Elaboracja 0.30 - pociski Winchestera

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Re: pociski WINCHESTER caliber .30

Post autor: forester2008 »

wegielek 61 pisze:Sprzedam pociski WINCHESTER caliber .30 308dia. 110grain, P.S.P. półpłaszcz 7,1gram, 100 szt. za 120 zł..

V-0=1000m/s.


mam cztery paczki po 100 szt.


V-0=1000m/s co to znaczy :-k
forester
wegielek 61
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 13:42
Lokalizacja: Barlinek

Post autor: wegielek 61 »

witam kolege Forestera!! kolego! zcalam amunicje do 30-06 z tym pociskiem,proch n150 naważka 3,92grama dała szybkość kuli przy lufie ( v=0 ) 1000m/sekunde...Polwałem kiedyś z sako 8gram pocisk,teraz poluje z 7,1gram efekty--rewelacja..A ostatnio kupiłem lapua 6,5grama w kalibrze 7,62 terz do 30-06..
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Na czym ma polegać ta rewelacja? że sarna czy lis eksploduje?
Piotr
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

będą dwa lisy z jednego strzału ;)
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Naprawdę chcę sie dowidzieć. Kiedyś dawno miałem 3006 i nie podobała mi się destrukcja w tuszy - zwłaszcza kozłów. Wymyśliłem sobie ze trzeba zejść z wagą pocisku - no i doszedłem do 8g. Do dzisiaj mi głupio....
Piotr
snajper
Posty: 556
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Też słyszałem o tym że prędkość zabija,ale to chodziło o jazdę samochodem :D
wegielek 61
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 13:42
Lokalizacja: Barlinek

Post autor: wegielek 61 »

Snajper !! czy Ty wiesz ckolwiek o oddziaływaniu szybkości pocisku na tusze ???
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Myślę że Snajper zrobił dobre porównanie z tym samochodem, im szybciej zapieprza i przywali, to tym bardziej się rozsypie. :D
Ostatnio zmieniony sobota, 17 grudnia 2011, 18:20 przez RC, łącznie zmieniany 1 raz.
wegielek 61
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 13:42
Lokalizacja: Barlinek

Post autor: wegielek 61 »

Piotrze--dlaczego Ci głupio że strzelałeś z 8-gramowej kuli?? nie rozumiem?? też strzelałem z ciężkiej kuli najpierw 12,9gr.i 11,7..potem9,7gr.długo z 8gr..kolego,7.1gram kula-strzelłem w tym sezonie 6 łań-4 w ogniu,,jedna ok.20 metrów strzały komorowe..szósta dostała lekko spużniona komora(płuca-wątroba)poszła ok.100metrów..Dzik 108 kg.bez oręża--strzał komorowy w ogniu..(oręż 21 cm.)Lekka kula ma też minusy-- boi się jakichkolwiek przeszkód i ma więkrzy znos wiatru..
pniewa
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:09
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: pniewa »

No dobrze, ale wszyscy pytają o działanie w tuszy. Też jestem ciekawy, mam 3006 i dla mnie najlepiej wygląda po 12g mega i 11,7g NP (ale tu jeden dzik, to nie ma znaczenia).
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

Po Sako SHH tusza wygląda dobrze :)
Pytanie tylko gdzie się trafi.....
Pozdrawiam
Maciek
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Ja tak miałem, że im bardziej rozpędziłem kulę, tym były większe obrażenia. Zaczynając od .222 a kończąc na .308.
Lekką kulę łatwiej się rozpędza...
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
wegielek 61
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 13:42
Lokalizacja: Barlinek

Post autor: wegielek 61 »

kolego Pniewa ,,kolega RC dał prosyu przykład z tym samochodem..Ale zależy też od użytej kuli,jeżeli użyjesz twardszej kuli to jest przestrzał i zniszczenia są mniejsze,a jeżeli użyjesz kuli kspansywnej to nie ma przestrzału,cała energia oddana w tuszy,to jest dość duży bałagan,,Koledzy z niemiec podpowiedzieli mi że remington jest mniej ekspansywny,To ja odrazu hurtem kupiłem,,
snajper
Posty: 556
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Snajper !! czy Ty wiesz ckolwiek o oddziaływaniu szybkości pocisku na tusze ???
Z tego co wiem to lapua w tej gramaturze 6,5grama robi tylko pocisk Cutting Edge czyli HP z wielką dziurą z przodu, scenar to przy tym ma niewielki otworek.
Jest to pocisk tarczowy, do strzelań do 100metrów.Rant w okolicy ogiv został zaprojektowany żeby wycinał ładne dziurki w papierze.
Załączniki
Picture 91.jpg
Picture 91.jpg (112.73 KiB) Przejrzano 1766 razy
snajper
Posty: 556
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Sorki że przyczyniłem się do zrobienia bałaganu w tym dziale. :oops:
Miało nie być dyskusji w pchlim targu.
Może przenieść wątek do np. elaboracja.
wegielek 61
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 13:42
Lokalizacja: Barlinek

