Ołowiane pociski w 9 Para

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Ołowiane pociski w 9 Para

Post autor: wierzba »

Witam,
wczoraj na strzelnicy spotkałem kolegę który opowiedział mi o swoich niezbyt udanych próbach z odlewanymi pociskami w kalibrze 9 Para. Kolega próbował różne stopy ołowiu i różne prochy, efekty były niezadowalające bo siało po tarczy a skrajnych przypadkach pociski trafiały bokiem. Zmartwiło mnie to bo sam miałem zamiar na wiosnę spróbować i jednocześnie zaintrygowało i skłoniło do poszukiwań. Efekty poniżej, może komuś się przyda:
Forum poświęcone pociskom ołowianym:
http://castboolits.gunloads.com/index.php

Darmowa publikacja polecana przez znawców tematu:
http://www.lasc.us/Fryxell_Book_Contents.htm

Oraz konkluzja wynikająca z poszukiwań (dotyczy pistoletowych kalibrów 9 Para i 45 ACP): AOL indywidualnie pasowane do komory a po osadzeniu pocisku taper crimp też pasowany do komory i ma być ciasno.

pozdrawiam i zachęcam do wymiany doświadczeń, ja nie ma żadnych :)
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

Ołów biorę z ciężarków kół (najróżniejszych mieszanin klejonych i z blaszką) Jedyny problem jaki miałem to dobranie odpowiedniego zacisku. Matrycy crimpującej nie stosuję. OAL biorę z tabel. Przed osadzeniem rozszerzam łuskę, potem zaciskam osadzarką. Wcześniej miałem jak piszesz: sianie i koziołkowanie; powód: zbyt mocny zacisk rozkalibrowujący pocisk. Ustawiam tak żeby nabój wchodził z leciutkim oporem do komory, a ostatnio minimalnie jeszcze dokręciłem i wchodzą luźno i nie koziołkują więc trzeba to ustawić metodą prób i błędów. Celność jest taka jak fabrycznej albo lepsza. Kulki sprawdziłem w P99, Hk USP Elite, Tanfoglio, CZ75, Glock 17, BRS-99 wszystkie łykały bez problemu i strzelały równie dobrze w moich rękach. Pociski Lee 125gr RN 2R smarowane aloxem, OAL 28,1mm, Bullseye 3,2gr
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

Witam.
Nie ma sie czego obawiać kolego, testy testy i jeszcze raz testy, wszystko wychodzi w praniu.
Daje słowo że da sie z ołowianych kulek celnie strzelać, kolega Sokal napewno potwierdzi moją opinie.
Moja recepta w wypadku Glocka to ciężka kula 150 grain, bardzo wolny proch Blue Dot, spłonka SP zero powtarzam zero CRIMPU , osadzenie głębokie przy tak długiej kuli bo 27.8mm i jest super, to jak na teraz najlepsza elaboracja jaką udało mi się zmajstrować a sporo innych było.
Ołów z ciężarków bez utwardzania czy innych dodatkowych manewrów.
A kulki bokiem latające to na sete crimpowane naboje czego wynikiem jest "podkalibrowy pocisk" wychodzący z łuski po strzale bo krawędz łuski świetnie go zmniejsza o głębokość crimpu i w gwincie już się nie trzyma, może też być duża naważka szybkiego prochu i efekty podobne zrywa gwint osobiście udało mi sie to zrobic z paroma prochami.
Awatar użytkownika
longin
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek, 03 października 2011, 12:41
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: longin »

Całkowicie popieram przedmówców ołowiaki latają świetnie, a ile radości i satysfakcji daje odlewanie pocisków.
A cena takiej Amo to tyle co boczny zapłon.

A jaka naw&#8230; do tej 150-tki ?
Ja jestem po testach pociskow 157 gn proszek akurat miałem tylko Bulseya.
Totalna Praszka !!!.
Potem zakupiłem z rozpędu Unika ale jak popatrzyłem w tabelki to prawie jak Bulsey.
Czarnym koniem miał być Hodgdon Universal ale morze wezmę Blue Dota.
Mam bardzo długie pociski i w łusce jest mało miejsca na proszek.
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

