ZENIT poszukiwany

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Jan Z.
Posty: 70
Rejestracja: czwartek, 05 czerwca 2008, 20:35
Lokalizacja: Kraków

ZENIT poszukiwany

Post autor: Jan Z. »

Od paru lat bezskutecznie poszukuję sztucera Zenit.
Wypływa ich coraz mniej chociaż teoretycznie w szafach powinno ich być jeszcze niemało.
Stan techniczny jest dla mnie drugorzędny, może ktoś posiada Zenita na zbyciu albo wie gdzie byłby do kupienia ?
DB.
winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: winek64 »

RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Tu raczej chodzi o ruskiego wyczynowca w kal. 7,62x54R.
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Szukaj w AMW.
Jan Z.
Posty: 70
Rejestracja: czwartek, 05 czerwca 2008, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jan Z. »

Tak, RC ma racje.
Chodzi mi o sztucer konstrukcji Jewgienija Dragunowa, konstruktora, którego chyba najbardziej znaną konstrukcją jest SWD.
Zenity były karabinami czysto sportowymi skonstruowanymi specjalnie do strzelania w konkurencji "karabin dowolny -300m"
Była to onegdaj konkurencja olimpijska rozgrywana ostatni raz na Igrzyskach w 1972 roku - i rzeczywiście trochę medali olimpijskich broń ta reprezentantom ZSSR przysporzyła.
Strzelanie odbywało się na dystansie 300m z trzech pozycji strzeleckich. (po utracie rangi dyscypliny olimpijskiej, konkurencja w krótkim czasie odeszła w niebyt).
Z powodu takiej historii karabiny te były prawie wyłącznie w dyspozycji różnych klubów sportowych. I tam chyba lwia ich część jest do dnia dzisiejszego a pozostają tam z powodów prawno-formalnych (ani sprzedać ani przekazać, zapewne łatwiej było/można zezłomować.....)
Tylko niewielkie ilości dostały się w ręce prywatne i żyją przerobione na sztucery myśliwskie.

Poniżej link do chyba ostatniej i najpopularniejszej wersji Zenit-3.

http://www.guns.ru/gallery/firearms/zenit3.html

DB.
Horndy
Posty: 71
Rejestracja: piątek, 30 lipca 2010, 18:57

Post autor: Horndy »

To chyba nowa wersja Zenita
http://www.egun.de/market/item.php?id=3670474
Co do ceny to 3lata temu widziałem nowy za 900E w Frankoniajagdt Berlin
pozdrawiam
ODPOWIEDZ