potrafi narobić niezłego bigosu. Nie wiem jaki cel przyswiecał projektantom tej broni, ale gro usterek związanych jest z jedna pierd... śrubką regulacji spustu, do której można dobrać się tylko po zdjęciu kolby. To wredne, małe g... w jakiś cudowny sposób przy regulacji spustu ma wpływ na skok zamka w stosunku do czoła zamka. Co to powoduje ?, ano to że w chwili gdy ustawimy za delikatny spust to pojawia się luz pomiędzy zamkiem a czołem i powoduje to wypadnięcie jednej z trzech stalowych kulek odpowiadających za trzymanie czoła zamka ( jest on wymienny). Taka kuleczka wypadając blokuje zamek i nie można go otworzyć, czasami powoduje też blokowanie się iglicy. objawem też bywa brak możliwości wyjęcia lufy. Jaka na to rada ? Inbus 5 o długości jakieś 40 cm, czyli klucz fabryczny jakimś cudem niedostępny w naszym kraju, nie dołączany do kompletu w naszym kraju. I krótki imbus chyba 3. Rozłożenie broni na elementy podstawowe trwa jakieś 3 min. Na części pierwsze dłużej (choć to nie jest konieczne). Rada ? ustawić spust na troszkę twardszy lub wypierdzielić kulkę która wypada. Czas trwania operacji, jakies 5 min. Serwisowi dziękujemy, gdyż niewiele więcej od nas wie, no może więcej bo testuje sobie na broni oddanej do reklamacji i może grzebać tam do woli, najwyżej wróci jeszcze raz. Wszystkie objawy jakie Tody przedstawił wskazywały i wskazują na za delikatnie ustawiony spust. Teraz trzeba by było dobrze przyjżeć sie mechanizmom. W Dedka Helix-ie spust został delikatniejszy, az to kulka leży sobie w pudełku i problem znikł. U mnie spust jest minimalnie twardszy i problem też znikł. Najszybszy sposób sprawdzenia czy owa kulka wypadła (bez rozbierania broni np w przypadku gdy mamy niewypał) to na zamkniętym zamku obrócic broń magazynkiem do góry, wyjąć go i palcem sprawdzić czy czoło zamka możemy odsunąć do trzonu, jesli tak to znaczy franca wypadła.
Mnie serwisy gwarancyjne broni nauczyły jednego - jeśli oddajesz broń do serwisu, jak najszybciej szukaj kolejnej usterki i żądaj wymiany broni na nową lub zwrotu kasy, w serwisie na 99% zawsze coś spierd....
slawek1972
Posty: 591
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 10:18
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: slawek1972 »

Jestem zielony. Poluję 22 lata i o takich przygodach nawet nie słyszałem. Myślałem, że do rusznikarza noszą broń koledzy co przyoszczędzili na montażach i te kombinaje trzeba stale poprawiać. Pamiętam jak w 2009 r., u dystrybutora narobiłem dymu i chciałem oddać karabin mannlichera luxsusa po tym jak po przywiezieniu do domu założyłem pasek i zarzuciłem na plecy i dobrze, że z tyłu stał miękki fotel na który poleciał karabin, bo przedni bączek odlepił się od lufy. Karabin odebrałem z W-wy w sobotę a w poniedziałek już od 10:00 dzwoniłem do sklepu. Jak mnie zlali, to powiedziałem, że odstępuje od umowy - wyślę jeszcze dziś pismo pocztą a karabin zawożę do swojego WPA gdzie mogą sobie go odebrać w godzinach urzędowania. Wówczas się ożywili i skontaktowali się z lokalnym rusznikarzem, który przylutował bezboleśnie bączek, który trzyma do dziś a ja od dystrybutora dostałem laurkę, że powyższa naprawa nie wpływa na gwarancję producenta i takie tam. Pewnie jestem nienormalny ale szanuję swoje pieniądze. Za karabin wówczas dałem 10 500,00 zł, i uznałem, że coś takiego nie może się zdarzyć. Co do Waszych karabinów, to był na Waszym miejscu zwrócił. Przecież na usunięcie usterki servis ma określony czas a ilość napraw nie może być nieskończona. Bodaj po drugiej zwrot kasy albo wymiana. Trzeba zobaczyć w ustawie konsumenckiej. To towar jak każdy inny tylko sprzedawany na warunkach szczególnych. Mam 7 jednostek broni i wszystkie działają. Z trudem godzę się z tym, że mój półautomat nie przeładowuje naboi z lekkimi pociskami. Jak się okaże, że z tym blaserem na którego oczekuję jest jakiś bal, to go po prostu zareklamuję. Najważniejszym jest by mieć zaufanie do broni- to stara zasada. Nie można się posługiwać bronią, która nie jest sprawna. Przecież można zrobić krzywdę nie tylko sobie ale i innym.
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Post autor: tribal »

