.38 special, pocisk Ares RN BB 158 grain. Jaki proch ?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Spitfire24
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 21 sierpnia 2015, 22:43

.38 special, pocisk Ares RN BB 158 grain. Jaki proch ?

Post autor: Spitfire24 »

Jaki proch i jaką naważkę polecacie do pocisków Ares RN BB 158 grain .38 Special do rekreacyjnego strzelania ?
Czy Vectan BA9 się nada i jeśli tak to jaka naważka ?

Czy do .357 magnum też się ten proch nada ?
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Jak ma być rekreacyjnie, to poszedłbym w szybszy proch typu Ba9 1/2. Będzie lepsze spalanie przy niższym odrzucie. No chyba że lubisz huk i odrzut.

Co ciekawe Ares Gun publikuje swoje firmowe ładowania akurat na prochach Vectan, szkoda że Ba9 1/2 jeszcze nie było jak je robili:

http://www.ares-gun.sk/reloading.html

Ja osobiście mam raczej słabe doświadczenia z Vectanem Ba9 - prędkości obiecywane w tabelach zupełnie nie chciały się potwierdzić w rzeczywistości, jakby ten proch był albo wolniejszy niż katalog przewiduje albo mniej energetyczny. Może akurat partia która mi się trafiła jest w dolnym zakresie parametrów. Butlę mam zamiar zużyć w lewarku.

.357 Mag - zależy co chcesz w tym kalibrze osiągnąć. Generalnie to jeżeli proch działa w .38 Spl, będzie działał i w .357 Mag - z punkt widzenia spalania prochu magnum ma tylko minimalnie większą objętość, więc trzeba sypnąć minimalnie więcej żeby zapewnić takie samo ciśnienie a więc i spalanie (gdyby chcieć utrzymać rekreacyjność). Do tego .357 Mag ma większe dopuszczalne ciśnienie, więc można sypać duże naważki wolniejszego prochu, dawać spłonki SPMP / SR i uzyskiwać znacznie większe prędkości.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Re: .38 special, pocisk Ares RN BB 158 grain. Jaki proch ?

Post autor: lechu »

Spitfire24 pisze: Czy do .357 magnum też się ten proch nada ?
Tak
ODPOWIEDZ