Sprzęt do elaboracji.

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Sprzęt do elaboracji.

Post autor: Jacek Soplica »

Witam wszystkich serdecznie :D
Jestem tu na tym forum nowy :) to mój pierwszy wpis więc tak jak wyżej witam wszystkich elaborujących i sympatyków elaboracji. O elaboracji czytałem tu i tam, a potem dowiedziałem się od kolegi który co prawda sam nie elaboruje ale jego kolega sam scala naboje itd. :) po nitce do kłebka i znalazłęm się tu. Mam do kolegów w związku z tym prośbę o pomoc i kilka opinii na temat sprzętu do elaboracji. Może na początek powiem że będę strzelał z tikki hunter t3 kal 308 win raczej myśliwsko choć nie ukrywam że gdy rzeczywiście osiągnę coś więcej niż amunicja fabryczna a do tego taniej niż 5-6 zł za nabój, to pewnie i na strzelnicy strzelę kilka kolejek do dzika w przebiegu. Strzelnicę mam na miejscu, a do tego chodzą pogłoski że ma być niedaleko otwarta ponownie strzelnica 200 metrów a może nawet będzie 300 więc może być ciekawie. W sumie chciałbym robić amunicje dla dwóch karabinów 308 ale nie jest wykluczone że coś więcej. Na razie miało by to być około 200 kul rocznie choć nie jest wykluczone że apetyt wzrośnie i będzie trzeba zrobić troszkę więcej tej amunicji, jak znam życie to nawet jest to pewne :?

Wiec tak to co potrzeba czyli prasa :
RCBS Rock Chucker Supreme Single Stage Press czy może Lyman Crusher 2 Single Stage Press, czy może Redding Boss Single Stage Press no i ostatnia Lee Classic Cast Single Stage Press. No nie wiem od czego zacząć ale te prasy są żeliwne nie aluminium, na moje piękne oczy 8-[ widziałem tylko RCBS i nic nie mogę złego powiedzieć i jej właściciel też ją chwalił, choć jestem ciekaw opinii i innych , powiem szczerze że najwięcej ciekawi mnie Redding, w związku z prasą są tam montowane systemu do osadzania spłonek, co z ta spłonką czy system ma prasie czy ręczna osadzarka spłonek, jeśli już to czy wystarczy najtańsza LEE ?

Matryce:
tu znów jak zwykle jestem zielony #-o no widziałem w akcji RCBS, podobno Redding są bardzo dobre, każdy swoje chwali ale co koledzy na to? Chciałbym komplet 3- częściowy ?

Waga :
bardzo istotna rzecz. Czy wystarczy Lyman pro 500?

No i jeszcze jedna duża niewiadoma czyli trumbler. czy jest to niezbędne przy tej ilości amunicjii, czy istnieją inne sposoby czyszczenia łuski, czy może zakupić urządzenie ultradźwiękowe, takie najtańsze około 100 euro w górę.

I ostatnie pytanie czy ktoś ma doświadczenia z prochem Hodgdon?
No w ogóle do kompletu to potrzeba więcej niż te kilka rzeczy które wymieniłem ale to te ważniejsze.


Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.
Jacek Soplica
Jacek Soplica
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Re: Sprzęt do elaboracji.

Post autor: PiotrL »

Wiec tak to co potrzeba czyli prasa :
RCBS Rock Chucker Supreme Single Stage Press czy może Lyman Crusher 2 Single Stage Press, czy może Redding Boss Single Stage Press no i ostatnia Lee Classic Cast Single Stage Press. No nie wiem od czego zacząć ale te prasy są żeliwne nie aluminium, na moje piękne oczy 8-[ widziałem tylko RCBS i nic nie mogę złego powiedzieć i jej właściciel też ją chwalił, choć jestem ciekaw opinii i innych , powiem szczerze że najwięcej ciekawi mnie Redding, w związku z prasą są tam montowane systemu do osadzania spłonek, co z ta spłonką czy system ma prasie czy ręczna osadzarka spłonek, jeśli już to czy wystarczy najtańsza LEE ?
Kazda z nich - choc Lee jest rzadziej polecana. Co do splonek - kazda prasa mozna osadzac - ale zdecydowanie wygodniej jest osadzac reczna osadzarka . Typ - do wyboru - ja najbardziej lubie starego typu Lee

Matryce:
tu znów jak zwykle jestem zielony #-o no widziałem w akcji RCBS, podobno Redding są bardzo dobre, każdy swoje chwali ale co koledzy na to? Chciałbym komplet 3- częściowy ?
Polecam Hornady New Dimension. Czy koniecznie trzyelementowa_ w elaboracji mysliwskiej sens matrycy Neck Sizing jest dyskusyjny - na strzelniece owszem - ale na polowaniu przeladowanie musi byc bezproblemowe

Waga :
bardzo istotna rzecz. Czy wystarczy Lyman pro 500?
Do wyboru - elektroniczna czy szalkowa, RCBS Lyman,Redding - byle byla powtarzalna

