Lapua Scenar 6,5x55SE

Moderatorzy: wierzba, P_iter

szubok
Posty: 109
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2011, 21:55

Lapua Scenar 6,5x55SE

Post autor: szubok »

Firma Lapua podaje w swojej tabeli prędkości kuli na róznych odległościach.
Problem w tym że dane podane są przeważnie dla lufy długości 740mm dla tego kalibru.
Czy Koledzy mają jakieś konkretniejsze dane dla krótszych luf - choćby prędkości wylotowe - resztę można z kalkulatorów.
Z góry dziękuję

ps. nie wiem może jest jakiś wzór na przeliczenie jak będzie się zachowywał pocisk przy skracaniu lufy powiedzmy Szweda M80...
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Jedyny pewny sposób to użyć chronometru i zmierzyć prędkość. Wyliczane prędkości przy innej długości lufy zawsze bedą teoretyczne
Piotr
szubok
Posty: 109
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2011, 21:55

Post autor: szubok »

Dobrze powiem wprost o co mi chodzi.
Tabele podaja prędkość przy 740mm lufie, czyli nieco krótszej niż M80.
Pytanie czy przy lufie np.TIKKI T3 - 600mm np. na 1060m :D ... prędkość przycelna będzie wyższa niż prędkość dźwięku i czy pocisk będzie miał jeszcze stabilizację...

Ktoś przecież z Kolegów ma takie karabiny i nie wierzę, że nie mierzył na chrono prędkości pocisku :shock:
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Nie mam takiego karabinu i nie mierzyłem tego - ale liczona wg QL elaboracja Scenara z lufą 740 mm daje Vo =864m/s, natomiast z lufą 600 mm V0= 824m/s. Na 1000 m pocisk z lufy 600 mm będzie miał ok 418m/s, natomiast z lufy 740 mm będzie miał 443 m/s - zakładając identyczne warunki atmosferyczne itd. SF na tym dystansie będzie miał ok. 0.52 - więc pocisk będzie niestabilny....
Piotr
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Piotr,
Chyba robisz spory błąd przy liczeniu stabilizacji. Prędkość liniowa pocisku używana jest przez kalkulator stabilizacji wyłącznie do obliczenia prędkości obrotowej, a ta maleje znacznie wolniej niż prędkość liniowa. Gdzieś mam mocno skomplikowane przybliżone wzory na prędkość obrotową ale nie ma sensu ich stosować. Do naszych potrzeb można założyć, że prędkość obrotowa pocisku na danym dystansie jest taka, jak liczona dla prędkości liniowej na 5% dystansu. Inaczej, licząc stabilizację w odległości 1 km od strzelca użyj prędkości jaką pocisk będzie miał na 50 metrze lotu.
darzbór!
Paweł Morawski
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Skorzystałem z wzoru na liczenie SF gdzie pod uwage bierze się długość pocisku, prędkość,wage i kaliber. Jest to na pewno bardzo uproszczony wzór - w bardziej skomplikowanych się gubię..... :lol:
Piotr
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

PiotrL pisze:... pod uwage bierze się długość pocisku, prędkość,wage i kaliber. ...
... i chyba skoku gwintu, bez tego wzór nie ma sensu.

OK, ale wprowadzaj prędkość początkową, nie chwilową na danym dystansie. Inna sprawa, że Scenary 6.5 mm miewają problemy ze stabilizacją jeśli skok gwintu przekracza 200 mm (8").

Kalkulator stabilizacji: http://www.laserowytrening.com/kalkulator/stab.php
Ostatnio zmieniony niedziela, 24 kwietnia 2011, 21:16 przez Krakus, łącznie zmieniany 1 raz.
darzbór!
Paweł Morawski
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Jasne - skok oczywiście też.... :oops:
Piotr
szubok
Posty: 109
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2011, 21:55

Post autor: szubok »

Krakus pisze:... Inna sprawa, że Scenary 6.5 mm miewają problemy ze stabilizacją jeśli skok gwintu przekracza 200 mm (8").
Hmm... zastanawia mnie to bo jest kilka firm, które produkują lufu o dłuższym gwincie, poza tym M80 również ma dłuższy...

