Chronograf Beta Master

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Chronograf Beta Master

Post autor: Michał »

Witam
Stałem się posiadaczem chronografu Chrony Beta Master ale na razie w jego obsłudze jestem zielony. Zanim zabiorę go na strzelnicę staram się rozszyfrować jego obsługę i mam kilka pytań do użytkowników:
1) Czy znajdę gdzieś instrukcje obsługi po polsku
2) Czy do nauki obsługi ma jakiś sens wykorzystanie wiatrówki (nie trzeba jechać na strzelnicę)
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

ad1. W pudełku? Jak nie znajdziesz, to daj znać na PW, spróbuję zeskanować.
ad2. Tak, możesz użyć wszystkiego co spowoduje, że poleci z sensowną prędkością jakiś pocisk, np. procy, wiatrówki... :D

PS. Za szybko się pochwaliłem, mam model M1 Master...
Miłego dnia!
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Popatrzę w domu, bo chyba mam Beta, ale na pewno nie po polsku... Coś mi się zdaje, ze jest tylko po angielsku... ale sprawdzę.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Michał »

Zgodnie z instrukcją załączam chrono, ustawiam jednostkę pomiaru czyli dla MPS mruga symbol ,,G.A'' a dla FPS ,,GA''. Jeśli dobrze rozumiem instrukcję to chrono w tym momencie jest gotowe do pomiaru, oddaje strzał (na razie wiatrówka) i na wyświetlaczy nie pokazuje się żaden wynik tylko dalej miga ,,G.A''
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

Chrono Shooting chrony jest czułe na światło lub jego brak. Z tego co pamiętam nie lubi jarzeniówek. Spróbuj wyjść na dwór. Jeśli chrono ma być używane w pomieszczeniu możesz kupić w Cekausie (cekaus.pl) lampy IR. Ja swojego używałem tylko na zewnątrz i nie było problemów.
Miłego dnia!
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Michał »

Chciałem kupić dodatkowe oświetlenie niestety nigdzie nie ma. Zrobiłem natomiast drobną improwizację (proszę się nie śmiać) tj. oświetliłem chrono lampa na podczerwień (taką do fizykoterapii) i zaczęło działać czyli tak jak napisałeś to kwestia światła. Jak nie uda mi się kupić oświetlenia to prawdopodobnie zrobię je sam.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Podobno dobry wynik dają paski diodek (LED) umieszczone na listwach nad czujnikiem. Można je podobno gotowe w sklepach praktycznie "z metra" kupić. Mam zamiar to u siebie zrobić, ale na razie jest to tylko zamiar...
Załączniki
Może wyglądać w ten sposób. Diody są montowane na panelach, a nie pod nimi, bo za dużo światła jest tez niezdrowe...
Może wyglądać w ten sposób. Diody są montowane na panelach, a nie pod nimi, bo za dużo światła jest tez niezdrowe...
master_z_diodami.jpg (22.46 KiB) Przejrzano 2165 razy
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
waldy
Posty: 43
Rejestracja: wtorek, 04 września 2012, 07:45

Post autor: waldy »

Ledy "z metra" to chyba najtańsza opcja doświetlenia. Pamiętam swój pierwszy raz ze swoim - prędkości wychodziły jakieś dziwne. Okazało się, że jedna "bramka" była na słońcu, a druga raz w słońcu raz w cieniu, który padał od liści na drzewie. Po ustawieniu w jednolitym oświetleniu problemy znikły, więc (w każdym razie u mnie) równomierne i dość dobre oświetlenie to podstawa.
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

1. Światło jest kluczowe (stałe i nie mrugające)
2. Diody jako doświetlenie działają nieźle, a szczególnie dobrze podczerwone (testowałem na pożyczonych)
3. Jarzeniówki raczej nie oszukasz, nawet diodami. Lepiej w ogóle ją wyłączyć

Sam próbuję kupić te cholerne podczerwone diody, ale chwilowo nigdzie ich nie ma :(
tompi
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 19 stycznia 2013, 00:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: tompi »

Może tu coś się nada do oświetlenia - jest tego trochę:

http://www.tme.eu/pl/katalog/optoelektr ... ASC&page=1[/url]
Awatar użytkownika
Globus
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Globus »

Albo zainwestować i kupić takie chrono
http://www.magnetospeed.com/
problem oświetlenia odpada, do tego kompaktowe, lekkie, bez kabli itp. A jak się zapomni zapakować statywu, to też nic się nie stanie :wink:
;;pelenluz
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

