Jaki pocisk 8x57 na zbiorówki?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

paabliitoo
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 06 października 2015, 07:50
Lokalizacja: Radom

Jaki pocisk 8x57 na zbiorówki?

Post autor: paabliitoo »

Witam. Zaczynam elaborację 8x57JS na zbiorówki i szukam pocisku. Prosiłbym o pomoc w wyborze. W 308 elaboruje Hornady RN 180gr i jestem bardzo zadowolony i chciałem również w 8x57 ale RN jest w tym kalibrze tylko w gramaturze 170gr co wydaje mi się zbyt lekkim pociskiem tym bardziej na polowania zbiorowe. Miałem nadzieję że znajdę gdzieś ciężkie Sako Hammerhead w 8x57 ale nigdzie nie widzę pocisków w sprzedaży. Co byście polecali w tym kalibrze?
Z góry dzięki za pomoc.
DB
paabliitoo
tomkoziol
Posty: 788
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

W sklepach pustki, wyboru więc nie ma prawie żadnego.
Ja do kniejówki w 8x57JRS używam amunicji Norma Vulkan 196gn.
Na razie kończę paczkę fabrycznej a potem zabieram się za elaborację tym samym pociskiem.
Pociski są dostępne:
https://www.knieja.com.pl/pociski-norma ... ,8361,7778
Podstawowe zalety pocisku to doskonała skuteczność i minimalne uszkodzenia tuszy.
Robię na Vulkanie też 7x64 i spostrzeżenia takie same.

P.S. Na Vulkanie staram się dobrać prędkości podobne jak amunicja fabryczna.
Pod podanym linkiem masz też inne pociski Norma 8mm - do Hornady RN najbardziej zbliżona będzie Alaska.
Wg producenta to wypróbowany skandynawski pocisk na łosie.
Są też Oryksy - droższe ale nowocześniejsze, z płaszczem połączonym z rdzeniem i dzięki temu prawie niefragmentujące.
Do niedawna były też w Parabellum pociski Sierra SBT 220gn, na których S&B robi swoją fabryczną amunicję ale teraz już pusto.
Pozdrawiam, Tomek
Kobo
Posty: 120
Rejestracja: środa, 08 czerwca 2016, 08:40
Lokalizacja: Oleśnica/Lubin

Post autor: Kobo »

Ja używałem Hornady RN a potem przeszedłem na Noslera Ballistic Tip 180gr. Hornady RN używałem tylko na polowania indywidualne- obalał dobrze, ale bez szału, za to farby jak z wiadra. Nosler lepiej stopował- strzał na łopatkę prawie zawsze zatrzymywał zwierza na miejscu. Sierrę SBT 220gr odradzam... albo działał jak szydło albo jak granat, czasem zwierz zaznaczał, a czasem nie... loteria
wszystko co Cię nie zabije to Cię wzmocni
ODPOWIEDZ