.224 55gr Frontier CMJ proch Lovex D073.4 problem

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

newbie
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 04 grudnia 2017, 11:38

.224 55gr Frontier CMJ proch Lovex D073.4 problem

Post autor: newbie »

Hej
Dzisiaj odwiedziłem strzelnice by przetestować nowy "wyrób",i mały szok na moim Ar pociski sieją już na 10m wygląda tak jakby cały ładunek prochowy się nie wypalał(duży osad na około lufy zostaje), a 50 m to jakiś cud jak pocisk 1 na 3 trafi. Pomyślałem że ok nowy jestem gówno umiem i coś popsułem w czasie elaboracji, ale sprawdziłem na kolegi CZ .223 lufa 20" 1/9 i u niego ta sama amunicja śmiga pięknie na 100m. Przez chwilę myślałem że mam coś z AR ale wyjąłem stary wyrób na prochu Lovex D073.5 pocisk sierra 55g FMJBT spłonka Federal i bez żadnych problemów piękne skupienie na 100m. Tą amunicję przygotowałem głownie pod konkurencje dynamiczne do 75m.
karabin AR 16" 1/8
pocisk: 55gr Frontier CMJ .224
proch: Lovex D073.4
naważka: 24.5 (zalecana 24.7)
spłonka: fiocci small rifle
pojemność łuski nie mierzona

Moje główne pytania:
To gdzie jest błąd? Proch? Pociski? ](*,) ](*,)

Wstępne wyliczenie z QL:
Cartridge : .223 Rem.
Bullet : 55gr Frontier CMJ
Useable Case Capaci: 26.772 grain H2O = 1.738 cm³
Cartridge O.A.L. L6: 2.256 inch = 57.30 mm
Barrel Length : 16.1 inch = 409.7 mm
Powder : Lovex D073.4

Predicted data by increasing and decreasing the given charge,
incremented in steps of 2.0% of nominal charge.
CAUTION: Figures exceed maximum and minimum recommended loads !

Step Fill. Charge Vel. Energy Pmax Pmuz Prop.Burnt B_Time
% % Grains fps ft.lbs psi psi % ms


-02.0 91 24.20 2750 924 43875 10087 89.9 0.875
+00.0 93 24.69 2814 967 46943 10333 91.1 0.848
+02.0 95 25.19 2877 1011 50246 10569 92.2 0.821
+04.0 97 25.68 2941 1057 53806 10793 93.3 0.796 ! Near Maximum !
+06.0 99 26.17 3006 1103 57649 11003 94.3 0.771 ! Near Maximum !
+08.0 101 26.67 3070 1151 61802 11200 95.3 0.747 !DANGEROUS LOAD-DO NOT USE!
+10.0 103 27.16 3135 1200 66298 11380 96.1 0.724 !DANGEROUS LOAD-DO NOT USE!
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Na moje za szybko, pocisk może Ci się z gwintu zrywać.
Mierzyłeś na chrono?
Michał
Posty: 216
Rejestracja: środa, 02 października 2013, 19:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Michał »

Miałem dokładnie to samo. W Berylu o skoku 1:9 Frontiery latały pięknie a w AR o skoku 1:8 zrywały się już z gwintu- na 25 m był problem trafić w tarczę IPSC. Dopiero znaczne zredukowanie naważki pomogło, ale to nie dla mnie także zmieniłem pociski. Te pociski nie nadają się do takiego skoku gwintu, chyba, że chcesz strzelać ,,kapiszonami".
cezarycezary
Posty: 103
Rejestracja: środa, 19 października 2016, 11:19

Post autor: cezarycezary »

Za lekki pocisk dla tego szybkiego gwintu, jeśli chcesz go ustabilizować musisz zmniejszyc prędkość, czyli zmniejszyć naważke wg moich wyliczeń musisz zeiść poniżej 800m/s
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Mam AR, lufa 16", skok 1:7 - Frontiery nie robią problemów. Używam jednak nieco wolniejszego prochu, D073.5, 25.3gr. OAL 56,4mm. Prędkość wylotowa około 870 m/s.
Nie sądzę więc, aby winny był "za szybki" gwint.

