spłonki

Moderatorzy: wierzba, P_iter

karolik90
Posty: 141
Rejestracja: wtorek, 12 października 2010, 18:32
Lokalizacja: RJA

spłonki

Post autor: karolik90 »

Koledzy mam jedno małe pytanie do szanownej braci a dokłądnie jaka będzie różnica pomiędzy spłonką CCI200 a Federal GM210M - duża karabinowa MATCH.
pozdrawiam
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Teoretycznie w jakości wykonania.
"Matchowe", czyli CCI BR-2, Federal 210 GM Match są robione według zawężonych norm tolerancji.
W praktyce trzeba wypróbować.
Efekty przy elaborowaniu różnymi spłonkami opisują w manualach "Norma" i A-Square w "Any Shot You Want".
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

No właśnie, Panowie mający więcej doświadczenia, powiedzcie czy spłonki matchowe produkowane przez niektórych producentów w typowym użytkowaniu strzelectwa sportowego mają znaczenie czy też to tylko kwestia nazewnictwa. Tzn czy zastosowanie spłonki matchowej poprawi skupienie o 1 mm czy o 0,1 mm. Pytanie specjalnie zadane w ten sposób, gdyż wiadomo że w myślistwie to pewnie nie ma znaczenia, ale ma w sporcie - chodzi o skalę i efekt na na tarczy vs. oczywiście kasa...
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

Spłonki bez wskazywania na te które są lepsze,różnią sie wytważanym ciśnieniem i ilością płomienia,chodzi o to że same dają różne ciśnienia w czasie zaplonu.Więc wypracowany load na spłonkach x będzie super to przy zmianie na spłonki y zmieni cały układ ciśnienia i trza szukać od nowa.Tak więc spłonki typu Match z założenia mają mięć zminimalizowany zakres różnic zapłonów.
Zagmatwałem troche...
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Spłonki różnią się również grubością i twardością blaszki, w której jest osadzony materiał inicjujący. Może, ale nie musi, to do prowadzić do sytuacji, ze iglica w danym egzemplarzu broni może mieć problem ze zbiciem spłonki, co ma zapewne spory wpływ na skupienie... :wink:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

huskys pisze:Spłonki ...,różnią się wytwarzanym ciśnieniem i ilością płomienia,chodzi o to że same dają różne ciśnienia w czasie zapłonu. ...
Nie, choć w pewnym sensie tak :lol:

Energia pocisku wystrzelonego z 4mm flobert nie przekracza 4 J a ilość materiału inicjującego jest ~5 razy większa, niż w spłonce LR. Wychodzi na to, że spłonka dodaje pociskowi ~0.8 J - można to chyba pominąć przy energii kilku tysięcy J generowanej przez proch, niezauważalne sypnięcie jednego ziarna drobnego prochu sferycznego zrobi nie mniejszą różnicę.

Spłonka ma jednak istotny wpływ na zapłon, krzywą wzrostu ciśnienia i osiągane ciśnienie maksymalne. W naboju idealnym cały powierzchnia wszystkich ziaren prochu powinna zacząć się palić w tym samym momencie. Praktycznie jest to nieosiągalne i zawsze proch przy denku łuski zapala się nieco wcześniej niż w szyjce - im większy odstęp czasu tym niższe maksymalne ciśnienie, za to wolniej spadające. Im większy płomień ze spłonki, tym krótsza jest zwłoka zapalania najdalszych ziaren prochu. W sumie pocisk zostanie rozpędzony do podobnej prędkości ale rozkład ciśnienia w czasie ulegnie znacznej zmianie, co wywoła inne drgania układu i może całkowicie rozsypać nasz load. Znaczenie tego zjawiska maleje wraz ze spadkiem &#8220;szybkości&#8221; prochu.