Muszę się z Wami bliżej poznać O:)
Cuda wianki opisujecie ...
Tylko się uczyć ...
pozdrawiam i dziękuję...

Nikt praktycznie nie sprawdził np. TIKKI T3 z lufą 600mm w tym kalibrze na 1000m?
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Dla uściślenia, chodziło o Scenar GB458. Lżejszy GB489 lata dobrze ze wszystkiego.
darzbór!
Paweł Morawski
szubok
Posty: 109
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2011, 21:55

Post autor: szubok »

Słyszałem, że jednak na dalszy dystans lepiej wybierać cięższe pociski 9g, a tu jednak inaczej...
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

szubok pisze:Dobrze powiem wprost o co mi chodzi.
Tabele podaja prędkość przy 740mm lufie, czyli nieco krótszej niż M80.
Pytanie czy przy lufie np.TIKKI T3 - 600mm np. na 1060m :D ... prędkość przycelna będzie wyższa niż prędkość dźwięku i czy pocisk będzie miał jeszcze stabilizację...

Ktoś przecież z Kolegów ma takie karabiny i nie wierzę, że nie mierzył na chrono prędkości pocisku :shock:

Sprawdziłem w QL i QT.
Dla 6,5x55 i lufy 600mm największą Vo można uzyskać dla Scennara 139grs ( nie pokrytego Molibdenem !)przy zastosowaniu N560 ( 49,0grs, OAL 3,150"- 80,01mm, gęstość ładowania 97%, ciśnienie 3751bar(max 3800) prędkość 854m/s-2804fps).
Według QT ten sam Scennar rozpędzony do 800m/s na 1200m ma jeszcze 372m/s.
Czyli do Twoich zastosowań, na 1060m ( Long Shoot :wink: ) spokojnie wystarczy. Ładowany nawet niekoniecznie na maxa.
szubok
Posty: 109
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2011, 21:55

Post autor: szubok »

Dwa pytania:
Czy jakaś Lapua Scenar - na razie firmowa amu - da taką prędkość czy tylko elaborowana?
Czy nie za lekki pocisk na tę odległość? "Wróć' przecież to 9g :D
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Czemu nie pokryte molibdenem? Jakie to ma znaczenie?
Wojtek
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Firmowa : http://www.lapua.com/en/products/sport- ... e-rifle/18

Wychodzi wg. QL, że fabryczna o Vo 800m/s ( przy lufie 740mm ) z lufy 600mm będzie miała Vo 757m/s. QT mówi, że przy tej Vo na 1100m będzie jeszcze 373m/s.

Krycie siarczkiem molibdenu daje mniejsze ciśnienie przy takiej samej naważce = większa prędkość przy max. naważce. Ale jest bardziej upierdliwe przy czyszczeniu.
Lafi
Posty: 66
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 09:57

Post autor: Lafi »

Z fabrycznej jest jeszcze Sako z pociskiem sierry 139gr i Vo=850m/s
Awatar użytkownika
Patek
Posty: 175
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 10:57
Lokalizacja: okolice 100-licy,te z sosnowymi lasami krzywą rzeką
Kontakt:

Post autor: Patek »

Ja mam T3 w tym kalibrze i sparawdzałem fabrycznego Scenara 139gr,-chronometrem, na pudełku 800m/s , pomiar dał 740m/s
Mimo że kupiłem ten sztucer właśnie na zawody długodystansowe, to jakoś mi terminy nie pasują i jeszcze się nie sprawdzałem
szubok
Posty: 109
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2011, 21:55

Post autor: szubok »

