LUFY

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 04 października 2008, 20:57
Lokalizacja: Kaszuby

LUFY

Post autor: Jacek »

Mam taki mały dylemat ....
jak zakwalifikować i dlaczego lufę poligonalną ....chodzi mi o KONKRETY a nie o domysły itp.
Przemyślałem to dość dokładnie i doszedłem do wniosku że jedyną cechą wspólną z lufą gwintowaną to jest SKOK...
W świetle definicji gwintu jaką znalazłem w słowniku języka polskiego i encyklopedii to trochę za mało .
Bardziej mi to podchodzi pod lufę gładką ...hahah
co myslicie o takim podejściu do tematu ??
Sprawa wbrew pozorom nie jest błaha :med/:
DARZ BÓR
Pozdrawiam i Darz Bór
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Kto szuka definicji gwintu w słowniku języka polskiego i encyklopedii, to jest pisane dla kompletnych laików. Wg słownika Webstera (w moim tłumaczeniu na polski) gwintem jest powierzchnia oporowa dwóch współosiowych elementów złącznych, męskiego i damskiego (czyli wewnętrznego i zewnętrznego) których względny ruch obrotowy powoduje względne przesunięcie liniowe w kierunku zgodnym z osią ruchu obrotowego.

Zresztą i kolokwialnie używana definicja gwintu nie pozostawia żadnych wątpliwości. Zrób sobie z plasteliny kawałek pręta o przekroju kwadratowym z skręć go wokół jego osi. Przyjrzyj się dokładnie, to zauważysz bardzo wyraźne bruzdy i grzbiet gwintu &#8211; widoczne szczególnie dobrze w kierunku prostopadłym do osi, wprawdzie o innym kształcie niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Identyczny kształt można uzyskać odpowiednio nacinając bruzdy w pręcie o przekroju okrągłym.
darzbór!
Paweł Morawski
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 04 października 2008, 20:57
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: Jacek »

Ja ...dlaczego ...dlatego że definicje słownikowe są brane pod uwagę w polskim sądownictwie .
Temat podjąłem w związku z możliwością zakupu broni krótkiej przez myśliwych .
Problem jest jednak taki że można kupować tylko armatki lub broń gładkolufową *wynika to z regulaminu)
Właśnie definicja broni gładkolufowej -GŁADKOŚCIENNEJ- i gwintu moim zdaniem nie umieszczają lufy poligonalnej lub o przekroju eliptycznym w sferze luf gwintowanych .
Umówmy się że wiem to wszystko o czym piszesz i moja rola sprowadzi się do roli adwokata diabła .... :twisted:
chodzi o nazewnictwo bo tu będzie pies pogrzebany
idąc tym tropem bardzo proszę o to aby podać mi definicję gwintu która nie będzie stała w sprzeczności z definicją broni gładkolufowej -gładkościennej-
pozdrawiam ...i nie patrzcie na mnie jak na kretyna :)
bo naprawdę nim nie jestem ....:)

Obrazek
Pozdrawiam i Darz Bór
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

Witam. http://www.fair.it/eng/fucile_xlight.jsp wersja "snipe" w Polsce całkowicie "rejestrowalna" jako gładkolufowa.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Jacku, jeszcze za czasów obowiązywania starej ustawy (tej do 2004) obowiązywała definicja broni pneumatycznej w której jako decydujące było czy wiatrówka miała lufę gwintowaną (broń pneumatyczna) czy gładką (urządzenie pneumatyczne). Wtedy to polski rynek został zarzucony sprzętem z gładką obustronnie lufą. Były jednak wyjątki. Warszawska Incorsa sprowadziła do Polski pistoleto-rewolwer Twinmaster Action z lufą poligonalną Lothara Walthera. Był on sprzedawany jako urządzenie pneumatyczne. Jakoś nie słyszałem o jakikolwiek problemach dla posiadaczy Twinmasterów. Ogólnie - jeśli coś pełni rolę gwintu, to wcale nie musi gwintem być. Należy przy interpretacji podpierać się Encyklopedią PWN oraz słownikiem Języka Polskiego. Pomijam kwestię która definicja w jakim wydawnictwie jest bliższa prawdy.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 04 października 2008, 20:57
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: Jacek »

