odtłuszczanie łusek

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

karolik90
Posty: 141
Rejestracja: wtorek, 12 października 2010, 18:32
Lokalizacja: RJA

odtłuszczanie łusek

Post autor: karolik90 »

Koledzy nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie czym fachowo odtłuścić łuski po formatowaniu. i jeszcze jedno pytanie czym może groźić pozostawienie resztek podkreślam resztek olejku wewnątrz gotowego już naboju.
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Michał »

Ja po formatowaniu wrzucam łuski do butelki z rozpuszczalnikiem nitro, po takiej kąpieli łuski szybko wysychają i są czyste.
piotrpawel1
Posty: 259
Rejestracja: czwartek, 19 czerwca 2008, 21:44
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piotrpawel1 »

Zalezy jaki to olej. Orginał z rcbs jest wodorozpuszczalny , Ja jak musze oddłuscic to na 5 min słoik z rozpuszczalnikiem nitro a nastepnie 5 min czyszczenia w czyszczarce babnowej. Wg mnie minimalna ilosc tłuszczu nie ma wpływu na elaboracje i wyniki na tarczy. Ew. pozniej nastepne czyszczenie musi byc 5 min dłuzsze.
karolik90
Posty: 141
Rejestracja: wtorek, 12 października 2010, 18:32
Lokalizacja: RJA

Post autor: karolik90 »

Dziękuje za poradę myślałem że rozpuszczalnik nitro źle wpłynie na metal i dlatego nie stosowalem
marko 1971
Posty: 85
Rejestracja: piątek, 28 grudnia 2012, 15:50
Lokalizacja: POZNAŃ

Post autor: marko 1971 »

Do tłustej szyjki łuski przykleja się proch, nie wiem czy ma to jakiś wpływ ale mi się nie podoba. Po smarowidle RCBS wewnątrz matrycy pojawił się nalot rdzy, przestałem go stosować.
piotrpawel1
Posty: 259
Rejestracja: czwartek, 19 czerwca 2008, 21:44
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piotrpawel1 »

pojawił sie nalot bo matryca musiała miec kontakt z wilgocia. "Olej" RCBS jest wodorozpuszczalny, to nie tłuszcz ani olej ale preparat zwiekszajacy poslizg i wilgoc go rozpuszcza . / pochodna alkoholu poliwynylowego/
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Tak samo rdzewieją matryce po specyfiku LEE. Dla tego stosuje zwykły olej i dopiero po formatowaniu czyszczę łuski. Następnie suszę i zaspłonkowywuje.
Wojtek
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

piotrpawel1 pisze:pojawił sie nalot bo matryca musiała miec kontakt z wilgocia. "Olej" RCBS jest wodorozpuszczalny, to nie tłuszcz ani olej ale preparat zwiekszajacy poslizg i wilgoc go rozpuszcza . / pochodna alkoholu poliwynylowego/
ale ten specyfik oprócz alkoholu niestety zawiera także wode -stąd rdza

Nie mam tego problemu bo łuski po obrobce puszczam ponownie w tumblerze
piotrpawel1
Posty: 259
Rejestracja: czwartek, 19 czerwca 2008, 21:44
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piotrpawel1 »

tez po formatowaniu czyszcze w bebnie obojetnie jaki specyfik uzywam do natłuszczania i susze przed zaspłonkowaniem . Przy RCBS po formatowaniu jedno psiikniecie do srodka matrycy np balistolem czy innym produktem do konserwacji lufy załatwia proiblem wilgoci , od lat nic nie łapie nalotu
Awatar użytkownika
Snipper
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 18 grudnia 2012, 15:45
Lokalizacja: Gdynia / Norwegia

Post autor: Snipper »

Po formatowaniu wrzucam na 20 min do trumblera. Korzyść podwójna bo czyściwo nie wysycha. Tyle że po wyjęciu trzeba sprawdzić czy jakaś drobina nie zatkała kanału ogniowego.
Awatar użytkownika
Globus
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 28 marca 2014, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Globus »

piotrpawel1 pisze:tez po formatowaniu czyszcze w bebnie obojetnie jaki specyfik uzywam do natłuszczania i susze przed zaspłonkowaniem . Przy RCBS po formatowaniu jedno psiikniecie do srodka matrycy np balistolem czy innym produktem do konserwacji lufy załatwia proiblem wilgoci , od lat nic nie łapie nalotu
Rozprowadzasz preparat i go pozostawiasz ?
A przed następnym formatowaniem, czyścisz w jakiś sposób matrycę ?
piotrpawel1
Posty: 259
Rejestracja: czwartek, 19 czerwca 2008, 21:44
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piotrpawel1 »

Czyszcze matrycę co 4- 5 formatowanie raczej dla spokoju sumienia niz z potrzeby, preparatu w maatrycy nie rozprowadzam . Jeden mały psik i to wszystko.
ODPOWIEDZ