Im konstrukcja bardziej skomplikowana tym większe prawdopodobieństwo że zawiedzie, w przypadku Helixa dodatkowo wygląda jeszcze na niedopracowaną.
No_idea
Posty: 28
Rejestracja: środa, 14 marca 2012, 17:18
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: No_idea »

Moich 2 kolegów posiada i obu niestety udało się odpalić przy przeładowaniu w glebę, przy zamykaniu zamka.
slawek1972
Posty: 591
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 10:18
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: slawek1972 »

Jeszcze napiszcie, że to samo dzieje się w blaserze R8, to dostanę zawału
No_idea
Posty: 28
Rejestracja: środa, 14 marca 2012, 17:18
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: No_idea »

Tego Ci nie napiszę bo nie mam go na co dzień. Pytałeś to napisałem Ci co działo się z moim Strasserem :) Nowy Helix mojego łowczego odpalił u nas na tegorocznej zbiorówce a inny kolega przyznał wtedy na zbiórce, że u niego zdarzyło się to samo obaj nie wiedzą dlaczego. Mamy na razie zagwozdkę z tym tematem bo jeszcze 2 innych w kole ma Helixy.
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

Mam pewną teorię na temat odpalania...

Wydaje mi się, że po czyszczeniu broni zostawiłem karabin napiętą iglicą i chyba z otwartym zamkiem. Do łowiska mam ze 40 km więc jadąc karabin w futerale wytrzęsło i iglica delikatnie zsunęła się z pazura ale cały czas jeszcze była napięta. W momencie włożenia magazynku i zamknięcia zamka wstrząs był na tyle krytyczny, że jak ta przysłowiowa kropla która przeważa szalę doprowadził do zsunięcia się iglicy z pazura i uderzenie w spłonkę.
Poza tym razem więcej podobnych zdarzeń nie miałem ale prawdą jest, że teraz 3 razy bardziej ostrożnie podchodzę do ładowania i rozładowywania karabinu.

Jak już wspomniałem na wstępie jest to tylko moja teoria i nawet nie wiem, czy konstrukcyjnie jest prawdopodobne to co mi się wydaje.
Teraz przed załadowaniem wykonuję pełny ruch zaczynając na sucho (zamykam do końca zamek wkładam magazynek a następnie dopiero załadowuję )

To czy mam rację to musieli by zweryfikować niemieccy konstruktorzy RX'a
adaśko
Posty: 75
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2014, 06:22
Lokalizacja: CZeSTOCHOWA

Post autor: adaśko »

Ja BLASERÓW posiadam kilka od 223 do 9.3 i problemu żadnego nie miałem. Wszystkie strzelają w przysłowiowy paznokieć (niezależnie od kalibru). Czego chcieć więcej?
Lesław
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2011, 21:11
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: Lesław »

Hmm, odpukać w naszych obu Helixach nie zdażyło się (jeszcze) aby odpaliło przy zamykaniu zamka. Z prostej przyczyny, pierwsze załadowanie ZAWSZE robimy na nienapiętej iglicy, bo tak jest bezpieczniej i taką możliwośc przewidział konstruktor. A nie ma takiej mozliwości aby broń odpaliła na nienapiętej iglicy. W przypadku który znów opisał Tody znów ewidentnie wygląda na to że pazur spustu tylko delitanie łapie zaczep iglicy, a czym to jest spowodowane ? Jak dla mnie ustawieniem spustu na granicy "delikatności " dla tego typu mechanizmu spustowego.
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

Lesław pisze: pierwsze załadowanie ZAWSZE robimy na nienapiętej iglicy,
tak się zastanawiam jakby to pierwsze załadowanie się odbywało?
W Helixie jak nie napniesz bezpiecznika to w ogóle nie możesz cofnąć zamka do tyłu czyli trzeba dać suwak w górę (o to jest równoznaczne z napięciem iglicy), po drugie, nawet jak jest spuszczona iglica ale suwak jest w pozycji odbezpieczony to otwarcie i zamknięcie zamka powoduje automatyczne jej napięcie.

... no chyba, że Kolega robi tak:
1. w pierwszym kroku suwak bezpiecznika w górę (co by mieć możliwość ruchu zamkiem do tyłu)
2. ruszyć zamek do tyłu i spuścić suwak bezpiecznika w dół (co zwolni sprężynę iglicy)
3. dosunąć zamek do przodu (de facto załadować nabój z magazynku do komory
4. w ostatnim kroku suwak z powrotem do góry aby napiąć iglicę (i mieć już możliwość oddania strzału)

Kolego Lesław, czy tak to robisz z Jędrkiem w swoich Helixach?


