CZ 550 varmint kontra Sako 75 varmint

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

CZ 550 varmint kontra Sako 75 varmint

Post autor: Jacek Soplica »

Witam kolegów :)
Kolega poprosił mnie abym wywołał temat w dziale broni. Chce on zakupić CZ 550 varmint ( nowy ) lub Sako 75 po bardzo lekkim przebiegu , około 100-200 strzałów. Na tyle go stać bez owijania w bawełnę. Chce z tym pójść popolować w lesie, no raczej zasiadka, i od czasu do czasu pyknąć do tarczy tak do około 300 m. Będzie to jego jedyna broń więc misi ją udźwignąć również na polowaniu zbiorowym i dlatego skłania się ku tym dwom wersjom gdyż ani Cz ani Sako nie są jakoś bardzo ciężkie.
Co koledzy na to, czy może ktoś z kolegów posiada lub posiadał takie sztucery i z tym polował ?
Dzięki z góry za sugestie i pozdrawiam :halo-
Jacek Soplica
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Sako jest lepiej wyważone. CZ leci na lufę. Jakość Sako jest super co nie znaczy, że CZ-ka jest słaba.
Wolę używane Sako niż nową CZ.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

A ile Kolega ma lat?????? #-o #-o Noszenie varminta w pewnym wieku nie jest wcale przyjemne......... :oops:
"Uwielbiam chorał ruski..."
SławekP
Posty: 401
Rejestracja: wtorek, 03 czerwca 2008, 11:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: SławekP »

Stepan Bazyluk pisze:A ile Kolega ma lat?????? #-o #-o Noszenie varminta w pewnym wieku nie jest wcale przyjemne......... :oops:
Stefciu, pytanie troszkę nie na miejscu.
Wprawdzie nie wypada również pytać o nadwagę, ale jeśli przykładowo komuś
nie przeszkadza nadmiar kilogramów to varmint wręcz wskazany... :mrgreen:
Bez wahania -Sako.
Ostatnio zmieniony wtorek, 11 czerwca 2013, 08:38 przez SławekP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

CZ to ta sama polka co Tikka ,choc i tak wybralbym Tikke
Sako to polka wyzej.
Jezeli przebieg faktycznie 100-200 strzalow to zdecydowanie Sako.
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
Marek Biały
Posty: 809
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 23:21

Post autor: Marek Biały »

Stepan Bazyluk pisze:A ile Kolega ma lat?????? #-o #-o Noszenie varminta w pewnym wieku nie jest wcale przyjemne......... :oops:
Stefan ... to Ty chyba juz tylko z lornetką popierd...sz :)
Marek

tel.603930452
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Interesującym było by również dowiedzieć się o jakim kalibrze mówimy. I bez pewnego wieku są pewne kalibry dość "uciążliwe", jeżeli bron jest za lekka... Starczy popatrzeć na egun-a. Można tam znaleźć sporo broni w wersji "light" w kalibrach, które i bez pewnego wieku... :lol:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

Kolega za rok będzie czterdziestolatkiem, a kaliber 308 win. Sako ma przebieg około 100-120 kulek, choć jak to w życiu bywa może ktoś słabo policzył, w każdym razie ma go 60-cio latek i mówi że jak z buta za rogaczem wystartował to mu się troszkę odechciało :D

Dzięki za podpowiedzi, jak kolega wróci z Holandii to sobie poczyta.
Pozdrawiam

:halo-
Jacek Soplica
Awatar użytkownika
Marek Biały
Posty: 809
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 23:21

Post autor: Marek Biały »

No przeciez mówię ... nosząc moje varminty to ja chyba superkooorwamanem jestem :)
Marek

tel.603930452
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Także bym brak Sako... :D
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

A ten Sako to taki jakiś lekki jak na varminta, waży 3.9 kg w kal 308 win, lufa przy wylocie 19 mm, a dla porównania taka Tikka 22 mm, CZ-ka też chyba 22 mm. I Tikka i CZ są cięższe jak na ten kaliber.
Mój Cz 527 w 223 waży razem z lunetą 4.6 nie wiem ile waży montaż i luneta ale wątpię żeby to był 1 kg, lunetę mam meostara 3-12X56 montaż czeski, no chyba że osada jest cięższa od fabrycznej bo dorabiana sportowa, ale ogólnie nie jest źle :wink:

