Rejestracja Szukaj FAQ Zaloguj  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  format do druku Kalkulator balistyczny - dane
Kalkulator balistyczny - dane
MADMAX
Odpowiedz z cytatem
Koledzy

Kalkulator balistyczny którego używam, wymaga dla każdego naboju także danych, których nie znam:

MV Variation
Powder Temp
Zero Height
Zero Offset

Ma też opcję wpisania kilku BC dla jednej elaboracji i chce przy tym Min. Velocity. Przy jednym BC każe wpisac "zero".

Pomóżcie proszę rozszyfrować powyższe określenia.
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty MADMAXWyślij prywatną wiadomośćWyślij email
marksman
Odpowiedz z cytatem
Witam
A cóż to za kalkulator, być może mam jakąś instrukcję.
Pozdrawiam
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty marksmanWyślij prywatną wiadomość
Krakus
Odpowiedz z cytatem
MV Variation – średnia prędkość początkowa liczona metodą błędu standardowego pomiaru prędkości początkowej w warunkach normalnych: 1013,25 hPa = 1 atm = 760 mm Hg, 273,15 K = 0OC = 32OF (z wystarczającą dokładnością można przyjąć średnią arytmetyczną);
Powder Temp – temperatura prochu: otoczenia jeśli nabój trzymany jest w magazynku, 32C (90F) jeśli bezpośrednio przed strzałem wyjmujesz go z kieszeni;
Zero Height – punkt trafienia góra-dół na zadanej odległości, jeśli poniżej punktu trafienia to ze znakiem – (minus);
Zero Offset – punkt trafienia lewo-prawo na zadanej odległości, niektóre kalkulatory używają znaku: minus w lewo a plus w prawo od punktu celowania.

Radzę poszukać innego kalkulatora. Jeśli interesuje ich temperatura prochu a olewają jego gatunek to całość jest „przekombinowana”. Niemal każdy proch reaguje inaczej na zmianę temperatury.

Patek
Odpowiedz z cytatem
A jaką wartość należy wpisywać(bo to trochę jakoś napisane dziwnie)używając kalkulatora "Krakusa" przy podawaniu kąta strzału?jeżeli leże na ziemi 180`? czy 0`
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty PatekWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora
mkl1
Odpowiedz z cytatem
Zależy gdzie jest "cel" Very Happy
i raczej "0" jeżeli nie strzelasz pod kątem w górę , lub w dół...
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty mkl1Wyślij prywatną wiadomość
forester2008
Odpowiedz z cytatem
Patek napisał:
A jaką wartość należy wpisywać(bo to trochę jakoś napisane dziwnie)używając kalkulatora "Krakusa" przy podawaniu kąta strzału?jeżeli leże na ziemi 180`? czy 0`

Jak strzelasz do przodu to 0 jak do tyłu to180 Think d'oh!

Odpowiedz z cytatem
forester2008 napisał:

Pod warunkiem niezmienienia pozycji. Jak się odwrócisz, to tył będzie przodem i należy wpisać "0"
Whistle

Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty P_iterWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailGaduGadu
Patek
Odpowiedz z cytatem
Laughing dzięki
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty PatekWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora
wozzi
Odpowiedz z cytatem
P_iter napisał:
forester2008 napisał:

Pod warunkiem niezmienienia pozycji. Jak się odwrócisz, to tył będzie przodem i należy wpisać "0"
Whistle

Według mnie, to 180° tylko wtedy, gdy się trzyma karabin lufa do ramienia... Laughing

Odpowiedz z cytatem
Laughing

Odpowiedz z cytatem
Mam inne pytanie... do jakich odległości model obliczeniowy Kabala ma sens?
( póżniej pokazuje dziwne rzeczy)
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty szubokWyślij prywatną wiadomość
Krakus
Odpowiedz z cytatem
Granicą poprawności wyników nie jest odległość lecz prędkość pocisku. Podobnie jak (wszystkie?) większość kalkulatorów teoretycznych – nie wspomaganych wynikami z radaru Dopplera – bazuje na algorytmie opartym o empiryczne wzory obowiązujące w zakresie prędkości ponaddźwiękowych. Zależnie od temperatury i w niewielkim stopniu wilgotności powietrza Kabal „głupieje” gdy prędkość pocisku spada poniżej 350 – 330 m/sek.