W jakiej wersji kupiłeś T3?
Właśnie w tym problem, że prędkość spada a Lapua podaje dla dłuższej lufy 740mm, do tego niewiadomo przy jakim gwincie... przy dłuższej lufi gwint 9" a przy Twojej Tikk- ce 8"...
Awatar użytkownika
Patek
Posty: 175
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 10:57
Lokalizacja: okolice 100-licy,te z sosnowymi lasami krzywą rzeką
Kontakt:

Post autor: Patek »

wersja Varmint
szubok
Posty: 109
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2011, 21:55

Post autor: szubok »

Tak dla wyjaśnienia - może się komuś przyda.
Sprawdziłem scenara fabrycznego na lufie 715mm Walther.
7gram - zamias deklarowanych na pudełku 900m/s ma 918m/s
9gram - zamias deklarowanych na pudełku 800m/s ma 780m/s
Nie wiem tylko dlaczego raz "lata" szybciej a raz wolniej przy krótszej lufie niż brana była do testów....

Coś jeszcze dodam... zwarzyłem wszystkie naboje - rozrzut 0,17 grama w wadze 160sztuk.
Rozrzut w wadze łusek 0,2grama i o dziwo wszystkie cięższe łuski były w lekkich 7gramowych kulach - stąd może ten wzrost prędkości :)
szubok
Posty: 109
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2011, 21:55

Post autor: szubok »

Dziękuję bardzo Koledze za przeliczenie:
Maciej Krawczak pisze:
szubok pisze:Dobrze powiem wprost o co mi chodzi.
Tabele podaja prędkość przy 740mm lufie, czyli nieco krótszej niż M80.
Pytanie czy przy lufie np.TIKKI T3 - 600mm np. na 1060m :D ... prędkość przycelna będzie wyższa niż prędkość dźwięku i czy pocisk będzie miał jeszcze stabilizację...

Ktoś przecież z Kolegów ma takie karabiny i nie wierzę, że nie mierzył na chrono prędkości pocisku :shock:
Sprawdziłem w QL i QT.
Dla 6,5x55 i lufy 600mm największą Vo można uzyskać dla Scennara 139grs ( nie pokrytego Molibdenem !)przy zastosowaniu N560 ( 49,0grs, OAL 3,150"- 80,01mm, gęstość ładowania 97%, ciśnienie 3751bar(max 3800) prędkość 854m/s-2804fps).
Według QT ten sam Scennar rozpędzony do 800m/s na 1200m ma jeszcze 372m/s.
Czyli do Twoich zastosowań, na 1060m ( Long Shoot :wink: ) spokojnie wystarczy. Ładowany nawet niekoniecznie na maxa.
Teraz kolejne pytanie do Kolegów którzy elaborują ten nabój.
Jakie elaboracje robicie? ... jaki pocisk dobrać na Longshot ( w domyśle 1076m ) ewentualnie zamiast scenara 9gram ...
Czy za wszelką cenę dążycie do osiągnięcia prędkości ponaddźwiękowej na całym dystansie?
Mam lufę z gwintem 8,5" długości 715mm - czy Wasze lufy lubią jakieś określone prędkości wylotowe?
Pytań mam dużo więcej, ale trafia się okazja podjechania do Warszawy po proch za kilka dni a nie chciałbym kupować po omacku....
Z góry dziękuję dobrym duszom za naprowadzenie :)
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Nie strtzelam wyczynowo co z góry zaznaczam, mam taki kaliber w tikka T3 lite długośc lufy 570mm/8", pocisk który elaboruję ma V0 800m/s(średnia z pomiarów).
D.T.
łuska-Lapua,
spłonka-RWS5341,
proch Vv N-540- 38,3grn,
pocisk- Lapua Scenar(GB489) 123grn,
O.A.L.-75,9mm.
DZIAŁA W MOJEJ LUFIE!!!
szubok
Posty: 109
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2011, 21:55

Post autor: szubok »

Dziękuję :)
Na jaki maksymalny dystans strzelałeśz nich?

