Amunicja do VIS-a

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Amunicja do VIS-a

Post autor: wozzi »

Witam kolegów,

dwa dni temu moglem wreszcie postrzelać trochę z mojego VIS-a, wersja przedwojenna, rok budowy 1938 i musiałem stwierdzić, ze nie lubi on amunicji półpłaszczowej. To "nie lubi" charakteryzowało się częstymi (4 na 69 strzałów) problemami przy wprowadzeniu nabojów do lufy. Przy nabojach pełnopłaszczowych problemów nie było. Właśnie zajrzałem do "TBiU 086-9mm pistolet wz 1935_VIS", aby zobaczyć, jaka amunicje używano oryginalnie. Znalazłem:

Vzero 327 m/s, masa naboju 12 g, masa pocisku 8g, ładunek prochu 0,36g, długość naboju 29,5mm, długość łuski 19,3mm, ciśnienie średnie 2260 kG/cm² (barów?)

Pomyślałem sobie: OK, tylko jeszc7ze znaleźć, jakiego prochu używano i szafa gram... ale coś mnie podkusiło, aby zajrzeć jeszcze do "TBiU 175-9mm pistolet samopowtarzalny VIS wz 1935" i tutaj widzę:

masa naboju 12g, masa pocisku 7,5g, długość naboju 29,2mm, długość pocisku 15mm

Ma ktoś dojście do pewnych danych dotyczących amunicji 9mm Para używanej przez Wojsko Polskie miedzy 1935 a 1939 rokiem, albo oryginalne naboje i mógłby te w/w dane zweryfikować? Nie lubię, jak mi się mój VIS pokarmem truje... :D
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Hm... w "Polskie konstrukcje broni strzeleckiej" od strony 27 jest trochę informacji o polskiej wersji 9mm Para z 35-go roku. Masa pocisku wynosiła faktycznie 7,5g, czyli 0,5g mniej niż w wersji niemieckiej, a miał długość 15 mm. Informacje o używanym prochu są niepewne. Przy opisie amunicji w kalibrach 6,35mm i 7,65mm jest mowa o tym, ze: "Naboje pistoletowe produkcji polskiej elaborowano prochem składającym się z czystej nitrocelulozy z dodatkiem dwufonyloaminy jako stabilizatora. Ziarenka prochu miały kształt cylindrów 0,3-1 mm i grubości 0,4-0,5 mm, barwy szaro-zielonej." Przy czym nie jestem pewien, ze ten sam proch był używany przy 9mm Para, gdyż opis amunicji kalibru 9 mm Para znajduje się cala stronę dalej, po opisie amunicji dla rewolwerów... Oczywiście mógłbym przetestować kilka rodzajów 9-tek i wybrać ta, która najlepiej chodzi, ale korci mnie, aby odtworzyć, o ile się da, oryginalna... :D
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
Old Timer
Posty: 92
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 07:54
Lokalizacja: z Kranca Swiata

Post autor: Old Timer »

Pistolet VIS doskonale strzela amunicja 9mm Parabellum wspolczesnie znanom w Krainie Kowbojow jako 9 mm Luger w kazdym wykomaniu.
Przy strzelaniu prosze trzymac nadgarstek sztywno.
Przy strzelaniu z "miekkim" nadgarstkiem mogom wystepowac zaciecia przy przeladowaniu.
Spluwe wyciagam szybciej niz portfel
DB Waszmosci
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Dziękuje koledze. Miękkiego nadgarstka w tych kilku przypadkach całkowicie wykluczyć nie mogę, ale raczej była to wina zbyt słabego ładunku. W jednym przypadku nawet na pewno, bo nie wystąpiła (widoczna) próba przeładowania. Bylem zmuszony sprawdzić, czy pocisk opuścił lufę... Tej starej amunicji już nie mam, poszła na pierwszy ogień :D , tak ze problem nie powinien był się powtórzyć. Niemniej ciekawi mnie jak były ładowane oryginalne naboje. Będę szukał dalej i podam tutaj ew. wyniki poszukiwań.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
ODPOWIEDZ