Zmień może naważkę (może źle dobrałeś), potem proch. Na koniec poeksperymentuj z głębokością osadzenia.
newbie
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 04 grudnia 2017, 11:38

Post autor: newbie »

@lechu: Chrono jeszcze nie posiadam dopiero buduję zaplecze, muszę popytać wśród kolegów
@matthius: wcześniej używałem D073.5 i śmigały na Hornady i sierra 55gr , jako że już mam zrobione jeszcze parędziesiąt pocisków to w pierwszej kolejności zwiększę osadzenie o ok 1mm na już gotowych .
A w drugiej kolejności zejdę do 2550fps (770m/s) albo je sprzedam :) i kupię hornady ](*,)
Dzięki za pomoc
cezarycezary
Posty: 103
Rejestracja: środa, 19 października 2016, 11:19

Post autor: cezarycezary »

matthius mam pytanie te 870m/s sprawdzałeś na chrono??? czy wyliczyleś wg tabel???? mnie przy mierzeniu chrono przy pociskach frontier cmj 55gr i hornady fmj-bt 55gr przy strzelaniu z karabinka z gwintem 1-7cala przy predkościach powyżej 810m/s pociski zachowywały sie niestabilnie /boczniaki albo sianie na terczy/ przy predkościach poniżej 800m/s wszystko wrocilo do normy
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

newbie pisze:@lechu: Chrono jeszcze nie posiadam dopiero buduję zaplecze, muszę popytać wśród kolegów
to w pierwszej kolejności zwiększę osadzenie o ok 1mm na już gotowych .
1. chrono - poszukaj wśród znajomych. Warto ; )

2. Jeżeli chcesz skrócić nabój przy tej samej naważce, to uzyskasz większe ciśnienie i prędkości. Raczej nie pomoże. Byłbym ostrożny.

3. zejdź z naważką - szukałbym bliżej 23,5 grs, lub zmień proch na wolniejszy. btw skąd masz te zalecane 24,7 grs D073.4 do cmj'otów?

4. skróć nabój do 56,6 mm, będzie lepsze wypełnienie przy mniejszej naważce.

P.S. QL nie doszacowywał mi elaboracji o jakieś 50-60 m/s dla tego prochu.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

@newbie - ja bym jednak spróbował najpierw znaleźć naważkę odpowiednią do drgań lufy. Od min do max, z krokiem 0,4gr.
@cezary - tak, na chrono (Shooting Chrony Beta). CMMG Mk4T dawało prędkość 874 m/s w temperaturze 1C. Beryl - 910 m/s @ 15C. Z ciekawości - jaki masz karabinek? Zastanawiam się, czy szybki gwint + cienka lufa = drgania destabilizujące lekkie pociski.
cezarycezary
Posty: 103
Rejestracja: środa, 19 października 2016, 11:19

Post autor: cezarycezary »

matthius testowo moj wlasny Galil ARM z gruba pancerną lufą i skokiem gwintu 1-12 ale szukałem naważki dla Galila z lufą 13cali i skokiem gwintu 1-7cala szybki proch lovex D063 o ile z długim Galilem przy pociskach 55gr nie bylo problemow o tyle chcą mieć uniwersalną amo 55gr dla 13calowego Galila musialem zeiśc z naważka do predkości ponizej 800m/s by uzyskac amo w miare celne i stabilne dla tego prochu.
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Pytanie w jakich zawodach dynamicznych startujemy. Generalnie to w IPSC wymagają PF co najmniej 150, co dla pocisku 55gn oznacza prędkość 2730fps a więc ok. 832m/s.

