Stabilizacja pocisku a prędkość

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Weatherby
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: poznań

Stabilizacja pocisku a prędkość

Post autor: Weatherby »

Czytałem gdzieś że lufy broni myśliwskiej nie lubią szybkich elaboracji !
Chcę właśnie rozpocząć elaborację myśliwską/tarczową 308win. pociskami nosler balistic tip i mam dylemat, który wybrać 125gr czy 150gr / proszek IMR 4895. Według moich domysłów lżejszy będzie bardziej stabilny, ale prędkość będzie większa. Jak to wpłynie na skupienie?! Może ktoś już sprawdzał albo wie z doświadczenia !
jedna odpowiedź=kolejne dwa pytania!!
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

A co mają powiedzieć posiadacze 6,5X68 czy 6,5x284 :-k

Ja staram się używać jak najcięższych pocisków, które w zakresie prędkości łowieckich posiadają jakiekolwiek znamiona stabilizacji.
NBT jak go mocno napędzisz będzie (chyba :-k #-o ) mocno ekspansywny.
Co do stabilizacji, dane można podstawić tutaj:

http://www.cbal.eu/stab.php?&lan=pl&lan_ver=

Lżejszy (Krótszy) może być nawet nadstabilny, a to też niedobrze ](*,)

Co do skupienia..... jak mawiają Klasycy elaboracji "Nie strzelisz, to się nie przekonasz"
forester
Weatherby
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: poznań

Post autor: Weatherby »

Dziękuję Kolego! Tej tabelki szukałem!!

wnioski: NBT 125gr maksymalnie stabilny ok 43,5gr proszku IMR 4895
150gr słabo stabilny w całym zakresie.
Więc zacznę od NBT 125gr, tarcz pokaże prawdę!
Pozostaje tylko wątpliwość czy nie będzie zbyt destrukcyjny dla tuszy sarny, dzika.
jedna odpowiedź=kolejne dwa pytania!!
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Nosler BST to nie jest najszczęśliwszy pomysł do sarny i dzika.....
Piotr
Weatherby
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: poznań

Post autor: Weatherby »

"Nosler BST to nie jest najszczęśliwszy pomysł do sarny i dzika....." Jestem młodym stażem myśliwym, może kolega wskazać źródła tych informacji. Wydaje mi się że nosler ten pocisk poleca na jelenie, antylopy. No ale mój angielski...
jedna odpowiedź=kolejne dwa pytania!!
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Doświadczenia własne i Kolegów. Pocisk idealnie dopracowany aerodynamicznie, na sarnę będzie z racji szybkości, kalibru i szybkiego grzybkowania za bardzo destrukcyjny, na dziki słaba penetracja a przede wszystkim słabe obalanie - strzelane dziki / co prawda pocisk 165 grs/ wędrowały dość daleko jak na miejsce trafienia. Nosler faktycznie zaleca je na jelenie i antylopy - ale trzeba zwrócić uwagę że ich deer to cos pośredniego między naszą sarna a jeleniem - raczej typu daniela, antylopy podobnie , strzelane są w dzień na znacznie większe odległości niz u nas, są zdecydowanie bardziej wrażliwe na strzał niż nasze dziki czy jelenie.
A już zupełnie na boku .308 trudno uznać za idealny kaliber do polowań na dużą zwierzynę. Gdybym mógł radzić - jeżeli nosler to zdecydowanie Partition lub A-frame Swifta , jak ma być pocisk z polimerem to Swift Scirocco, jak rozsądnie to Mega. A na sarny - zdecydowanie inny kaliber
Piotr
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

Piotrek mądrze uzasadnił - zgadzam się z nim 100%.
Weatherby pisze:Wydaje mi się że nosler ten pocisk poleca na jelenie, antylopy.
Czy możesz wskazać na źródło tej informacji? (to nie ironia, mam manual nr 6 noslera - nie znalazłem informacji o polecanych zastosowaniach)
Jeśli mowa o "jeleniach" i "antylopach", lepiej sprecyzować - masa amerykańskich jeleni w zależności od gatunku waha się od 50 do 350kg. Mają jedną antylopę (widłoroga) ok 50kg, ale jeśli dołączyć afrykańskie to mamy rozrzut od 3 do 1000kg.... I bądź tu mądry :!--!
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Jest tutaj ....The hunting Ballistic Tip bullet is an excellent choice for thin-skinned game such as antelope, deer and sheep.
http://www.nosler.com/Bullets/Ballistic-Tip.aspx -
Piotr
Weatherby
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: poznań

Post autor: Weatherby »

