Skrócenie lufy

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
XTom
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 28 sierpnia 2010, 22:53
Lokalizacja: Gdańsk

Skrócenie lufy

Post autor: XTom »

Witam, troszkę poczytałem ostatnio i wychodzi na to, że podczas strzelania na niewielkie dystanse lepsza jest krótsza lufa (przy założeniu tej samej średnicy) jest celniejsza niż długa. Moja broń nie zadowala mnie celnością na 100m i zastanawiam się czy skrócenie lufy by nie pomogło.
Kaliber energetycznie przypomina .308

Lufa wygląda tak:
Obrazek

Długość lufy to według danych 583mm. Jak widać lufa zwęża się ku końcowi. Od 23.9mm do 18 mm, potem jest pogrubienie gdzie lufa styka się z rurą osłaniającą lufe ( na zdjęciu zdemontowana), potem średnica lufy jest niby stałą i utrzymuje się ok 18 mm. Kolejne "pogrubienia" służą do mocowania granatników i w końcu tłumik odrzutu. Niestety dokładność przy toczeniu lufy nie jest idealna i tuż za "pogrubieniami" lufa jest nieco cieńsza niż w połowie odległości między "pogrubieniami" o ok. 0.1 mm. Na zdjęciu zaznaczyłem to czerwoną linią.

I teraz pytanie, czy jest sens skracać tą lufę i do jakiej długości, żeby broń optymalnie strzelała do 200m?

pozdrawiam
tomek
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Może zacznij od koronowania lufy. Na cięcie bym tak od razu się nie decydował.
Wojtek
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

moim zdaniem to niewiele da, zobacz, jaka ona ma mala srednice przy komorze - normalne repetiery maja prawie centrymetr wiecej.
pisalem to juz raz, napisze drugi - nie probuj robic BR z wojskowego automatu. to sie zwyczajnie nie uda...
Awatar użytkownika
XTom
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 28 sierpnia 2010, 22:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: XTom »

Chyba źle to zaznaczyłem na rysunku. 23.9 to wymiar za pierwszym zwężeniem (druga pionowa linia na zdjęciu). Czyli ten pierwszy odcinek nazwany przez Ciebie "przy komorze" ma ponad 30mm. Chyba, że źle coś rozumiem. Mogę jutro zmierzyć. Fi 17.9 to przekrój lufy w najwęższych miejscach.

Żeby zrobić koronowanie, musiał bym i tak tłumik odrzutu odciąć, gdyż to element wytoczony i nawiercony z jednego kawałka stali razem z lufą. Zastanawiałem się czy po kawałku nie skracać lufy i sprawdzać na strzelnicy efektów.

Do BR szykuje się inna zabawka, z tej chciał bym powtarzalne 1-1.5 moa uzyskać.
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

Tomek, no dobra - przy komorze ma 30mm, 5cm dalej jest 17.9 - jak myslisz, jak to wplywa na sztywnosc?
HOWGH, wiecej w tej sprawie juz sie nie odzywam :)
Awatar użytkownika
protechpr
Posty: 142
Rejestracja: poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 19:19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: protechpr »

XTom pisze:. Zastanawiałem się czy po kawałku nie skracać lufy i sprawdzać na strzelnicy efektów.

z tej chciał bym powtarzalne 1-1.5 moa uzyskać.
Przepraszam ze się wypowiem na ten temeat .... ale nie zdzierżyłem...mam nadzieję że się kolega nie obrazi...

.....To po jaką cholerę kupowałeś karabin wojskowy jak chciałeś warminta :shock: :shock: :idea:
..... A obcinanie po kawałku lufy... :med/: ... no...sorry #-o ...może go sprzedaj takiego jaki jest i kup jakiegoś repetiera... :idea:
Awatar użytkownika
Adeb
Posty: 200
Rejestracja: niedziela, 02 sierpnia 2009, 21:30
Lokalizacja: Bonn
Kontakt:

Post autor: Adeb »

Tomek - nie tedy droga. Z tego sprzetu ma sie naprawde duzo radosci ale ty przez caly czas nie mozesz zrozumiec........ nie wytrzymam i napisze:
TO JEST STRZYKAWKA i nie dandaje sie do strzelania precyzyjnego.
Zapomnij o 1 MOA
Zapomnij o tuningu
Zapomnij o innych zrodlach.
Strzelaj z tego jak leci tym bardziej, ze juz masz sprzet do strzelania BR
NIe kombinuj z lufa
Nie kombinuj z amunicja
Nie kombinuj zoptyka
Nie kombinuj z otwartymi
Nie kombinuj z niczym

Jezeli jestes niereformaowalny - to napisz to otwarcie, bo ludzie sie dwoili i troli, zeby ci pomoc a ty jak beton.
Moja propozycja.

Wyrzuc to, bo sie do tego nie nadajesz.
Skasuj
Zezlomuj
Zakop w ogrodku (ale postaw tabliczke)
Stanisław
Posty: 313
Rejestracja: poniedziałek, 05 grudnia 2011, 00:10
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Post autor: Stanisław »

w zkk 600 nic to nie dało, ze względu na zużycie lufy. Nie sądzę, żeby pomogło.
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Jezeli ten STGW był często czyszczony od wylotu lufy to koronowanie może pomóc, a jak ma zamordowaną lufę to śkrócić razem z komorą i zamontować nową. :)
ODPOWIEDZ