Waga elektroniczna

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Tomasz64
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 21 lutego 2012, 12:14
Lokalizacja: śląskie

Waga elektroniczna

Post autor: Tomasz64 »

Witam serdecznie.
Przeglądałem dzisiaj strony polskich sklepów z akcesoriami do elaboracji oglądając wagi i zanlazłem dwie w cenie 520 i 600pln
Lyman 100XP i RCBS Rangemaster 750. Obie z dokładnością ważenia do 1/10grn .
Mam pytanie jak z powtarzalnością ważenia i którą polecacie. Obecnie mam 5-0-5RCBS-a.
Tomek.
Pozdrawiam Tomek
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Używałbym dalej 5-0-5 :D
Piotr
Awatar użytkownika
seBOOL
Posty: 588
Rejestracja: środa, 26 września 2012, 21:11
Lokalizacja: Śrem Wlkp

Post autor: seBOOL »

Do odmierzania naważki wolę balansowego RCBS'a ale ważenie pocisków
i łusek jednak szybciej mi idzie wagą elektroniczną .... :wink:
artur
Posty: 354
Rejestracja: piątek, 02 marca 2012, 15:11

Post autor: artur »

Do ważenia prochu wolę 505 jednak tak jak przedmówca do segregacji łusek i pocisków przydała by mi się elektroniczna.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Re: Waga elektroniczna

Post autor: Bready »

A moze kup RCBS ChargeMaster 1500.
Troche drozsza ,ale mozna w przyszlosci dokupic do niej RCBS 98922 Chargemaster Dispenser ,i miac automat do wazenia.
Pozdrawiam Bready
MarcinR
Posty: 322
Rejestracja: sobota, 17 kwietnia 2010, 22:44
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie Olecko
Kontakt:

Post autor: MarcinR »

Witaj
Powtarzalność dobrych szalkowych i elektronicznych jest taka sama.
Uważam, że dwie porządne wagi to o jedną za dużo.
W lymanie wkurzało mnie to że talerzyk czasem opierał się o obudowę, ale jak na to uważałem było ok.
Używam RCBS ChargeMaster 1500 + standardowy dozownik i to mi wystarcza.
Pozdrawiam
M.R.
Marcin Roszko
www.cel.sklep.pl
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Nie jest taka sama ,wagi szalkowe sa dokladniejsze.
Waga elektroniczna pokazuje wynik z dokladnoscia .1 gr i jest to ostatnia cyfra na wyswietlaczu ,czyli nie mozemy wazyc z wyzsza rozdzielczoscia.
W wadze szalkowej ,na przykladzie Lymana D-7 .1gr jest to jedna kreska na wskazniku ,ale mozemy wazyc dokladniej niz z dokladnoscia jednej kreski.
Jezeli ustawimy na przeciw wskaznika kamerke ,i obraz bedziemy ogladac na monitorze to 1/4 kreski jest juz dobrze widoczna ,czyli mozemy wazyc z dokladnoscia .025 gr na wadze o dokladnosci .1 gr
Mowa tu o dokladnosci porownawczej kolejnych pomiarow.
Druga zaleta chwytu z kamerka jest to ze nie musimy sie schylac by obserwowac wskaznik ,a blad paralaksy odczytu zawsze jest taki sam ,jezeli nie poruszymy w miedzyczasie kamerka :D
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Zamiast kamerki można użyć lusterka wklęsłego. Można takie z powiększeniem x2, x3, x5 kupić za marne 10zł w Ross***ie
Wiem, wiem- tam gdzie góra jest dół i na odwrót, ale wystarczy uważać :D

Patrzy się na to z góry, nie trzeba mieć kamerki ani wagi na wysokości oczu.
Załączniki
dsc_2985_858.jpg
dsc_2985_858.jpg (37.46 KiB) Przejrzano 869 razy
dsc_2987_154.jpg
dsc_2987_154.jpg (37.69 KiB) Przejrzano 869 razy
forester
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Dla mnie wygodniejsza jest kamerka ,stawiam laptopa obok wagi ,podlaczam kamerke ,i moge patrzyc na ekran z kazdej pozycji bez roznic odczytu spowodowanych paralaksa :D
Powiekszenie tez moge ustawic dowolne.
Pozdrawiam Bready
artur
Posty: 354
Rejestracja: piątek, 02 marca 2012, 15:11

Post autor: artur »

Trzeba jeszcze mieć miejsce na laptopa :lol:
Forester super patent =D>
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Forester super patent =D>[/quote]
Jego żona pewnie do dzisiaj szuka tego lusterka... :lol:
Piotr
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Panowie, dokładność pomiaru, a dokładność odczytu to są dwie różne sprawy... Przy wagach elektronicznych trzeba się liczyć ze sporymi wahaniami termicznymi, jak i, o ile się używa zasilacza, a nie baterie, błędów na skutek wahań napięcia i/lub częstotliwości. Przy wagach mechanicznych mamy ew. błędy na tarciu. Kiedyś w szkole na zajęciach z miernictwa uczono mnie, ze największą dokładnością jaką można uzyskać przy pomiarze jest najmniejsza jednostka na wskaźniku... Dokładność pomiaru może być jedynie gorsza, niż ta jednostka, ale nigdy lepsza. Wszystko inne to tylko dokładność odczytu.