:halo-
Jacek Soplica
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Zapytałem nie bez kozery, ponieważ ostatnio poluję indywidualnie tylko z wersją "LIGHT": mały kaliber, mała broń ( w domyśle lekka ) i leciutka optyka (1,5-7/36) - całość waży z amunicją w magazynku około 2,86kg i nie sprawia mi kłopotów przy noszeniu :oops: :oops: a nie ukrywam, że mam wzrost siatkarza i "co nieco" jeszcze dam rady podnieść do góry. Polując ponad trzydzieści lat nie zdawałem sobie sprawy, jak "cudownym" moze być na polowaniu jakiś lekki Kipplauf czy BBF na małych kalibrach :wink: :wink:
Oczywistym jest, ze kazdy wiek ma swoje prawa i że upodobania to kwestia bardzo indywidualna :lol: :lol: :lol: , ale "piszę jak jest" :wink:
Varminty są doskonałe na ambonę czy na polowanie z zasiadki na otwartych przestrzeniach ale do podchodu to raczej chyba nie....., natomiast walorów broni lekkiej nie da się obalic.... moim zdaniem :? :?
Ukłony
;;pelenluz
"Uwielbiam chorał ruski..."
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Jeżeli "lufa przy wylocie 19 mm", to nie jest to typowy varmint, tylko chodzi tu o bron myśliwsko-sportową. W Niemczech mówi się na to Jagdmatch. Moim zdaniem bardzo dobry kompromis miedzy lekka, typowo myśliwską lufa, a ciężkim varmintem.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

Rzeczywiście ten varmint Sako jakiś lekki, jak na varminta oczywiście. Przejrzałem wyniki Bartoszyc i zastanawia mnie że nikt z takiego sztucera nie strzela tam, a w klasie F/TR , a CZ 550 nawet wysoko, Tikka T3 jest kilka egzemplarzy, no na pewno i umiejętności strzelca są bardzo ważne jednak widać Sako 75 nie jest wyczynowym varmintem. Tak sobie myślę że kolega nie ma jakichś wysokich ambicji w strzelaniu ale pewnie chciałby osiągnąć przyzwoity wynik, czy do tego taki Sako wystarczy ??? Widać że nie ma broni uniwersalnej.
:halo-
Jacek Soplica
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Nie broni uniwersalnej nie ma... o czym się chłopcy a A-Stanie przekonali używając G-36... ;) Rożnicę miedzy Jagdmatch, a varminten zauważy się dopiero po pewnej ilości strzałów z rzędu. Lufa o fi=19mm nagrzeje się oczywiście prędzej, niż taka z fi=22mm, natomiast różnice w ciężarze broni zauważy się natychmiast... :wink: Wszystko zależy oid tego, co ma się zamiar robić i jakie się ma ambicje... Pisze o ambicjach, bo na pewnym poziomie strzeleckim pewnie zauważy się różnice w sztywności lufy 19 i 22 milimetrowej... Ja osobiście w to wątpię, ale ja nie będę miał tego problemu, bo tak wysoko nigdy nie zajdę... :D Co moim zdaniem powinno się uwzględnić jest czas, jaki jest potrzebny do złożenia się z obu tych egzemplarzy. Varmint ma ciężar broni przesunięty do przodu, co skutkuje zwiększonym czasem, jaki jest potrzebny do złożenia się do strzału, co z kolei może mieć znaczenie na zbiorówkach, lub na polowaniu z podchodu...[/b]
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
karolik90
Posty: 141
Rejestracja: wtorek, 12 października 2010, 18:32
Lokalizacja: RJA

Post autor: karolik90 »

Koledzy a co myślicie o zmianie lufu w Cz 555 na coś o profilu 22 i długości 650mm
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Post autor: sowland »

Jak więcej polowania niż strzelnicy to niech kolega odpuści sobie varminta , Varmint w lesie da przewage dopiero przy którymś tam z koleji strzale ale jaki zwierz będzie chciał tak długo stać , Jak się nie trafi za pierwszym razem kiedy zwierz jest nie niepokojony to jak jest już w ruchu a andrnalina strzelca sięga zenitu to kolejne strzały już nic nie dadzą ,Te kilka strzałów można po dobraniu amunicji śmiało oddać na te trzysta metrów z dobrym skutkiem , Wiadomo ze broń ciężka jest stabilniejsza ale osobiście wolałbym dobrej klasy spust w zwykłym sztucerze niż gruba lufę -Mówimy oczywiście o wyborze polowanie a okazjonalnie strzelnica , DB
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
karolik90
Posty: 141
Rejestracja: wtorek, 12 października 2010, 18:32
Lokalizacja: RJA

Post autor: karolik90 »

Ad sowald
spust jest dopieszczony do granic możliwości dodam również że z zachowaniem bezpieczeństwa nowa fachowa osada z wysoką baką i szeroką częścią pod lufową razem z lupą 5,5kg
ODPOWIEDZ