mosin

Moderatorzy: wierzba, P_iter

pniewa
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:09
Lokalizacja: Ciechanów

mosin

Post autor: pniewa »

Mam kilka pytań związanych z tym kalibrem. Które matryce lepsze (i dlaczego): RCBS 2-Die Neck Sizer Set 7.62x54mm Rimmed Russian (7.62x53mm Rimmed) (58 dolców) czy RCBS 2-Die Set 7.62x54mm Rimmed Russian (7.62x53mm Rimmed) (31 dolców)?
Na midwey'u pociski są te same do mośka co i do reszty kalibrów 30 czy też brać takie jak do 7,62x39?
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Jedne to Neck - czyli formatujace szyjke / może trzyelementowe/ a drugie normalne. Co do pocisków musisz wiedzieć jaką masz lufe - mozesz potrzebowac pocisków .311 albo .308. I na pewno nie jak do 7,62x39 tylko długich i cięzszych
Piotr
Andrzej D.
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 00:16
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej D. »

Zdecydowana większość mośków w Polsce potrzebuje pocisków .311. Dobre wyniki osiągnąłem na tych:
http://www.midwayusa.com/product/674016 ... box-of-100
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Z tego co wiem, to cześć fińskich mosinów potrzebuje .308, a cala reszta .311. Pomierzyć by trzeba... :D
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
pniewa
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:09
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: pniewa »

To stara przeróbka z swd, kolegi z koła. Prosił, żeby coś wymyślić,bo fabryczna sieje.
GrzegorzP
Posty: 340
Rejestracja: wtorek, 19 stycznia 2010, 16:30
Lokalizacja: W-wa

Post autor: GrzegorzP »

:shock: z SWDa :?: chyba jakaś pomyłka, albo ja nie "zdanżam" za postępem techniki radzieckiej / rosyjskiej. ;;pelenluz
Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2627
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

pniewa pisze:To stara przeróbka z swd, .
Może SVT?
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
pasjonat
Posty: 347
Rejestracja: poniedziałek, 15 marca 2010, 11:11
Lokalizacja: podkarpackie i Bayern

Post autor: pasjonat »

Ja polecam to ; http://www.elaboracja.pl/forum/viewtopic.php?t=546 z wyjątkiem fińskich mośków. Napewno będziesz zadowolony jak większość ich użytkowników.
Pozdrawiam.
pniewa
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:09
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: pniewa »

broń nie jest moja, gość to były oficer i nie chce nic innego (sentyment?). Może powinienem z dużych liter :)
Przejrzałem wątek, jak będę miał matryce to wrócę do wątku.
Broń ma historię wartą dobrej nalewki, ale nie na forum 8-)
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

To wpadnijcie na łącką. :eeg/:
Są jeszcze tuningowane mosiny ale lufy do nich pochodziły od CKM-ów, takich co to nie działają na zasadzie odprowadzania gazów prochowych z lufy.
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

[quote="RC"]To wpadnijcie na łącką. :eeg/:
Raz tam wpadłem na ryby... do dzisiaj budzę sie z krzykiem jak wspomnę jak mi pokrasiło lica... :lol:
Piotr
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2627
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

PiotrL pisze:
RC pisze:To wpadnijcie na łącką. :eeg/:
Raz tam wpadłem na ryby... do dzisiaj budzę sie z krzykiem jak wspomnę jak mi pokrasiło lica... :lol:
- Piotr?... Zjesz jajecznicę?
- No, właśnie. Piotr.*



* - Z filmu Sztos 3
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Pisanie o rozwiązaniach zamka karabinu Mosina czy o "sianiu luf" to najzwyklejsze niezrozumienie albo zwykła niewiedza z zakresu budowy broni i jej rozwiązań konstruktorskich:
okazuje się, że doskonałe skupienie mooooooożna uzyskać na lufie z kalibrem ,311" używając pocisków kalibru ,308" lub ,310"( te akurat sa predystynowane do miana bardzo celnych),
ntomiast samo rozwiązanie budowy zamka, gdyby były rzeczywiście takie "FE" to ten rodzaj broni strzeleckiej w takiej ilości i przy takim rozprzestrzenieniu w użytkowaniu by nie był. O tym powinno się wiedzieć. I nie istotne w sprawie jest, kto był konstruktorem ale jak genialnym na swoje czasy........ .........
Natomiast wracając do pytania jaki rodzaj matryc to powiem tak: FL Die Set 7,62R (Russian) firmy RCBS i "jesteśmy w domu". Ten zestaw jest wystarczającym by bawić się i eksperymentować w celach łowieckich z "mośkiem", w zupełności..... Natomiast, skoro się posiada bardziej wyszukaną wersję karabinu w kalibrze 7,62MN to wtedy można pójść dalej i skompletować sobie zestaw Competition.....
Pozdrawiam
"Uwielbiam chorał ruski..."
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