Jeżeli pociski rozpadają się od prędkości w tym gwincie, sugerowałbym sprzedać i zapomnieć. Z Frontierami CMJ tak bywa.

Jeżeli od "kopa w d.." (ciśnienia, dającego przyspieszenie) to rozglądałbym się za wolnym prochem, ale dobrze spalającym się pod relatywnie niskim ciśnieniem żeby dać bardziej równomierne napędzanie na dłuższym odcinku (kosztem huku i odrzutu). Może Hodgdon H4895 da radę, ale to jest sytuacja skórki nie wartej wyprawki. Z Lovexów jednobazowe wyglądają na lepsze do eksperymentów z redukcją ciśnienia max., ale jak na złość wszystkie polecane do kalibru są szybsze niż D073.x. Tak czy siak bez chrono to sobie można gdybać.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Hodgon 4895 jest mniej więcej na tym samym poziomie szybkości, co D073.5.
Być może przesiadka na ten proch rozwiąże problem. D073.5 jest minimalnie wolniejszy od D073.4, ale ta różnica była wystarczająca, abym przy pociskach 62gr zachował dobre skupienie bez oznak nadciśnienia. Frontierom było w moich karabinkach bez różnicy.

@cezary - z tym Galilem to ciekawa sprawa, mój CMMG też ma grubą rurę z nierdzewki, do tego pływającą. Wydaje mi się, że to może być kwestia zbyt szybkiego prochu. Żydzi nie robią najlepszej broni, ale chyba odkuć lufę o zadanych parametrach dają radę...
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Prochu nie opisuje się jednym parametrem. Bawiłem się Lovex'em, co prawda D073.6 i zauważyłem, że reaguje on gorszym spalaniem na obniżenie naważki a więc i ciśnienia. Najlepiej funkcjonuje dla mocnych ładowań. Za to H4895 ma błogosławieństwo producenta do używania w ładowaniach zredukowanych.

https://imrpowder.com/wp-content/upload ... -loads.pdf

Jest on też wolniejszy niż D073.5 według wszystkich możliwych tabel. Co prawda naważka max. jest niższa niż dla Lovexów, ale i ciśnienie maksymalne jest niższe - a to wygląda na jedyną (choć niewielką) szansę na zmuszenie tych CMJ-tek do współpracy z lufą karabinu kol. Newbie, no chyba że na zawodach w których startuje nikt na pewno nie wyciągnie znienacka chrono i nie każe zawodnikom sprawdzać czy mają factor. Jednak nawet gdyby można było zejść poniżej factora 150, wolny proch dobrze palący się pod niskim ciśnieniem jest wskazany, żeby zapewnić przeładowanie karabinka mimo obniżonej prędkości pocisku.

Można też próbować jakichś jednobazowych wolnych wynalazków w typie VV N140, jednak szanse że się uda są niewielkie, a proch drogi, dlatego osobiście raczej sprzedałbym te CMJ komuś z karabinem lepiej do nich przystosowanym.
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Post autor: donpablos »

likker_runner pisze:Prochu nie opisuje się jednym parametrem. Bawiłem się Lovex'em, co prawda D073.6 i zauważyłem, że reaguje on gorszym spalaniem na obniżenie naważki a więc i ciśnienia. Najlepiej funkcjonuje dla mocnych ładowań. Za to H4895 ma błogosławieństwo producenta do używania w ładowaniach zredukowanych.
Zgadza się, D060 i D063 robią tak samo, przy zredukowanej naważce spalanie spada w okolice 90%

mimo tego D060 jest zalecany oficjalnie przez Lovexa wszędzie tam gdzie potrzebna zredukowana naważka
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