szubok
Odpowiedz z cytatem
Szukam kalkulatora, który pozwoli mi na dopracowanie krzywej by zgadzała się po wstawieniu wszystkich danych z natury...
próbowałem zmieniać już w Streloku i Kabalu prędkość i BC ale i tak w innych warunkach wyniki się nie zgadzały... na większe odległości...
... możliwie tani lub free.
MADMAX
Odpowiedz z cytatem
Obawiam się, że nie ma kalkulatora, który spełni Twoje oczekiwania. Każdy będzie miał jakiś błąd. Na dużych odległościach jest zbyt wiele zmiennych, aby można dokładnie wyznaczyć trajektorię lotu pocisku.

Ostatnio zmieniony przez MADMAX dnia Poniedziałek, 16 Lipiec 2012, 13:02, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty MADMAXWyślij prywatną wiadomośćWyślij email
szubok
Odpowiedz z cytatem
Witaj Michale,
Życie nauczyło mnie, że nie ma co wyważać już otwartych drzwi... skoro podobno istnieją kalkulatory które mają taką funkcję może warto spróbować.
MADMAX
Odpowiedz z cytatem
Rzeczywiście, są kalkulatory którym można wpisać dodatkowe dane. Po strzale z nastaw podanych przez kalkulator, można je uściślić wpisując różnice pomiędzy wynikiem obliczeń, a tym co faktycznie jest na tarczy. Z tym, że jak już pisałem - to i tak nie będzie miarodajne, dla innych warunków strzału. Głównie chodzi o wiatr.
szubok
Odpowiedz z cytatem
Rozumiem, że krzywą poprawiają w zależności od innych parametrów... i np. jak zmienimy temperaturę to kalkulator już uwzględni inną trajektorię przy zmienionej temperaturze...
Możesz podać jakiś przykład kalkulatora i jak to się w nim ma....
MADMAX
Odpowiedz z cytatem
To robi każdy kalkulator - zmienia obliczenia po wprowadzeniu innych danych.
Tu chodzi o uściślenie obliczeń standardowych dla konkretnego przypadku. Wpisujesz wszystkie dane, strzelasz i jesteś 8 cm za wysoko i 5 cm z lewej w stosunku do zakładanego 10.9. Wprowadzasz w odpowiednim miejscu dane faktyczne i kalkulator "dostosowuje się" do realiów. Ale tak jak wspomniałem - to i tak nic nie daje, bo te "realia" za chwilę mogą być inne. O ile nie będzie pewnie zbyt dużej różnicy w tzw. elewacji, o tyle z bokami może być zupełnie inaczej. Powieje inaczej przy następnym strzale i nie będziesz 5 cm z lewej, tylko 18 cm z prawej. I tak się można bawić bez końca. Kalkulator kalkulatorem, ale doświadczenia nic nie zastąpi. Poza tym, jest jeszcze kwestia "błędu strzelca" i jego wpływ na wynik strzału.

Przeczytaj post Krakusa w tym wątku. Tam jest taka opcja opisana (możliwość wprowadzania danych rzeczywistych). O ile pamiętam, chodziło o Shooter`a. Chyba nie jest free, ale jeśli coś kosztuje, to jakoś akceptowalnie.
szubok
Odpowiedz z cytatem
Chodzi mi właśnie o elewację... niestety by np na zwykłym kalkulatorze coś się zgadzało to musiałbym zmienić dwie stałe BC i prędkość wylotową tylko nie wiem w jakich proporcjach między sobą by zgadzało się choćby przy różnych temperaturach...
MADMAX
Odpowiedz z cytatem
Ja już więcej nie mogę w tym temacie napisać. Nic więcej nie wiem. Planuję testy kalkulatora pod kątem poprawiania jego pracy dzięki wpisaniu dodatkowych, rzeczywistych danych, ale nie oczekuję po tych próbach zbyt wiele.
Kalkulator balistyczny - dane