Post autor: wegielek 61 »

widze że Snajper jest solidnym uczniem i dobrze odrabia lekcje I tak trzymaj kolego SNAJPER!!!
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Oj - obawaim się a nawet jestem pewny że Snajper mógłby nie tylko Tobie ale i nam wszystkim razem wziętym duuużo lekcji udzielić - więc może zamiast brnąć dalej przejdź do merytoryki. Na czym polega wspaniałe działanie takiej elaboracji - bo argument że te łania czy dzik w ogniu są dla mnie tak samo wiarygodne jak na łowieckim Tata ma i jest zadowolony....
Piotr
wegielek 61
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 13:42
Lokalizacja: Barlinek

Post autor: wegielek 61 »

Piotrze!przy ogłoszeniu z pociskami jest mój nr. tel.puść strzałke,oddzwonie i wytłumacze Ci jak i co..bardz powoli idzie mi pisanie , a w abonamencie mam 12 godzin i wole rozmawiać..
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

wegielek 61 pisze:Piotrze!przy ogłoszeniu z pociskami jest mój nr. tel.puść strzałke,oddzwonie i wytłumacze Ci jak i co..bardz powoli idzie mi pisanie , a w abonamencie mam 12 godzin i wole rozmawiać..
To może jednak tu. Dla potomnych. Nam się nie spieszy. Będziemy wolno czytać. :D
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Włączam modus "slow read".
Modus "slow read" włączony...

:lol:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
pniewa
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:09
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: pniewa »

wegielek 61
przykład z samochodem rozumiem, zachwyt nad dużą prędkością przy strzelaniu np. do sarny - mniej. Stąd moje pytanie.
wegielek 61
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 13:42
Lokalizacja: Barlinek

Post autor: wegielek 61 »