D060 jest tak jakby wzorowany na Accurate 5744, jednak jest to szybki (jak na karabinowy) proch do wynalazków w rodzaju .45-70, gdzie brak szyjkowania daje słabe "zamknięcie" prochu w łusce. Zresztą jedyne firmowe ładowanie Lovex na D060 jest właśnie w .45-70. W .223 raczej nie liczyłbym na kombinację niskiego ciśnienia maksymalnego i wysokiej prędkości pocisku - D060 jest na dokładnie przeciwnym biegunie. To że polecają go do ładowań zredukowanych nie znaczy że da się na nim zrobić .223 w sytuacji jak w wątku - szybki proch to "słomiany ogień" - duże ciśnienie ale zanikające po pierwszych kilkunastu cm drogi pocisku w lufie. Jeżeli na czymś takim ma być bezpiecznie ciśnieniowo, bedzie słabe napędzanie pocisku pod koniec lufy, mały huk, odrzut i ogień a do tego mniejsze ciśnienie w automatyce. W reperierach można bawić się w ładowania zredukowane, jednak AR-15 powinien się przeładowywać, nie wspominając już o jakiejś przyzwoitości w kwestii factora.

PS. Znam kilka osób robiących .45-70 i pokrewne kalibry na prochu nitro, i ciekawe że unikają oni szybkich prochów - żeby miękki ołowiany pocisk nie dostawał kopa na dzień dobry i nie deformował się na samym początku lufy. Dość podobna sytuacja mimo krańcowo odmiennego koncepcyjnie naboju. Tylko że .45-70 jako oryginalnie czarnoprochowy dużo lepiej znosi brud z niespalonego prochu niż .223.
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Post autor: donpablos »

likker_runner pisze:D060 jest tak jakby wzorowany na Accurate 5744, jednak jest to szybki (jak na karabinowy) proch do wynalazków w rodzaju .45-70, gdzie brak szyjkowania daje słabe "zamknięcie" prochu w łusce. Zresztą jedyne firmowe ładowanie Lovex na D060 jest właśnie w .45-70. W .223 raczej nie liczyłbym na kombinację niskiego ciśnienia maksymalnego i wysokiej prędkości pocisku - D060 jest na dokładnie przeciwnym biegunie. To że polecają go do ładowań zredukowanych nie znaczy że da się na nim zrobić .223 w sytuacji jak w wątku - szybki proch to "słomiany ogień" - duże ciśnienie ale zanikające po pierwszych kilkunastu cm drogi pocisku w lufie. Jeżeli na czymś takim ma być bezpiecznie ciśnieniowo, bedzie słabe napędzanie pocisku pod koniec lufy, mały huk, odrzut i ogień a do tego mniejsze ciśnienie w automatyce. W reperierach można bawić się w ładowania zredukowane, jednak AR-15 powinien się przeładowywać, nie wspominając już o jakiejś przyzwoitości w kwestii factora.

PS. Znam kilka osób robiących .45-70 i pokrewne kalibry na prochu nitro, i ciekawe że unikają oni szybkich prochów - żeby miękki ołowiany pocisk nie dostawał kopa na dzień dobry i nie deformował się na samym początku lufy. Dość podobna sytuacja mimo krańcowo odmiennego koncepcyjnie naboju. Tylko że .45-70 jako oryginalnie czarnoprochowy dużo lepiej znosi brud z niespalonego prochu niż .223.
to wzorowanie było dość bezpośrednie, parę lat temu Accurate sprzedawał prochy Lovexa pod swoją marką w USA,
tamta współpraca się skończyła i już nie zalecają by się tym sugerować przy naważkach, ale na ile to marketing na ile rzeczywiste różnice trudno powiedzieć

z ogólnej tabeli zastosowań prochu wynika możliwość stosowania D060 w .223 - choć nie prezentują konkretnych naważek - może na innych jest lepiej, a może to marketing ? by ludzie nie sypali mniej gdy mogą więcej ? :-)

osobiście strzelam z AR zredukowanymi ładunkami D063 , ołowianymi pociskami przy prędkości w granicach 600-650 m/s da się uzyskać celność na dystansie 100m, przeładowanie AR, choć oczywiście bez faktora 150 - do treningu, zabawy jest w sam raz, fajny ekonomiczny nabój

