..::: Od czego zacząć...czyli vademecum nowozarażonych :::..

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Wieczny Ósmak
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 18 sierpnia 2009, 18:04
Lokalizacja: Wodzislaw Slaski

..::: Od czego zacząć...czyli vademecum nowozarażonych :::..

Post autor: Wieczny Ósmak »

Witam wszystkich !!!

Broń i amunicja interesowała mnie od zawsze. Od niedawna mam okazję być jej posiadaczem jako myśliwy. Szczególnie interesują mnie strzelania dalekodystansowe. Kupiłem Browninga X-Bolta cal. 308win. Chciałbym wejść w temat elaboracji amunicji w tym kalibrze. Zamówiłem dzisiaj literaturę żeby zapoznać się z podstawowymi terminami "Amunicja i jej elaboracja Ejsmont J.". Tej drugiej pozycji zielonej niestety na allegro nie widziałem ale kupię ją na miejscu w sklepie myśliwskim. Powiedzcie mi jak wygląda sprawa z zakupem sprzętu...spłonek...kul. Czy łuski z fabrycznej amunicji można stosować w elaboracji? Jaki sprzęt jest potrzebny? Mam w pracy dostęp do wielu narzędzi i maszyn więc te mniej precyzyjne elementy i urządzenia mógłbym wykonać we własnym zakresie (m in. tokarka do 0.005mm....maszyna CNC do 0.001mm itp).
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

witaj Kolego :halo-

Ja bym zaczął "od tej drugiej" książki o elaboracji Pawła Morawskiego.
Tematy zakupu sprzętu były już tyle razy poruszane na tym forum, że wystarczy poczytać te wątki.
Kupić wszystko można:
a) w Polsce - opcja najdroższa (chyba). Chyba że Koledzy z forum mogą wspomóc :-k ( patrz Pchli targ)
b) w EU wykorzystując np. e-gun (ja tak robię, bo brak mi cierpliwości :oops: )
c) w USA - ojczyźnie elaboracji, ale wiąże się to czasami z problemami - czas oczekiwania, cło, nie wszystko wysyłają, etc.

Koniecznie zacznij od "tej drugiej" książki. Przeczytaj ją bardzo uważnie. Znajdziesz w niej odpowiedzi na większość pytań. Większość reszty pytań znajduje się na tym forum. :D
Życzę miłego zgłębiania tajników :halo-
forester
Wieczny Ósmak
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 18 sierpnia 2009, 18:04
Lokalizacja: Wodzislaw Slaski

Post autor: Wieczny Ósmak »

Książka już dotarła. Teraz lektura pozostaje. W razie pytań będę was atakował !!!
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Koszty sprżetu

Post autor: mkl1 »

Witam.
Zaczynam się zastanawiać: czy elborować, , czy nie.
(jeżeli nie w tej "działce" to prosze o przesunięcie)
Zacząłem pytac strzelców z większym doświadczeniem i elaborujących o SENS elaborowania 223 Rem.
Wszyscy potwierdzili, że warto.... hm, czy aby?
Proszę więc o podanie kosztów zakupu "WYPOSAŻENIA" do tego przedsięwzięcia"
( niktórzy podaja koszt ok. 350-500 pln, a inni 1000-2000 pln)

Dla zobrazowania: Narazie strzelam z "fabrycznej" GECO (i niby jest OK) koszt amunicji 2,20 pln/szt

Jak to wygląda kosztowo? i czy jest sens? (strelam z Savage 12 FVSS (223Rem)
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Przykład z życia:
Mój przyjaciel strzelając z varmintowej CZ 527 223 rem wypróbował wszystko co mógł kupić i nie mógł zejść poniżej 5 cm/100m. Namówiłem go na elaboracje i uzyskiwał 12mm/100... czy warto?
Po co strzelasz z FVSS? z fabrycznej kozę czy lisa trafisz - ale czy pobijesz mojego FV? Najlepszy wynik to 0.18MOA. Czy warto? Sam musisz odpowiedzieć....Bo jak popatrzysz na koszty - to się nigdy nie opłaci - chyba że będziesz strzelał naprawdę dużo....Robić ammo możesz i za 100$ - i za 1000$ - a tak będziesz wymyślał coraz to nowe gadżety....Mój pierwszy zestaw to Lee za 105E, matryce za 30$, łuski z eguna za 7e, pociski Hirtenbergera za 30E/500szt i proch z rozcalanych nabojów z AK
I jeszcze - gdybym chciał postrzelać na strzelnicy z .458WM - za paczke 20 szt w Artemixie zapłaciłbym ponad 600 zł...elaborowana kosztuje mnie ok 3 zł za szt....
Piotr
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

