9x19 Początki

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

9x19 Początki

Post autor: darekas »

Witam
Chcę zacząć elaboracje kalibru 9x19 więc proszę o fachową poradę
Mam
Oczywiście łuski wszelakie
Proch HODGDON UNIVERSAL CLAYS
pociski Alsa Pro FMJ RN 115 gr
Myślę o naważce między 4 a 5 gr
czy coś z tego wyjdzie??? #-o

Brakuje mi matryc i ni jak nie mogę zakumkać wiem że nie w tym dziale ale spytam jaka jest procedura.
Do pocisków pełno płaszczowych
Formatujemy po całości i osadzamy pocisk.
Czy trzeba jeszcze go zaciskać.

Dzięki za uwagi i wyrozumiałość
Darek
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

Generalnie sprawa jest prostsza niż w karabinie. Formatujesz po całości czyste łuski, trymowanie można odpuścić, spłonka, proch (do dynamiki +/- 0,2 graina jest bez znaczenia), pocisk. Jeśli ładujesz ołowiaki, lakierowane lub platerowane tomusisz zrobić lejek (kielich), do FMJ nie trzeba. Nic nie trzeba zaciskać, jeśli będziesz robił kielich to ustaw osadzarkę tak żeby krawędź łuski po osadzeniu nie odstawała za mocno ale bez wcinania jej w pocisk. Jeśli chodzi o proch to wydaje mi się że Universal będzie za wolny do 115gr kulki. Na opakowaniu co prawda podają 5,0gr ale wg. mnie będzie pluło ogniem. Z tego co czytałem to 5,0 to duży load dla pocisków platerowanych, Alsa to prawdziwy FMJ więc radziłbym zacząć delikatnie od 3,5gr po jednej kulce, a porobiłbym grupy w okolicy 4,0-4,8gr. Wybrałbym najlepszą grupę która się nie tnie (na najniższej naważce do papieru, mocniejszą do blach). Grupy przy pistolecie na początek po 10 kulek. Jak poczujesz że za mocno kopie to odpuść, a najlepiej użyj chrono. Alsa jest słabym pociskiem tarczowym ale do dynamiki jest ok. Do tego pocisku lepszy byłby D032, bullseye, titegroup - w takiej kolejności. Universal i Uniqe dobrze chodzi na ciężkich 148gr olowianych pociskach, ewentualnie powinno byc ok na ciężkich aresach.
Tu masz wątek po angielsku
http://ingunowners.com/forums/ammunitio ... ersal.html
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

I pilnuj głębokości osadzenia. Różnica rzędu 0,2 mm może z bezpiecznego naboju zrobić mini granat jeśli używa się maksymalnych naważek.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Dzięki Panowie
Mam butelkę proszku UNIVERSAL CLAYS i szkoda żeby stał bezczynnie więc spróbuje zrobić tak jak pisze Kolega SOKAL.
Podpowiedzcie proszę jak głęboko osadzić te pociski żeby nie było tak jak pisze P-liter.
No i jeśli mogę jeszcze kilka głupich pytań
Trymować jak rozumiem nie trzeba a co z obróbką gniazda spłonki i kanałem ogniowym ja osobiście bym zrobił.
Jakie matryce polecicie
Darek
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Co myślicie o tych matryca z Patabelum Redding - 3 matryce 9 mm Luger Titanium Carbide tylko troche drogawe
Darek
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

z linku powyżej:
I also use Hodgdon Universal powder and when I started out I did four groups of test loads:
4.5 gr 1.150 COL
4.5 gr 1.160 COL
4.7 gr 1.150 COL
4.7 gr 1.160 COL
All four loads fired fine with no problems. The tightest shot group was with the 4.7 gr 1.160 COL load so that is what I have used every since.