problem z niecałkowitym spalaniem rzeczywiście istnieje - w zasadzie to kosmetyka, aczkolwiek trochę wkurzająca,

zakładam że przy naprawdę dużych strzelaniach mogą z tego wyjść potencjalne zacięcia - przy moich ilościach rzędu 100-150 szt na jedno posiedzenie nie odnotowałem takich problemów

zastanawiam się jeszcze nad prochami S040 i S053 Lovexa - QL sugeruje że przy zredukowanych naważkach byłoby lepsze wypełnienie i co ciekawe 100% spalanie , w dodatku przy nieco mniejszej wagowo naważce - czyli cud miód malina

już bym to testował, tylko w PL niestety kiepska dostępność tych prochów - jedyny sensowny dostawca nie ma w ofercie, mogą mi to ściągnąć, ale musiałbym dużo kupić - wiec trudno przetestować
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

S053 - są nawet firmowe ładowania, a wypełnienie będzie lepsze z racji mniejszej gęstości. Może na tej zasadzie zresztą S060 lepiej pasowałby do ładowań lekko zredukowanych, ale z priorytetem w stronę wolniejszego spalania - bez ekscesów ciśnieniowych, jednak z jako taką prędkością pocisku. Ew. nawet S062, ale tu nie ma firmowych ładowań, więc N140 wygląda na solidniejszego kandydata.

Co do przeładowania na zredukowanych naważkach - różnice między karabinami w tej kwestii są możliwe, podobnie jak zresztą ze zdolnością luf do celnego strzelania CMJ-tami.
donpablos
Posty: 508
Rejestracja: czwartek, 12 marca 2015, 12:36

Post autor: donpablos »

likker_runner pisze:S053 - są nawet firmowe ładowania, a wypełnienie będzie lepsze z racji mniejszej gęstości.
S053 właśnie wygląda bardzo zachęcająco, S040 wg QLa nawet jeszcze ciekawiej ....cóż z tego jak dostępność .......a raczej jej brak
likker_runner pisze: Co do przeładowania na zredukowanych naważkach - różnice między karabinami w tej kwestii są możliwe, podobnie jak zresztą ze zdolnością luf do celnego strzelania CMJ-tami.
bo ołowiak to ołowiak, czy pokryty elektrolitycznie miedzią czy farbą proszkową -

zdolność luf to może być jeszcze co innego - oczywiście dobór wagi pocisku do skoku gwintu i długości lufy to jedno

ale najważniejsza sprawa to prędkości - CMJ jest miedziowany, ale to wcale nie znaczy że można go rozpędzać do normalnych prędkości FMJ
producenci o tym informują, (Frontier może mniej wyraźnie), ale np H&N jednoznacznie pisze na stronach że przy ich pociskach należy używać zredukowanych naważek

więc koledze newbie sypiącemu "pod korek" pełne maksymalne naważki dla FMJ przy CMJ na dzień dobry wszyscy sugerują zmniejszenie naważki -

dlatego nie wyciągałbym od razu wniosku że "lufa nie lubi CMJ" - bo naważki po prostu nie dostosowane do typu pocisku

generalnie to trudniejsza elaboracja, trzeba uwzględnić dodatkowe czynniki którymi "normalnie" się nie przejmujemy ,
niemniej jednak to się da zrobić,

na moich lakierowanych ołowiakach celność na 100m, bez optyki, z ręki, "na siedząco" wychodzi mi jak poniżej
Obrazek