"manual nr 6 noslera - nie znalazłem informacji o polecanych zastosowaniach"
Ja natomiast nie mam manual noslera a informacje ze strony producenta :http://www.nosler.com/Product-Comparisons.aspx i jestem waszymi informacjami zaskoczony i zdezorientowany.
Faktycznie ich jeleń czy antylopa to nie nasza sarna dzik. Doświadczenie jakie posiadan z tym pociskiem to 4 dziki przelatki strzelone z ambony. Trzy w ogniu strzelone w okolicy dolnej łopatki (chyba wszystkie miał co najmniej jedną kość ramieniową złamaną). Czwarty Końcu idealnie trafiony Komorowo przeszedł około 25m. Kula połamała jedno zebro, wylot między żebrami. Przestrzał we wszystkich wypadkach. Naboje NORMY z pociskiem BT.
ad. PiotrL : co do kalibru masz racje, na strzelnicę i kozła zamierzam kupić 223rem, a Dzików tam gdzie poluje dużych niema max 100kg, jelenia, daniela niema.
jedna odpowiedź=kolejne dwa pytania!!
Awatar użytkownika
Old Timer
Posty: 92
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 07:54
Lokalizacja: z Kranca Swiata

Post autor: Old Timer »

Tylko, ze tutaj chodzi o to, ze do widloroga strzela sie na odleglosc conajmniej 300 yardow, bo blizej podejsc sie nie da na otwartym preriowym terenie. Dlatego ten pocisk jest zalecany, ze jego rozrzut jest maly i mozna z nim wykonac bardzo precyzyjnom amunicje o niewielkim rozrzucie. A na odleglosci okolo i powyzej 300 yardow jest bardzo dobry na kazdom zwierzyne.
Do sarny , gdy strzela sie stosunkowo blisko, pocisk ten bedzie niszczyl duzo cennej tuszy. Tak samo do dzika.
Spluwe wyciagam szybciej niz portfel
DB Waszmosci
Weatherby
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: poznań

Post autor: Weatherby »

o Piotr był szybszy !!
:oops:
jedna odpowiedź=kolejne dwa pytania!!
Awatar użytkownika
Old Timer
Posty: 92
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 07:54
Lokalizacja: z Kranca Swiata

Post autor: Old Timer »

I jeszcze jedno - przy skrecie gwintu 1/10 lub szybszym, nalezy dobierac pociski jak najciezsze.
Spluwe wyciagam szybciej niz portfel
DB Waszmosci
Weatherby
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: poznań

Post autor: Weatherby »

A jaki byś polecił 12' ? 125gr?
Zdecydowałem się mię na BT bo ta fabryczna miała najlepsze skupienie z tych które zdążyłem wypróbować . najgorzej lata czeska, vulkan normy również porażka około10 cm, oryx około 6cm, BT 4,5cm 150gr( inej elaboracji nie znalazłem) teraz zamierzam sam scalać w oparciu o te doświadczenia.
Martwi mnie jednak te duże zniszczenia które opisujecie, myślałem ze to jest normalne jak pocisk trafi na kość,nie mam porównania z innymi pociskami.
Myślę cały czas jaki wybrać pocisk skuteczny do polowania, celny na strzelnicę i jeszcze nie drogi!
jedna odpowiedź=kolejne dwa pytania!!
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

Witam. Myśle , że Koledzy wszystko wytłumaczyli dokladnie i w 100 % się zgadzam ale, Kolego Weatherby, nie sugerował bym się "doznaniami" z fabrycznej elaboracji Normy i pociskiem BST ponieważ mimo zał producenta co do prędkości chyba 850 m/s w 308 oczywiscie, rzeczywista prędkość tego pocisku przy lufie 600mm i wadze 150 Grain była bliska 890m/s.Przy tej prędkości pocisk rzeczywiście będzie mocno destrukcyjny.125 Grain będzie jeszcze szybszy chyba ,że Kolega będzie zwalniał pociski elaborując a wtedy to już zacznie moim zdaniem nabierac sensu.Pozostaje jeszcze sprawa celności ale to już trzeba próbować ....i próbować milej zabawy.Robert.
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

I jeszcze jeden drobiazg: ta informacja ze strony NOS jest odnośnie pocisku generalnie, w różnych kalibrach.
Przyznasz, że w 308win 125gr a 180gr robi pewną różnicę? Konstrukcja niby ta sama, ale wystrzelone z tej samej broni daje ze względu na masę i predkość zupelnie inną balistykę przycelną...
Weatherby
Posty: 99
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:42
Lokalizacja: poznań

Post autor: Weatherby »

ad. lu.dzie
Na stronie którą ja podałem Nosler podaje opis do kazdej gramatury pociski.

ad.Old Timer
Zle cię odczytałem,po 24h dyżuru i wtedy cieńszy a cięższy to prawie to samo!

wracając do tematu:
"....Ciekawym pociskiem jest BALLISTIC TIP firmy NOSLER. Myśliwi z reguły wybierają najcięższy pocisk dla uzyskania maksymalnej penetracji. Amunicja typu BALLISTIC TIP ma nietypową cechę - im cięższy pocisk w danym kalibrze, tym większe działanie grzybujące i mniejsze przebicie. Dla uzyskania większej penetracji należy więc dobierać lekkie pociski....."
Optyka, broń i amunicja myśliwska wyd. Belona str.80 autor M.Czerwiński