Regulacji spustu nie ruszałem. Mam taką czułość jaką fabrycznie ustawił Niemiec. :roll:

Pozdrawiam,
tody
Lesław
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2011, 21:11
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: Lesław »

Tody wybacz, ale przeczytaj uważnie instrukcję broni, bo robię tak, jak pisze w instrukcji, a nie jak opisałeś i można odtworzyć zamek, nie napinając iglicy.
strona 4 pkt 2.3.3 Zabezpieczenie zamka.
Aby możliwe było bezpieczne chodzenie z nienapietą bronią, zamek posiada zabezpieczenie przed otwarciem. Mechanizm blokujący jest aktywny, gdy zamek jest w pozycji zamkniętej (najbardziej do przodu) a system nienapięty(dzwignia napinania jest cofnięta do tylnej pozycji). /teraz uwaga zaczyna się/ ABY ZWOLNIĆ BLOKADĘ, PCHNIJ NIEZNACZNIE DZWIGNIĘ NAPINANIA DO PRZODU (OKOŁO 1 CM) JEDNOCZEŚNIE CIĄGNĄC DZWIGNIĘ ZAMKA (od siebie dodam - do tyłu). Ta dam i tym cudownym sposobem możemy załadować i rozładować broń, bez konieczności napinania iglicy. na co jest równiez potwierdzenie na stronie 7 w ostatnim akapicie zaczynającym się od słów "aby wykorzystać pełną pojemność naładowania..... " a kończy się zdaniem - "broń jest teraz załadowana, zabezpieczona i nienapięta"
Jeśli nie zmieniałeś nastawów spustu to moim zdaniem po drugiej naprawie, w przypadku jakiejkolwiek nieprawidłowośći w pracy broni powinienes żądać wymiany broni na nowa jednostkę, nie naprawianą tylko nową lub zwrot kasy.
slawek1972
Posty: 591
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 10:18
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: slawek1972 »

Nie jestem kretynem ale Macie skomplikowaną broń. W moim półautomacie też jest magiczny suwak. Działa on niezależnie czy broń jest nabita czy nie. Po włożeniu ruchem zamka naboju do komory można zwolnić tym suwakiem napięcie sprężyny. Broń jest zabezpieczona. Można też przeładować broń zabezpieczoną. Taka oczywista oczywistość. Przy czyszczeniu nie trzeba trzasnąć na sucho iglicą- wystarczy zwolnić napięcie suwakiem. Kurek jest napięty lub nie. Nie działają jakieś powalające siły w przypadku napięcia kurka- wiem to bo cały mechanizm spustowy się wyciąga. Na wypadek niewypału - chyba- bo nie miałem nie można suwakiem napiąć sprężyny bo kurek jest spuszczony i potrzebny jest ruch zamka by go napiąć. Jak wspomniałem nie jest to problem, gdyż broń strzela zawsze i wprowadzenie naboju do komory powoduje ustawienie kurka we właściwej pozycji. To czy sprężyna igliczna jest napięta czy nie , nie ma tu znaczenia- obsługiwana jest suwakiem. W każdym razie przy zabawie po oddaniu suchego strzału bez ruchu zamka nie da się napiąć suwakiem sprężyny by jeszcze raz pstryknąć. W mannlicherze luksusie- repetier jest za to magiczne kółko. Na czerwonym- wiadomo strzela. Napięcie przyspiesznika i rezygnacja ze strzału i przełączenie na zabezpieczenie - biała kropka powoduje zwolnienie przyspiesznika bez strzału. Czynność powyższą traktuję jako szczególnie niebezpieczną i wykonuję zwykle na strzelnicy nie tracąc tarczy z linii strzału - ciągle w składzie przez lunetę. To samo na polowaniu- tylko, w kierunku bezpiecznym. Mannlichera mam od 2009 r., i nigdy nie zrobił mi psikusa. Kolejne położenie magicznego kółka, to wysuwa się szary klocuś z tegoż kółka. Żeby to zrobić- ramię zamka musi być uniesione by wyjąć zamek. Jeśli ramię zamka nie jest uniesione, to w ten sposób zabezpiecza się broń tak, że nie można otworzyć zamka. Rad byłbym usłyszeć opinię użytkowników Blasera, czy suwadło do zabezpieczania czy napinania iglicy działa tak, że nabitą broń zabezpiecza przez zwolnienie napięcia iglicy i czy działa zarówno na nabitej jak i nie broni. Dla mnie dotąd było to oczywiste, ale teraz zacząłem wątpić. Jestem ostrożny i nie bawię się w załadowywanie i rozładowywanie broni w domu. Całe niebezpieczeństwo występuje na polowaniu indywidualnym, gdyż tylko tam nabijam broń po wyjściu z samochodu i chodzę z nabitą lecz zabezpieczoną. Rozładowuję dopiero przed wsiąściem do samochodu. Na polowaniach zbiorowych czy na strzelnicy ładuję dopiero po zajęciu stanowiska po nawiązaniu kontaktu wzrokowego z sąsiadami co sygnalizuje podniesioną ręką. Na to zresztą są stosowne regulaminy. Broń rozładowuję po trąbce- koniec miotu. Taki mądry jestem, bo przed laty bawiąc się mosinem w domu wywaliłem w ścianę. Nauka została.
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

Kol Lesław tak na prawdę "prawie" potwierdziłeś procedurę przedstawioną przeze mnie z tym wyjątkiem, że w celu odciągnięcia zamka do tyłu nie trzeba wykonywać pełnego ruchu suwaka do góry a jedynie go lekko napiąć.