W zdecydowanej większości przypadków użytkownikowi jest obojętna charakterystyka przebiegu spalania, ważne jest jedynie, by zawsze była identyczna (maksymalnie zbliżona). Spłonki match oferują bardziej powtarzalną wielkość płomienia. Może się jednak zdarzyć, że w konkretnej konfiguracji kaliber-proch-pocisk wielkość płomienia spłonki match nie będzie odpowiednia i lepsze skupienie osiągniemy na spłonkach &#8220;zwykłych&#8221;, dających mniej równy, lecz mniejszy lub większy płomień.

Wyjątkiem od tej zasady jest stosowanie ultra szybkich prochów (np. amunicja serwisowa) - tam czas zwłoki zapalenia ostatnich ziaren jest najistotniejszy. W tym celu powiększa się średnicę kanału ogniowego i stosuje spłonki magnum.


Spłonki match - jak pisał wozzi - są znacząco miększe. Pozwala to na osłabienie sprężyny iglicy, czyli zmniejszenie drgań broni w czasie od zwolnienia spustu do uderzenia iglicy w spłonkę, również samo uderzenie jest delikatniejsze i powoduje mniejsze drgania. Można na tym zyskać kolejny 1-2 mm skupienia, lecz nie powinno się stosować mocnych loadów, gdyż w skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do przebicia spłonki.
darzbór!
Paweł Morawski
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

Huskys, Kolego mój Darku, bardzo dziękuję jak zwykle bo zawsze na ciebie można liczyć
Krakus: ty masz zawsze tak wyczerpujące posty że naprawdę podziwiam cię za ilość napisanego tekstu i merytorykę
Pozdrawiam was Panowie
JarekSz
Posty: 187
Rejestracja: niedziela, 14 lutego 2010, 11:45
Lokalizacja: G.Śląsk

Post autor: JarekSz »

Konkretnie u mnie.
223rem, skok 8", kula 52gr - a więc nie najszczęśliwiej dobrana. Długo nie mogłem znaleść SL, jak coś było ok, to później się rozsypywało. Aż załapałem, że uzywam różnych spłonek. Stosując jedne bez problemu znalazłem skupienie pon. 1 MOA, ta sama naważka na innych potrafi mieć 1,5 MOA (reszta komponentów identyczna), tak więc u mnie było to więcej niż 1-2mm.
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Jarku,
Chyba nie doczytałeś. 1-2mm to "zysk" z mniejszych wstrząsów po poluzowaniu sprężyny iglicy. Zmiana spłonek może dużooooo !
darzbór!
Paweł Morawski
JarekSz
Posty: 187
Rejestracja: niedziela, 14 lutego 2010, 11:45
Lokalizacja: G.Śląsk

Post autor: JarekSz »

:oops: sorry
BDW A właśnie wczoraj gadałem z Wojtkiem na temat co daje wymiana sprężyny iglicy. Zeby mi zaraz Mod. po uszach nie dał, to nowy temat zakładam.
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

Z waszych doświadczeń, czy spłonki Murom są dużo gorsze od np: CCI lub fiocchi lub federale ?? Mówię tu oczywiście o równości spalania każdej spłonki, a nie o sile wytwarzanego płomienia - Zamierzam zakupić więcej i odzywa się sknercza żyłka czy warto zaoszczędzić ...
Awatar użytkownika
Snipper
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 18 grudnia 2012, 15:45
Lokalizacja: Gdynia / Norwegia

Post autor: Snipper »

Murona zakupiłem kilkanaście tysięcy. Odrobinę twardsze w osadzaniu niż CCI . Najmiększe z tej trójki to Federal. Na kilka tysięcy sztuk miałem 2 niewypały w pistolecie. W karabinach działają bez zastrzeżeń . Tylko raz karabin był za słaby i nie zbijał Muronów. Proponuję kupić po paczce i wypróbować w małych seriach. Systemy kurkowe działają bez szwanku tylko w kniejówce ( broń łamana z dwiema lufami. śrut i kula ) był problem Osobiście jestem zadowolony
Snipper
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Skąd się owa żyłka bierze #-o #-o ? W połowie drogi z Poznania do Krakowa ... [-X
darzbór!
Paweł Morawski
ODPOWIEDZ