na FMJ wychodzi mi niewiele lepiej, więc nie mogę wyniku zrzucać na amunicję

blachy też kładzie bez problemu, choć faktora 150 nie wyrabia,
na trening , do zabawy w sam raz ze względu na cenę
na zawody coś silniejszego
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Skoro te same naboje na Frontierach CMJ śmigały dobrze z CZ-tki, z lufą 4" dłuższą na dodatek, to by znaczyło że jednak lufy różnią się tolerancją na ten pocisk. Może nawet nie chodzi o sam skok gwintu, ale jeszcze jego profil itd.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Jakiś czas temu pytałem producenta Frontierów o parametry tych pocisków. Podali mi BC oraz napisali, że w kwestii prędkości nie ma ograniczeń - można je rozpędzać tak samo, jak FMJ.
Jeśli komuś zależy, mogę odszukać maila.
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Osobiście byłem świadkiem rozpadnięcia się Frontiera CMJ, co prawda .308. Prędkość była ok. 2700fps, wyświetlacz chronografu nie przeżył trafienia odłamkiem.
newbie
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 04 grudnia 2017, 11:38

Post autor: newbie »

Dziękuję wszystkim za odpowiedz
tak niestety nawazkę 24.5 wziąłem tylko lekko zmiejszając naważkę dla pocisków FMJ

Narazie moje wnioski są takie że:
- Postaram się gdzieś dopaść chrono
- Zmniejszę naważkę by zejść poniżej 800 m/s będę celował 750 m/s na razie używając QL
- Następnym razem najpierw się zapytam na Forum :bh|:
- Na zawody kupię inną amunicję, po zużyciu tego prochu co mam wrócę do poprzedniego wolniejszego
- Aktualna amunicja o ile zadziała na zmniejszonej naważce zostanie dla zabawy/ćwiczeń
Mam nadzieję że niczego nie pominąłem

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za wszystkie cenne uwagi
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Znalazłem swoją korespondencję z Frontierem.

Moje pytanie:

I consider buying your .224 55 grain CMJ bullets for reloading my plinking ammunition. However, the load data for these bullets is scarce.
Would you be so kind nad let me know, whether they will be suitable for typical .223 Rem speeds - 2700-2900 fps? If not, what\'s the max speed I could push them to?


Odpowiedź:

----------------------
Thank you for your email. The .223 CMJs will be suitable for typical .223 Rem speeds as your specified. You may load according to similar weight FMJ bullets with your selected powder.

I trust this will help. Thank you for choosing Frontier Bullets.

Kind regards / Groete,
Andries Niemandt
Frontier Sales

(018) 462 6117
----------------------


@newbie - napisz proszę, jakie będą rezultaty obniżenia naważki D073.4.
newbie
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 04 grudnia 2017, 11:38

Post autor: newbie »

Nie ma problemów w Niedzielę będę testował to opisze wrażenia, postaram się załączyć tarczę ale tu trzeba założyć -15 pkt z powodu strzelca
newbie
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 04 grudnia 2017, 11:38

Post autor: newbie »

Hej
Fotek nie zrobiłem ,ale na 100 metrów z mojego AR najlepsza okazała się naważka 22,5 gr przy AOL 56.6, skupienie z przyrządów mechanicznych było 6 strzałów w 3-4 cm (wyniki na tarczy ts2 8 9 10 10 9 10 lekko po lewej stronie ), przy naważce 21.2 miałem za duży rozrzut.
naważki testowane
21.2 rozrzut
21.7
22.2
22.5 Według mnie optymalna
22.7 też się sprawdzała
22.9 zaczynał się rozrzut
cezarycezary
Posty: 103
Rejestracja: środa, 19 października 2016, 11:19

Post autor: cezarycezary »

newbie i super że Tobie dobrze lata, teraz tylko przepuść to przez chrono i zapodaj wyniki na forum dla potomności zapewne się komuś przyda ta kombinacja dla skoku gwintu 1-8cala
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

likker_runner pisze:S053 - są nawet firmowe ładowania
Mógłbyś podać jakieś przykłady i ich źródło?
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Tabele Lovex - chodziło mi o to, że do S053 są firmowe ładowania w .223 Rem, w odróżnieniu od rozważanych w dyskusji S040 i D060.
ODPOWIEDZ