Problem z OAL.

Moderatorzy: wierzba, P_iter

LongShot
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2017, 18:18

Problem z OAL.

Post autor: LongShot »

Witam.

Mam problem z wyliczeniem OAL do swojego karabinu.
Robię wszystko według instrukcji http://sklep.hubertusprohunting.pl/oal- ... rnady.html - nakręcam łuskę wzorcową, wkładam w nią pocisk, plastikowy pręt jest luźny. Następnie wkładam przyrząd do komory, dociskam łuskę, wypycham pocisk. Na koniec zakręcam śrubkę wyciagam przyrząd i mierzę. Tu chyba błędu nie popełniam... Od długości jaką uzyskałem odejmuję 0.5 mm i na taki wymiar ustawiam matrycę. Naboje wychodzą jak powinny. Problem w tym, że nie mogę ich wsadzić do magazynku ponieważ są zbyt długie. Gdzie jest błąd, co robię źle?

Karabin 6.5 CM, semi-auto.

Pozdrawiam,
Marcin
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Moim zdaniem problem może być w łusce, nie tej wzorcowej tylko docelowej. Weź samą łuskę (tą z której będziesz robił amunicję) włóż do komory i spróbuj zaryglować. Albo opiera się ramionami albo szyjka za długa. Nic lepszego nie przychodzi mi do głowy. Pomierz łuskę wzorcową i te których używasz, to tam kryje się błąd.
Ja żeby uniknąć podobnych problemów używam własnej łuski, odstrzelona ze swojego karabinu. Zrobiłem format szyjki i naciąłem ją (szyjkę) na cztery listki (na krzyż) wsuwam w nią pocisk który będzie elaborowany (troszkę żeby tylko się trzymał) i zamykam w komorze. Potem delikatnie otwieram komorę i mierzę. To wymiar do gwintu, odejmuję 0,2 mm. i robię partię próbną. Jak do tej pory mam 10 palców i dwoje oczu :D
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Pomiar robisz właściwie a problem w tym, że w twojej broni stożek przejściowy jest po prostu długi.
Jeśli ustawiasz pocisk z odstępem 0,5mm od gwintu to zapewne uzyskujesz nabój o całkowitej długości znacznie większej niż maksymalna długość wg normy dla tego kalibru.
A magazynek jest wykonany na maksymalną długość naboju wg normy.
Jeśli to semiauto i musisz korzystać z magazynka to po prostu musisz skrócić nabój /głębiej osadzić pocisk/ tak aby nabój zmieścił się w magazynku.
A jeśli masz pociski z rowkiem do zacisku /crimp/ to i tak musisz ustawiać głębokość osadzenia zgodnie z położeniem rowka.
Wtedy naboje na pewno wyjdą znacznie krótsze, poniżej maksymalnej długości wg normy.
Ustawienie pocisków z konkretnym odstępem od gwintu dobrze sprawdza się w broni, gdzie można ładować naboje bezpośrednio do komory bo wtedy naboje mogą być dłuższe niż standardowe.

p.s. znalazłem zapiski odnośnie pomiarów komory mojej Howa 1500 223Rem.
Dla pocisku Sierra SPT 55gr maksymalna długość naboju wyszła mi 59,00mm /do oparcia się pocisku o gwint/ czyli ponad 1,5 mm więcej niż maksymalna długość wg normy.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 02 kwietnia 2018, 17:23 przez tomkoziol, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Tomek
LongShot
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2017, 18:18

Post autor: LongShot »

donkihot pisze:Moim zdaniem problem może być w łusce, nie tej wzorcowej tylko docelowej. Weź samą łuskę (tą z której będziesz robił amunicję) włóż do komory i spróbuj zaryglować. Albo opiera się ramionami albo szyjka za długa. Nic lepszego nie przychodzi mi do głowy. Pomierz łuskę wzorcową i te których używasz, to tam kryje się błąd.
Ja żeby uniknąć podobnych problemów używam własnej łuski, odstrzelona ze swojego karabinu. Zrobiłem format szyjki i naciąłem ją (szyjkę) na cztery listki (na krzyż) wsuwam w nią pocisk który będzie elaborowany (troszkę żeby tylko się trzymał) i zamykam w komorze. Potem delikatnie otwieram komorę i mierzę. To wymiar do gwintu, odejmuję 0,2 mm. i robię partię próbną. Jak do tej pory mam 10 palców i dwoje oczu :D
Dzięki.
Sprawdziłem, pomierzyłem i nie widzę znacznych różnic.
Łuska też normalnie wchodzi do komory.
Po strzale, przeładowuję i łuska wylatuje.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

tomkoziol pisze:Pomiar robisz właściwie a problem w tym, że w twojej broni stożek przejściowy jest po prostu dłui
Chyba to tak nie działa, co ma do tego stożek przejściowy?
mam łuskę wzorcową, wkładam w nią pocisk którego będę używał. Zamykam zestaw w swojej broni, otwieram zamek i mierzę komparatorem długość zestawu. Koniec tu nie ma żadnych zmiennych, to dokładna długość mojej komory od czółka zamka do stożka przejściowego. Od tego odejmuję 0.2 mm (mierzone komparatorem) i na uzyskany wynik robię amunicję. Musi być OK.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

ad. donkihot.
Masz rację, pomiar komparatorem będzie zawsze taki sam.
Ale dla rożnych pocisków długość całkowita naboju wyjdzie już całkiem różna.
A norma mówi o całkowitej długości naboju a nie do punktu styku pocisku z gwintem.
I na ten wymiar są robione m.in. magazynki.
Może kolega LongShot mógłby podać jaką długość całkowitą mają jego naboje?
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

