Różnice pomiędzy pociskami a plunk test.

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Arhelion
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 11 kwietnia 2021, 16:22

Różnice pomiędzy pociskami a plunk test.

Post autor: Arhelion »

Cześć, od jakiegoś czasu elaboruję własną dziewiątkę i pojawił się pewien problem, którego nie rozumiem. Dotychczas korzystałem z pocisków Alsa Pro, 124, prochu Lovex D032 oraz znalezionych łusek. Długość naboi, które wykonywałem, zmieniała się z czasem. Zacząłem od 29.69, później robiłem 29.40 czy 29.50. Przy każdej wykonanej partii robiłem plunk test, testując każdy jeden nabój przed zawodami i nigdy nie było problemów. Ostatnio spróbowałem wykorzystać pociski LOS 145 oraz DMA 124. Tutaj pojawił się problem. W obu przypadkach, naboje o długości 29.50 czy nawet 29.40, wykonane z tymi pociskami, nie przechodzą plunk testu. Nie wypadają swobodnie i nie da się ich obrócić. Z naboi z pociskami LOS próbowałem nawet strzelać ale praktycznie każdy jeden nabój się zacinał, nie wchodząc do końca do komory.

Czy ktoś pomoże mi zrozumieć, dlaczego naboje o długości 29.40 z pociskami LOS czy DMA nie przechodzą plunk testu, a te z pociskami ALSA PRO o długości 29.50 czy nawet 29.70 przechodzą ? W przypadku pocisków DMA, naboje z nimi wykonane zaliczają plunk test dopiero przy długości 29.05. Czy różnice pomiędzy tymi pociskami mogą być tak duże ? Sądziłem, że ewentualne różnice pomiędzy pociskami nie powinny wpływać na to, jaka długość naboju jest akceptowalna, a jedynie na to, jak głęboko trzeba konkretny pocisk osadzić aby podaną długość naboju osiągnąć. A może przyczyna problemów z plunk testem leży gdzie indziej ? No i przede wszystkim, czy powinienem się tym martwić ? Czy może po prostu naboje z pociskami DMA czy LOS robić krótsze nie te z pociskami ALSA i tyle ?
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Pociski mają różny kształt. U jednych łuk jest ostrzejszy, w innych bardziej okrągły. Te pierwsze wejdą głębiej, więc da się na nich zrobić naboje o nieco większej długości.
Nawet w ramach jednej partii produkcyjnej zdarzają się niewielkie różnice w wymiarach.
Łatwo można to sprawdzić, mierząc długość pocisków o tej samej masie. Alsa powinna być dłuższa niż LOS lub DMA.

OAL naboju możesz dobierać według uznania i możliwości broni. Pilnuj jednak, aby skracając wymiar, nie wejść w niebezpieczne ciśnienia.
W moich pistoletach (P-09 i P-99) dobrze lata DMA 124 + 4,1gr D032, OAL 29,3 - 29,4.
Awatar użytkownika
Spyderco
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 14 lutego 2019, 22:14
Lokalizacja: znienacka

Post autor: Spyderco »

Dwa z pozoru identyczne pociski, 124gr FMJ od SB i 124gr FMJ ze Słowacji - inny OAL, słowacki pocisk był bardziej smukły i przez te minimalne różnice w kształcie inaczej się osadzał. Może dla nas są to pomijalne różnice ale komora to wyłapie i pocisk stanie na gwincie.
ODPOWIEDZ