Całkowita długość naboju z QL a rzeczywisty wymiar komory

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

radmor
Posty: 108
Rejestracja: czwartek, 17 marca 2011, 22:36
Lokalizacja: WIEŚ KOŁO PŁOCKA

Całkowita długość naboju z QL a rzeczywisty wymiar komory

Post autor: radmor »

Witam
Pomierzyłem ostatnio komory nabojowe mojej broni zgodnie z sposobami podanymi w książce amunicja i jej elaboracja Ejsmonta jako przygotowanie do precyzyjniejszego wytwarzania amunicji. Z książki wynika że po pomiarze powinno się ustalić długość całego naboju o około 0,25 / 0,3 mm mniejszą niż wynika sprawdzona tą metodą długość komory. ( za każdym razem wykonałem po trzy naboje testowe )

Co mi wyszło
308 win
do Hornady SST 180 grain

SAKO 85 Hunter 74,63 mm
CZ 557 76,03 mm
Bergara varmint do EDL-M 168 grain 73,60 mm

Wyliczenia z QL 71,12 mm dla SST i EDL-M

223 Rem
Howa 1500 varmint
Mój pomiar dla
V-Max 55 grain 59,90 mm
SP-BT, 55 gr 2266 58,40

CZ 527 Lux
V-Max 55 grain 59,71 mm
SP-BT, 55 gr 2266 57,66 mm

Wyliczenia z QL 57,40 mm dla obu pocisków.

Jak widać jest to duża różnica nawet 5 mm
Do tej pory wykonywałem amunicję zgodnie z zaleceniami QL szczególnie że rowek wiodący czy jak to się nazywa w SST i SP-BT wyraźnie wskazuje miejsce osadzenia i crimpu. A w amunicji „ na wymiar „ wyraźnie nabój jest dłuższy.

Czy koledzy osadzają pociski wg QL czy wg pomiaru komory z odjęciem zalecanego 0,25 / 0,3 mm ?

Jak to będzie wpływało na celność pocisku i na wzrosty ciśnień w komorach ? chodzi mi głównie o bezpieczeństwo zużycie broni i celność oczywiście.
W przypadku zastosowania myśliwskiego SST i SP-BT nie jest to dla mnie tak zauważalne przy dystansie strzału i precyzji lokowania kuli więc spokojnie zamierzam osadzać na rowku, ale zastawiam się jak to będzie na poligonie przy strzałach na 600 m i dalej. Czy ktoś to sprawdzał ?
Nie strzelam brenchrest tylko klasyczne strzelectwo z używanej „w polu” broni bez komputerów balistycznych itp. I takiego strzelania chce się nauczyć dobierając logicznie broń i amunicje więc szukam podpowiedzi czy ktoś to porównywał i znalazł istotne różnice.
Arek_78
Posty: 740
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Komorę mierzymy żeby nie przesadzić z długością naboju.

Osadzając blisko gwintu i tak nabój nie wejdzie do magazynka więc zostanie Ci ręczne ładowanie do komory.

QL czasem zawyża dane.

Najprościej i najszybciej:
1. strzel z różnej fabrycznej amunicji i zobaczysz jakie daje skupienie i na jakich pociskach
2. zrób kilka naważek testowych dla tej samej długości naboju co najlepszy efekt fabrycznej i na tym samym pocisku - możesz wspomóc się QL który pokaże mniej więcej prędkości pocisków a na opakowaniach fabrycznych też masz je podane. QL czasem zawyża dane więc zacząłbym od naważki dla której prędkość jest tożsama z fabryczną i zrobił co 0,5gr w górę
3. jak ustalisz z której naważki masz najlepsze wyniki to później doprecyzujesz osadzeniem pocisku i dokładniejszą naważką

Nie zawsze osadzanie przy gwincie daje najlepsze efekty.

Wszystko wyjdzie na testach
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

ZAstanowil bym sie czy , QL zna wymiary Twojej komory ? :mrgreen: A jeszcze bardziej zastanowil bym sie nad faktem

Czy QL poda Ci wartosci dla Twojej komory a co wazniejsze dla Twojej dlugosci naboju ?



:wink:
ODPOWIEDZ