Globus pisze:Albo zainwestować i kupić takie chrono
http://www.magnetospeed.com/
problem oświetlenia odpada, do tego kompaktowe, lekkie, bez kabli itp. A jak się zapomni zapakować statywu, to też nic się nie stanie :wink:
;;pelenluz
szczególnie poręczne na pistolecie 8-)
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Tak z czystej ciekawości
Czy taki „odważnik” na końcu lufy nie będzie miał wpływu na celność a właściwie na inne drgania lufy? :-k
Darek
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

Z tego co czytałem, to będzie. Dlatego proponuję poczekać na Labradar, jeśli zwykłe chrono kogoś nie kontentuje.
Miłego dnia!
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

Strasznie jestem ciekaw tego radaru, choć obawiam się, że cena będzie zaporowa (pewnie dobrze ponad 2kzł)
Awatar użytkownika
Globus
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Globus »

darekas pisze:Tak z czystej ciekawości
Czy taki „odważnik” na końcu lufy nie będzie miał wpływu na celność a właściwie na inne drgania lufy? :-k
Jeżeli strzelasz tylko aby sprawdzić prędkość kulki w rożnych warunkach atmosferycznych to, nie, no bo tylko strzelasz aby sprawdzić prędkość.
Jeżeli strzelasz grupy z wykorzystaniem tego chrono, to co najwyżej będziesz miał przesunięcie przestrzelin względem punktu celowania, co też nie przeszkadza, bo strzelasz grupy a nie aby trafić cel :-)

Tak więc więcej jest plusów niż minusów :-)

Tak przynajmniej ja to widzę ;;pelenluz
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Lufa z obciążeniem zupełnie inaczej strzela. Z takim kindybałem na lufie to sobie można baranka strzelić a nie grupy, inna amplituda i charakterystyka drgań. Tym można sprawdzić prędkość amunicji i nic więcej. Dodatkowo bardzo blisko pomiędzy sobą są umieszczone sensory co musi mieć wpływ na dokładność pomiaru. Jedyną zaletą jest to że przy prawidłowym mocowaniu trudno rozstrzelać urządzenie. Ciekawe czy bierze poprawkę na odrzut broni do której jest mocowane i jakim sposobem, czy tylko przybliżone prędkości podaje.
Wojtek
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Globus wybacz dla przedszkolaka w temacie.
Ale wydaje mi się że dążymy do tego że by broń strzelała w punkt.
I chrono jest tylko sprawdzianem czy nic nie skiepściliśmy podczas elaboracji.
Takie tam dywagacje początkującego. :-#
Darek
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Cyrograf15 pisze:Tym można sprawdzić prędkość amunicji i nic więcej.
A co więcej można sprawdzić innym chrono, bardzo mnie to interesuje.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
Maz
Posty: 368
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 21:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maz »

Teoretycznie można strzelając grupę stwierdzić, czy ewentualny odskok jest spowodowany zmianą szybkości, czy też raczej złym składem :D . Przy obciążeniu lufy dodatkowym ciężarem nasza naważka może się nieco rozjechać, ale odskok też pewnie będzie wychwycony. Ale na karabinie z pokaźnym hamulcem wylotowym, pistolecie czy wiatrówce z cienką lufą tego bagnetu nie ma jak umocować. Sądzę, że wybór zależy od preferencji użytkownika.

Labradar, jak go już zrobią i wypuszczą, pewnie będzie mógł pomierzyć szybkość pocisku w pewnym oddaleniu od strzelca, np. 100 czy 200m i to bez ryzyka, że się go przestrzeli. Czyli można będzie zweryfikować BC, przynajmniej w pewnym stopniu. Dużego sensu też to nie będzie miało, bo przecież opad sami możemy zmierzyć strzelając na te 200m.

Kwestia ceny i wygody użytkowania, każdy niech sam sobie wybierze co lubi. Ja pozostanę przy swoim, szkoda mi pieniędzy na zmianę, nie widzę dodatkowych korzyści z tych nowinek.
Miłego dnia!
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Sam próbuję kupić te cholerne podczerwone diody, ale chwilowo nigdzie ich nie ma
http://allegro.pl/dioda-nadawcza-ir-5mm ... 31584.html
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

snajper pisze:
Sam próbuję kupić te cholerne podczerwone diody, ale chwilowo nigdzie ich nie ma
http://allegro.pl/dioda-nadawcza-ir-5mm ... 31584.html
Dzięki za pomocne linki, ale szukam nie tyle diód luzem, bo nawet jak obsypię nimi chrono, to nic to nie da :lol:
Szukam gotowego "urządzenia", bo nie mam odpowiednich umiejętności elektrycznych.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

@cnnhead

Cos takiego?