Spytam jeszcze o pociski w wersji silver jaket ...czy są lepsze od tradycyjnych bez powłoki? ... słyszałem, że brudzą bardziej lufę i trudniej doczyścić - czy to prawda?
Lafi
Posty: 66
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 09:57

Post autor: Lafi »

Moje 6.5x55 robie na scenarze 139gr i VV N560,
lufa 670mm, gwint 220mm i Vo~870m/s

Alternatywą dla Scenara może być np. Hornady 140gr a-max/bthp lub sierra 142gr hpbt o ile ją ustabilizujesz.
Nie znam się na strzelaniach typu "longshot", ale chyba lepiej mieć więcej m/s niż mniej :)
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Nie dysponuję strzelnicą z osiami dlugodystansowymi, lisa moę trafić na 500m (jak św. Hubert da), całe to strzelanie na "graniczne " odległości to w moim przypadku partyzantka. Pocisków w molibdenie nie stosowałem nigdy, pomny na przestrogi tych, którzy się na nie skusili.
szubok
Posty: 109
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2011, 21:55

Post autor: szubok »

Dzięki Wielkie...
Też się nie znam na strzelaniach Longshot :)
Po prostu chcę jechać w tym roku po raz pierwszy ... niestety "firmowa" lapua scenar 9 gram ma tylko na pudełku 800m/s w rzeczywistości u mnie wyszło 780m/s a to za mało bym na dystansie 1076m miał jeszcze dobrą prędkość, więc muszę zrobić coś sam...

Zastanawiałem się nad Hogdon 4831sc ... akurat bardziej dostępny pod Warszawą niż VV

"pomny na przestrogi tych, którzy się na nie skusili."
Mógłbyś rozszerzyć myśl :)
ararar
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 01 lutego 2011, 11:59

Post autor: ararar »

Witam
Co wy z tym czyszczeniem po moly? Czyści się konkretnie po kilkuset strzałach. Czyszczenie po karzdym pobycie na sytrzelnicy i oddaniu paru strzałów nie ma sensu, bo przy kolejnej wyprawie na strzelnice trzeba oddać znowu ileś strzałów, aby lufa nabrała odpowiednich właściwości i pojawiła się powtarzalność.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

ararar pisze: Czyści się konkretnie po kilkuset strzałach. Czyszczenie po karzdym pobycie na sytrzelnicy i oddaniu paru strzałów nie ma sensu, bo przy kolejnej wyprawie na strzelnice trzeba oddać znowu ileś strzałów, aby lufa nabrała odpowiednich właściwości i pojawiła się powtarzalność.
Tu się nie zgodzę. Tzn. zgodzę się częściowo. Jeśli strzela się z .22LR, to faktycznie nie czyści się ale tylko lufy (!). Przynajmniej przed zawodami. Przy strzelaniu CZ a zwłaszcza "szybkich" pocisków, trzeba czyścić. Brak czyszczenia może przynieść wiele szkody lufie. Przy odkładaniu się nalotów w lufie uzyskujemy minimalnie, ale zawsze, mniejszą średnicę przekroju wewnętrznego lufy. Z "ciaśniejszej" lufy niby można uzyskać nieco lepsze skupienie ale jak przyjdzie do "konkretnego" czyszczenia następuje dramat. Pociski same przelatują przez lufę :D Oczywiście przejaskrawiam i nieco demonizuję ale naprawdę da się strzelać bardzo celnie serie 10 - 20 strzałowe z czystej lufy. Nieczyszczenie może za to przynieść więcej szkód niż pożytku. [-X
Czyścić! Czyścić i jeszcze raz czyścić.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
ararar
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 01 lutego 2011, 11:59

Post autor: ararar »

