Witam i o przepis 9x19 pytam.

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

bialutki12
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 14 grudnia 2018, 19:30

Witam i o przepis 9x19 pytam.

Post autor: bialutki12 »

Jest to mój pierwszy post, dlatego po pierwsze i najważniejsze witam się ze wszystkimi jego użytkownikami. Dzień dobry.
Po drugie, obiecuję że będę dużo pytał. Czytam, oglądam, ale im więcej się uczę tym mniej wiem.
Będę wdzięczny za wszystkie odpowiedzi, podpowiedzi, rady, komentarze.
Do sedna.
Sprzęt którym dysponuję:
prasa Lee Turret
matryce Lee Carbide Deluxe
Auto Drum Powder Measure
waga Lee

Strzelam z SP-01 Shadow. Zdecydowanie głównie dynamika, 3gun itp.
Zależy mi na naboju który możliwie ledwo będzie łapał factor w IPSC. Czyi idę w kierunku ciężkiego pocisku i możliwie małej naważki. Proch Lovex D032 (tylko taki mam dostępny w swoim mieście od ręki), a że ma on całkiem niezłe opinie to myślę że to dobry wybór (czy się mylę). Chciałem zakupic pociski FMJ 147 grs, z Alsa. Niestety producent lovexa nie podaje w swoich tabelach parametrów przy takim pocisku. Trochę boję się eksperymentować na początku więc uzałem, że jednak wezmę pocisk 140grs. Producent prochu przy tym pocisku podaje rekomendowaną naważkę 3,1grs a maksymalną 3,2 !!!
Rekomendowana w tym przypadku pewnie nijak ma się do naważki minimalnej. Czy możecie podpowiedzieć mi odnośnie doboru naważki prochu aby osiągnąć cel na którym mi zależy?
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Shadow 2 pociski 140 i 147 gr od Halinki. Proch d032. Prędkość mierzona magnetospeed. Dla 140gr mam faktor na minimu przy 3.6gr. Dla 147 gr faktor min. przy naważce 3.4 gr. Twoja lufa może być inna więc załatw chrono i przygotuj po 5 nabojów z naważkami od 3.0 do 3.7 gr. Strzelaj od najniższej naważki i mierz prędkość. Ja testy przeprowadziłem przy temp 2 stopnie. Jak będzie cieplej to prędkość wzrośnie. A na niższe temperatury przygotuję inną naważkę ( jak pogoda na minusie się pojawi.
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Aaa. Długoś nabojów na 28.5 mm ustawiłem.
bialutki12
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 14 grudnia 2018, 19:30

Post autor: bialutki12 »

Tomp: dziękuje za odpowiedz. Zastanawiam się jednak nad jedna rzeczą. Przy pocisku 140gr piszesz o nawazce 3,6 gr.. jest to 0,4 gr więcej. Iż podaje producent prochu w swoich tabelach. Możesz się do tego odnieść?
tomp
Posty: 457
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 10:07
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: tomp »

Książki nie uwzględniają pojemności łuski, wymiarów komory ani indywidualnych cech lufy. Często maksymalne naważki są zaniżane np. aby nie doszło do nieszczęścia w starszych egzemplażach.
Ale to nie zmienia faktu że powinieneś zaczynać od niskich naważek i iść w górę obserwując jak się broń zachowuje i oglądając łuski po strzale. Dodatkow obowiązkowo okulary ochronne.
ODPOWIEDZ