No i jeszcze jedna duża niewiadoma czyli trumbler. czy jest to niezbędne przy tej ilości amunicjii, czy istnieją inne sposoby czyszczenia łuski, czy może zakupić urządzenie ultradźwiękowe, takie najtańsze około 100 euro w górę.
Tumbler wibracyjny jest wygodny, ultradzwiekowa wg mnie bez sensu . Mozna myc recznie, w pralce, w zmywarce - ale nic nie przewyzszy mokrego tumblera obrotowego

I ostatnie pytanie czy ktoś ma doświadczenia z prochem Hodgdon?
Bardzo dobry i co najwazniejsze dostepny w Parabellum....
No w ogóle do kompletu to potrzeba więcej niż te kilka rzeczy które wymieniłem ale to te ważniejsze.
Te potrzebne i mniej potrzebne byly opisywane na forum - poza tym w tym od czego trzeba zaczac - czyli w ksiazce Krakusa
Piotr
Piotr
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

Dzięki za podpowiedzi :)
Książkę Krakusa mam przed sobą :D , czytałem ją już chyba ze cztery razy, i bardzo mi pomogła, po jej przeczytaniu dopiero utwierdziłem się w przekonaniu, że warto elaborować. Te moje wątpliwości biorą się jednak z tego, że jak to bywa człowiek chce wydać możliwie najmniej złotówek i otrzymać możliwie najlepszy sprzęt, co prawda nie do końca idzie to w parze ale jest jeszcze takie słowo " kompromis ", "wypośrodkowanie", " uśrednienie" i inne takie. Wartość materialna towaru nie musi być wcale zgodna z tym co otrzymujemy i tak często niestety jest. Nie mam w tym temacie jeszcze swojego zdania, dlatego grzecznie pytam o zdanie tych co mają w tym temacie doświadczenie :) a to forum przeryłem na wskroś i nie znalazłem wystarczających odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Parabelum ? no właśnie, myślałem że już wiem jak wszystko zebrać do kupy i nagle zrodziły się wątpliwości. Ale kto pyta nie błądzi :-k
Pozdrawiam
Jacek Soplica
Jacek Soplica
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Na samym poczatku elaborowalem na zestawie Lee Anniversary Kit http://www.midwayusa.com/viewProduct/de ... ber=423081 /taki jak ten tylko z gorsza prasa/ bez problemu mozna bylo zrobic ammo od 222 do 7rm. Z czasem zaczalem wymieniac i rozbudowywac. Jezeli wzgledy finansowe maja znaczenie - nie trzeba miec wszystkiego od razu i od razu wypasionego sprzetu
Piotr
PS - sorki za literki - pisze z niemieckiej pop... klawiatury
Piotr
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

Dzięki kolego Piotrze :)
Powiem szczerze że pieniążki na pewno graja rolę, jednak z drugiej strony należę do ludzi którzy przyzwyczajają się do pewnych rzeczy i żeby coś wymienić musiałbym się nieźle wnerwić. No kilka znacznych błędów popełniłem dlatego że zakup miał być tani, np lunetę. Później nauczyłem się że nie warto tu oszczędzać. Chciałbym aby w przypadku zakupy sprzętu nie pojawiły się dylematy, że coś nie tak z gotowym nabojem bo zaoszczędziłem 2-3 stówy. Wolę to odżałować, niż potem żałować. Chciałbym aby ten sprzęt posłużył aż do zakończenia mojej przygody z bronią :) .Pewnie że sprzęt nie musi być kompletny, ale prasę, matryce chciałbym kupić raz i koniec. Może nie coś najdroższego, ale dobre. Mam nadzieję że w ciągu kilku najbliższych dni zamówię wszystko co potrzebuję i nie będzie już dylematów :D
Pozdrawiam
Jacek Soplica
Jacek Soplica
winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: winek64 »

Założenie jest słuszne lepiej kupić dobry sprzęt jak później go wymieniać. Niestety praktycznie nie jest możliwe kupienie od razu kompletu i im bardziej brnie się w las to okazuje się że czegoś brakuje i trzeba to dokupić. Ja interesuje się elaboracją niecały rok a na sprzęt wydałem już około 3 tys zł a sporo jeszcze mi brakuje. Tak więc sprawdza się stara prawda powtarzana na forum że nie po to człowiek interesuje się elaboracją żeby zaoszczędzić pieniądze. Ja na przykład początkowo nie zakładałem wogóle że kupię kiedyś trymer a ostatecznie po kilku miesiącach kupiłem najdroższy jaki jest na rynku 1200zł. Proponowałbym Ci zakup matryc RCBS jakiejś prasy pewnie też najlepiej RCBS chociaż ja używam na razie LEE i nie narzekam, oraz ręcznej osadzarki spłonek. Co do wagi to musisz się dobrze zastanowić bo tutaj są duże rozpiętości cenowe.
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