Masz całkowicie racje. Czyścić trzeba. Ale ja pisałem o czyszczeniu po molibdenie. Nie wiem czy porównywałeś wygląd lufy po strzelaniu zwykłym pociskiem i powlekanym. Jeśli strzelasz tylko powlekanymi to wierz mi, że raczej jest niewskazane niewiadomo jak dokładne szorowanie lufy. Molibden robi w lufie jako suchy smar i jak go zdrapiesz to potrzebujesz znowu ileś strzałów aby przywrócić pełne właściwości lufie i uzyskać powtarzalne skupienia. Jak po 50 strzałach przelecisz tylko filcem z czymś (KG-01)do usuwania sadzy po prochu to całkowicie wystarczy. Ze swojej lufy oddałem około 2000-2500 strzałow i nie robie nic innego, jak to co napisałem. Tak wygląda moje 5 strzałów na 100m, 2 odskoki w lewo po zmianie pozycji, strzelane z dwójnogu, leżąc.

Obrazek
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

ararar, a widziałeś pocisk pokryty molibdenem po wystrzeleniu? Niestety pokrycie zostaje częściowo starte. Wytarcia idą oczywiście głębiej i ściera się tombak czy miedź. Uważam, że należy to bezwzględnie usunąć. Jednak wcale się nie upieram, że metoda na czyściocha jest lepsza. Jak widać bez czyszczenia też da się strzelać celnie.
Niestety po zmianie telefonu uciekły mi fotki z moich strzelań z "czystej" lufy. Pięć strzałów w towarzystwie jedno-groszówki. Bez odskoków.
Jakoś nie mogę się przekonać do molibdenowych pocisków. Zawsze mi to jakoś od czapy latało. Raz dobrze, później gorzej. Może gdybym nie ruszał lufy, ŚPT by się ustabilizował. Ale już taki jestem, że rąk nie umyję a lufę muszę wyczyścić. :D
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Słyszałem, że jeżeli zdecydujemy się na strzelanie z konkretnej lufy pociskami w powłokach, to powinniśmy przy nich pozostać, ponieważ zostawiają w przewodzie trudny do usunięcia szczotkami i wyciorami film. Powłokę tę pociski bez pokrycia zdzierają nierównomiernie, co przyczynia się podobno do znacznych różnic w prędkościach wylotowych tychże i skupienie diabli biorą do czasu, aż przewód lufy z resztek tej powloki będzie wolny. Podobno taki jest powód, aby przemiennie nie strzelać z tej samej lufy pociskami w powłokach i bez powłoki, jeżeli zawsze chce się uzyskiwać dobre skupienia.
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

@ararar - gdzie kupiłeś Feniksa???
forester
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

A co to jest Feniks?
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Stawiam na ten nóż który zasłania dwa odskoki - których nijak się nie mogę dopatrzeć... :lol:
Piotr
Jan Z.
Posty: 70
Rejestracja: czwartek, 05 czerwca 2008, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jan Z. »

Piotr, źle patrzysz, tarcza jest źle umieszczona na foto bo powinna stać ostrzem do góry, wtedy widać dwie grupy.
DB.
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Czyli te dwie przestrzeliny górne to jest odskok?...hm.... fakt...można rzucić strzelanie.... :lol:
Piotr
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

PiotrL pisze:Czyli te dwie przestrzeliny górne to jest odskok?...hm.... fakt...można rzucić strzelanie.... :lol:
Wezcie mnie nie załamujcie... :cry:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

wozzi pisze: Wezcie mnie nie załamujcie... :cry:
I On się czuje załamany :bh|: Co my mamy powiedzieć?... [-o<
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

wozzi pisze:A co to jest Feniks?
Feniks to ten nóż made in "USRR" :wink:

Wracając do "odskoku" tych dwóch kul to rzeczywiście "tragedia" :med/:
Osobiście chciałbym aby moi polujący Koledzy trafiali za każdym strzałem w tą kartkę papieru :wink:
ararar,"oko" to Ty masz =D>
Pozdrawiam
Maciek
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Maciek K pisze: Osobiście chciałbym aby moi polujący Koledzy trafiali za każdym strzałem w tą kartkę papieru :wink:
Wszystko jest kwestią wielkości kartki...
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
ODPOWIEDZ