Gniazda na początku czyściłem, teraz odpuściłem i nie widze roznicy. ważne żeby dobrze wysuszyć.
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

http://www.wiederladen-alzey.de/shop/Al ... af4e68c3be

tutaj masz wybór, szybka decyzja wymagana........
forester
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Bierz Hornady, do krótkiej nie ma lepszych matryc z powodu patentu z tuleją prowadzącą pocisk w matrycy osadzającej.
Jeżeli zdecydujesz się na Hornady to celuj w najnowsze, te które potrafią matrycą osadzającą zrobić taper crimp.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Post autor: darekas »

Dzięki
Sokal czytałem a może lepiej próbowałem. Ale chciałem się upewnić w manualu Hornadego dla jego pocisku 115 gr COL jeśli dobrze pamiętam jest poniżej 1,100&#8221;.
Biorąc serio słowa naszego Moda nie chciałby dołączyć do zacnej grupy bezpalcowych.
Darek
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Nominalnie AOL dla 9x19 to 29.69 mmm. 115gr FMJ Alsa Pro to kopia pocisku S&B, Sellier robi swoje 7.5 gramowe dziewiątki na 29.69 mm. Przy tej długości będziesz miał pewność podawania bez względu na kształt wślizgu i szczęk magazynka.
Jeżeli chcesz to robić na Hodgdonie Universal Clays to zacznij od 4.5gr, około 330 m/s na wylocie i faktor będzie, nie przekraczaj 5.2 gr, oczywiście wszystko przy długości całkowitej naboju 29.69 mmm. Wszystkie Alsy są krzywe jak jeden mąż więc skupienia na nich nie szukaj, do zabawy są doskonałe.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

wierzba pisze:Wszystkie Alsy są krzywe jak jeden mąż więc skupienia na nich nie szukaj, do zabawy są doskonałe.
Jakie pociski kolega by polecał zamiast Alsy aby uzyskać dobre skupienie?
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

Witam.
Ja z kupnych kulek sobie chwalę Aresy 147 gr, a jakiś czas temu kupiłem dla testu Fiocchi 123 gr i też sympatycznie było.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

H&N, można na nich złożyć niedrogo amunicję do strzelania precyzyjnego. Kupując te pociski warto pamiętać że w europejskich lufach 9x19 lepiej sprawdzać będą się pociski H&N w kalibrze .357. Sprawdzone i tanie źródło to www.kimla.de
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Matlak
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek, 03 marca 2014, 19:20
Lokalizacja: Märkisch Friedland

Post autor: Matlak »

Witam serdecznie panowie, poszukuję sprawdzonej elaboracji 9x19 dla CZ75B. Prasa lee turret auto index z pro auto diskiem leżą na cle, matryce lee carbide de lux czekają w domu, na początku kwietnia mam zamiar nabyć komponenty na parabellum. W związku z tym mam pytanie, jaką konfigurację składników wybrać aby z tego co jest na sklepie uzyskać stosunkowo tani, łagodny nabój do strzelania rekreacyjnego i treningu? Nie strzelam w IPSC ani póki co tarczowo, także dolną granicą energii ma być przeładowanie pistoletu. Wyczytałem gdzieś że ciężki pocisk z małą naważką szybkiego prochu np international clays jest rozwiązaniem. Parabellum ma w ofercie pociski alsy 140 i 147 gr, oraz ww proch, proszę o opinie i pozdrawiam :-)
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

A co strzelasz (bo napisałeś że do treningu).
Rekreacyjnie to ja lubię poczuć coś przy strzale, 9x19 takie żeby tylko przeładowało to szmata straszna będzie ...
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
Snipper
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 18 grudnia 2012, 15:45
Lokalizacja: Gdynia / Norwegia

Post autor: Snipper »