Ja to doskonale pamiętam i dobrze wiem Piotrek :)
Szukam precedensu i potwierdzenia moich przemyśleń ..hahah
Nie chodzi przecież o to jak to działa tylko jak otworzyć następną furtkę do dostępności do broni .
Niestety trzeba posługiwać się definicjami które nie są do końca ścisłe -a może to dobrze hahah
W sumie daje to do myślenia :)
Pozdrawiam i Darz Bór
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 04 października 2008, 20:57
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: Jacek »

Obrazek
Obrazek
-dla mnie te pociski wyglądają zupełnie inaczej -
jeden pochodzi z normalnej lufy gwintowanej a następny z poligonalnej -
napisałem Piotrek-sorki pomyliłem Ciebie z moim kolegą z Kościerzyny .
Pozdrawiam :)
Pozdrawiam i Darz Bór
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Jacek pisze: napisałem Piotrek-sorki pomyliłem Ciebie z moim kolegą z Kościerzyny .
Nie szkodzi. Nie mam pojęcia jak to wydedukowałeś, ale faktycznie mam na imię Piotrek. :wink:
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 04 października 2008, 20:57
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: Jacek »

oto odpowiedź Pana Mecenasa.....
"Darzbór!
W świetle wykładni językowej nie są to lufy posiadające gwintowanie, ale też nie są one gładkie, więc możliwość ich wykorzystania w łowiectwie jest ograniczona przez par. 3 ust 2 i 3 Rozporządzenia MoŚ w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania.
Mogą być natomiast użyte w warunkach par. 3 ust 4 i 5 w/w Rozporządzenia.

Pozdrawiam
Miłosz K.Marszał"
szperamy dalej :)
Pozdrawiam i Darz Bór
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Miłosz K.Marszał pisze:... W świetle wykładni językowej nie są to lufy posiadające gwintowanie, ...
Nie wiem jaka wykładnia, pozwolę sobie zachować zdanie odrębne.

wg Encyklopedia PWN online gwint to:
Encyklopedia PWN online pisze:... grzbiety i rowki w kształcie linii śrubowej na bocznej powierzchni pręta (g. zewn.) bądź wewnątrz otworu (g. wewn.); ...
A tak wygląda kawałek wirtualnie skręconego pręta ośmiokątnego:
Obrazek
Moim zdaniem obrazek pasuje świetnie do definicji z encyklopedii.


Jeśli skręcić go mocniej, to już chyba nikt nie będzie miał wątpliwości zobaczywszy coś takiego &#8211; gwint płytki ale bardzo wyraźny:
Obrazek
darzbór!
Paweł Morawski
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 04 października 2008, 20:57
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: Jacek »

I NIE DA SIĘ TEGO W ŻADEN SPOÓB UKRYĆ .....
:mrgreen:
CHOLIPCIA ...NIE MA SPOSOBU :bh|:
NAWET ZE WZGLĘDU NA PRZEKRÓJ POPRZECZNY //////HMMM
Pozdrawiam i Darz Bór
Awatar użytkownika
Adeb
Posty: 200
Rejestracja: niedziela, 02 sierpnia 2009, 21:30
Lokalizacja: Bonn
Kontakt:

Post autor: Adeb »

Wiem, że nie podan naukowego wzoru ale takie zapytanie padały już w niejednym WPA i tutaj wyszła własnie teoria - że lufa pligonalna nie jest lufą gładką. Nawet ktoś na tym stracił bardzo duże pieniadze...
Potem poszło o nadawanie rotacji pocisku i nawet lufa gładkolufowa zmieniona mechaniczenie w ten sposób aby nadać pociskowi rotacje była uznana za równą w świetle prawa lufie gwintowanej (przerabiali to wiatrówkowcy)
Natoniast pocisk, który nabiera rotacji z powodu swojego kształtu to zupełnie inna sprawa - ale tu lufa sie liczy :)
ODPOWIEDZ