308 win - jak dobrać % spalonego prochu?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Daimon
Posty: 26
Rejestracja: czwartek, 03 sierpnia 2017, 19:42

308 win - jak dobrać % spalonego prochu?

Post autor: Daimon »

Witam kolegów,

Mam ogólne pytanie dotyczące doboru prochu. Bawiąc się różnymi prochami w quickload, poza prognozami cisnienia i prędkości wylotowej dostajemy także "Amount of propellant burn %"

Czy jest jakaś prawidłowa wartośc do jakiej najlepiej dążyć? Np. idealnie jest 100%? Albo idealnie jest blisko 99%, ale nie 100%? Sa jakieś teorie na ten temat?

Z góry dzięki! :)
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Najlepiej dobrać tak aby było 100% dopalenie przy minimum 90% wypełnienia. Staram się aby wypełnienie było także 100%. Lekko mniej lub lekko więcej.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Wg mnie, oczywiście że trzeba dążyć do 100% spalania.
A powody są na pewno trzy:
1. 100% spalania to całkowite wykorzystanie "energii napędowej" prochu w łusce;
2. całkowite spalenie prochu w lufie to mniejszy błysk wystrzału - ważne np. przy polowaniu w nocy bo nie oślepia w lunecie;
3. w QL jest też parametr "ciśnienie na końcu lufy" i im wyższy procent spalonego prochu tym jest ono niższe.
Z moich obserwacji wynika, że jest to bezpośrednio powiązane z głośnością wystrzału /czyli im więcej spalonego prochu tym ciszej/.
Pozdrawiam, Tomek
Ryszard_Sz
Posty: 42
Rejestracja: środa, 05 listopada 2008, 16:59
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: Ryszard_Sz »

Koledzy, czasem 95% spalenia prochu następuje już na połowie długości lufy a pozostałe 5% potrzebuje resztę do dopalenia.Teraz trzeba zadać pytanie,czy zmieniamy proch na inny aby tę różnice zniwelować czy sobie darować.Czy zastosować szybki proch aby spalenie było 100%,czy wolniejszy któremu brakuje 2-3 % do pełnego spalenia.Jestem ciekaw jak Koledzy podchodzą do tematu.DB.
Ryszard_Sz
Posty: 42
Rejestracja: środa, 05 listopada 2008, 16:59
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: Ryszard_Sz »

Koledzy, czasem 95% spalenia prochu następuje już na połowie długości lufy a pozostałe 5% potrzebuje resztę do dopalenia.Teraz trzeba zadać pytanie,czy zmieniamy proch na inny aby tę różnice zniwelować czy sobie darować.Czy zastosować szybki proch aby spalenie było 100%,czy wolniejszy któremu brakuje 2-3 % do pełnego spalenia.Jestem ciekaw jak Koledzy podchodzą do tematu.DB.
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

#-o
"Uwielbiam chorał ruski..."
ODPOWIEDZ