Wszystkie pozostałe czynności - pełna zgoda!

Osobiście uważam, że jest to wada w podejściu konstruktorów, bo trzeba się w jednym czasie skupiać na dwóch oddalonych od siebie elementach (suwaku i rączki zamka)
Moja żonka miała trudność aby intuicyjnie delikatnie napinając zamek dosięgnąć tą samą ręką do zamka i go cofnąć. - ale to moje zdanie

Sposób jaki podałeś ja również stosuję choć nie wiedziałem, że jest on formalnie zalecany przez producenta.
Czasami lekko uchylam suwak a czasami zwłaszcza jak mam mokre czy zmarznięte ręce najpierw go w pełni daję do góry a później załadowuję broń.


Kolego Sławku, praktyka którą opisałeś na zbiorówkach jest dobrym zwyczajem (i ja sam ją stosuję) ale ma się ona nijak do przepisów:

Obrazek

Jak słusznie zauważył mój kolega po strzelbie, po zajęciu stanowiska można załadować broń a co więcej mogę oddać strzał jeżeli dzik by się jakiś nawinął (oczywiście zachowując warunki bezpieczeństwa i odległości i kierunki oddawania strzałów opisane w Regulaminie) i nie trzeba czekać na kolejną osobę aż ona zacznie machać rękami rzucać czapkami w górę itp. wystarczy się upewnić że zajęła stanowisko.
Obrazek

Jak już napisałem, ja też na polowaniu czekam z załadowaniem broni aż koledzy z boku się ustawią i sobie potwierdzimy gdzie się znajdujemy bo uważam że to bardzo dobra praktyka.
Ale tak na prawdę to przepisy mówią, że kula nie może przelecieć od myśliwego bliżej niż 10m (a to czy ktoś ma potwierdzić, że się ustawił oraz czy ma czekać na sygnał rozpoczęcia pędzenia już nie jest ograniczeniem do oddania strzału)

Konkludując, nie uważam że zrobiłem błąd (na tym pamiętnym polowaniu na którym wystrzelił mi karabin) rozpoczynając załadunek po minięciu o paręnaście metrów przez myśliwych mojego stanowiska.
(swoją drogą to był i tak szczególny przypadek, bo dwaj koledzy którzy wylosowali stanowiska obok już byli ustawieni po prawej i po lewej stronie a mijała mnie grupka maruderów, która miała zajmować kolejne...
ale o tym to już by można było nowele pisać.

Grunt, że procedura przyjęta przeze mnie zadziałała i nikt nie ucierpiał... tj. zawsze ładuję broń jak mnie nikt w tym czasie nie mija i zawsze ładuję ją skierowaną do ziemi

pozdrawiam,
tody
slawek1972
Posty: 591
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 10:18
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: slawek1972 »

Źle mnie zrozumiałeś, to nie był wytyk do Twojej sytuacji na polowaniu. Mnie wbiło w osłupienie działanie Twojej broni. Co do napisania powieści o tym co dzieje się na polowaniach zbiorowych, to oczywiście jest temat rzeka. Co robią myśliwi dewizowi, to dopiero przygoda i na tym tle nasi koledzy są zdyscyplinowani. Chociaż ja w tym roku byłem na jednym z Wigilijnych polowań, gdzie kolega z sąsiedniego stanowiska strzelił sobie do jemioły, gdzie ja pod świerami wypatrywałem na swoim stanowisku dzików. Wbiło mnie to w osłupienie. Po co jeździć na polowanie by sobie i innym przeszkadzać? Ad rem- merkel, to firma z tradycjami. Niemcy niby naród dokładny. Zupełnie nie wiem o co chodzi. Co do blasera i strassera, to też okazuje się, że są przygody. Czy to już na prawdę skończył się czas wielkich konstruktorów i mamy co mamy?
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

kończy się era wielkich konstruktorów a zaczyna era gównolitu...
czego nie kupisz po 2-3 latach nadaje się do wymiany
Tomasz64
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 21 lutego 2012, 12:14
Lokalizacja: śląskie

Post autor: Tomasz64 »

To co było dobre i nie zawodne wymyślono już dawno temu. Teraz to tylko wynalazki żeby zwiększyć sprzedaż.
Kto jest obecnie właścicielem "Merkla" ??
Pozdrawiam Tomek
Lesław
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2011, 21:11
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: Lesław »