RC pisze:To wpadnijcie na łącką. :eeg/:
Są jeszcze tuningowane mosiny ale lufy do nich pochodziły od CKM-ów, takich co to nie działają na zasadzie odprowadzania gazów prochowych z lufy.
Tylko do CKM to trzeba zakładac .314 bo .311 za luźne są
forester
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

.314?
W mosin-oskim kalibrze, taki wymiar przewodu to ma lufa, chyba zajechana na śmierć. :-k
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Lufa CKM nie służy do strzelania precyzyjnego czy quasiprecyzyjnego; lufa ta służy do "plucia seriami pocisków"................ a moze któyś trafi tam, gdzie trzeba...
"Uwielbiam chorał ruski..."
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

RC pisze:.314?
W mosin-oskim kalibrze, taki wymiar przewodu to ma lufa, chyba zajechana na śmierć. :-k
Lufa od CKM z uwagi na szybkostrzelność broni i długość strzelanych serii jest robiona dużo luźniej. Inaczej przy szybkostrzelności 500strz/min nawet ten baniak z wodą na lufie niewiele by pomógł. Wiem to tylko ze słyszenia. Nigdy osobiście takiej lufy nie mierzyłem.
forester
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

:oops: Znowu zbyt długo pisałem :oops:
Dzięki Stepan B =D>
forester
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

"...nawet ten baniak z wodą na lufie..."
Widziałem CKM bez baniaka na lufie.
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Spedziłem "trochę czasu w COSUiE" na pomiarach i selekcji tych wynalazkó, nie tylko pod baniak na wodę ale i pod świst wolnego powietrzqa,....
"Uwielbiam chorał ruski..."
pniewa
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:09
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: pniewa »

pokombinuję jak będę miał broń w ręku :)
Zakrzewski
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 13 marca 2012, 13:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Zakrzewski »

Generalnie luf do CKM nikt na świecie "luźniejszych" nie produkował. Posiadają dokładnie ten sam kaliber co zwykłych karabinów i wbrew pozorom są nawet dość precyzyjne.Trochę eksperymentowałem zawodowo ze strzelaniem z różnych karabinów maszynowych na ciężkich podstawach i myślę ze niektórzy forumowicze byliby co najmniej zadziwieni. Idea strzelania z ckm (aktualnie dość rzadko stosowanych) to strzelanie na duże odległości (600 - 1000m) i w tej sytuacji rozrzut powodowany jest raczej luzami w podstawie a nie w lufie :)). Snajperzy zapewne wiedza co może spowodować luz montażu lunety a podstawa ckm to urządzenie dużo bardziej skomplikowane i zawierające sporo elementów a wiec znacznie trudniejsze do opanowania.Rożnica w wykonaniu luf do broni maszynowej to głownie grube ścianki (pojemność cieplna) oraz dość często znacznie lepszy materiał no i chromowanie. Większy " luz " natomiast jest niezbędny w węźle lufa - zamek i uzyskuje się to poprzez minimalnie większy headspace (po polsku to zapora ryglowa). oczywiście w wielu wypadkach przy pomiarze średnicy lufy sprawdzianami okazuje się ze przechodni przepływa przez lufę wolniej lub szybciej ale to dotyczy głownie tolerancji w wykonaniu luf - zwykle bruzdowanych w dawnych czasach metodą przeciągaczy, które zbyt rzadko wymieniano w czasie produkcji masowej.Aktualnie lufy się kuje wiec zużycie matryc jest mało zauważalne.
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

:D :D :D :D :halo-
"Uwielbiam chorał ruski..."
ODPOWIEDZ