Kalkulator balistyczny - dane

Moderatorzy: wierzba, P_iter

MADMAX
Posty: 602
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Kalkulator balistyczny - dane

Post autor: MADMAX »

Koledzy

Kalkulator balistyczny którego używam, wymaga dla każdego naboju także danych, których nie znam:

MV Variation
Powder Temp
Zero Height
Zero Offset

Ma też opcję wpisania kilku BC dla jednej elaboracji i chce przy tym Min. Velocity. Przy jednym BC każe wpisac "zero".

Pomóżcie proszę rozszyfrować powyższe określenia.
marksman
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 18 marca 2011, 17:52

Post autor: marksman »

Witam
A cóż to za kalkulator, być może mam jakąś instrukcję.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

MV Variation &#8211; średnia prędkość początkowa liczona metodą błędu standardowego pomiaru prędkości początkowej w warunkach normalnych: 1013,25 hPa = 1 atm = 760 mm Hg, 273,15 K = 0<sup>O</sup>C = 32<sup>O</sup>F (z wystarczającą dokładnością można przyjąć średnią arytmetyczną);
Powder Temp &#8211; temperatura prochu: otoczenia jeśli nabój trzymany jest w magazynku, 32C (90F) jeśli bezpośrednio przed strzałem wyjmujesz go z kieszeni;
Zero Height &#8211; punkt trafienia góra-dół na zadanej odległości, jeśli poniżej punktu trafienia to ze znakiem &#8211; (minus);
Zero Offset &#8211; punkt trafienia lewo-prawo na zadanej odległości, niektóre kalkulatory używają znaku: minus w lewo a plus w prawo od punktu celowania.

Radzę poszukać innego kalkulatora. Jeśli interesuje ich temperatura prochu a olewają jego gatunek to całość jest &#8222;przekombinowana&#8221;. Niemal każdy proch reaguje inaczej na zmianę temperatury.
darzbór!
Paweł Morawski
Awatar użytkownika
Patek
Posty: 175
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 10:57
Lokalizacja: okolice 100-licy,te z sosnowymi lasami krzywą rzeką
Kontakt:

Post autor: Patek »

A jaką wartość należy wpisywać(bo to trochę jakoś napisane dziwnie)używając kalkulatora "Krakusa" przy podawaniu kąta strzału?jeżeli leże na ziemi 180`? czy 0`
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

Zależy gdzie jest "cel" :D
i raczej "0" jeżeli nie strzelasz pod kątem w górę , lub w dół...
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Patek pisze:A jaką wartość należy wpisywać(bo to trochę jakoś napisane dziwnie)używając kalkulatora "Krakusa" przy podawaniu kąta strzału?jeżeli leże na ziemi 180`? czy 0`
Jak strzelasz do przodu to 0 jak do tyłu to180 :-k #-o
forester
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

forester2008 pisze: Jak strzelasz do przodu to 0 jak do tyłu to180 :-k #-o
Pod warunkiem niezmienienia pozycji. Jak się odwrócisz, to tył będzie przodem i należy wpisać "0"
:whistle:
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
Patek
Posty: 175
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 10:57
Lokalizacja: okolice 100-licy,te z sosnowymi lasami krzywą rzeką
Kontakt:

Post autor: Patek »

:lol: dzięki
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

P_iter pisze:
forester2008 pisze: Jak strzelasz do przodu to 0 jak do tyłu to180 :-k #-o
Pod warunkiem niezmienienia pozycji. Jak się odwrócisz, to tył będzie przodem i należy wpisać "0"
:whistle:
Według mnie, to 180° tylko wtedy, gdy się trzyma karabin lufa do ramienia... :lol:
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

:lol:
forester
szubok
Posty: 109
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2011, 21:55

Post autor: szubok »

Mam inne pytanie... do jakich odległości model obliczeniowy Kabala ma sens?
( póżniej pokazuje dziwne rzeczy)
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Granicą poprawności wyników nie jest odległość lecz prędkość pocisku. Podobnie jak (wszystkie?) większość kalkulatorów teoretycznych &#8211; nie wspomaganych wynikami z radaru Dopplera &#8211; bazuje na algorytmie opartym o empiryczne wzory obowiązujące w zakresie prędkości ponaddźwiękowych. Zależnie od temperatury i w niewielkim stopniu wilgotności powietrza Kabal &#8222;głupieje&#8221; gdy prędkość pocisku spada poniżej 350 &#8211; 330 m/sek.
darzbór!
Paweł Morawski
szubok
Posty: 109
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2011, 21:55

