Zniszczenie oliwki (expandera) w matrycy FL 223.

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Mirox
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 09 lutego 2014, 11:36
Lokalizacja: Wodzisław

Zniszczenie oliwki (expandera) w matrycy FL 223.

Post autor: Mirox »

Witam serdecznie kolegów. Stało się to czego się zawsze obawiałem. Utknęła mi łuska 223 w matrycy. Nie ustaliłem dlaczego, ale niestety z powodu braku wiedzy i doświadczenia w czasie usuwania łuski doprowadziłem do zniszczenia oliwki (expandera). Reszta się obstała, tylko oliwka poszła w drobny mak.
Matryca FL Hornady 223 nr katalogowy 546228. No i pytanie czy da się tą oliwkę kupić. Szukam po necie i niestety nić nie znalazłem.
Będę bardzo wdzięczny za namiary gdzie kupić lub inne porady
Pozdrawiam Mirosław
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 698
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Zniszczenie oliwki (expandera) w matrycy FL 223.

Post autor: matthius »

Napisz może do Hubertus Pro Hunting.
Kiedyś ściągnęli dla mnie kilka części do prasy i matryc.
W ostateczności zostaje zamówienie przez Amerykanos lub innego pośrednika.
Mirox
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 09 lutego 2014, 11:36
Lokalizacja: Wodzisław

Re: Zniszczenie oliwki (expandera) w matrycy FL 223.

Post autor: Mirox »

Dzięki za odzew. Napisałem, może coś się uda załatwić. Znalazłem taki zestaw https://sklep.hubertusprohunting.pl/zes ... 43200.html, ale wg mnie to ten expander z tego zestawu chyba nie jest tym który ja potrzebuję ponieważ ma średnicę 0,215 cala, czyli nie formatuje szyjki przy wciąganiu łuski z matrycy, no chyba, że się mylę.
Pozdrawiam Mirosław
likker_runner
Posty: 1566
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Zniszczenie oliwki (expandera) w matrycy FL 223.

Post autor: likker_runner »

Zawsze można wykonać ucieczkę do przodu i przejść na ambitniejsze rozwiązanie. Tu sprawa jest wyjaśniona, gość jest zarówno myśliwym, jak i sportowcem:

https://www.youtube.com/watch?v=9ISb0v4XSfY
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 698
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Zniszczenie oliwki (expandera) w matrycy FL 223.

Post autor: matthius »

Zobacz ten wątek:
https://forum.accurateshooter.com/threa ... y.3833772/

Wygląda na to, że możesz tam nakręcić oliwkę od Reddinga lub RCBS. Być może także Forstera.
Mirox
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 09 lutego 2014, 11:36
Lokalizacja: Wodzisław

Re: Zniszczenie oliwki (expandera) w matrycy FL 223.

Post autor: Mirox »

Dziękuję serdecznie koledzy za podpowiedzi. Na teraz czekam na odpowiedź na maila od Hubertus Pro Hunting. W przypadku braku możliwości zdobycia oliwki z Hornady zaryzykuję i kupię ten zestaw https://cel.sklep.pl/?114,pl_trzpien-ma ... pander--22. O wynikach poinformuję.
Pozdrawiam Mirosław
Mirox
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 09 lutego 2014, 11:36
Lokalizacja: Wodzisław

Re: Zniszczenie oliwki (expandera) w matrycy FL 223.

Post autor: Mirox »

Witam serdecznie. Problem rozwiązany. Zakupiłem expander firmy RCBS 223 z żerdzią (dzięki Matthias za wskazanie alternatywnego kierunku rozwiązania problemu). Koszt 60pln.Pasuje do matrycy Hornady. Trzeba dość mocno dokręcić śrubę mocującą żerdź w matrycy, ale działa. 250szt łusek już sformatowanych i uważam, że jest ok. Panowie z Hubertus Pro znaleźli oryginalny expander z matrycy Hornady więc sobie go zamawiam i będę miał zapas.
Natomiast doszedłem do przyczyny zakleszczenia łuski w matrycy. Jako pacan bez doświadczenia po trzech miesiącach przerwy nonszalancko tylko prysnąłem do matrycy lubrykantem i na łuski, no i wziąłem, się za formatowanie. Po wyjęciu zakleszczonej łuski stwierdziłem, że w matrycy widać minimalny nalot. Podjąłem jeszcze próbę formatowania, ale było czuć, że jak użyję siły to znowu zakleszczę łuskę. Wypolerowałem matrycę bardzo delikatnym mleczkiem do lakierów samochodowych firmy MENZERNA. Matryca jak za pomocą czarodziejskiej różdżki działa jak należy. Teraz już będę wiedział, aby po każdej przerwie wypolerować matrycę. Dziękuję za zainteresowanie i pomoc.
Pozdrawiam Mirosław
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Re: Zniszczenie oliwki (expandera) w matrycy FL 223.

Post autor: lechu »

Z tym polerowaniem to nie przesadzaj...
Ogólnie to wystarczy, żeby matryca była czysta, pryskać do środa też nie ma sensu, pytanie czego używasz do smarowania?
Mirox
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 09 lutego 2014, 11:36
Lokalizacja: Wodzisław

Re: Zniszczenie oliwki (expandera) w matrycy FL 223.

Post autor: Mirox »

No oczywiście bez przesady, polerowanie zamknęło się może w 20 do 30 sekundach. Wkrętarka aku plus miękki wyciorek z mleczkiem i po sprawie. Do łusek używam ONE SHOT z Hornady w sprayu.
Pozdrawiam Mirosław
ODPOWIEDZ