Problemy początkującego

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

jasno
Posty: 133
Rejestracja: czwartek, 17 marca 2011, 12:59
Lokalizacja: pomorskie

Problemy początkującego

Post autor: jasno »

Witam na forum:)

Od dłuższego czasu przeglądam forum, zebrałem na początek podstawowy sprzęt do składania kulek, ale
przed dalszymi działaniami zatrzymały mnie dwa problemy.

Mam Howę 1500 .308Win i chcąc osadzić pocisk na 0,3-0,5 mm przed gwintem spreparowałem sobie łuskę
jak na zdjęciu i zamknąłem ją z pociskiem w komorze. Kilkukrotny pomiar wykazywał, że nabój jest o około 2,5mm
dłuższy niż standard. Nawet po ustawieniu pocisku na 0,5mm przed gwintem lufy to wciąż będzie o
2mm za dużo jak na wymiar standardowy. No i jak widać na zdjęciu pocisk jest zagłębiony w szyjce
łuski na 1/3 jej głębokości. Teraz nie wiem czy tak to zostawić, czy też robić naboje o standardowej
długości?
Łuski Lapua, a pocisk Nosler Custom Competition.

Drugi problem polega na dobraniu odpowiedniej naważki. Mam proch Vihtavuori N140, ale w tabelach VV nie ma
naważki dla kuli Nosler Custom Competition 155gr, a w tabelach Noslera nie ma prochu Vihtavuori.
Czy sugerować się tylko masą pocisku i wykożystać tabele Vihtavuori?
Obrazek
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

1/ Tam ma być bo komora nabojowa jest robiona z pewnym zapasem, więc nabój wyjdzie dłuższzy - może się nie zmieścić do magazynka wieć do lasu lepiej robić standardowo.
2/ Naważki z tabel są podane dla konkretnego pocisku i konkretnej długości (OAL)
Jeśli chcesz robić dłuższy nabój to poproś kolegów którzy dysponują QL-em aby Ci podali naważki, rozwiąże to również problem braku danych.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problemy początkującego

Post autor: P_iter »

jasno pisze: Czy sugerować się tylko masą pocisku i wykożystać tabele Vihtavuori?
Przyjmując masę pocisku jako kryterium odpowiednika jest stanowczo niewystarczające. Są pociski o tej samej masie o diametralnie innym kształcie, generujące zupełnie inne ciśnienie podczas strzału. Nie wspominając już o balistyce.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Lafi
Posty: 66
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 09:57

Post autor: Lafi »

Nosler Reloading Guide nr 6 podaje :
308win Nosler CC 155gr
N140 min 42.5gr 100% wypelnienia 2645fps
max 46.5gr 109% wypelnienia 2887fps
winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: winek64 »

Z robieniem amunicji dłuższej niż standartowa z użyciem tych kulek możesz mieć jasno problemy. Ten pocisk ma bardzo długą część BT widać to nawet na twoim zdjęciu. Pocisk osadzony jest w 1/3 długości czyli około 9mm z czego BT zajmuje pewnie z 4mm. Faktycznie pocisk styka się z szyjką łuski jakieś 4-5mm a powinien teoretycznie dla tego kalibru conajmniej 7mm. Zetknąłem sie też z tym problemem bo chciałem koniecznie robić amunicje na ogive a żeby uzyskać ten efekt w przypadku jednej kulki tak musiałem wysunąć kulke że miała styk z szyjką łuski 1-2mm. Koledzy na forum oczywiście mi to zausterkowali i zrobiłem naboje krótsze które posiadają tą minimalną długość styku pocisku i łuski a okazało się że latają bardzo dobrze na 100m 3 przestrzliny przykryłem monetą 1 groszową. Jeżeli chodzi o naważki ja osobiście szukałbym na początek najlepszego skupienia w przedziale 42,5gr-44,5gr dla N140. Podaj jeszcze jaką długość ma fabryczna amunicja dla tej kulki.
jasno
Posty: 133
Rejestracja: czwartek, 17 marca 2011, 12:59
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: jasno »

Dzięki Winek, właśnie o taką radę mi chodziło :)
Nie miałem fabrycznej amo z kulkami Noslera, a ta którą mam nie jest dłuższa niż standardowe 71mm.
Zrobię pierwszą partię ze standardową długością i dam znać jak latała.

Lafi, dzięki za naważkę, choć jej maksymalna wartość jest dosyć spora - dużo większa niż dla Scenara o tej samej masie.
ODPOWIEDZ