Krzywa łuska po formacie 9x19

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Radzio
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2023, 08:30

Krzywa łuska po formacie 9x19

Post autor: Radzio »

Witam
Prasa Dillon 650, matryca formatująca LEE Undersize. Niektóre łuski po formacie są krzywe. Co może być przyczyną? Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Re: Krzywa łuska po formacie 9x19

Post autor: piotrjub »

Przyczyną może być prasa i matryca.
Zobacz co opisujesz, tylko wróżka może odpowiedzieć na tak zadane pytanie.
Pokaż jakieś zdjęcia.
likker_runner
Posty: 1567
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Krzywa łuska po formacie 9x19

Post autor: likker_runner »

Mam coś podobnego na staluchu w 7.62x25 Tok. Szczególnie łuski "rozdętki", strzelane z zamka swobodnego, potrafią się zgniatać przy podstawie - pewnie są zbyt duże, matryca "spycha" i w końcu zgniata. Objawem jest wyczuwalny pod paznokciem "grzbiet górski" z jednej strony, ok. 1mm od krawędzi wtoku, a gdzie - to widać po śladzie (przybrudzonego) oleju smarującego - formatuję na pół brudno, po wstępnym myciu bez wsadu.

Undersize tym bardziej może robić coś podobnego, najpewniej z łuskami strzelanymi w Glocku z jego niepełnym podparciem i wydęciem "Glock Smile". Spróbowałbym wyselekcjonować takowe po charakterystycznym śladzie iglicy i sprawdzić, czy dzieje się to z nimi częściej niż z innymi.

Ja zgniecione Tokarev'y (jakieś 10 - 15% kupowanego mixu) od razu wyrzucam, szkoda ryzykować, zwłaszcza w PPS-ie z zamkiem swobodnym. Co prawda elaborację mam dopracowaną i mój PM łusek nie rozdyma, ale jednak pewną rezerwę wytrzymałości ciśnieniowej dobrze mieć.

Można próbować lekkiego smarowania, ale to raczej nie pomoże. Polubić, łuski 9x19 są niemalże w cenie złomu.
Radzio
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2023, 08:30

Re: Krzywa łuska po formacie 9x19

Post autor: Radzio »

Bardzo dziękuję za pomoc.
likker_runner
Posty: 1567
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Krzywa łuska po formacie 9x19

Post autor: likker_runner »

Ja od razu wyczuwam czy doszło do zgniecenia łuski po ruchu wajchy - jeżeli był wyczuwalny opór do samego końca, pomimo rosnącego przelożenia, a tym bardziej opór jest przy wyciąganiu łuski z matrycy, to łuska jest na 90% zgnieciona, trzeba obejrzeć. To może być w miarę skuteczna metoda na progresie. Albo selekcja łusek, jeżeli uda nam się namierzyć kryterium zgniatania - producent ew. ślady odstrzelenia w jakimś konkretnym rodzaju broni typu Glock.

Inna sprawa, że jeżeli dochodzi do takich ekscesów, to ja bym wywalił formatowanie na prasę single stage. Szkoda giąć shellplate i jego podstawę. Paradoksalnie Lee Six Pack ew. ABLP mają tu przewagę, jako że pierwsza stacja jest w osi tłoka.
ODPOWIEDZ