Ogólnie:
http://www.conrad.de/ce/de/content/led_ ... _mouseover

Tutaj dokładniej:
http://www.conrad.de/ce/de/Search.html? ... d_streifen

Niestety nie maja podczerwieni...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

tompi
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 19 stycznia 2013, 00:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: tompi »

Widać że jest to dość proste urządzenie - kilka diodek, pstryczek elektryczek i akumulator żelowy.
Mam zamiar sprawić sobie chrono - to pewnie pokuszę się o zrobienie takiego oświetlenia.
Pytanie tylko - jaka jest długość fali tego oświetlacza?
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

To może nie koniecznie... Lepszym pomysłem jest umieszczenie oświetlenia na plastyku. Światło zostaje rozproszone i mniejsza szansa, ze się oświetlenie ustrzeli... :wink:

@tompi
Słyszałem ze IR tez się sprawdza. A jaka fale ma ten? O to trzeba by zapytać producenta/sprzedawce...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Michał »

Właśnie jestem na etapie budowy oświetlenie:
- akumulator żelowy 5 Ah (50 zł)
- diody IR 940 nn 20 szt. (16 zł)
- kawałek plexi, trochę kabelków

Porównując w/w łączną cenę do fabrycznej to wychodzi tanio a jakie będą efekty to zobaczymy. Co do częstotliwości podczerwieni to podejrzewam, że nie ma to większego znaczenia.
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Michał »

Wykonałem oświetlenie składające się z 2 paneli podwieszanych na fabrycznych osłonach. Na każdym panelu znajduje się 10 połączonych szeregowo diod IR 940 nn, panele są połączone równolegle i podłączone do akumulatora żelowego 12 v 5 Ah. Na razie testy wykonana przy użyciu wiatrówki są obiecujące- chrono działa w dosyć ciemnym pomieszczeniu. Pora na test na strzelnicy.
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Zaglądałem do środka tego urządzenia.
To nawet nie chińczyk.Wygląda jak robione w garażu przez pana ''Heńka"
Diody lutowane na płytce ręcznie (amatorsko).
Ale ważne że działa. :D
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Michał »

Przetestowałem dzisiaj chrono wraz z oświetleniem na strzelnicy- działa bezproblemowo. Biorąc pod uwagę cenę fabrycznego oświetlenia i zasilania to zrobienie go samodzielnie wychodzi dużo taniej.
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

Super, gratuluję =D>. Zrobienie tego urządzenia to pewnie żaden rocket science, ale i tak nie wiem jak się do tego zabrać. Gdybyś mógł podzielić się jakimś know-how, to może podejmę samodzielnie takie wyzwanie...
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Michał »

Wykonanie jest bardzo proste, będziesz potrzebował:
- akumulator np. http://bns.com.pl/os,2776,Akumulator-zelowy-12V-5-0Ah
- 20 szt. diod IR np. http://allegro.pl/dioda-nadawcza-tsal64 ... 32654.html (nie ma większego znaczenia ich typ tylko, żeby były 5 mm bo łatwiej się robi)
- kawałek plexi 2-3mm
- jakiś wyłącznik
- dwużyłowy kabelek
- wiertarka + wiertła
- lutownica cyna kalafonia
- coś do cięcia plexi np. szlifierka kątowa z tarczą 1mm, można też nożem ale to trochę zajmie

