Zmniejszenie naważki

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

bartek_p
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 05 marca 2018, 07:53

Zmniejszenie naważki

Post autor: bartek_p »

Witam, mam takie pytanie, czy zmniejszenie naważki np. o 25% w amunicji karabinowej (np. 7.62x54 R) względem minimum może być zasadne do użytku na treningu na odległości do 100 m. tak jak jest to w treningowej amunicji światowej?
bartek_p
likker_runner
Posty: 1558
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Wszystkie tabele naważek zabraniają tego explicite - ze względu na ryzyko SEE (Secondary Explosion Effect). Poza tym są spore szanse totalnego zasyfienia lufy niespalonym prochem - wolne prochy karabinowe potrzebują ciśnienia żeby się spalić.

Redukcja naważki jest dozwolona w nielicznych przypadkach - Hodgdon pozwala to robić dla prochu H4895. Accurate 5744 nadaje się do ładowań zredukowanych, jest sporo takich naważek w ich tabeli.

Mocną redukcję prędkości, huku i odrzutu można dostać przy użyciu prochu IMR Trail Boss.
bartek_p
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 05 marca 2018, 07:53

Zmniejszenie naważki

Post autor: bartek_p »

Dziękuję za rzeczową odpowiedź, nie mogłem się nigdzie doczytać czy można stworzyć amunicję treningową na bazie standardowych komponentów.
Pozdrawiam
bartek_p
likker_runner
Posty: 1558
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Jeszcze jedno - osobiście spotkałem się z czymś na kształt efektu ładowania zredukowanego na prochu Vectan Tubal 5000. Proch jest wolny, ale ma niską gęstość usypową ok. 800g/l, dlatego dobrze wypełnia łuskę nawet przy dość niskich naważkach. Te ostatnie publikuje LHS:

http://www.lhs-germany.de/en/service/lo ... or-rifles/

Startowe potrafią w realu dawać prędkości rzędu 2000fps albo niżej, przy czym spalanie jest ciągle dość czyste. Możliwe że na nowych partiach tego prochu będzie inaczej, ale chcąc dostać prędkości choć zbliżone do normalnych karabinowych, bardzo szybko lądowałem w okolicach maksymalnej.

Oczywiście każdy robi sam, więc nie namawiam do pójścia na skróty - wypadałoby zacząć od startowej, zrobić jeden nabój, strzelić przez chrono, zdemontować zamek, spojrzeć przez lufę czy nie ma śmiecia itd.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Bartek

sprawdz jaka jest %% roznica miedzy ladunkiem min a max. Jezeli tabela dale ta obnizke o 25 % od max to mizesz zjechac w dol.

Absolutnie nie zjechal bym w dol jezeli tabela podaje Minimum a Ty chcesz z tego Minimum zjechac jeszcze ( o 25 % ) w dol.

Zapytam wiec co chcesz osiagnac ? Pomijam, ze ryzykujesz zdrowiem bo nowy karabim mozna kupic.

Trening robisz zawsze ta amunicja ktora strzelasz. JAk chcesz biec maraton, te biegniesz na treningu wiecej a nie mniej !

:mrgreen:
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

Optymalnie nie powinieneś sypac mniej niż 70 % wypełnienia. A nawet przy takim zasypie ciężko jest uzyskać dobre skupienie. (chyba ze używasz szybkiego proszku )
Pozdrawiam Janusz
bartek_p
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 05 marca 2018, 07:53

Zmniejszenie naważki

Post autor: bartek_p »

Pytanie było czysto teoretyczne, chodziło mi o coś w rodzaju zamiennika amunicji śrutowej do treningu skeet/trap, tylko że do sztucera. Nie da się to nie, nie kombinuje. chciałem zasięgnąć opinii doświadczonych w branży.
Dzięki
bartek_p
jerzy orawiec
Posty: 286
Rejestracja: piątek, 22 marca 2013, 11:57
Lokalizacja: Antypody

Post autor: jerzy orawiec »

Sadze ze zastosowanie poszukiwanej zniejszonej ilosci prochu moglo byc diametralnie inny od strzelania treningowego.
A powyzsze wytlumaczenie jest b. dziwne.
ODPOWIEDZ