niewłaściwe osadzenie spłonek - prośba o radę

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
domel
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 24 września 2009, 23:14
Lokalizacja: Łosice/Podlasie

niewłaściwe osadzenie spłonek - prośba o radę

Post autor: domel »

ostatnio popełniłem partię amunicji 9x57R na łuskach RWS z gniazdami spłonkowymi typu berdan, spłonki osadziłem na taką głębokość jak były oryginalne i niestety nie odpalają tzn odpalają dopiero za drugim razem. Przyczyna zbyt duża odległość pomiędzy masą inicjującą a kowadełkiem łuski. Stosowałem nowe spłonki Muroma które mają znacznie mniejszą grubość masy inicjującej niż stare spłonki RWS (mam jeszcze kilka i pomierzyłem)
i stąd moje pytanie czy i jak można poprawić osadzenie spłonek bez rozcalania amunicji, przyrządem Lee auto prime trochę się boję bo jak któraś odpali to szkoda palców już i tak mam tylko 9,5. Może łuskę wsuwać w jakąś osłonę? Może za pomocą prasy umieszczonej za wałem z worków z piaskiem? Bo szczerze mówiąc nie chce mi się rozcalać młotkiem 50 naboi przeważać jeszcze raz naważki i scalać z powrotem, chyba że któryś z kolegów ma tuleję .358 do matrycy rozcalającej Lee i by mi ją pożyczył na chwilę, wtedy robota by poszła szybciej.
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

No to wez wszystkie na strzelnice każdej po razie z iglicy i będą gotowe do użycia :lol:
Choć to tylko jedno z rozwiązań nie wiem czy najlepsze?
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Ja, podkreślam ja, wziąłbym ręczne osadzarkę i dopchnął z wyczuciem spłonki. Przy pracy tej zapewne nie było by złym pomysłem, mieć na głowie kask motocyklisty, albo hełm spawacza z przezroczystym szkiełkiem i jakiś grubszy ciuch, np. fartuch spawalniczy. Wyżej wymienione środki ochronne powinny(!) wystarczyć. Inicjacja ładunku w łusce nie znajdującej się w komorze, a trzymanej jedynie przez stopkę osadzarki nie jest aż takim niebezpieczeństwem, jak się niektórym wydaje, ale oczywiście każdy elaborant działa na własną odpowiedzialność...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
ODPOWIEDZ