Tody, jak mawiają - prawie, robi wielką różnicę. A różnica wiadomo jest w czym, nienapiętej iglicy, a to bardzo dużo. Czy ta operacja jest skomplikowana ? Kwestia opracowania techniki i wykonuje się to szybciej niż podawałeś w swoim sposobie.
Sławek co do skomplikowania broni, nie ma co się licytować. Jednak zastanawia mnie to co napisałeś odnośnie niewypału w Twojej broni. Nie możesz napiąć powtórnie iglicy bo musisz wykonać ruch zamkiem. Jeśli uważasz za stopień skomplikowania to, że bez cofnięcia i zaryglowania z powrotem napinasz iglice, tylko cofając suwak i wracając na poprzednią pozycję, to nie wiem ... ale przy niewypale to bez otwarcia zamka napiąć iglice mogłem w Mosinie, Husqvarnie, niektórych Mauserach ...
slawek1972
Posty: 591
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 10:18
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: slawek1972 »

Lesław. Ja się zgodzę, ale ja piszę o półautomacie. Sprężynę to możesz sobie napiąć i co z tego, jak kurek jest spuszczony i tylko ruch zamka powoduje jego powrót na zaczep. A mosina, to akurat miałem tak dorobionego, że końcówka zamka za która się łapało, by napiąć iglicę bez wachlowania zamkiem to ja miałem stoczoną tak jak zresztą większość wraz z przerobieniem rączki, by można było założyć lunetę. Innych karabinów typu wojskowego nie miałem. Teraz co prawda mam zarejestrowanego kałacha jak chcę pośmigać do blaszek kolegami z IPSC. Tam jednak nie miałem niewypału również. Nie kaprysi na amunicję i strzela z każdego szitu nawet tej po 0,74 gr. Dekarowane przez producenta skupienie to 15 cm na 100m. Jakie to ma jednak znaczenie jak strzelasz z tego do blaszanego słupka na 50m na czas albo leżąc na ziemi z kałachem i strzelasz przez dziurę mniejszą jak wejście do budy dla jorka, że nawet nie możesz prosto trzymać karabinu , bo magazynek przeszkadza i trzeba trzymać bokiem. Jest to tylko zabawa i w tych kategoriach do tego podchodzę. Strzela się dużo i często i raczej intuicyjnie niż celowanie. Spust też jakby nie jest sportowy.
Lesław
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2011, 21:11
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: Lesław »

Sławek, ja niestety nie gustuję w półautomatach, nie miałem z nimi styczności, co nie oznacza że wszystko przede mną. Broń u mnie, nie jest przeznaczona do leżenia i oglądania, ma działać i służyć. Jednak że nie boję się jej rozebrać na części pierwsze, żeby wiedzieć co i jak.
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

Uzywam Helixa od roku. Strzeliłem jakieś 200 strzałów z mojego 9.3x62. Bylem na dwoch eventach organizowanych przez Merkla dla dziennikarzy. Razem wystrzeliliśmy parę tysięcy naboi. Nie słyszałem o podobnych problemach. Czytałem za to instrukcję, w której jest napisane, żeby nie regulować spustu samemu, tylko pozostawić to autoryzowanemu serwisowi. Merkel klei mechanizm zwykłego spustu (co innego tar-gt), żeby tego nie ruszać - wynika to z faktu, że zamek pracuje dzięki przekładni dwa razy szybciej i wstrząs przy zamknięciu jest znacznie większy niż w innych konstrukcjach.

Pozdrawiam z IWY :)
Ostatnio zmieniony czwartek, 03 marca 2016, 16:29 przez lu.dzie, łącznie zmieniany 1 raz.
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

niektórzy Lu.dzie to mają szczęście... :-)

Nie twierdzę, że wszystkie RX Helix są wadliwe ale te dwa egzemplarze które kupiłem ja i kolega miały / mają nadal usterki utrudniające bądź uniemożliwiające polowanie.

Ja swojej broni sam nie naprawiam tylko daję do serwisu ale to oznacza, że już w sumie się z nią rozstawałem na okres ok. 4 miesięcy ( a mam karabin niecałe 2 lata)

Pozdrawiam,
tody
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

Tody - w 100% się zgadzam z tym, że jeśli coś na gwarancji jest wadliwe lub zepsute to powinno być naprawione / wymienione. Takie są prawa konsumenta.


Na marginesie - mam wrażenie, że czasem nasi importerzy zapominają, że rynek wygrywa się także jakością serwisu. Nie ma rzeczy 100% niezawodnych. Ale jeśli coś nawali, to chciałbym, żeby zostało naprawione jak najszybciej. To niby takie proste...
Lesław
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2011, 21:11
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: Lesław »

Przeczytałem gwarancję jaką importer zamieszcza do tej broni, jest tam bardzo dziwny zapis - importer decyduje czy dany element zostanie wymieniony czy naprawiony. Jestem ciekaw jak to się ma do gwarancji fabrycznej dla tej broni. Niestety nie znam niemieckiego aby zadać to pytanie producentowi. Bo Piotrze tak po prawdzie to importer ma w d.... rynek dla konkretnego modelu. Nie sprzeda tego karabinu, to sprzeda 5 innych po 2 tys szt. To tak jak z zapisem gwarancyjnym broni kupionej u Sz... - gwarancja nie obejmuje broni z której strzelano amunicją marki Barnau. Naszym importerom daleko do poszanowania tego, który zostawił już kasę.
slawek1972
Posty: 591
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 10:18
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: slawek1972 »