tomkoziol pisze:ad. donkihot.
Masz rację, pomiar komparatorem będzie zawsze taki sam.
Ale dla rożnych pocisków długość całkowita naboju wyjdzie już całkiem różna.
A norma mówi o całkowitej długości naboju a nie do punktu styku pocisku z gwintem.
I na ten wymiar są robione m.in. magazynki.
Może kolega LongShot mógłby podać jaką długość całkowitą mają jego naboje?
Oczywiście, tylko że kolega robi do komory a nie magazynka (przynajmniej tak zrozumiałem) bo po co używa zestawu do mierzenia komory?
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

cyt.: "Problem w tym, że nie mogę ich wsadzić do magazynku ponieważ są zbyt długie."
Czyli naboje dłuższe niż norma przewiduje...
Pozdrawiam, Tomek
LongShot
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2017, 18:18

Post autor: LongShot »

Długość mierzona komperatorem - 56,70 mm
Dlugość całkowita - 72,83 mm

Dla przykładu, oryginalny nabój Hornady ma wymiary: 52,25 / 68,07 mm.

Uzywam łusek Lapua i pocisków Hornady.
LongShot
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2017, 18:18

Post autor: LongShot »

"donkihot" mierzę komorę, ale strzelam z magazynku. Tak nie można?
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Tego się nie da pożenić, albo zmieści się w magazynku albo robimy do komory.
Albo rybki albo akwarium. :D
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

No i sprawa wydaje mi się jasna.
Dla 6,5 Creedmoor max COL wynosi 2,800" czyli 71,10 mm.
Czyli albo skracasz naboje aby pasowały do magazynka /ale wtedy masz większy odstęp pocisku od gwintu/ albo zostawiasz dopasowane do komory ale musisz ładować pojedynczo.
Skrócenie naboju aby zmieścił się magazynku wcale nie musi oznaczać pogorszenia jakości i celności.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 02 kwietnia 2018, 17:51 przez tomkoziol, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Tomek
LongShot
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2017, 18:18

Post autor: LongShot »

Chciałbym rybki w akwarium. :D
Z tego co się orientuję to im dłuższy nabój (bardziej dopasowany do komory) tym celniejszy pocisk.
Może znajdę magazynek, który pomieści dłuższy nabój. :D
LongShot
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2017, 18:18

Post autor: LongShot »

W takim razie chyba sprawa wyjasniona.
Albo ładuję pojedyńczo albo dopasowuję długość do magazynka.
Skoro długość nie ma znaczenia (w tym przypadku :lol: ) to skracam i strzelam z automatu.

Dzieki za pomoc. =D>
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

LongShot pisze:Chciałbym rybki w akwarium. :D
Z tego co się orientuję to im dłuższy nabój (bardziej dopasowany do komory) tym celniejszy pocisk.
Może znajdę magazynek, który pomieści dłuższy nabój. :D
Nie znajdziesz takiego magazynka, broń jest konstruowana według norm (jakiś tam) i magazynek ma długość zgodną z normami.
Albo Robisz do magazynka, albo do komory i Ładujesz pojedyńczo, trzeciego wyjścia nie ma.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Długość to jednak znaczenie ma...
Napisałem, że wcale nie musi się pogorszyć ale to można sprawdzić tylko doświadczalnie.
W tym wypadku musisz po prostu zdecydować czy zależy Ci na wygodzie korzystania z magazynka i szukasz optymalnej naważki dla COL ustalonego tak aby nabój mieścił się w magazynku czy też najważniejsza jest supercelność niezależnie od długości naboju i być może konieczności ładowania pojedynczo.
Pamiętaj też, że jak skrócisz nabój to należy jednocześnie zmniejszyć naważkę bo objętość w łusce po głębszym osadzeniu pocisku się zmniejszy.
I oczywiście szukanie optymalnej naważki od początku...
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

LongShot pisze:Chciałbym rybki w akwarium. :D
Z tego co się orientuję to im dłuższy nabój (bardziej dopasowany do komory) tym celniejszy pocisk. :D
Nie zawsze ,zalezy od pocisku ,broni i wielu innych czynnikow.
Np moje elaboracje kalibru 6.5 Creedmor na pocisku Sierra 130gr TMK w Savage 10T sa najcelniejsze przy osadzeniu 0.040 cala od gwintu ,podczas gdy w Savage 12FV 0.010 cala.
To trzeba dobrac idnywidualnie ,oczywiscie od czegos trzeba zaczac ,proponuje od 0.015 ,jezeli magazynek pozwoli i chcesz go uzywac.
Jezeli sie nie miesci zaczynaj od maksymalnego wymiaru jaki sie da zaladowac do magazynka.
Pozdrawiam Bready
LongShot
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 13 listopada 2017, 18:18

Post autor: LongShot »

LongShot pisze: To trzeba dobrac idnywidualnie ,oczywiscie od czegos trzeba zaczac ,proponuje od 0.015 ,jezeli magazynek pozwoli i chcesz go uzywac.
Jezeli sie nie miesci zaczynaj od maksymalnego wymiaru jaki sie da zaladowac do magazynka.
Dzięki kolego.
Nie miałem punktu zaczepienia.
Zastosuję sie do Twoich sugestii.
ODPOWIEDZ