Remington 700 SPS Varmint

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Zam takich którzy strzelają z sukcesami z DOT i uważają, że wystarczy. Znam też i takich którzy wymieniają lunety March na nowsze modele jak tylko się te pojawiają. Najważniejsze aby mechanika była solidna i czysty obraz. Generalnie warto w optykę i dobry montaż zainwestować bo luneta może służyć na kolejnych karabinach jak się nam jeden znudzi. Zakres powiększeń dyktują warunki w jakich się strzela i jakość optyki. Rodzaj krzyża w/g upodobań, podświetlenie nie jest potrzebne. D0 tego dochodzi plan i skalowanie. W każdym razie osobiście wolałbym lepszą lunetę i tańszy karabin niż konfigurację odwrotną.


Celowo nie podaję innych marek bo znowu wzbudziłbym kolejną dyskusję na ten temat.
To oczywiście tylko moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać.
Goostav
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

No i krzyż nie może być gruby. Na dalszych dystansach siatka celownicza potrafi zakryć tarczę.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Mam obecnie dwie dobre lunety Nightforce NS z siatka na drugim planie i Steiner Military z siatka na pierwszym. Dlaczego dwa różne systemy siatek? Bo uzupełniają się w zależności od rodzaju strzelań.
Przy kupowaniu szkła wypada wziąć pod uwagę ew. ograniczenia ze strony regulaminów zawodów, w których chce się brać udział. W moim przypadku potrzebowałem szkło o minimalnym powiększeniu =< x10, gdyż tylko takie maja w pewnych zawodach racje bytu. Do tego dochodzi ew. strzelanie w warunkach "mniej korzystnych". Zdarzyło mi się strzelać na 300m, przy widoczności na ok. 250m... ;) Wyglądało to w ten sposób, ze przy zjechaniu powiększenia na minimum, czyli x8 bylem w stanie domyślić się, gdzie jest rama uchwytu tarcz... Rama ma wielkość ~1mx1m, a tarcze wydrukowałem sobie na A4 i przypiąłem sporo z lewej, trochę powyżej środka. 5 strzałów, 5 trafień, ale tylko 1 x "eye" :cry: Gdybym nie mógł zjechać powiększenia poniżej pewnej granicy, nie byłbym w stanie rozpoznać ramy, a wiec i nie był w stanie potrenować. Podobnie jest w przypadku mirażu. Przy dużym mirażu pomaga tylko zjechanie powiększenia w dół...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

goliard pisze:To jeszcze na chwilę skoczmy do lunet. Nie dotykajmy tematu indywidualnych upodobań. Nie szalejmy z cenami.

1. Jakie są teoretycznie optymalne zakresy powiększeń na 100, 300, 600m?

2. Jaka siatka, kropka, krzyż, poświetlenie?
Kolaga widze kij w mrowisko wsadza :mrgreen:

1. to grubosc siatki, krzyza , dot'u abys nie przeslanial sobie celu o tym juz wspomniano. Wybor i dobor niestety jest sprawa b. osobista, bo kazdy ma swoje preferencje a jak wiadomo wiara przenosi gory.

Obawiam sie, ze nie obejdzie sie bez poogladania szkiel kolegow i netu, polecam !

https://www.google.de/search?q=absehen+ ... cQ_AUIBygC

Pierwszy plan predzej czy pozniej zakryje Ci cel, w drugoplanowej jest to raczej niemozliwe, chyba, ze zbyt gruba siatke sobie dobierzesz ( pod siatke podciagak krzyz, dot i siatke ) dlatego warto wziasc szklo do reki i sprawdzic w realu.
wozzi pisze:Mam obecnie dwie dobre lunety Nightforce NS z siatka na drugim planie i Steiner Military z siatka na pierwszym.

Na czym je masz ? Z tego co pamietam na 6,5x55 miales zupelnie co innego ( przynajmniej tak mi sie wydawalo ), zmieniles ?

:wink:
goliard
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 00:45
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

andy7 pisze:Kolaga widze kij w mrowisko wsadza :mrgreen:
Nie chcę wsadzać kija, na razie pragnę tylko liznąć.

Na 300m powiększenie ok. 30x zapewne wystarczy.

Bez tej dyskusji mógłbym skończyć z nowym zestawem - duży DOT posadzony na cz 527 deLux, a tak zaczynam kombinować.