Wierzba
Ja akurat korzystam z takiej amunicji. Ze względu na oszczędność broni. Z tego co czytam na innych forach to dochodzi czasów że lufa Ci zostanie ale padnie szkielet. Tak po paru tysiącach strzałów. Nie chciał bym powtarzać jakiś nie sprawdzonych plotek ale opinie tu gdzie jestem to właśnie takie jest zdanie użytkowników . Uważa się że jak zdechnie lufa to kupisz następną za np.20% ceny nowego pistoletu ( to tylko przykład więc się nie czepiać ) A jak zdechnie szkielet to kupujesz nowy pistolet bo nikt Ci nie dorobi nowego szkieletu. A jak mam chęć na ,,kopa" to mam rewolwer magnum Przy pocisku 200 grs i naważce 12,4 grs Viht N110 to mam takiego kopa że mi starcza :)
Snipper
Matlak
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek, 03 marca 2014, 19:20
Lokalizacja: Märkisch Friedland

Post autor: Matlak »

Jak Waszym zdaniem będzie się sprawował pocisk alsy FMJ 147gr z 3,5gr TiteGroup?
Matlak
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek, 03 marca 2014, 19:20
Lokalizacja: Märkisch Friedland

Post autor: Matlak »

Zjechały do mnie komponenty. Pociski ALSA 115 i 140gr. Suwmiarka w dłoń i zacząłem mierzyć. Po wybraniu w QL pocisku s&b 115gr wyskakuje długość pocisku 15,19 a z mojego pomiaru wychodzi 14,44. Zakładając nominalną długość pocisku 9x19 da to głębokość osadzenia około 3,5mm co wg mnie jako człowieka bez doświadczenia jest wartością za niską. Odnośnie pocisku 140gr tabela mówi 15,60 a ja mówię 16,55. Zakładając nominalną długość pocisku 29,69mm nieco zmienia to sytuację, zwiększając głębokość osadzenia 0 1mm, przy zastosowaniu prochu HP38 będę się z naważkami kręcił o okolicy 50-70 % wypełnienia łuski więc nie są to maksymalne naważki ale wolę dmuchać na zimne. Idąc dalej sprawdziłem sobie przy jakiej długości całkowitej naboju pocisk opiera się na stożku przejściowym lufy mojej CZ75B. Podobno należy wystrzegać się sytuacji gdzie pocisk opiera się o stożek. Dla 115gr jest to 30,5 mm. Ale dla pocisku 140gr bardziej pękaty pocisk opiera się o stożek już przy 29,3mm.

Reasumując. Muszę zmniejszyć długość całkowitą naboju, dla 115gr z powodu płytkiego osadzenia. Dla 140gr z powodu opierania się pocisku o stożek przy nominalnej długości. Słusznie spostrzegłem?


Obrazek
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Matlak pisze:Po wybraniu w QL pocisku s&b 115gr wyskakuje długość pocisku 15,19 a z mojego pomiaru wychodzi 14,44. Zakładając nominalną długość pocisku 9x19 da to głębokość osadzenia około 3,5mm co wg mnie jako człowieka bez doświadczenia jest wartością za niską.
Wprowadz do QL rzeczywista dlugosc pocisku ,i przelicz jeszcze raz , nie zaszkodzi jeszcze sprawdzic masy kilku pociskow i tez poprawic.
Co do glebokosci osadzenia 3.5 mm raczej wystarczy.
Wypelnieniem sie za bardzo nie przejmuj ,w pistoletowych kalibrach naogol jest dosc niskie.
Matlak pisze:Ale dla pocisku 140gr bardziej pękaty pocisk opiera się o stożek już przy 29,3mm.
Ja bym zrobil OAL 28.8mm
Zanim zaczniesz skladac zrob 1 bez prochu i splonki ,i zobacz jak wspolpracuje z magazynkiem i wslizgiem ,czy zamek sie rygluje ,i czy nie bedzie powodowal zaciec.
Pozdrawiam Bready
Matlak
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek, 03 marca 2014, 19:20
Lokalizacja: Märkisch Friedland

Post autor: Matlak »