To co importer wymyślił sobie i stworzył nawet na papierze nie tylko werbalnie ni jak się nie ma do przepisów prawa jakie obowiązują w Polsce. Jesteś normalnym konsumentem, tylko towar podlega innemu obrotowi. Nie można dać się omamić głupim gadaniem. To tak jakby salon jakiejś marki samochodu napisał w gwarancji, że musisz tankować na takich i takich stacjach benzynowych, gdyż w przeciwnym wypadku gwarancja ustaje. Skoro jakaś amunicja jest dopuszczona do obrotu w Polsce i broń kupiłeś w Polsce, to niech ten dystrybutor- importer sądzi się z tym co dopuścił tą amunicję na skutek działania której została uszkodzona broń a klient miał prawo zarówno zakupić karabin jak i tą amunicję- ponieważ jedno i drugie jest dopuszczone do obrotu w Polskich sklepach. Co do amunicji własnej roboty, to też bym się nie upierał, czy nie można stosować - tylko procedura jest inna. Zgłosiłbym do importera, że broń jest uszkodzona i odstępuję od zakupu na piśmie. Jeśli stwierdzi, że na skutek robionej amunicji, to broń bym oddał do ekspertyzy za która oczywiście płaci przegrywający spór przed sądem. Nie można dać sobie wejść na głowę.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

@slawek1972
Bardzo dobrze powiedziane.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
slawek1972
Posty: 591
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 10:18
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: slawek1972 »

Mili koledzy. Jesteśmy konsumentami towarów dość ekskluzywnych- czyli rzeczy, które nie są nam niezbędne do życia. rynek na te zbytki jest dość ograniczony. Nie kupuje się tego co dzień- więc szanujmy swoje pieniądze i niech nas też szanują sprzedawcy. Ja nie miałem problemu, żeby nową lornetkę czy lunetę swarovskiego wysłać do serwisu na gwarancji. Czy ja to robiłem? Oczywiście, że nie - zrobił to sklep.
Lesław
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2011, 21:11
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: Lesław »

Sławek, ilu będzie chciało kopać się z importerem a ilu położy uszy po sobie ? Jak myślisz ilu pójdzie do sądu ? Może prostszym rozwiązaniem np w przypadku Merkla jest informacja dla producenta, że tak naprawdę to importer działa na jego szkodę ?
slawek1972
Posty: 591
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 10:18
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: slawek1972 »

Bo tak jest. Może potrzebna jest zmiana i niejeden nowy czy młody będzie chciał to robić wcale nie gorzej od starych. Ostatnio na targach w Poznaniu Knieja z Krakowa nie miała żadnego karabinu Browninga, bo po co ? Inni przecież mają. Pójdzie pan tu i tu. Magazynek dodatkowy? Po co to panu- nie ma. W Inkorsie pytałem o wożenie prochu, to mi powiedzieli,że sprzedają do Parabellum i Pionek a oni wożą. Przysłali mi paczkę z pociskami w potłuczonym pudełku - Lapua- pudełko dość mocne. Co trzeba było z nimi robić? Napisałem e-maila i wysłałem zdjęcia- nie chodziło o wiele, tylko zwykłe przepraszam- zwrócimy uwagę przewoźnikowi. Ale gdzie tam- spieprzaj dziadu. Kupuje broń za 14 koła a karabin z brudną lufą, bo trzeba było odstrzelić łuski i na czym? Na barnałach- bo czerwona farba na czole zamka. Pytam, czy po nowe auto u dilera też odbierają obłocone?
Lesław
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2011, 21:11
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: Lesław »

Na bron.iweb jest taki temat dotyczący jakości obsługi w sklepach w których strzelcy się zaopatrują i ... paru sprzedawców się zagotowało ... stracili kilkunastu potencjalnych klientów, a to zaczyna boleć ...
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

... to co piszesz Lesław to tak na prawdę jedyna skuteczna obrona przed nieuczciwymi praktykami.
Ja nie mam oporów aby napisać do producenta. Jak nie będę zadowolony z obsługi reklamacji opiszę całą sytuację i wyślę mu do wiadomości co wyczynia polski importer.
Zacząłem na youtubie wprowadzać komentarze do filmików z RX Helixem, które stanowią kontrast do "echów i achów" na temat jego jakości.
Uważam, że niezależnie od rynku na którym jest sprzedawany, karabin renomowanej firmy nie powinien się psuć a jeżeli już to się stanie to powinien być szybciutko wymieniony, aby zamazać złe wrażenie.
Jak karabin się psuje trzeci raz i w serwisie leży po półtora, dwa miesiące to trzeba uprzedzić potencjalnych kupców.