http://lutz-moeller-jagd.de Koledzy ! od tej strony się wszystko zaczeło, jak ją przestudiowałem to kupiłem 6,5x68 Voere w tym kalibrze były dostępne dwie( robione przez rws-a )kule 8,2 gr. KS i 6gr. TM.Gdy zobaczyłem co robi kula 8,2gr postanowiłem że kupie lżejszą 6 gr.okazało się,że ta lżejsza jest w zupełności wystarczająca na te nasze zwierzaki.amunicja rws jest droga więc postanowiłem sam elaborować. po przestudiowaniu tematu i kupieniu sprzętu rozpoczłem,początkowe zcalanie wszystko testowałem na strzelnicy,.często miałem pietra pociągnąć za spust zwłaszcza jak naważką zbliżałem się do czerwonego.6,5x68 na prochu norma MRP doszedłem do V-0=1200m/s.Pomyślałem ,jak będzie wyglądała koza??zrobiłem V-Max-a 6,2gr.na 1200/s.i poszedłem na kozy,,Koledzy!!naprawde przesadziłem,koza na ok. 180m wysoka komora-bez przestrzału cała energia oddana,gdy podszedłem to zobaczyłem małego wielbłonda jednogarbnego a w środku piłka lekarska kaszanki czy raczej galarety.Po rws-ach tego nie ma V-max jest zbyt ekspansywny,ciekawe co powie na niego łania...I to jest podstawa dlaczego zaczołem zmniejszać gramature pocisku w 30-06 ale do lasu i na zbiorówki nadal używam 12,9gr.Z Drugiej strony medalu, to wole mieć troche większe uszkodzenia tuszy niż szukać czy ciągać zwierza
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Wszystko pięknie - tyle że istnieja pewne róznice miedzy 3006 a 6,5x68 - nie wspominając o tym że KJG to pocisk monolityczny a V max varmintowy. Moeller zachwyca sie swoim cudem - ale raczej oszałamiającej kariery nie zrobił. Rozpędzanie Vmaxa do 1000-1200m/s i strzelanie do takich zwierząt jak łania - to dla mnie bez sensu. Oczywiście ze lepiej podnosić a nie szukać - kwestia tylko czy podnosić zdemolowany kawał mięcha czy tusze zdatną do użytku. Zapewne w łani będziesz miał bardzo duża, powierzchowną ranę wlotową, duże krwiaki w mięśniach miedzyżebrowych - i nadziankę ołowiano - tombakową w reszcie...Zresztą - nie mój problem - znam inne sposoby skutecznego strzelania....
Piotr
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Herr Moeller :D
Dla jednych czarodziej, dla większości chyba jednak szarlatan. Gdyby było inaczej to RWS, Norma, Lapua, Sako zbankrutowałyby, a większość niemieckich myśliwych strzelałoby z wynalazków Herr Lutza.
V-max to pocisk skonstruowany do Varmintingu - strzelania szkodników. Cienki płaszczyk, polimerowe zakończenie plus 1000m/s daje efektowne buuuum - czerwoną chmurkę świadczącą o trafieniu w cel. Mam nadzieję że nie bierzesz tych saren na użytek własny, bo taki granat odłamkowy musi nieźle szatkować tuszę.
Moim pierwszym pociskiem (z konieczności, nie z wyboru) był NOS BT 40gn w 222rem.(V0=1040m/s) Rogacze i sarny strzelane na kark, szyję,komorę zawsze miały przestrzał, a przy okazji wielki jak krater otwór wylotowy. Ciągle słyszę komentarze z punktu skupu żebym zmienił kaliber lub pocisk. Poprawiło się jak zacząłem używać Lapua SP 55gn, a całkiem dobrze jest odkąd używam Hornady Interlock RN 250gn (V0 zaledwie 800m/s) w kalibrze 338WM. Wlot i wylot podobnej wielkości, dużo mniej krwiaków, skuteczność znakomita.
Moja nikła wiedza elaboracyjna podpowiada mi,że w przypadku większości półpłaszczowych pocisków myśliwskich prędkość przycelna pocisku (gwarantująca właściwą pracę pocisku w tuszy) powinna wynosić 600-750m/s. Jedynie pociski monolityczne (Barnes TSX, TTSX, FailSafe, etc.) powinny być robione na wyższych prędkościach
Zabrzmi to może jak herezja, ale ja staram się używać NAJCIĘŻSZYCH pocisków jakie trzyma lufa.
forester
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

:oops: Trochę długo pisalem :oops:
forester
wegielek 61
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 13:42
Lokalizacja: Barlinek

Post autor: wegielek 61 »

kolego Forester ,Ty już do tego doszedłeś ,a ja prawdopodobnie też dojde.Tylko że nauka na włsnych błędach jest bardzo droga,,widze że ja jestem jeszcze w pierwszej klasie, a Wy już studiujecie...
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

.......Tylko że nauka na włsnych błędach jest bardzo droga,,... - świete słowa :D - dlatego najlepiej uczyć sie na błędach innych....
Piotr
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Swego czasu "poświęciłęm parę groszy" na testy KJG Mr. L. Moellera w 5,6x52R z zalecaną V0=1060m/s...... Nauka kosztuje, ale gdybym znał "inny sposób na nabranie ogłady", mniej kosztowny to pewnie bym tak nie eksperymentował......
"Uwielbiam chorał ruski..."
Jan Z.
Posty: 70
Rejestracja: czwartek, 05 czerwca 2008, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jan Z. »

HA, ha, ha....
Stefan i do czego doszedłeś poza przyśpieszonym wydarciem lufy ?
(mam na myśli tylko nasze 5,6x52R)

DB.
wegielek 61
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 13:42
Lokalizacja: Barlinek

Post autor: wegielek 61 »

Kolego Stefan ! Podzielił byś się doświadczeniami z KJG ,,bo prawde mówiąc też miałem zamiar kupić ..PROSZE...
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

