338 Lapua

Moderatorzy: wierzba, P_iter

tomekcz
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 05 kwietnia 2011, 08:54
Lokalizacja: Gdańsk

338 Lapua

Post autor: tomekcz »

Witam,

jestem mysliwym, posiadam sztucer w kalibrze 308 win i sam elaboruje naboje. Zastanawiam sie nad druga bronia w kalibrze 338 Lapua. Ciekawe jest to, ze moge legalnie kupic sprzet do elaboracji naboi w kalibrze 338 Lapua i legalnie moge kupic komponenty.
Jednak wydaje mi sie, ze gdy przygotuje taki naboj to bede posiadal go nielegalnie bo w pozwoleniu na bron mam wpisany tylko sztucer 308 Win?

Czy koledzy moga potwierdzic, ze mam slusznosc?
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Snipper
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 18 grudnia 2012, 15:45
Lokalizacja: Gdynia / Norwegia

Post autor: Snipper »

Dobrze Ci się wydaje
Tzn . Do czasu do kiedy nie kupisz broni w kalibrze .338 LM to nie wolno Ci posiadać takiej amunicji. Tak samo jak nie wolno Ci posiadać jakiejkolwiek innej amunicji o ile nie masz broni w tym kalibrze. A planować zakup to sobie możesz ale jak masz inna amunicje to za to już jest ,,artykuł" i utrata pozwolenia na broń. Kolego. Ustawa wyraźnie pisze że posiadać możesz tylko taką amunicję do broni na którą posiadasz zezwolenie. Nawet posiadanie promesy nie upoważnia Cie do posiadania jakiejś amunicji tylko do zakupu broni i amunicji do niej
Snipper
Stanisław
Posty: 313
Rejestracja: poniedziałek, 05 grudnia 2011, 00:10
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Post autor: Stanisław »

Jest tak jak napisał sniper, ale broń myśliwską można użyczać wraz z amunicją, więc w jakimś stopniu można to ominąć. Problemem jest również wyrób amunicji. Można elaborować ( wyrabiać) amunicję do broni na którą ma się pozwolenie. Moim zdaniem jednym wyjściem do czasu zakupu i rejestracji broni jest "podczepienie się" pod kogoś z takim kalibrem.
Awatar użytkownika
Marek Biały
Posty: 809
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 23:21

Post autor: Marek Biały »

No dobra, ale po co skręcać ammo, z której nie będzie pożytku bo nie ma z czego strzelać?

Mam podobną sytuację. Na półce leżą matryce, pociski i łuski do dwóch kalibrów, które są w drodze do mnie. Nie korci mnie elaboracja dla samej elaboracji. Poczekam, aż przyjadą, zarejetrują się i wtedy z dziką przyjemnością zacznę zabawę :)
Marek

tel.603930452
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Marek/Lomianki pisze: /.../ zarejetrują się/.../
Nie znam tego określenia. To coś z elaboracji, ucieczki, trucia i rejestracji? Mógłbyś coś więcej?
:P
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

LOL P_iter :lol:

Co do elaboracji kalibrów, w których się nie ma broni, to ma to sens... W Niemczech jest to dozwolone, tzn. strzelec sportowy mający uprawnienia do elaboracji, które tutaj trzeba extra wyrobić, ma prawo do elaboracji wszystkich kalibrów, które są dla strzelców sportowych dozwolone. Dlaczego? Ano dlatego, ze daje mu to możliwość strzelania z broni pożyczonej, lub użyczonej. Na normalnych strzelnica najczęściej nie ma możliwości dokupienia amunicji, a już na pewno do jakichś "dziwnych" kalibrów. Mając bron pożyczoną nie ma się prawa do zakupu amunicji w tym kalibrze..., ale jak się jest elaborantem, to można sobie legalnie zrobić potrzebna amunicje.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
Snipper
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 18 grudnia 2012, 15:45
Lokalizacja: Gdynia / Norwegia

Post autor: Snipper »

Wozzi
Problemem jest to że w Polsce nie działa prawo niemieckie :) Sprawa jest prosta. Nie posiadasz legalnej ( zarejestrowanej na siebie czy użyczonej ) broni to nie możesz mieć amunicji do niej. A jak nawet ktoś Ci użyczy broń z amunicja to w momencie ,,ustania użyczenia" amunicje do niej też musisz oddać. A jak Ci się ,,zapodzieje" w szafie to dla sądu to nie jest argument uniewinniający :P
Snipper
Awatar użytkownika
Marek Biały
Posty: 809
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 23:21

Post autor: Marek Biały »

P_iter pisze:
Marek/Lomianki pisze: /.../ zarejetrują się/.../
Nie znam tego określenia. To coś z elaboracji, ucieczki, trucia i rejestracji? Mógłbyś coś więcej?
:P
Zarejestrują się :)
Marek

tel.603930452
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Marek/Lomianki pisze:
P_iter pisze:
Marek/Lomianki pisze: /.../ zarejetrują się/.../
Nie znam tego określenia. To coś z elaboracji, ucieczki, trucia i rejestracji? Mógłbyś coś więcej?
:P
Zarejestrują się :)
Błee... Banalne.
:lol:
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
Marek Biały
Posty: 809
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 23:21

Post autor: Marek Biały »

Też się zdziwiłem, żeś nie kumaty :)
Marek

tel.603930452
Awatar użytkownika
domel
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 24 września 2009, 23:14
Lokalizacja: Łosice/Podlasie

Post autor: domel »

Wg mnie jest to nadinterpretacja prawa przez policję ponieważ pozwolenie wydaje się na rodzaj broni (cel posiadania: sportowa, łowiecka itd) więc jeżeli mamy pozwolenie na broń dajmy na to myśliwską to i mamy pozwolenie na amunicje do broni myśliwskiej (UoBiA art. 9 ust 1) gdyby ustawodawca chciał żeby można było posiadać amunicje w kalibrze tylko takim jakie ma się sztuki broni zaznaczył by to w ustawie.

Wiem, wiem przekonać o tym MO to jak całowanie lwa w doopę, przyjemności żadnej a ryzyko utraty życia* ogromne. (* - czytaj pozwolenia na broń)
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

To co napisał Sipper, to prawda, ale.. Jeżeli weżmiesz w "uzyczenie " takową broń to juz sprawa nie jest taka oczywista...
Przecież mogłeś wziąć w użyczenie amunicję , lub jej komponenty...
ODPOWIEDZ