Post autor: szubok »

Szukam kalkulatora, który pozwoli mi na dopracowanie krzywej by zgadzała się po wstawieniu wszystkich danych z natury...
próbowałem zmieniać już w Streloku i Kabalu prędkość i BC ale i tak w innych warunkach wyniki się nie zgadzały... na większe odległości...
... możliwie tani lub free.
MADMAX
Posty: 602
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Post autor: MADMAX »

Obawiam się, że nie ma kalkulatora, który spełni Twoje oczekiwania. Każdy będzie miał jakiś błąd. Na dużych odległościach jest zbyt wiele zmiennych, aby można dokładnie wyznaczyć trajektorię lotu pocisku.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 16 lipca 2012, 13:02 przez MADMAX, łącznie zmieniany 1 raz.
szubok
Posty: 109
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2011, 21:55

Post autor: szubok »

Witaj Michale,
Życie nauczyło mnie, że nie ma co wyważać już otwartych drzwi... skoro podobno istnieją kalkulatory które mają taką funkcję może warto spróbować.
MADMAX
Posty: 602
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Post autor: MADMAX »

Rzeczywiście, są kalkulatory którym można wpisać dodatkowe dane. Po strzale z nastaw podanych przez kalkulator, można je uściślić wpisując różnice pomiędzy wynikiem obliczeń, a tym co faktycznie jest na tarczy. Z tym, że jak już pisałem - to i tak nie będzie miarodajne, dla innych warunków strzału. Głównie chodzi o wiatr.
szubok
Posty: 109
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2011, 21:55

Post autor: szubok »

Rozumiem, że krzywą poprawiają w zależności od innych parametrów... i np. jak zmienimy temperaturę to kalkulator już uwzględni inną trajektorię przy zmienionej temperaturze...
Możesz podać jakiś przykład kalkulatora i jak to się w nim ma....
MADMAX
Posty: 602
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Post autor: MADMAX »

To robi każdy kalkulator - zmienia obliczenia po wprowadzeniu innych danych.
Tu chodzi o uściślenie obliczeń standardowych dla konkretnego przypadku. Wpisujesz wszystkie dane, strzelasz i jesteś 8 cm za wysoko i 5 cm z lewej w stosunku do zakładanego 10.9. Wprowadzasz w odpowiednim miejscu dane faktyczne i kalkulator "dostosowuje się" do realiów. Ale tak jak wspomniałem - to i tak nic nie daje, bo te "realia" za chwilę mogą być inne. O ile nie będzie pewnie zbyt dużej różnicy w tzw. elewacji, o tyle z bokami może być zupełnie inaczej. Powieje inaczej przy następnym strzale i nie będziesz 5 cm z lewej, tylko 18 cm z prawej. I tak się można bawić bez końca. Kalkulator kalkulatorem, ale doświadczenia nic nie zastąpi. Poza tym, jest jeszcze kwestia "błędu strzelca" i jego wpływ na wynik strzału.

Przeczytaj post Krakusa w tym wątku. Tam jest taka opcja opisana (możliwość wprowadzania danych rzeczywistych). O ile pamiętam, chodziło o Shooter`a. Chyba nie jest free, ale jeśli coś kosztuje, to jakoś akceptowalnie.
szubok
Posty: 109
Rejestracja: czwartek, 03 marca 2011, 21:55

Post autor: szubok »

Chodzi mi właśnie o elewację... niestety by np na zwykłym kalkulatorze coś się zgadzało to musiałbym zmienić dwie stałe BC i prędkość wylotową tylko nie wiem w jakich proporcjach między sobą by zgadzało się choćby przy różnych temperaturach...
MADMAX
Posty: 602
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 16:13
Lokalizacja: Mrągowo

Post autor: MADMAX »

Ja już więcej nie mogę w tym temacie napisać. Nic więcej nie wiem. Planuję testy kalkulatora pod kątem poprawiania jego pracy dzięki wpisaniu dodatkowych, rzeczywistych danych, ale nie oczekuję po tych próbach zbyt wiele.
ODPOWIEDZ