Mój sztucer nie lubi ciężkich pocisków a mając w pamięci tę lekturę i według kalkulatora balistycznego 125gr był by ideałem. Ale wasze wypowiedzi uświadomiły mnie ze tylko do papieru!!! A szkoda!!
Biorąc pod uwagę że większość ma zawsze rację ,wybrałem najcięższy jaki według moich obliczeń powinien dobrze latać 165gr. Co prawda nie jest ten pocisk maksymalnie stabilny jak 125gr an tylko ustabilizowany.
ad.RobertK
Z tymi próbami zwolnienia pocisku to się na razie wstrzymam, muszę troszeczkę nabrać doświadczenia.
jedna odpowiedź=kolejne dwa pytania!!
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

Weatherby pisze:"....Ciekawym pociskiem jest BALLISTIC TIP firmy NOSLER. Myśliwi z reguły wybierają najcięższy pocisk dla uzyskania maksymalnej penetracji. Amunicja typu BALLISTIC TIP ma nietypową cechę - im cięższy pocisk w danym kalibrze, tym większe działanie grzybujące i mniejsze przebicie. Dla uzyskania większej penetracji należy więc dobierać lekkie pociski....."
Optyka, broń i amunicja myśliwska wyd. Belona str.80 autor M.Czerwiński
Bardzo ciekawe... :roll:
Marek Czerwiński ma zdumiewający talent do przekręcania rzeczy, które usłyszał lub przeczytał gdzieś i podawania ich w trybie niekwestionowanego mentora. Przykład - o Mannlicher Scout "Dobra broń, celna mimo stosunkowo krótkiej lufy." Nie wpadł na to, że jest celny właśnie dlatego, że ma krótką lufę.
Nie ma nic nietypowego w BST Noslera. Czubek polimerowy w tradycyjnym półpłaszczu.
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Że tak się wtrącę:
Osobiście zdecydowanie bardziej cenię sobie zdanie Old Timera i Lu.dzia niż autora tej książki z jednego prostego powodu: są to praktycy i tu należy dodać - wieloletni praktycy- których to wiedzy i doświadczenia wystarczyłoby na n takich książek (gdzie n>10)=D>
Pan M.Cz musiał to zwyczajnie gdzieś przeczytać :D

Jeśli chodzi o kalkulator stabilizacji pocisku to od dawna wystarcza mi jeżeli współczynnik nieznacznie przekracza 1, ale czasami w uzasadnionych przypadkach ledwie 0,95 :roll:
Jak mi się jakaś kulka spodoba to dopiero totalna porażka zniechęca mnie na dobre :!--!

Zwalnianie pocisku do żądanej prędkości przycelnej to jedna z najfajniejszych możliwości własnej elaboracji. Pozwala wycisnąć z pocisku wszystkie jego atuty.
Sporo fabrycznych loadów ładnie wygląda na pudełku: Vo :shock: E :shock: ale wcale ładnie nie lata i nie działa :( :(
Z powodzeniem używam w 308 Megi 185gn :D
forester
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Opps....
trochę długo pisałem i Lu napisał pierwszy, ale cieszy fakt, że mamy podobne zdanie co do "fachowców" :lol:
forester
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

forester2008 pisze:... Pan M.Cz musiał to zwyczajnie gdzieś przeczytać :D ...
Niestety zbyt często się zdarza, że bez zrozumienia :( .

forester2008 pisze:... Jeśli chodzi o kalkulator stabilizacji pocisku to od dawna wystarcza mi jeżeli współczynnik nieznacznie przekracza 1, ale czasami w uzasadnionych przypadkach ledwie 0,95 :roll: ...
Mam podobne doświadczenia, na dystansach łowieckich zazwyczaj wystarcza 1 lub odrobinę ponad. Przy dalekich strzałach powinno być więcej bo pocisk traci prędkość obrotową, znacznie wolniej niż liniową ale jednak. Zawsze trzeba sprawdzić bo szczegóły w kształcie pocisku mają spory wpływ na stabilizację, np. Lapua Subsonic pięknie fruwa już przy współczynniku 0.75.
darzbór!
Paweł Morawski
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

forester2008 pisze:Że tak się wtrącę:
Osobiście zdecydowanie bardziej cenię sobie zdanie Old Timera i Lu.dzia niż autora tej książki z jednego prostego powodu: są to praktycy i tu należy dodać - wieloletni praktycy- których to wiedzy i doświadczenia wystarczyłoby na n takich książek (gdzie n>10)=D>
:oops: Przez zwyczajne roztargnienie do elaboracyjnej Hall of fame nie dopisałem Krakusa :oops:
ale to pewnie dlatego że On już książkę napisał, a pozostali trzymają rękopisy w szufladzie [-X
forester
ODPOWIEDZ