WYszło drogo, bo drogo. Jeden nabój na "diabelskich prędkościach pocisku" kosztował prawie 19PLN ale celność pocisków nie powiem, bardzo dobra...... . Sarna z tego pada nienajgorzej, w ogniu, lis po komorowym strzale podnosi kitę i wieje dobrych kilkadziesiąt metrów ( dalej, jak po VM oryginalnym S&B, RWS czy Normy) i też musi paść....... Ale najciekawsze to to, ze portfel opróznił się jednorazowo jak zbiornik z paliwa w czołgu..... . To chyba najciekawszy faktor eksperymentu...... .
Natomiast jako ciekawostka to bardzo ciekawie oczyszczała się lufa po takim strzelaniu: materiał pocisku jest dość ciekawy i odstrzelony pocisk w stare kołdry, poduszki i worki ze stęchłą mąką ( ze zleżałych zapasów babci) miał idealnie odciśnięty obraz gwintu lufy. TAKIEGO OBRAZKA nie dały np. 62 granowe BARNES-y TSX, były lekko przeciągnięte... .
Celność amunicji przypisywałem raczej elaboracji niz nadzwyczajnym właściwościom technologii wytwarzania, a z parti zakupionej pozostawiłem sobie 2 sztuki na pamiatkę....... Pociski są bardziej miękkie niz Naturalisy czy Barnesy, trochę zblizóne do Impalii.
A co do lufy w ZH304 to dalej cieszy mnie swoją celnością, dość wyjatkową, jak na wiek i ilość wypuszczonych pocisków, tylko że, przypisuję to dalej dobrej elaboracji a nie właściwościom materiału lufy, właściwej eksploatacji i starej metodzie odkuwania luf na zimno...... . Rzeczywiscie, w pomysłąch L. Moellera jest coś z szarlatanerii i raczej nie do przenosznia na grunt utrwalonych zasad eksploatacji broni i opracowywania elaboracji amunicjiiiii.....
"Uwielbiam chorał ruski..."
wegielek 61
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 13:42
Lokalizacja: Barlinek

Post autor: wegielek 61 »

Dzięki Ci bardzo zaoszczędziłeś drogich eksperymentów....Niech CI bozia w dzieciach wynagrodzi....KOledzy mam możliwość kupić lufe chromowanom od RKM-u ,Czy ktoś o tych lufach coś wie????? mam starego z ZK-600 I szkoda mi się z nim rozstać,,sentyment" Rozumiecie!!!
ZBYCH
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 06 grudnia 2008, 22:59

Post autor: ZBYCH »

Z tą lufą od erkm- u trzeba uważać, bo będziesz elaborować na .311
wegielek 61
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 13:42
Lokalizacja: Barlinek

Post autor: wegielek 61 »

wiesz coś więcej???
Wiesz,,chromowana"kusi żeby kupić.. przecierz to też 7,62 to dlaczego 311
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2626
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

wegielek 61 pisze:wiesz coś więcej???
Wiesz,,chromowana"kusi żeby kupić.. przecierz to też 7,62 to dlaczego 311
Bo jeśli RKM był na nabój 7,62X54R to jest pod kulki 311. Tak jak Mosin.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
wegielek 61
Posty: 27
Rejestracja: niedziela, 23 października 2011, 13:42
Lokalizacja: Barlinek

Post autor: wegielek 61 »

tzn.7,62//7,92
pniewa
Posty: 288
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:09
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: pniewa »

Forester
Tsx i podobne to nie monolityczne,
Wegiełek
I sam sobie odpowiadasz. Czy zjadłbyś mięso z takiej kozy (strzelonej v-maxem)? Po co więc demolować tuszę? Napisali Ci do czego to jest, a Ty się sadzisz na łanię... Ucz się więc na tym co już widziałeś, albo zjedz kawał mięsa ze strzelonej przez siebie zwierzyny.
ZBYCH
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 06 grudnia 2008, 22:59

Post autor: ZBYCH »

http://www.firmazubr.pl/index.php?product=682 ,tu masz lufę do ZKK tylko że w 308 W.
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

TSX to nie monolit? że TTSX i Fail Safe nie - to się zgodzę.....
Piotr
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Moim zdaniem "Triple-Shock X Bullet" ( TSX ) to są raczej monolityczne pociski tej samej generacji co KJG ( Kupfer Jagd Geschoss ) z kanałem ekspansywnym..... Ponieważ nie jestem znawcą języka angielskiego, więc słowa Tipped w oderwaniu od pozostałej części synonimu nie jestem w stanie tłumaczyć a w połączeniu Tipped TSX co znaczy moze wypowiedzą się znawcy tematu. Być moze popełniłem gdzieś błąd myślowy przyjmując oznaczenie TSX jako oznaczenie typu......
"Uwielbiam chorał ruski..."
ODPOWIEDZ