Elaboracja 9mm Lugera

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

wodnikszuwarek
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 05 września 2009, 21:29
Lokalizacja: południe Polski

Elaboracja 9mm Lugera

Post autor: wodnikszuwarek »

Od jakiegoś czasu elaboruję amunicję 9 mm ,pociski odlewam sam z utwardzonego ołowiu . Do smarowania pocisków używałem różnych smarów ,mazideł i innych wynalazków .Obecnie pociski lakieruję ale chodzi mi po głowie by je po miedziować. Kiedy Ostrawy przywiozłem pięknie pomiedziowane pociski które sprawowały się wyśmienicie broń nawet po wystrzeleniu 150 sztuk była względnie czysta Bawię się w strzelanie IPSC i tam 200-250 sztuk na zawodach to norma i czasami zastanawiałem się czy opłaca się czyścić pistolet czy lepiej kupić nowy :eeg/: Dlatego poszukuję wszelkich informacji na temat powlekania pocisków miedzią lub innych rozwiązań
SPECNAZ
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 03 czerwca 2010, 19:39
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post autor: SPECNAZ »

Aby pomiedziować pociski musisz zrobić roztwór : 1 litr wody najlepiej destylowanej rozpuszczasz 60 g siarczanu miedziowego i dodajesz 70 ml wodorotlenku amonowego , wkładasz pociski trzymasz ok 5 minut , wyciągasz płuczesz .Koszt ok 10 zł .
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

SPECNAZ pisze:Aby pomiedziować pociski musisz zrobić roztwór : 1 litr wody najlepiej destylowanej rozpuszczasz 60 g siarczanu miedziowego i dodajesz 70 ml wodorotlenku amonowego , wkładasz pociski trzymasz ok 5 minut , wyciągasz płuczesz .Koszt ok 10 zł .
Witam.
temat już troche stary ale zapytam, powiedz kolego jakie stężenie ma woda amoniakalna o ktorej piszesz, można kupić 10, 15 20, i 25% jaka będzie najlepsza?
I drugie pyt. jak często uzupełniałeś składniki roztworu , tzn. po ilu kulkach efekty były nie zadawalające jeśli chodzi o jakość powłoki?
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Cytat z Netu:
"Powłoki miedziane o dobrej przyczepności do podłoża osadza się jednak przede wszystkim w roztworach zawierających kompleksowe sole miedzi. Na przykład w kąpieli o składzie:
siarczan (VI) miedzi (II) (pięciowodny) 50 g/dm3,
amoniak (25% roztwór wodny) 50 cm3/dm3,
kwas winowy do słabo kwaśnej reakcji,
można otrzymać błyszczące powłoki miedziane, przewyższające pod względem jakości powłoki uzyskiwane w kąpieli siarczanowej.

Omówioną kąpiel sporządza się przez rozpuszczenie w wodzie siarczanu (VI) miedzi (II), dodanie następnie amoniaku w celu wytworzenia aminowego kompleksu miedzi (II), a na końcu - kwasu winowego w celu uzyskania słabo kwaśnej wartości pH roztworu.

Podobnie jak przy miedziowaniu w kąpieli siarczanowej, również i w omawianej kąpieli nie należy przetrzymywać przedmiotów przez dłuższy czas i gdy powłoka miedziana pokryje je całkowicie, należy je natychmiast wyjąć i wypłukać.

Do pocisków można by spróbować miedziowania w trocinach :-k
W tym celu czyste (bezżywiczne) trociny nasącza się tym roztworem i razem z przedmiotami poddaje obróbce w drewnianym bębnie. Proces prowadzi się przez 30 minut, stosując dość wolne obroty bębna. Następnie na sicie oddziela się pomiedziowane przedmioty od trocin, płucze i suszy. Pomiedziowane przedmioty są błyszczące, bowiem przy tak prowadzonej obróbce następuje jednoczesne osadzanie i polerowanie powłoki.

Nieco grubsze powłoki miedziane można uzyskać w kąpieli wersenianowej o składzie:
siarczan (VI) miedzi (II) (pięciowodny) 37,5 g/dm3,
wersenian sodu2 87,5 g/dm3. "
forester
RC
Posty: 461
Rejestracja: niedziela, 06 marca 2011, 18:20

Post autor: RC »

Jeżeli wolno zapytać, to ile wyniesie cena własnoręcznie odlanego, wykalibrowanego i pomiedziowanego pocisku do 9 Para - powiedzmy o wadze 123 gn?
Awatar użytkownika
robo_chlop
Posty: 217
Rejestracja: środa, 12 stycznia 2011, 19:00
Lokalizacja: GLIWICE

Post autor: robo_chlop »

Kurcze jestem pod wrażeniem =D> dzięki bardzo.
Mam nadzieje że się uda.
jarzebski
Posty: 99
Rejestracja: środa, 19 stycznia 2011, 08:05

Post autor: jarzebski »

robo_chlop pisze:Kurcze jestem pod wrażeniem =D> dzięki bardzo.
Mam nadzieje że się uda.
Witam,

Mnie się nie udało !

Zrobiłem zgodnie z przepisem i nie zadziałało, jedyny efekt to bardzo cienka warstwa jakiegoś czarnego nalotu, po wytarciu szmatką wszystko schodzi,

Szkoda zawracać sobie głowę z tym miedziowaniem, chyba lepiej polakierować proszkowo?

Pozdrawiam
wodnikszuwarek
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 05 września 2009, 21:29
Lokalizacja: południe Polski

Post autor: wodnikszuwarek »

Z tym miedziowaniem nie jest tak do końca kolorowo.Mój kolega kiedyś eksperymentował z takimi kulkami miedziowanymi domowym sposobem .Podczas strzelania miedz osadzała się w lufie .Wydostać ja ze środka to był spory problem więc odpuścił sobie miedziowanie .Ja kiedyś też w to się chciałem bawić i dać po miedziować pociski profesjonalnej firmie ale koszt przekraczał 40 gr za sztukę.
ODPOWIEDZ