PiotrL pisze:I jeszcze - gdybym chciał postrzelać na strzelnicy z .458WM - za paczke 20 szt w Artemixie zapłaciłbym ponad 600 zł...elaborowana kosztuje mnie ok 3 zł za szt....
795 zł dokładnie.
Czasmi koledzy zaczynają elaborować z oszczędności. Z czasem chcą poprawić osiągany rezultat, dokupują to i owo. Zmieniają sprzęt, komponenty i szukają swojego Świętego Grala lub jak kto woli gonią króliczka. Ale chodzi o to gonienie a nie złapanie. Bo to fajna sprawa jest...
I na pewno nie robimy tego z oszczędności, bo to mało realne. :D (Chyba, że robisz takiego potwora jak PiotrL. :eeg/: )
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

OK. Zrozumiałem, ale ( ja zawsze tak mam) ile może kosztować PODSTAWOWY zestaw do elaboracji?
Wiem, że ceny pocisków, łusek, spłonek i prochu - są różne i to one decydują o wyniku finansowym, ale ( u mnie zawasze jest alel ) :mrgreen:
Mnie interesuje koszt tzw. wstępny...
( wszystko do CP robiłem sam i wiem, ze inwestycja w kokilę itp. jest opłacalna od pewnego pułapu.... :shock: )

No cóż od czegoś trzeba zacząć
... tym bardziej że kolega Janusz namawia mnie do (?????- nie podołam) benchrestu ](*,)

26-tego marca pojadę i zobaczę o co "biega" :?:

Teraz też (po zawodach) "załapałem" w czym rzecz.... czyli jeszcze trochę pracy z karabinem( policzek, stopka itp...


Chce się dokształcić, by na stare lata osiągnąć to coś, co mnie pociągało od "małego"
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Udzielenie odpowiedzi na Twoje pytanie może być trudne. Jest wiele czynników które trzeba uwzględnić. My nie wiemy jakie są Twoje możliwości zakupów n.p. w USA lub na eGun-ie. Czy interesują Cię rzeczy tylko nowe czy mogą być także używane. Nowy sprzęt i komponenty kupisz w sklepie Parabellum lub u kolegów z forum. Wystarczy wyrazić taką ochotę a pewnie chętnie pomogą w kompletowaniu. Sprawa byłaby prostsza, gdyby interesowało Cię elaborowanie amunicji myśliwskiej ale coś czuję, że mamy do czynienia z miłośnikiem dziurawienia papieru. Niestety "tarczowa" elaboracja wymaga większej precyzji, co za tym idzie, droższych komponentów i większej ich ilości. Musisz przede wszystkim zacząć od dostępnej na naszym rynku literatury o elaboracji. To absolutna podstawa, do tego aby wiedzieć czego się chce.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

No wiesz Teoretycznie to jestem myśłiwym ( no i tu może pomyślałbym o elaboracji 30-06) ale do "precyzji" to uzywam 223 (na początek 100m)
i tu mam problem.
OK anglojezyczne zakupy to nie problem, ale nawet nie wiem od czego zacząc = tzn co mi jest potrzebne.
Wiem może powinienem przeczytać ksiażke wymieniona na stronie głównej. ale (jak zwykle)PROSIŁBYM o "wycenę sprzętu" w wersji "używka i nówka" (nawet nie wiem czego szukac =GREENHORN )