Ciekawe co by pani magister na mój wywód powiedziała... :oops: :wink:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
MarcinR
Posty: 322
Rejestracja: sobota, 17 kwietnia 2010, 22:44
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie Olecko
Kontakt:

Post autor: MarcinR »

Już siebie widzę z lupą.
Mam stary zasilacz ( bo waga ma 4 lata ) i jakoś tam lata na zamkniętych oczach nawet 100 pada
http://www.lowiecki.pl/strzelectwo/zawo ... zawody=287
Ja 9, kolega 10 też bez lupy tyle że on na 505 ( tyle że on już oczy ma otwarte).
A tak na poważnie to do celów myśliwskich myślę, że lupa to mi się nie przyda.
Pozdrawiam
M.R.
Marcin Roszko
www.cel.sklep.pl
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

wozzi pisze:Panowie, dokładność pomiaru, a dokładność odczytu to są dwie różne sprawy... Przy wagach elektronicznych trzeba się liczyć ze sporymi wahaniami termicznymi, jak i, o ile się używa zasilacza, a nie baterie, błędów na skutek wahań napięcia i/lub częstotliwości.
Przy dobrym zasilaczu wartosci pomijalne ,z zasilacza dostarczane jest napiecie stale (a wiec wachania czestotliwosci sa juz bez znaczenia) ,stabilizowane ,dodatkowa stabilizacja napiecia jest wewnatrz wagi.
Co do wahan termicznych pelna zgoda ,wage trzeba wlaczyc z godzine przed wazeniem.
wozzi pisze: Kiedyś w szkole na zajęciach z miernictwa uczono mnie, ze największą dokładnością jaką można uzyskać przy pomiarze jest najmniejsza jednostka na wskaźniku... Dokładność pomiaru może być jedynie gorsza, niż ta jednostka, ale nigdy lepsza. Wszystko inne to tylko dokładność odczytu.
Jezeli chodzi o pomiar bezwzgledny .czyli pomiar w okreslonych jednostkach to sie zgadza.
Jezeli pomiar wzgledny ,czyli porownawczy to mozemy wazyc dokladniej.
Jezeli podana dokladnosc wagi mechanicznej wynosi .1 gr ,to nie mozemy na niej zawazyc dokladniej ,ale mozemy zwazyc w taki sposob ,aby poszczegolne nawazki nie roznily sie miedzy soba o wiecej niz .025gr

Co prawda ja mialem w latach 80 tych w szkole miernictwo elektryczne a nie ogolne ,ale zasady sa te same.
Pozdrawiam Bready
Tomasz64
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 21 lutego 2012, 12:14
Lokalizacja: śląskie

Post autor: Tomasz64 »

Pytanie o wagi elektronioczne zadałem bo moja 5-0-5 coś nie tegos i myślałem ,że elektroniczne będą dokładniejsze.
Kupowanie wag drogich z automatycznym dozownikiem to w moim przypadku odpada (za mały przerób amo).
Problem z moją wagą polega na tym , że jak ważę np. pocisk 60grn dajmy nato v-max . Waga wyzerowana , ustawiam na 60grn
i sprawdzam powiedzmy 10 pocisków każdy waży dokładnie te 60grn.Czyli pociski ok. Ale gdy na szlkę dam 2szt i ustawiam wagę na 120grn to już nie jest tak dokładnie. Dokładam trzeci czyli 180grn i wskazówka jest jeszczcze w innym miejscu. Ważąc 4 czy 5 pocisków(terez nie pamiętam) waga pokazuje dokładnie "0".
Przy ważeniu prochu sprawdzam po dwa razy zdejmując i kładąc miseczke z prochem na wagę i niby jest dobrze, ale raz na jakiś czas wyskoczy mała różnica. 1/10 grn .
Czy te wagi tak mają czy tylko moja tak ma??? Kupiona nie cały rok temu w zestawie z prasą.
Pozdrawiam Tomek
PKU_Parabellum
Posty: 453
Rejestracja: czwartek, 09 października 2008, 16:43
Lokalizacja: Sulejówek
Kontakt:

Post autor: PKU_Parabellum »

Ważenie na wagach szalkowych jest teoretycznie bardziej precyzyjne, chociaż samo wahanie się szalki w granicach 0,05 gr powoduje, że moim zdaniem jest to pomiar względny. W Polsce nie wiedzieć czemu niedoceniane są dozowniki objętościowe, które przy umiejętnym użytkowaniu zapewniają niegorszą dokładność, a także powtarzalność w stosunku do wag.

Pozdrawiam,
Grzegorz Wiśniewolski
Tomasz64
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 21 lutego 2012, 12:14
Lokalizacja: śląskie

Post autor: Tomasz64 »

Używam dozownika z RCBS-a i nie udało mi się nasypać z rzędu kilku dokładnie takich samych porcji prochu. Ustawiam ciut mniejszą i dosypuję na wagę z tricklera.
Pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

PKU_Parabellum pisze:Ważenie na wagach szalkowych jest teoretycznie bardziej precyzyjne, chociaż samo wahanie się szalki w granicach 0,05 gr powoduje, że moim zdaniem jest to pomiar względny.
Dokladnie tak jest ,chodzi o to zeby kolejne nawazki sie jak naj mniej roznily miedzy soba ,i na tym konkretnym egzemplazu wagi odczyt bedzie np 60gr.
Na drugiiej wadze ,nawet takiej samej odczyt moze byc juz troche inny.

Dozowniki nie nadaja sie do prochow w postaci waleczkow ,np Varget.
Podobno sprawdzaja sie przy ziarnach kulistych i platkach - nie sprawdzalem.
Pozdrawiam Bready
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

W Polsce nie wiedzieć czemu niedoceniane są dozowniki objętościowe, które przy umiejętnym użytkowaniu zapewniają niegorszą dokładność, a także powtarzalność w stosunku do wag.
Doceniane.:D
Można nimi sypać na wagę wstępnie.
Tak jak napisał kol.Bready do prochów wałeczkowych się nie nadają.Im grubszy proch tym mniejsza dokładność.
Największą powtarzalność uzyskałem na ziarkach kulistych AA2460 było to 0,2graina.
ODPOWIEDZ