Sprawę już zbadałem na QL założyłem hipotetycznie długość pocisku 8,5mm okazało się że muszę zmniejszyć naważki o jeden otwór na AutoDiscu więc o 0,3 gr :) Jak masz wpisane dane odnośnie dna pocisku? Zaznaczyłem flat. Aczkolwiek 115gr ma dno płaskie i około 1mm brzegi a 140 ma dno lekko wklęsłe :) wiem że przesadzam ale ;)
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Matlak pisze:Jak masz wpisane dane odnośnie dna pocisku? Zaznaczyłem flat. Aczkolwiek 115gr ma dno płaskie i około 1mm brzegi a 140 ma dno lekko wklęsłe :) wiem że przesadzam ale ;)
Jak pocisk jest w bazie danych to nic nie zmieniaj ,dane dotyczace dna sa wczytywane z bazy.
Popraw tylko dlugosc pocisku i mase jezeli sie nie zgadzaja.
Jezeli go nie ma w bazie ja bym wpisal wklesle w obydwu przypadkach.
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

wierzba pisze:H&N, można na nich złożyć niedrogo amunicję do strzelania precyzyjnego. Kupując te pociski warto pamiętać że w europejskich lufach 9x19 lepiej sprawdzać będą się pociski H&N w kalibrze .357. Sprawdzone i tanie źródło to www.kimla.de
wierzba:
witaj
dlaczego napisałeś ten tekst powyżej ?? tzn jeśli tak jest to które kulki 357 uważasz że są najlepsze?? jest właśnie w trakcie pierwszego składania 9-tki, jednakże skorzystałem z H&N ale HP 356/115 gr HS, na Lovexie D032. Zobaczę co mi wyjdzie, zacząłem od 3,8 a kończę na 4,8, OAL zrobiłem 29,69. Jeszcze nie strzelałem ale po świtach zobaczę jak to lata... Natomiast pytanie jak na wstępie bardzo aktualne... :halo-
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

To jest oficjalne stanowisko firmy H&N wyrażone w ich podręczniku pod wiele mówiącym tytule "H&N Wiederladen".
Do amerykańskich luf 9x19mm pociski .356", do europejskich .357".
Mnie najlepiej latały .357" TC 127gr - również w 357 magnum latają wyśmienicie.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

wierzba: dziękuję ci kolego za informację... powiedz mi jeszcze co używałeć do strzelania z kalibru 9 mm ?? Ja mam CZ 75 Tactical Sports, lufa tam jest chyba 130 mm (nie chce mi się zaglądać do opisu). Jeśli tak mówisz to chyba faktycznie następnym razem wezmę u kimli na próbę to co napisałeś...
Pozdr
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Strzelałem z H&K USP Elite, lufa 6", poligonalna.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

no tak to klasa sama w sobie. Rozumiem że mówimy o strzelaniu tarczowym ??
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Tak, tak, robiłem amunicję do strzelania precyzyjnego. Pod koniec przygody z tym pistoletem kupiłem też paczkę 100gr H&N .356"
Też świetnie latały chociaż trzeba było przywyknąć do ognia z lufy ...
Jedyne H&N które mi nie pasowały to RN, bez względu czy .356" czy 357"
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

wierzba pisze:Tak, tak, robiłem amunicję do strzelania precyzyjnego. Pod koniec przygody z tym pistoletem kupiłem też paczkę 100gr H&N .356"
Też świetnie latały chociaż trzeba było przywyknąć do ognia z lufy ...
Jedyne H&N które mi nie pasowały to RN, bez względu czy .356" czy 357"
a robiłeś na 180 lub 200 grainach ?? próbowałeś ?? nie podstawiałem jeszcze do Ql-a więc nie wiem jak to wychodzi ale pewnie coś by się tam zrobiło... A jeśli to nie tajemnica to na jakim proszku robiłeś i jakiem loadzie ??
mam jeszcze Titegroupa i Lovexa S011, spróbuję za niedługo dodatkowo na jednym i drugim o wynikach dam znać jeśli to kogoś będzie interesować...
Pozdr
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