Prosze o oszacowanie wielkości
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Spróbuj tak
Potrzebujesz:
-prasa
-matryca
-shellholder
-trymer
- urządzenia do preparacji łuski
- deburring tool
- flash hole uniformer
- primer pocket uniformer
- urządzenie do osadzania spłonki
- urządzenie do nasypywania prochu:
-- dozownik
-- łyżki
-- trickler / do wyboru co z tych trzech/
-waga do prochu
- urządzenia pomiarowe - suwmiarka, mikrometr itd
warto
- pudełka na naboje
- podstawki / reloading trays/
- cos do czyszczenia łusek - tumbler obrotowy lub wibracyjny
Oczywiscie komponenty
W każdym z tych elementów mozesz sie poruszać w dużym zakresie cenowym. Każdy wybrany pozwala scalać bardzo dobre ammo - jedne sa wygodniejsze, inne dokładniejsze, inne praktyczniejsze - wybór jest subiektywny - dlatego wartośc podac jest niemozliwym....Przeczytanie książki Krakusa bardzo pomoże wybrać - choć On nie podaje gotowych recept jaki konkretny sprzet wybrać....
Piotr
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

PiotrL pisze:-prasa
-matryca
-shellholder
-trymer
- urządzenia do preparacji łuski
- deburring tool
- flash hole uniformer
- primer pocket uniformer
- urządzenie do osadzania spłonki
- urządzenie do nasypywania prochu:
-- dozownik
-- łyżki
-- trickler / do wyboru co z tych trzech/
-waga do prochu
- urządzenia pomiarowe - suwmiarka, mikrometr itd
warto
- pudełka na naboje
- podstawki / reloading trays/
- cos do czyszczenia łusek - tumbler obrotowy lub wibracyjny
No i szczęka opada.... Zapewne nie bardzo wiesz co jest co. Dlatego potrzebujesz literatury a później wiedzy z forum. Jak jasnym będzie dla Ciebie co jest co, to z forum doczytasz się, że zamiast reloading trays za 4 dychy można zastosować podstawkę z pudełka od .38S&W .40S&W lub większe, które są wywalane do śmieci przez pistoleciarzy. Tricler, łyżeczki lub dozownik zamienisz doraźnie łuską od .222 rem a cilit kamień i rdza pozwoli na zgrubne wyczyszenie łusek w przypadku braku tumblera. :eeg/:
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Dlatego napisałem że warto a nie że trzeba.. :D
Piotr
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Ooooo Znajomy :D Kup gotowy tani zestaw http://parabellum.pl/index.php/elaborow ... racji.html Nie koniecznie tu i nie koniecznie taki, poskładasz kilka kulek i sam zobaczysz co Ci w zestawie nie pasuje > zaczniesz wymieniać/dokupywać. Do takiego uniwersalnego zestawu dodatkowo matryce trzeba do kalibru dokupić.
Wojtek
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Cyrograf15 pisze:Do takiego uniwersalnego zestawu dodatkowo matryce trzeba do kalibru dokupić.
I shellholdery.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

no i coś do wyciągania czubków, jakiś młotek, no i shelholder i pilot do trymera który jest w zestawie, ja mam taki sprzęt i to co trzeba kupić lepszego to frezik do obróbki krawędzi szyjki. Dodatkowo unifikator kanału ogniowego i frezik do scinania crimpu spłonki.
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Bez przesady, taki młotek mam od 5 czy 6 lat i jest nadal fabrycznie nowy. Nie zawsze jest konieczność frezowania. Shellholdery są faktycznie konieczne (zapomniałem dopisać do matryc).
Wojtek
KubaG
Posty: 218
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:48
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: KubaG »

w zestawie lee jest chyba komplet shellholderow
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Do spłonek są, do prasy trzeba dokupić.
Wojtek
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

:shock: O rany... :oops:
Dziekuje za porady i "listę sprzetową"
Chyba zaczną "od początku" i kupie pierw książkę, poczytam, a potem wrócę ponownie o porady (mam nadzieje, ze będą już wiedział o co pytac, by nie wprpwadzać zamieszania)
Mirek
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

Mirku, dzięki temu zaoszczędzisz kasy i wydasz jej znacznie więcej :)
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Poczytać a następnie zobaczyć u kogoś doświadczonego jak to wygląda w praktyce. Tak jest najlepiej ale nie zawsze tak się udaje.
Wojtk
Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 561
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 13:52
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mkl1 »

Książeczke zamówiłem. :D

Po przeczytaniu sie zwrócę o "kilka porad"
Mirek
ODPOWIEDZ