Jak mawia stare przysłowie: zadowolony klient przyprowadzi 10 potencjalnych kupców a niezadowolony zabierze 100...
slawek1972
Posty: 591
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 10:18
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: slawek1972 »

dobrze powiedziane. A nie tak jak zwykle - kupiłeś to się martw. szanujmy swoje pieniądze.
Krzysztof Krasnodębski
Posty: 12
Rejestracja: wtorek, 01 marca 2016, 19:24

Post autor: Krzysztof Krasnodębski »

Witam.
Ja także byłem do niedawna napalony na zakup tego sztucera.
Naoglądałem się filmów, byłem w warszawskim salonie, pomacałem, przeładowałem, złożyłem się.
Zrezygnowałem. Helix mnie nie przekonał. Zamek jakiś delikatny w moim odczuciu, nie wiem jak to wyczyścić, itd...
Teraz mam nowego kandydata.... Mauser M12 MAX z ręcznym napinaniem iglicy. Oglądałem na targach i to chyba jest to :)

Pozdrawiam!
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

no cóż...
Karabin odebrałem po naprawie. Do karabinu był dołączony "protokół naprawy":

Obrazek

Broń czekała na pierwszy wolny moment, aby ją przetestować -wypadło to na dzień, w którym moje koło zarezerwowało strzelnicę na potrzeby przystrzeliwań broni.
Zabrałem więc i ja swojego RX Hellixa i dwadzieścia kilka naboi (PTS i GECO) w celu sprawdzenia, że wszystko jest już ok.
Pierwsze strzały potwierdzały, że broń działa prawidłowo - na ustawienie kolimatora zeszło mi jeszcze z 5-6 naboi po czym zadowolony, że bezpiecznik po strzale nie spada, wybrałem się na stanowisko dzik w przebiegu.
Przygotowałem tarcze, załadowałem broń... obok mnie stali koledzy, którzy już żartami podgrzewali atmosferę abym spudłował ;-) ... ale do rzeczy.
Pierwszy przebieg z lewej do prawej... poprowadziłem punkt od tyłu i na wysokości gwizdu oddałem strzał. czysta przyjemność!
Dałem komendę na drugi przebieg.... i ... cisza czyżbym za słabo pociągnął spust? Dałem kolejną komendę i... znowu nic. wycelowałem w kulochwyt i pociągnąłem mocniej spust ale nic się nie wydarzyło.
rozładowałem broń i zacząłem się zastanawiać co się stało. przeładowałem zamek, spust zadziałał, drugi raz, znów zadziałał, trzeci raz i kicha! Spust nie zareagował tak jakby iglica nie była napięta.
I już rozdrażnienie zaczęło narastać i znów kolejna próba: zamek - spust - działa, zamek - spust - działa, zamek spust - nie działa!
A więc to nie był przypadek! Broń nadal jest niesprawna!
Obok mnie stoją koledzy, instruktorzy i opiekun strzelnicy... każdy patrzy i widzi, że ten cyt: " pier...ony merkel nadaje się q...rwa tylko do wyrzucenia!"

Trzeci raz w serwisie importera, kiedy wiedział, że i ja musiałem jeździć po parędziesiąt km aby oddać broń i właściciel sklepu z Wrocka musiał zaiwaniać do Warszawy aby oddać broń do naprawy... i również tym razem nie było go stać, aby rzetelnie naprawić broń!

Zgodnie z protokołem, wielokrotny strzelec, sędzia i instruktor strzelectwa myśliwskiego z Warszawy osobiście dokonał naprawy (ups! przepraszam) regulacji i strzelając wielokrotnie różnymi pociskami stwierdził, że broń działa prawidłowo.
Mi wystarczyło 8 (osiem!) pocisków aby stwierdzić, że jednak jest ona dalej niesprawna!

Jakie to dziwne, że w dzisiejszych czasach tak bardzo nie dba się o reputację i własne nazwisko.
Pan Łucyk może i jest sędzią myśliwskim dobrym ale rusznikarzem kiepściutkim... opinie o broni wydaje pochopnie. Z czystym sumieniem mogę przestrzegać przed jego usługami.
Co więcej, trzykrotnie próbowałem się do niego dodzwonić na telefon z pieczątki ale sędzia i instruktor strzelectwa myśliwskiego, wieloletni rusznikarz i strzelec nie odebrał ani nie oddzwonił...
Lufa mu w oko!
Świadków, że broń posiada wady mam... kilkanaście osób może potwierdzić, że broń nie nadaje się do polowania i że stwarza niebezpieczne sytuacje dla mnie i otoczenia.

Na zbiorówkach przy przeładowaniu czasami nie znajduje się łuski bo wpada ona w trawy... jeżeli przeładowanie po braku strzału powodowałoby to samo z nabojem to przecież stwarzałbym zagrożenie, że w razie nie odnalezienia go mógłby on trafić w niepowołane ręce !