180 lub 200gr pociski w 9x19 ? Nie próbowałem i wydaje mi się że więcej niż 150gr w tym kalibrze trudno będzie sensownie napędzić.
H&N napędzałem różnymi proszkami i Titegroup wypada najlepiej. Na niskim ciśnieniu niesympatycznie brudzi ale przy naważkach w okolicach maksimum odparowuje bez śladu.
Jak nie Tite to D032 Lovexa, świetny i uniwersalny. S011 lepiej zostawić do czystego ołowiu.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
Equador
Posty: 698
Rejestracja: wtorek, 26 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: Equador »

tak, też robię jak mówisz, S011 mam do 32 S&W Long WC, co prawda ten kaliber na razie próbowałem Titegroupie, ale spróbuję na S011, pobawić się można i doświadczeń nabrać. Do 9 mm też próbuje Tite oraz D032. Zabawa po świętach...
Pozdr
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

Może mi pomożecie, mam nowa formę do odlewania kulek i zastanawiam sie ile nasypać i jaką dł. nadoju zrobić może koledzy wrzucili by to do QL.
Pocisk 147 gr RN, BB Lyman nr.formy 356637
Proszek S 020
Spłonka do wyboru Fiocchi lub S&B
Wdzięczny będę za info.
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 239
Rejestracja: środa, 14 maja 2014, 15:02
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: TommyT »

Witam,
chciałbym jeszcze raz się przywitać i prosić o rozwianie wątpliwości.
Naczytałem się trochę, ale im więcej czytam tym chyba więcej "wiem, że nic nie wiem".
Ale chyba temat dobry wybrałem

Chodzi o elaborację 9x19..
Celem jest składanie amunicji powtarzalnej, precyzyjnej, która umożliwi uzyskanie dodatkowych paru oczek na tarczy, w ilości 200-300 szt. miesięcznie. Być może w przyszłości sprzęt i doświadczenie posłuży do elaboracji .223 rem.
Świadom tego, że elaboracja 9mm trochę odbiega od standardów przyjętych dla amunicji precyzyjnej, w łuskach z szyjką, chciałbym opisać jak to widzę, z prośbą o naprostowanie ew. rozwianie moich wątpliwości. :)

Tumbler - jak widzę, większośc osób zachwala tumbler na mokro. Rozpoznaję możliwości wykonania, ale myślę też o myjce ultradźwiękowej.Wyczytałem gdzieś, że zmatowienia mogą wpływać na powtarzalność opuszczania pocisku z łuski.

Q1-czy jest sens przejmować się czymś takim przy 9mm?
Q2-czy jest sens doczyszczać gniazdo spłonek?

Zastanawiam się nad turretem lub prasą jednostanowiskową.
Ze względu na większą powtarzalność skłaniam się do prasy jednostanowiskowej Lee Breech Lock. Konkretnie myślę Lee Breech Lock Challenger Kit.Do tego oczywiście tuleje, zestaw 4 matryć węglikowych Lee + matryca do rozspłonkowywania, dribbler.

Q3-Czy jest sens wymieniać wagę Lee na Lymana?
Q4-Czy po formatowaniu łuski matrycą FL należy się liczyć z koniecznością sprawdzenia i ew. trymowania łusek?
Q5-Jak na razie zakładam sprawdzanie tylko OAL na gotowo. Jest sens robić inne pomiary dla 9 mm?

Myślę, że dla doświadczonych kolegów, moje wątpliwości mogą się wydać śmieszne, ale wolę zapytać i proszę o wyrozumiałość.
Naoglądałem się też filmików, ale tam tłuką na ilość - a mnie chodzi powtarzalność. Oczywiście w rozsądnym zakresie jak na 9tkę. :)
ODPOWIEDZ