Na początek zacznij od wycięcia 4 szt. płytek z plexi. Ja zrobiłem je o wymiarach 12x5 cm. Następnie w każdej z nich wywierć 10 otworów na środku równolegle do dłuższej krawędzi ( najlepiej wiercić we wszystkich na raz aby otwory się pokrywały), średnicę wiertla dobierz tak aby dioda weszła do płytki, ale zatrzymała się na ,,kryzie" i nie przeleciała. W dwóch płytkach przy użyciu wiertła ok. 10 mm lekko na ok 1 mm głębokości nawierć w/w otwory aby kryza diody w nich się schowała. Ponadto we wszystkich płytkach wywierć na rogach i po środku otwory umożliwiające ich skręcenia razem. Następnie do płytki ze zwykłymi otworami powkładaj diody tak aby nóżki były w kolejności ,, krótka, długa, krótka, długa itd". Po włożeniu diod weź płytkę z nawierconymi otworami i skręć śrubkami z pierwszą płytką. Następnie polutuj nóżki diod w w/w kolejności czyli diody są połączone szeregowo ( jest to bardzo ważne), jeśli nóżki są za długie zlutuj je niżej a następnie skróć. Teraz wystarczy podłączyć + akumulatora do dłuższej nóżki a - do krótszej i powinno działać. Drugi panel wykonujemy identycznie i łączymy równolegle z pierwszym dokładając wyłącznik. Całość powiesiłem na fabrycznych przesłonach przy użyciu opasek plastikowych. Aby sprawdzić czy panel działa ( podczerwieni nie widać gołym okiem) wystarczy wziąć tel. kom. i popatrzeć na diody przez aparat/ kamerę. Diody są połączone szeregowo a więc jeśli jedna nie działa to reszta też nie działa ( w jednym panelu). Gdyby się zdarzyło, że coś nie działa to na początek sprawdź poprawność podłączenie biegunów, jeśli jest wszystko ok. to weź paluszka 1,5 V i przy użyciu kabelków podłączaj ( dotykaj) do nóżek każdej z diody ( nie trzeba rozlutowywać wszystkiego)- powinna się zapalić ta dioda do której podłączyłeś baterię jeśli się nie zapali to masz winowajcę wystarczy rozkręcić całość wylutować uszkodzoną diodę i dać nową. Sugeruję kupić kilka diod więcej bo ja w tych co kupiłem miałem jedną uszkodzoną. Ja po przyjeździe na strzelnicę i zmontowaniu całości aby mieć pewność, że działa korzystam z aparatu. Jeśli nie chcesz się tak ,, bawić" to zamiast 10 diod IR możesz dać 9 + jedną normalną w szereg która sygnalizuje poprawność działania. Oczywiście zamiast 2 paneli można zrobić 4 ale wydaje mi się, że nie ma po co.
Poniżej świecące diody widok przez telefon
Obrazek
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

Super, dzięki wielkie :D
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

Michał: dzięki za opis bo sam skorzystam w wersji z jedną diodą normalną , powiedz tylko jakiej grubości dałeś pleksę bo przecież ona musi się wygiąć i dopasować do pleksi od chronometru ... ??
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Michał »

Moja ma 3 mm, natomiast nie ma potrzeby aby się wyginała- panele są na tyle krótkie, że można je powiesić proste na wygiętych fabrycznych osłonach, co też zrobiłem ( z resztą fabryczne podświetlenie też jest proste). Natomiast jeśli ktoś chcę się bawić w wyginania to trzeba zagrzać z wyczuciem plexi np. opalarką i wtedy można je wygiąć.
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

No to pochwalę się moją konstrukcją na patencie Michała. 10 diód IR + jedna kolorowa. Zasilanie 2 baterie 9V (szeregowo - w sumie 18V). Na zdjęciu diody IR ledwo się żarzą, ale zgodnie z wyliczeniami dostają tyle prądu ile powinny, zaś szybki test domowy z pneumatykiem pokazał, że chrono działa poprawnie przy sztucznym świetle oraz w całkowitej ciemności. Pozostał jeszcze test na strzelnicy, gdzie jest silne światło jarzeniowe.
Załączniki
chronograf_ir.jpg
chronograf_ir.jpg (87.49 KiB) Przejrzano 1463 razy
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 grudnia 2014, 23:06 przez cnnhead, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

estetycznie to wygląda, jestem w trakcie.... :)
223 9P 38 Spec/357 5,6 303 , 284 , 308, 6 Dasher,
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

cnnhead pisze:Pozostał jeszcze test na strzelnicy, gdzie jest silne światło jarzeniowe.
No i test na strzelnicy się nie powiódł :cry:. Przy silnym świetle jarzeniowym chrono nic nie rejestrowało, niezależnie od doświetlenia. Pewnie jakbym zgasił światło całkowicie, to wtedy byłoby lepiej, ale niestety takiego scenariusza testowego przeprowadzić nie mogłem i raczej rzadko będę miał okazję.
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Może wystarczy przykryć od góry? Choćby tarczą pistoletową. Może zrobić osłonę > tunel z pudełka kartonowego?
Wojtek
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Cyrograf15 pisze:Może wystarczy przykryć od góry? Choćby tarczą pistoletową. Może zrobić osłonę > tunel z pudełka kartonowego?
A to nie jest tak, że chronograf powinien działać zanim zrobi się z niego lotniskowiec? :-({|=
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
ODPOWIEDZ