Jak to jest - spadek prędkości pod koniec drabinki

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

MADMAX
Posty: 600
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Jak to jest - spadek prędkości pod koniec drabinki

Post autor: MADMAX »

Strzelałem dzisiaj swoją czwartą w karierze elaboracyjnej drabinkę. I zastanawia mnie dziwna prawidłowość. Otóż za każdym razem, pod koniec strzelania, czwarty lub trzeci od końca nabój (drabinka 12 strzałowa), daje prędkość pocisku mniejszą niż poprzednik. Upraszczając: kolejne strzały przy zwiększających się naważkach dają coraz wyższe prędkości. Aż tu nagle, na którymś strzale (najczęściej 9 lub 10) prędkość spada, by na ostatnich dwóch - trzech, powrócić do schematu narastania. Dzisiaj było to: 9 strzał 914,2 m/s, 10 strzał 893,2 m/s (dalej nie strzelałem, po 9 strzale zamek otworzył się z wyraźnym oporem. Uznałem, że kolejny, dziesiąty strzał jest bezpieczny, ale jedenastego już nie próbowałem).

Dodam, że prawidłowość tą obserwuję w obu karabinach do których robię kulki (.308 i .300 WM).

Czy ktoś ma podobne doświadczenia ? Jaka może być przyczyna ?
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

podejrzewam że za krótkie pauzy robisz i lufa się grzeje - tyle co mi do głowy przyszło.
frugo
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2011, 17:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: frugo »

co ile robisz drabinke?
MADMAX
Posty: 600
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Post autor: MADMAX »

Gorąca lufa - też o tym myślałem. Rzeczywiście, praktycznie nie robię przerw pomiędzy strzałami. Po 12 strzale lufa jest bardzo rozgrzana.
Naważki sprawdzam co 0,3 gr.
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

Jaką masz wagę tych kulek i skok gwintu?
MADMAX
Posty: 600
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Post autor: MADMAX »

Kaliber: 300 Win Mag
Lufa: 60 cm
Skok: 1:10
Pocisk: Berger 210 gr VLD
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

Mieliśmy ten sam problem w kalibrze 30/06Sprin.z pociskami 240grSierraHPBT i lufie 740 mm z gwintem 10".Obiawy te ustały w okolicach 740m/s.

Kompromis składowych waga pocisku jego długość,skręt gwintu,prędkość w lufie przy większej temperaturze lufy dają efekt zwalniania mimo większej naważki,gdyż.
Płaszcz zaczyna sie robić za miękki i pocisk zaczyna wypadać z gwintu,bedzie to wyrywać i wypalać korone lufy.
Przy tej wadze pocisku nie należy przekraczać 800m/s.
Dobry bylby gwint 10.5"-11" powyżej tej wartości.
:halo-

Ewentualnie pocisk sie spęcza i mu ciaśniej jest. :D
ODPOWIEDZ