Witam.
Blue Dota sypie 4.5 grain, ani bulseya ani AA2 i AA5 nie próbowałem myśle że za prędkie do ciężkich ołowiaków.
Obiecujące wyniki dał AA7 ale odpusciłem bo miałem resztke, a w moim dozowniku sypie się bokami łożyska więc nie kupuje więcej, Blue Dot ma fajne płatki i dobrze się sypie a sprzedawca gdy brałem pierwszą butelke robił tak :shock: jak usłyszał do jakiego kalibru to biore.A jak mało miejsca w łusce to nie ma problem blue dot może być kompresowany, choć myśle że do 157 gr to 4.5 to sporo jest a kompresji nie będzie.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

robo_chłop a próbowałeś na HP38? Do .45 ACP sypie 4,5 gr. W dziewiątce pewnie chrupać nie będzie bo można dać 3,6 gr. Automatyka powinna zadziałać.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

Nie postanowiłem na razie zostać przy alliancie,acuracie i pare prób miałem na vectanie ba9.Ilość zapisków dotyczących naważek dł.naboju i rodzaju kulek i idących za tym wyników na tarczy to teraz już wygląda jak nowelka paru stronicowa, następne rodzaje proszku i boje się że zgłupieje do reszty.
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

Kloego LONGIN a ile sypałeś Bullseya do tej kulki 157, i jaką dł. miał nadój?
Awatar użytkownika
longin
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek, 03 października 2011, 12:41
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: longin »

Witam.
Testy zaczynałem od 2,3 gn i zakończyłem na 3,2 gn.
2,3 i 2,4 gn skupienie obiecujące wręcz niezłe lecz często pozostawały łuski w komorze więc odpada.
2,5 &#8211; 2,7 gn- rozsypka po tarczy dookoła celu ale miałem wrażenie ze jeszcze jakoś to się da kontrolować,
2,8 &#8211; 3,0 gn przestrzeliny rozsiane bardziej a średni punkt trafienia podniósł się o około kilkanaście cm i przesunął w prawo o około 8 cm, ostatnie naw.. dalej rozsypka i poszło jeszcze wyżej ( pod górną krawędź tarczy i jeszcze bardziej w prawo).Kilka poc&#8230; zerwało się i poszło bokiem.
Na pewno częściowym powodem zamieszania jest lufa poligonalna , do ołowiaków jest kapryśna ale do okiełznania.
Pociski oal 28,2 mm lane z formy Lyman Mould Bullet Pistol 9mm - # 356637
Dzięki robo_chłop za informacje na pewno pomogą przy opracowaniu ciężkiej i wolnej dziewiątki.
Awatar użytkownika
longin
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek, 03 października 2011, 12:41
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: longin »

Jako ciekawostka, wczoraj kolega odwiedził mnie i zarazem zrobił sobie kilka kulek w naw 4,5 gn Bulseya, spłonki Murom, pocisk około 130 gn, oal 27,15 cm pistola; MAG 98, dystans 25 m .
Oto tarcza.
Załączniki
tar. dar..JPG
tar. dar..JPG (23.74 KiB) Przejrzano 1980 razy
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Ja z fabrycznej Geco po 70gr/szt na zawodach ISSF Pcz z CZ75B miewam takie serie:
Obrazek
Dlatego narazie nie elaboruję 9 Para. :D
Awatar użytkownika
longin
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek, 03 października 2011, 12:41
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: longin »

Pogratulować koledze umiejętności!
Tarcza miała pokazać jedynie jak niemal przypadkowa naw&#8230;i pozostałe parametry na pałę a ładnie skupiło się .
Ile radości więcej dałby koledze taki wynik z własnych ołowiaczków za
20 do 30 gr / szt ?
Pozdrawiam.
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Jak chodzi o całkowite koszty esboracji to kulka za 20 -30 gr nie istnieje.
Policz koszty rzeczywiste produkcji własnych pocisków( materiał, energia do topienia ołowiu,, kalibracja, smarowanie(co wiąże się z kosztami sprzetu i komponentów do smarowania pocisków).
Według moich obliczeń kulka za taką kwotę to utopia.
perkun
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 07 lutego 2012, 15:41

Post autor: perkun »

A czy ktoś elaborował "ołowiaki" 124 grs z IMR PB ?
wodnikszuwarek
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 05 września 2009, 21:29
Lokalizacja: południe Polski

Post autor: wodnikszuwarek »

A czy ktoś elaborował "ołowiaki" 124 grs z IMR PB ?