Dużo czytam i gdy na początku miało być bezwzględnie .223, tak teraz gdzieś z tyłu głowy pojawia się .308.

Czy stracę coś w kwestiach naukowych zaczynając od większego kalibru?

Może jednak należy przejść spokojnie "kurs o kierunku .223"?
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Nie miałem nigdy nic słabszego od 308.
Mam wrażenie, że 308 trzeba przytrzymać przy strzale. Mniej kopiące kalibry można metodą free recoil lub minimalnie. Widziałem, że ludzie którzy profesjonalnie radzili sobie z 223 na 308 nie robili już takich wyników.

Można nabywać ogłady i strzelając z wiatrówki.

...tylko zawsze wyznawałem zasadę żeby uczyć się i trenować tym czego się będzie używać.

Moja rada, weź od razu sprzęt do którego buzia się będzie śmiała :)
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

tomp pisze: Moja rada, weź od razu sprzęt do którego buzia się będzie śmiała :)
Popieram i dlatego polecam 6,5x55se. :lol:

@andy7
Na Voere Titan II mam Nightforce 8-32x56 NS z montażem blokowym z 20 MOA, a na SSG Match siedzi sobie od niedawna Steiner Military 5-25x56 na podobnym montażu i jakoś nie narzeka aby go coś uwierało... :wink:

@goliard
Jak się uczyłem tititati, czyli Morse'a, to major włączył trzy silne stacje, siadł przy stole i zaczął nadawać... Zrobiłem oczy i pytam się, jak ja cokolwiek z tego mam odczytać, a on mi na to, ze jak się nauczę w takich warunkach, to nic mnie już nie zaskoczy, a jak nauczę się w warunkach sterylnych, to jak wejdę w eter, to zgłupieję... Z kalibrami jest podobnie. Jak się nauczysz strzelać z 700NE, to się przy .308 Win. uśmiechniesz, a przy 22lr spytasz, czy aby na pewno był załadowany... :lol:

A tak na serio, to standardowy 6,5x55se jest, jeśli chodzi o odrzut, czymś pomiędzy .223 rem. i .308 win. Powtarzam: standardowy... :lol:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Obojetnie na jaki kaliber sie zdecydujesz, radzilbym od razu kupic cos naprawde dobrej jakosci zwlaszcza jezeli chodzi o szklo. Tak jak Gustav polece lepsze szklo na gorszy karabin niz odwrotnie.

Moja raga zbieraj kasiore i kupuj z gornej polki, oszczedzi Ci to ponownego wydania kasy i wkladania jej w akcesoria. Jednym zdaniem z Tabanta odrzutowca nie zrobisz a jezeli jut to przekroczy wartosc gotowego odrzutowca.

:wink:
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

wozzi pisze:...na SSG Match siedzi sobie od niedawna Steiner Military 5-25x56 na podobnym montażu i jakoś nie narzeka aby go coś uwierało... :wink:
Z tego co wiedzialem to Voere bylo i M2 w .308 czyli doszla SSG Match :mrgreen:

pozdro

:wink:
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

andy7 pisze:
wozzi pisze:...na SSG Match siedzi sobie od niedawna Steiner Military 5-25x56 na podobnym montażu i jakoś nie narzeka aby go coś uwierało... :wink:
Z tego co wiedzialem to Voere bylo i M2 w .308 czyli doszla SSG Match :mrgreen:

pozdro

:wink:
Błąd. SSG jest moim pierwszym karabinem, tylko ze ostatnio miałem na nim szkiełko 3-9x40, a to dla mnie było ciutek mało na 300m, wiec stal w szafie i czekał... :D
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
goliard
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 00:45
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Zakres regulacji:
Vortex: 42 MOA
Bushnell: 26 MOA !!!??? :med/:
Delta: 38 MOA

Na 300m wystarczy każda, ale jeśli chcesz strzelać dalej... Weź pod uwagę, ze bez pochylenia masz tylko 50% zakresu regulacji do dyspozycji.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
wsteczniak
Posty: 308
Rejestracja: czwartek, 02 kwietnia 2015, 19:54

Post autor: wsteczniak »

W tym przedziale cenowym może WEAVER EURO 5-25x56 ale to chińczyk. Zakres regulacji 50MOA.
ODPOWIEDZ