Wnerwiony na maksa wróciłem do domu napisałem zgłoszenie reklamacyjne z żądaniem zwrotu pieniędzy i zawiozłem karabin do sklepu.
Za 2-3 miesiące od teraz mijałby okres obowiązywania rękojmi... tak więc szczęśliwie nie straciłem możliwości odstąpienia od umowy.
To co pozostało to niesmak... do RX Helixa, do importera i do wieloletniego strzelca i wybitnego sędziego rusznikarskiego... czy jakoś tak...

Koledzy, unikajcie karabinu Merkel RX Helix... nie dajcie się zwieść jego pięknu ... Konstrukcja nie jest dopracowana.
Fakt że w ciągu kilkunastu miesięcy ujawniały się przeróżne wady świadczy o tym że jest to nieudany model Merkla.


Robię to co mi przysługuje jako konsumentowi - żądam rozwiązania umowy (tym bardziej, że jest to już czwarta usterka) i zwrotu kasy jak również przestrzegam potencjalnych nabywców tego konkretnego modelu.

Jeżeli importer oleje mnie już wiem co zrobię... ale o tym na forum pisać nie będę
(wachlarz reakcji zgodnych z prawem, które może uczynić niezadowolony konsument jest ograniczony tylko jego wyobraźnią)

Pozdrawiam,
tody
slawek1972
Posty: 591
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 10:18
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: slawek1972 »

Może nie Helix ale na forum kolega opisał SR 1, który eksplodował. Użytkownik i szczęśliwy posiadacz jeszcze szczęśliwiej wyszedł bez szwanku. Karabin się rozleciał. Amunicja robiona własnoręcznie- tez sam robię i uważam, że to żadne dziwo. Fantastycznie okazało się, że broń została wymieniona na nową i wbrew mitom nikt nie robił wstrętów, że amunicja była samodzielnie elaborowana. Odsyłam jednak do postu kolegi.
tody
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 13 lutego 2015, 21:35

Post autor: tody »

Tak, czytałem ten post o SR1 i pozytywnie zazdrościłem potraktowania kolegi Walkiria.
Nie ukrywam, że zacząłem też mieć wątpliwości czy importer (Hubertus) w ogóle wie o problemach z bronią? W końcu jak kupowałem cokolwiek innego bezpośrednio u nich to zawsze było ok.
A teraz z żadnej z 4 napraw nie mam ani jednego uwierzytelnionego protokołu... we wszystkim pośredniczy sklep, a jak już coś dostaję to pismo od warszawskiego rusznikarza że broń jest sprawna.
No a w końcu rusznikarz to nie importer

Napisałem mail do producenta, w którym opisałem całe zdarzenie i dostałem zapewnienie że zainteresują się moją sprawą.
Sprawę zgłosiłem też do PIH, bo na moje pismo reklamacyjne nie otrzymałem żadnych odpowiedzi.

Teraz mi pozostaje tylko czekanie.
slawek1972
Posty: 591
Rejestracja: poniedziałek, 20 lipca 2015, 10:18
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: slawek1972 »

Coś mi się wydaje, że sprzedawca Twoim kolegą to nie jest. Napisz meila do Hubertusa nie czekając na nic. Zeskanuj chociaż to co masz od rusznikarza i opisz problem tak jak na forum. Jak sądzę nie jesteś pierwszy z tym problemem. Możesz podeprzeć się tym, że broń jest niebezpieczna i może się coś stać. Temat jest na forum, więc nikt go nie usunie- ślad został. Ponadto podpierając się ekspertyzą rusznikarza, że broń jest sprawna na wypadek jakiś kłopotów przez nią wywołanych masz podkładkę by jej używać ale odpowiedzialności moralnej Ci to nie zdejmie. Co Ci po przypozwaniu właściciela sklepu czy rusznikarza? Może te argumenty trafią do importera- taka reklama nie jest im potrzebna. Broń jest ewidentnie wadliwa. Nie wiem, czy tylko Twoja czy to po prostu konstrukcja. Z tego co pisałeś, to rusznikarz też nie bardzo współpracuje- zatem rozważ poinformowanie go, że w wyniku jego ekspertyzy używasz broni zgodnie z przeznaczeniem a jako gwarancję bezpieczeństwa uważasz jego ekspertyzę i Ty w ten sposób będziesz się tłumaczył jak coś się stanie. Nie musi to być wcale wypadek. Może się okazać, że prowadzący polowanie wykluczy Cię za przypadkowy strzał. Zażądasz protokołu ze zdarzenia , może przypadkowym strzałem spowodujesz niebezpieczną sytuację na strzelnicy, która wywoła wydalenie Ciebie ze strzelnicy. Są to przypadki mniejszej wagi ale rzeczowe przedstawienie takich racji przez pełnomocnika zawodowego wraz z wykazaniem szkody- nie tylko materialnej ale moralnej- zadośćuczynienie się należy. Myślę, że taka popularność nie jest potrzebna ewentualnie przypozwanym ani rusznikarzowi ani importerowi a zwłaszcza producentowi.
ODPOWIEDZ