Ja kiedys składałem amunicję z tymi pociskami ale okazało się że moja CZ bardziej 140 gr .
Co do ceny 30 gr za pocisk to mi swojego czasu wychodziło jeszcze taniej ,teraz kiedy lakieruje proszkowo jest ciut drożej .
Własnej pracy nie liczę a strzelając IPSC serce mnie nie boli jak na zawodach wystrzelę 300 sztuk.
Awatar użytkownika
longin
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek, 03 października 2011, 12:41
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: longin »

Witam.
Pragnę odgrzać zapomniany temat ołowiaków i zarazem rozwiać kilka wątpliwości które zapewne gryzą elaborujących ten rodzaj pocisków.
Otóż przeprowadziłem z kolegą dwa niezależne eksperymenty dotyczące: smarowania pocisków i strzelania czystymi czy utaplanymi smarem pociskami oraz problemu odskoków podczas strzelania.
Wyniki wyszły jednoznaczne: niezależnie od tego czy strzelamy pociskami wyczyszczonymi czy utaplanymi z wyciśniętą otoczką po obsadzaniu, a nawet czasem ze znacznymi wypustami smaru, latają o dziwo zawsze identycznie.
Problem odskoków rozwiązał się sam, podczas testu pierwszego grupy pocisków, bardzo obficie smarowane wręcz przesadnie, nie wykazywały żadnej tendencji do odskoków, cięły niemal jedną dziurę.
Testy prowadzone w kal.9mm i 0.45c strzelanie dystans 25 m z podstawki testowano pociski z mikrorowkami i z rowkiem smarowniczym, lufy bruzdowane i poligonalne, długości 4 do 6 cali, rodzaje smarów to Alox i własne receptury .
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

O, dzięki.
Napisz proszę coś więcej o używanych smarowidłach, sam na razie eksperymentuję z pan lubbing i szukam dobrej receptury która sprawdzi się w 45 i 9 mm.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
longin
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek, 03 października 2011, 12:41
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: longin »

Moje smarowidło opisałem w temacie" Zaołowienie po 50 strzałach" naniosłem jedną zmianę, zamiast smaru litowego daję lanolinę , jest super, sprawdzone w 32 S&W, 9 LUKIER. 38 SPEC.., 357MAG, 45 A.C.P a niedługo sprawdzę w 44 REM... MAG... .
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

longin pisze:...9 LUKIER... .
Wydaje mi się, że nam trochę cukrujesz...
:)
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

Witam.
Co do lanoliny to potwierdzam, jakiś czas temu udało mi się uprosic w aptece o 100 gram owej substancji i dodałem do ok. 1.5 litra mieszaniny parafin jakich wcześniej używałem.
Wynik taki że praktycznie muszę sobie wmówić że widzę jakieś zaołowienie, smarowidło troche "wymiękło" ale nie jest to uciążliwe.
Polecam próby z lanoliną. A powiedzcie prosze czy też mieliście problemy z zakupem bo niby na recepte tylko?
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
longin
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek, 03 października 2011, 12:41
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: longin »

Na A .....o płacę 55 zł za 500 gram. Dodaj więcej wosku i będzie ok.
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

Tak właśnie chcę zrobić, troche dodać parafiny i myślę że stężeje a nie straci własności smarnych.
Awatar użytkownika
longin
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek, 03 października 2011, 12:41
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: longin »

RC pisze:Ja z fabrycznej Geco po 70gr/szt na zawodach ISSF Pcz z CZ75B miewam takie serie:
Obrazek
Dlatego narazie nie elaboruję 9 Para. :D
Ja z elaborowanych ołowiaków do 45-tki po 37 gr / szt wraz z kosztami uzyskania miewam takie serie:
Dlatego w sklepie kupuję jedynie komponenty. :lol:
Załączniki
IMGP0006.JPG
IMGP0006.JPG (140.05 KiB) Przejrzano 1509 razy
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

longin pisze:
RC pisze:Ja z fabrycznej Geco po 70gr/szt na zawodach ISSF Pcz z CZ75B miewam takie serie:
Obrazek
Dlatego narazie nie elaboruję 9 Para. :D
Ja z elaborowanych ołowiaków do 45-tki po 37 gr / szt wraz z kosztami uzyskania miewam takie serie:
Dlatego w sklepie kupuję jedynie komponenty. :lol:
Odniosłeś sukces w elabopracji =D> , piękna tarcza.
Awatar użytkownika
longin
Posty: 156
Rejestracja: poniedziałek, 03 października 2011, 12:41
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: longin »

Zakładam że dopiero będą piękne tarcze jak poćwiczę, tą jednostkę dopiero zaczynam przestrzeliwać .o sukcesie w elaboracji nie ma mowy, jaką naw z tabeli nasypię strzela zawsze identycznie, pierwszy raz spotkałem się z takim pistoletem, zazwyczaj dobranie fajnej naw.. było efektem kilku wizyt na strzelnicy .
ODPOWIEDZ