No po niedzieli dotrze do mnie kilka rzeczy : trymer Lyman - taki sam jak ma kolega, ręczna osadzarka RCBS, czyszczarka wibracyjna TopShot CT 1500 z orzechem :? , waga RCBS tyle że 5-0-2 i kilka ważnych drobiazgów. Jeszcze muszę się zastanowić nad prasą i matrycami. Mam trochę czasy bo i tak na chwilę obecną sa tylko dostępne LEE , a poza tym nikt do 308 win nie ma na stanie matrycy. Wczoraj pogadałem z jednym gościem telefonicznie i powiedział że jak kupię coś z RCBS a mi się nie spodoba to w każdej chwili to sprzedam, nie wiem może i racja. A z drugiej strony może nie ma co dużo główkować bo kolega który pokazał mi jak się elaboruje amunicję ma w zasadzie oprócz zasobnika objętościowego Lyman nr 55 i trymera Lyman, wszystko RCBS. Strzela dużo bo na jednym treningu na strzelnicy potrafi zabrać do domu i 100 łusek :shock: elaboruje 222, potem 7x65 do polowania i oprócz amunicji do siebie ma jeszcze kilku kolegów którzy u niego robią sobie amunicję. Wychodzi na to że ta prasa i matryce RCBS przepuściły przez swoje "ręce" grube tysiące naboi bo ładnych kilka lat kolega elaboruje i wszystko chodzi jak w zegarku. Prawda jest taka że ów kolega nie miał nigdy innej prasy ani matrycy, to mu zawsze wystarczało i mówi mi wprost " to jest dobre a czy inne jest lepsze? nie wiem"
Jeszcze trochę czasu mam do zastanowienia, jednak nie chciał bym kupować matryc za tysiaka za komplet :) wystarczy mi coś normalnie ziemskiego :) no ale nie badziewie :D
Jacek Soplica
Jacek Soplica
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Witam,
tutaj masz Kolego matryce do 308, polecałbym Hornady New Dimension za 37 Euro. Sklep sprawdzony. W ofercie jest wszystko, lub prawie wszystko.
http://www.wiederladen-alzey.de/shop/Al ... EN-31.html
nie pakowałbym się natomiast w Lee, może za wyjatkiem uniwersalnej do decapingu, która jest niezawodna i obsługuje wzystko od 222 do 338.
http://www.wiederladen-alzey.de/shop/Al ... te-20.html
bardzo dobre prasy i całe zestawy. Ceny nieco dyskusyjne, ale za 5 dni masz wszystko w domu.
Można zajrzeć także na E-gun.
pozdrawiam
forester
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

Dzięki forester !!! :D
A wyślą towar do Polski? jeśli tak to zaraz do nich piszę @.
Pozdrawiam
Jacek Soplica
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

To i ode mnie link: http://www.grauwolf.net/index.php?cPath ... lter_id=38
Co do wysyłki do Polski, to trzeba przez maila zapytać. Zostawiłem u gościa ostatnio dużo forsy, to polecam dalej, czemu mam być jedynym... :wink:
A tak na serio, to dostawy szybka, bo dwa dni... ok, w moim przypadku do Hamburga.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

Dzięki wozzi :)
Sprawa nabiera tempa, czuję że niedługo zacznę pracować :D
pozdrawiam
Jacek Soplica
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

ja kupuję tutaj
http://www.shooting-supplies.eu/
ceny rozsądne ,płatnosc kartą,szybka wysyłka
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

O shooting-supplies słyszałem dobre słowa, ale niestety nie prowadza Forstera, a na ta prasę się w końcu zdecydowałem...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

forester2008 pisze:Witam,

nie pakowałbym się natomiast w Lee, może za wyjatkiem uniwersalnej do decapingu, która jest niezawodna i obsługuje wzystko od 222 do 338.
a nawet do 458..... :lol:
Piotr
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

PiotrL - tego akurat nie byłem pewien więc wolałem o tym nie pisać. Teraz wiem na pewno: obsługuje wszystko od 222 do 458. Ale czy także 458 Lott :-k
WhiteMan pewnie będzie wiedział :D
forester
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Jacek Soplica pisze:Dzięki forester !!! :D
A wyślą towar do Polski? jeśli tak to zaraz do nich piszę @.
Pozdrawiam
Wysyłają bez problemu. Herr Mank ma do dzisiaj urlaub. Zamówienia realizuje od poniedziałku.
Zarejestruj się na stronie sklepu. Przejdź procedurę sprawdzającą. Zaloguj się do sklepu. Ładuj do koszyka ile wlezie :D
Od ręki dostajesz rechnung z potwierdzeniem zamówienia (tam masz dane do przelewu IBAN, Swift) a najpóźniej na drugi dzień maila z wyceną przesyłki do Polski. W zakładce Ihr Konto możesz śledzić losy przesyłki, datę wpływu pieniędzy, datę wysyłki paczki, DPD tracking number. Jednym słowem full wypas.
Ceny ma dobre,(Grauwolf ma lepsze ceny na Noslery)
Udanych zakupów :halo-
forester
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Jacek Soplica »

Dzięki forrester :D
Jesteś wielki, w takim razie muszę poprosić siostrę :| bo nie sprecham, jakoś muszę to załatwić bo parę rzeczy potrzebuję jeszcze do kompletu szczególnie prasę a rzeczywiście jest tu ciekawa cena na RCBS no jak darmo :D
dzięki jeszcze raz i pozdrawiam
Jacek Soplica
Jacek Soplica
ODPOWIEDZ