Poprawność tabel balistycznych

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Poprawność tabel balistycznych

Post autor: goostav »

Czy komuś udało się uzyskać dane w tabelach balistycznych odzwierciedlające rzeczywisty opad na dystansach? Ja niestety mam zawsze różnice, im dalej tym większe.
Goostav
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Re: Poprawność tabel balistycznych

Post autor: huskys »

goostav pisze:Czy komuś udało się uzyskać dane w tabelach balistycznych odzwierciedlające rzeczywisty opad na dystansach? Ja niestety mam zawsze różnice, im dalej tym większe.
Różnice będą,dla zobrazowania,Ty przyjedziesz do mnie z ustawieniem optyki u siebie,zmieni sie wysokość n.p.m.,trza ustawiac od nowa.
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Proszę .uważnie przeczytać post.
Goostav
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

goostav pisze:Proszę .uważnie przeczytać post.
Przeczytałem i brakuje mi informacji o jakie tabele chodzi? O własne bazujące na QL-u, czy o tabele producenta?
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

np. ze Strelok, Quick Target Unlimited, Applied Ballistic, chodzi o własne elaboracje z pomierzoną prędkością. A swoją drogą wozzi moźesz się podzielić doświadczniem z tabelami producenta.
Goostav
oryks
Posty: 226
Rejestracja: czwartek, 08 maja 2014, 14:20
Lokalizacja: Bydgoszcz - okolice

Post autor: oryks »

Też miałem znaczne różnice miedzy kalkulatorami a rzeczywistością, także po pomiarach prędkości. Okazało się, że winna jest luneta a dokładnie jej "klik" który wcale nie ma 0.125MOA. Na 300m różnice nie budziły podejrzeń, dopiero na dalszych było coś zbyt optymistycznie co do opadu.

Jeżeli znowu piszę o oczywistych oczywistościach to przepraszam.
elaboruję: .223Rem, 9x19, 6.5x47
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

goostav pisze: A swoją drogą wozzi moźesz się podzielić doświadczniem z tabelami producenta.
Nie mogę, bo nie strzelam z amunicji kupnej. Poza tym byłoby to i tak niemiarodajne, bo u mnie jakość trafień zależy w olbrzymim stopniu od formy w dany dzień...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
goostav
Posty: 792
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 21:12
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post autor: goostav »

Ok, wozzi ale ja nie pytam o celność a o różnice w opadzie tabela-strzelnica, a do tego nie trzeba przecież super formy. U mnie jest tak, że do 600m zwykle jest identycznie, ale później już rzeczywistość rozjeżdża się z tabelą. Niedokładność klików również powinna być widoczna w jakiejś liniowej zależności. Do tego dokładność skalowania można łatwo sprawdzić. W moich lunetach jest to pomijalne.
Goostav
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Tylko żeby takie coś sprawdzić potrzebny jest dostęp do strzelnic z konkretnym dystansem. Mam dostęp do 100m (rzadziej) i do 300m (normalnie). Na tych dwóch dystansach różnice są tak niewielkie, że giną, w moim przypadku, w błędzie strzelca.
Co zauważyłem: jeszcze się nie zdarzyło, aby bron wstrzelana na 300m w Hamburgu, na osi wschodniej, "siedziała" na 300m na LS, gdzie jest również wschodnia os.
Faktem jest również, ze 600m się najczęściej zgadza, a z 800m już jest różnie. O dalszych odległościach nie wspomnę.

Co przypuszczam: błąd pomiaru Vzero, oraz niezgodność BC. Niektóre firmy podają tylko jedno BC, inne 3 w zależności od przedziału prędkości. Faktem jest, ze podana wartość BC jest wartością wyśrodkowana. Samo BC zmienia się nieustannie wraz ze zmiana prędkości pocisku. Ze Vzero zależy również od warunków otoczenia, to i BC od nich zależy. Rozwiązaniem byłoby wstrzelanie się na kilku dystansach powyżej 300m (600 + 800 + 1074?) i bazując na tak uzyskanych poprawkach obliczenie właściwego BC dla tych warunków otoczenia. To nie byłoby rozwiązanie idealne, ale moim zdaniem bliższe prawdzie.
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
ODPOWIEDZ